kalkulka
13.11.06,09:54
Zdravím všetky múdre hlavičky. Mám jeden problém pri obstaraní majetku zo zahraničia. Vlastnými vozidlami sme si doviezli stroj z Čiech. Keďže sami vozíme naše výrobky k zákazníkom v EÚ, tak po ceste späť sme si doviezli už spomínaný lis. Táto preprava bola vyfakturovaná nášmu zákazníkovi, čiže mám ju vo výnosoch prostredníctvom fakturácie. Avšak od stanovenej trasy sa odklonili asi 50 km, keď robili zachádzku pre lis. Ide mi o to, čo mám vlastne vyaktivovať? Mám aktivovať celú trasu z Čiech, čiže 584 km, alebo iba 50 km, ktoré neboli vyfakturované ? Čo mi má vlastne ísť do obstarávacej hodnoty lisa, tých 50 km, alebo 584 km?
kalkulka
13.11.06,10:25
Nikto také niečo nerišil? Skúste napísať svoj názor.
Dana K.
13.11.06,10:27
No takúto aktiváciu som ja osobne ešte neriešila, ale asi by som dala celú tú trasu. Ale fakt neviem :confused:
kalkulka
13.11.06,11:23
Rozmýšľam nad tým, že obstarávacie náklady k majetku sú vlastne vo výške
tých 584 km. Ale, ak naúčtujem aktiváciu 584 km, tak budem mať v tomto roku vo výnosoch dvakrát tú istú trasu a to z dôvodu, že tieto km boli vyfakturované nášmu odberateľovi ako súčasť ceny. Čo vy na to?
Dana K.
13.11.06,11:28
Ale ta aktivácia stroja sa ti po čase prejaví aj v nákladoch (pri odpisovaní), tak v skutočnosti výnos bude iba raz. Fakt zaujímavý problémik.:cool:
kalkulka
13.11.06,11:37
Ale tieto náklady sa prejavia, až v ďalších rokoch. Tento rok to bude vo výnosoch akoby 2x.
adato
13.11.06,16:43
Ja by som dala do obstarania len kilometre navyše. Pretože to sú tie náklady, ktoré vznikli navyše z dôvodu obstarania majetku. Zvyšok by bol vznikol bez ohľadu na obstaranie lisu a súvisí s tržbami.
Pozrime sa na to tak - ak by ste nevyužili spiatočnú trasu na obstaranie - nemali by ste pochybnosti, aký náklad súvisí s tržbami - ten by bol stále rovnaký. Nižší je len náklad na obstaranie majetku, lebo ste využili, že auto bolo na ceste.
Kája.
28.12.06,21:15
Mám jednu otázočku, účtujem nákup tovaru v PU spôsobom B, mám viac predajní a dvaja moji zamestnanci vlastným autami rozvážajú tovar (t.z. keď sa v jednej predajni tovar nepredáva prevezú ho do druhej predajne a odtiaľ zoberú tovar, ktorý chýba v prvej predajni). Oni mi každý mesiac robiac cestové výkazy. Mala by som o tieto náklady povýšiť cenu tovaru, alebo to môžem účtovať na 512. Ďakujem.
Danila
28.12.06,21:31
Podľa môjho názoru o túto prepravu už nenavyjšuješ cenu tovaru. Ide o cestovné náhrady zamestnancom, požívajúcim vlastné vozidlo na pracovné cesty. Určite máš vypracovanú internú smernicu, ofotené a priložené ich techničáky a správne účtuješ 512. Prepravné k tovaru aktivuješ len pri jeho obstaraní.
Kája.
28.12.06,21:42
Ďakujem pekne.