Magie
13.11.06,10:23
Zdravím,
prosím o radu - zamestnanec, nemá živnostenské oprávnenie, prenajíma živnostníkovi vlastnú nehnuteľnosť na základe nájomnej zmluvy, aké výdavky si môže k tomuto príjmu uplatniť? - paušálne ak ano v akej výške, daň z nehnuteľností ap.. Vďaka.
skaspa
13.11.06,09:50
Treba vychádzať zo zmluvy, ktorú má zamestnanec uzatvorenú so živnostníkom. Ak tam má povedzme klauzulu o tom, že náklady na opravy znáša živnostník - ako nájomca, asi by sa mu vyše oplatilo uplatniť si paušálne výdavky; tie sú podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 vo výške 40 % v tomto prípade z príjmu z prenájmu. Prípadne si môže zamestnanec viesť evidenciu o tom, aké mu v skutočnosti vznikli výdavky na prenajímanú nehnuteľnosť (daň, opravy, údržba, ....) a keď budú tieto vyššie ako spomínaných 40 % oplatí sa uplatniť skutočne vynaložené výdavky.
AHA
13.11.06,09:50
zdaňuje tento príjem podľa § 6 odsek 3 zákon o dani z príjmu paušálne výdavky si môže uplatniť podľa § 6 odsek 10 vo výške 40 % prípadne
preukázané výdavky, ktoré môžu byť vo výške priamych prevádzkových nákladov alebo odpisov.
zamako
13.11.06,10:04
zdaňuje tento príjem podľa § 6 odsek 3 zákon o dani z príjmu paušálne výdavky si môže uplatniť podľa § 6 odsek 10 vo výške 40 % prípadne
preukázané výdavky, ktoré môžu byť vo výške priamych prevádzkových nákladov alebo odpisov.

Súhlasím. Ale poprosím, týka sa to aj prenájmu pozemku - 40% paušálne výdavky? Prenajatý pozemok je zakúpený na hypo úver a tento sa mesačne spláca....
skaspa
13.11.06,10:08
A ešte jednu informáciu dodám: ak sa zamestanec rozhodne pre uplatňovanie si skutočne vynaložených nákladov, je povinný viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona č. 595/2003; a ak vedie takúto evideniciu bude sa na neho vzťahovať oslobednie z predaja nehnuteľnosti až po uplynutí piatich rokov odo dňa vyradenia nehnuteľnosti z obchodného majetku; obchodný majetok je charakterizovaný v § 2 písm. m) zákona č. 595/2003 - ako súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a inýchpráv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve fyzickej osoby, ktorá má príjmy z podniknaia, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu podľa § 6 zákona, a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu podľa § 6 zákona, ktoré táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 zákona.

Čiže ak zamestnanec kúpil napr. garáž v roku 2000 a dnes by ju chcel predať, je tento príjem oslobodený od dane. Ak ale túto garáž začal prenajímať a uplatňoval skutočne vynaložené výdavky (viedol evidenciu podľa § 6 ods. 11), bude príjem z predaja garáže oslobodený až po piatich rokoch odkedy ju prestal takto evidovať. Pokiaľ by ale uplatňoval paušálne výdavky, je príjem z predaja garáže stále oslobodený, lebo o ňom nebolo účtované ani evidované.
Takže je aj na zvážení zamestnanca ako sa rozhodne (pokiaľ plánuje v budúcnosti nehnuteľnosť predať oplatí sa mu uplatniť paušálne výdavky a príjem z predaja nehnuteľnosti ostáva oslobodený)
AHA
13.11.06,10:45
Súhlasím. Ale poprosím, týka sa to aj prenájmu pozemku - 40% paušálne výdavky? Prenajatý pozemok je zakúpený na hypo úver a tento sa mesačne spláca....
Ja by som tam určite použila tie paušálne výdavky a nie skutočné nakoľko
pozemok sa neodpisuje. Ale je to len môj názor.
meditomi
13.11.06,15:58
Súhlasím, len by som ešte upozornila na oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. h/ zák.č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov ak úhran príjmov podľa § 6 ods. 3 ........ nepresiahne v zdaňovacom období 5-násobok životného minima platného k 1.1. príslušného zdaňovacieho obdobia /pre rok 2006 23 650,-- Sk/, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu a výdavky nazahrnuté do základu dane priradené k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutých do základu dane. ahoj
zamako
14.11.06,09:15
Ja by som tam určite použila tie paušálne výdavky a nie skutočné nakoľko
pozemok sa neodpisuje. Ale je to len môj názor.

Ďakujem ti veľmi pekne...aj mne sa to takto zdá správne. Len som začala dumať, či vôbec tých 40% poušalnych výdavkov môžem použiť....;) Ani neviem prečo :D
Johanka
15.11.06,19:48
... možno preto, že (podľa mojich skúseností z praxe) si málokto spája pojem pozemok s pojmom nehnuteľnosť. Stačí si pomôcť so zákonom o dani z nehnuteľností, kde nájdeme aj daň z pozemkov.