nadka1
13.11.06,08:15
Zdravím všetkých poraďákov! Obraciam sa na vás, ako na ľudí z praxe, ktorí mi pomôžu vyriešiť niektoré nejasnosti.Súkromná škola,príspevková organizácia vykázala v minulom roku stratu,môže ju teraz umoriť a ako?Platí stále,že príspevok zo ŠR sa môže preniesť na do ďalšieho roka a vyčerpať do konca marca? Tvoríte rezervu na nevyčerpané dovolenky,akým zápisom v starom aj v novom roku? Ak pozná niekto odpovede na moje otázky,prosím,ohláste sa! Ďakujem
skaspa
13.11.06,07:29
ku strate: daňovú stratu upravuje § 30 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov; v tomto paragrafe nie sú žiadne obmedzenia, ktoré by znemožňovali príspevkovej organizácii odpočítať daňovú stratu (inak tomu bolo v zákone č. 366/1999, ktorý v § 34 ods. 3 nedával možnosť príspevkovej org. odpočítať daňovú stratu); umoriť ju možete do výšky základu dane napr. rok 06 základ dane 200 000 Sk; strata z roku 05 - 250 000 Sk; umoriť môžete 200 000 Sk a ďalších 50 000 Sk môžete umoriť v roku 07, keď vykážete kladný základ dane; v daňovom priznaní sú na to tabuľky, tak keď budete postupovať podľa návodu na vypĺňanie daň. priznania nemal by byť problém;
victoria
13.11.06,08:22
Ahoj,
účtujem nadáciu a rezervy na nevyčerpané dovolenky a zákonné poistenie tvorím na účtoch :
521/389
524/389
Nadácia má aj zdaňovanú aj nezdaňovanú činnosť. Minulý rok vykázala zisk zo zdaňovanej činnosti a tento zisk musela zdaniť bez nároku na odpočítanie straty z predchádzajúcich rokov. Straty a zisky predchádzajúcich období boli už zaúčtované na účte :
931/961 základné imanie

Máte niekto skúsenosti s odpočtom daňovej straty u neziskových resp. príspevkových organizácií ?
nadka1
13.11.06,12:38
Ďakujem za ohlasy,prosím ďalších o vyjadrenie k tejto téme.
anika
15.11.06,14:40
Ahoj,
1. Súkromná škola - prečo príspevková organizácia, ak príspevková organizácia
je zriadená obcou alebo štátom, čo v prípade súkromnej školy nie je.
2 Ak už je príspevková a riadi sa účtovníctvom príspevkovej organizácie, tak
stratu uhrádza z rezervného fondu alebo aj z fondu reprodukcie.
Tak postupujú školy - štátne príspevkové organizácie.
3. Rezervu na nevyč. dovolenky ešte príspevková organizácia netvorí,
ale od 1.1.2007 bude tvoriť, to znamená rezerva až v decembri
2007 za nevyčerpané dovolenky z roku 2007.
nadka1
24.11.06,13:57
Súhlasíte s takýmto zaúčtovaním rezervy,myslím ako to uviedla Victoria?Ako sa zaúčtuje rozpustenie v nasledujúcom roku?A čo ten prenos nevyčerpaných prostriedkov do konca marca budúceho roku? Ďakujem
gabuska
28.11.06,10:14
Ahoj,
1. Súkromná škola - prečo príspevková organizácia, ak príspevková organizácia
je zriadená obcou alebo štátom, čo v prípade súkromnej školy nie je.
2 Ak už je príspevková a riadi sa účtovníctvom príspevkovej organizácie, tak
stratu uhrádza z rezervného fondu alebo aj z fondu reprodukcie.
Tak postupujú školy - štátne príspevkové organizácie.
3. Rezervu na nevyč. dovolenky ešte príspevková organizácia netvorí,
ale od 1.1.2007 bude tvoriť, to znamená rezerva až v decembri
2007 za nevyčerpané dovolenky z roku 2007.
Ahojte,
nedávno som bola na školení k akruálnemu účtovníctvu, kde nám lektorka
povedela, že PO má tvoriť rezervy za nevyčerpané dovolenky /takže asi to
nie je nič nové, len ich netvoríme/.
nadka1
30.11.06,11:17
Ďakujem , ak má ešte niekto nejaké skúsenosti s touto problematikou, prosím, ohláste sa.
anika
02.12.06,14:10
Rezervy zatiaľ príspevkové organizácie tvoria len v podnikateľskej činnosti,
ale od roku 2007 podľa novelizácie aj v hlavnej činnosti Tak to hovorí aj "Spravodajca pre účtovníkov vo verejnej správe" od VERLAG DASHOFER.
Čo sa týka školenia, ktoré bolo teraz "Základy aktuálneho účtovníctva"
týkalo sa roku 2007.
vama
29.11.07,18:07
Nadka prosím ťa, kto určil že vaša súkromná škola je príspevková organizácia? Tiež tak jednu účtujem, zriaďovateľom je fyzická osoba, ale nie som si istá či je to správne.
Veľká vďaka za odpoveď.
janaZH
08.02.08,18:05
Nadka prosím ťa, kto určil že vaša súkromná škola je príspevková organizácia? Tiež tak jednu účtujem, zriaďovateľom je fyzická osoba, ale nie som si istá či je to správne.
Veľká vďaka za odpoveď.
Dobrý večer "vama". Necelý rok účtujem súkromnú školu, ktorá je príspevkovou organizáciou. Tiež rozmýšľam, či je to v poriadku. Po prvý-krát idem robiť ročnú uzávierku v PO a privítala by som rady "skúsenejších" ako postupovať,čo všetko musím urobiť, čoho sa pridŕžať. Ďakujem
sojciakova
11.02.08,12:47
Peniaze, ktoré prišli v poslednom štvrťroku ,môžeš preniesť do ďalšieho roka a vyčerpať do 31.3.2008. Ahoj.