Lucuš
13.11.06,08:17
Ahojte poraďáci, prosím o radu. Kúpila som si mini stromčeky a mám ich nasadené v truhlíkoch a tu mi skrášľujú terasu, chcem sa popýtať môžem ich na zimu nechať len tak, alebo mám truhlík zabaliť do vreca aby nepremrzli korene? Všetkým vopred ďakujem.
accad
13.11.06,09:13
Z vlastných skúseností posledných zím, ktoré sú nepredvídateľné pre istotu by som to zabalila do vrecoviny alebo bublinovej folie. Ešte je celkom prakticke to obložiť tenkým polystyrénom.
Lucuš
14.11.06,07:33
No neviem, čítala som, že ak stromčeky zabalíš, myslím truhlíky tak korene budú náchylné a aj najmenší mráz môže zlikvidovať stromčeky, ak vraj nebalíš a necháš tak budú odolné, tak teda neviem čo spraviť.
accad
14.11.06,17:27
Všetko záleží od zimy a kde sú truhlíky uložené. Niekedy je veľmi ťažké správne odhadnúť ochranu rastlín. Každý rok nám po zime odídu nejaké mrazuodolné dreviny a to sme si túto zimu mysleli, že snehová prikrývka urobí dostatočnú ochranu pred mrazom. Potom prišiel odmäk a nočné mrazy a skaza bola na svete. Ak viete včas zareagovať na ich ochranu, tak sa treba riadiť aj predpoveďou počasia a v prípade, že hlásia silné nočné mrazy, tak použiť napr. už spomínanú bublinkovú fóliu, ktorú je dostať v Baumaxe. Určite treba rastliny otužovať, ale aj najodolnejšia rastlina nemusí kolísanie teplôt v zime vydržať.
Lucuš
15.11.06,08:08
Ďakujem za radu, to je pravda, že keď je odmek a zamrzne je to katastrofa.
Jara
15.11.06,08:13
Mne sa ich nepodarilo prezimovať. Jeden rok som ich nechala tak, vymrzli. O rok som poobkladala polystyrenom aj vrecom a tiež skončili. Už som sa vzdala nádeje že to dokážem a tohto roku som nekúpila ani jeden aj keď ma to lákalo...
Lucuš
20.11.06,07:44
Možnože je to a tým, kde stromčeky sú ak ich nechám na mieste / aj nezabalené/, kde nie je prievan, alebo bližšie k stene, mohli by prezimovať?
accad
20.11.06,09:52
Ja by som postupovala aj podľa materiálu kvetináča, v ktorom sú rastliny vysadené. Položila by som ich na polystyrén, aby boli izolované odspodu. Kvetináč by som obalila do bublinkovej folie, pričom zeminu neprikrývať, aby mohla dýchať a prijímať vodu.
Kedže bublinková folia nie je príliš dekoratívna obalila by som to ešte pásom z lykových alebo rákosových rohoží, aby sa konce prekryli a previazala, aby vydržali vietor a záťaž snehu, ale to len ak chcete mať dekoratívny pohľad na terasu.
V prípade silných mrazov korunku ochrániť napr. rákosovou rohožou v tvare tunela, ktorý vytvoríte pri stene, kde chcete rastliny uložiť.
Lucuš
21.11.06,05:52
Ďakujem tak skúsim a po zime sa ozvem ako som dopadla.
monte
25.11.06,03:56
V každom prípade doporučujem všetkým milovníkom koniferov a okrasných drevín pred zimou stromčeky dobre zaliať. Oni totiž skôr vyschnú ako zmrznú, dobré je ich ochrániť minimálne zdola a okolo črepníka či už foliou alebo vložením do väčšej nádoby /aj debničky/ vyplnenej lístím a nezabudnúť aj na vrchnú časť - ja balím do hodvábneho papiera alebo dá sa aj obaliť čečinou. Samozrejme vždy to závisí od zimy, ale ja im túto prevenciu vždy rada poskytnem :)
kukučka
29.11.06,21:21
Tak ako píše monte, v jeseni bolo treba stromčeky zalievať, mám to " naštudované na livingu. " Už som tu dávala link, ale nezaškodí zopakovať jak pre dobré rady a skúsenosti, tak pre krásne fotky a nielen o záhrade, ale aj bývaní a všeličom.
http://www.living.cz/forum.php?153
Cecilia
29.11.06,22:08
Súhlasím. Zalievať a nahŕňať sneh, rovnako aj ku kríkom a stromom, aby cez zimu nevyschli.
Lucuš
30.11.06,08:57
Ďakujem, skúsim vaše rady.
Julko
05.12.06,15:27
Ahoj,poradím hoci nie zmojej hlavy.Vyber cely bal s koreňami a zabal ich do bublinkovej igelit.folie.Určite ju poznáš,keď si otvoriš dezert tak zvyknu ho davať na vrch aby sa nepomačkali bombóny.Ako deti sme sa s tým hrali.
klaura
07.12.06,08:38
Ja mám okrem terasy aj záhradu a tak pred zimou všetky stromčeky povyberám z kvetináčov a zasadím do zeme v záhrade a poprihŕňam lístím. Na jar očistím korene, trochu ich pozastrihujem a zasadím do vhodných kvetináčov. Odkedy to takto robím, nevyhynul mi ani jeden, čo sa predtým bežne stávalo.
Lucuš
17.12.06,16:21
No neviem asi ich nechám v truhlíku a potiahnem ich blízo steny, mala som tak aj vlani a prežili a vraj tento rok bude zima mierna, necháme sa prekvapiť,
ďakujem za rady.