matalenka
13.11.06,11:44
Dobry den,

chcem sa opytat. Firma z Ciech nam robila prepravu tovaru z CR na SR. Dala nam fakturu, bez DPH. Ako je to na SR? Je tato preprava sucast nakupu tovaru, ak ked tovar je uplne z inej firmy alebo z nej platim DPH na SR?
Pomozte aj viete, dakujem.
daniek
13.11.06,10:54
Dobry den,

chcem sa opytat. Firma z Ciech nam robila prepravu tovaru z CR na SR. Dala nam fakturu, bez DPH. Ako je to na SR? Je tato preprava sucast nakupu tovaru, ak ked tovar je uplne z inej firmy alebo z nej platim DPH na SR?
Pomozte aj viete, dakujem.

dochádza k prenosu daňovej povinnosti na teba t.j. samozdanenie - súčasťou nákupu tovaru by bola keby si mala jednu fa za tovar a prepravu spolu - § 16 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH
matalenka
13.11.06,11:03
Bolo mi povedane, ze to moze byt sucast tovaru, to znamena, ze si dan zapocitam aj na vstupe aj na vystupe (t.z ze DPH je 0). Mozete mi poradit do ktoreho riadku DPH dam prepravu tovaru z ineho clenskeho statu? Dakujem
Dana K.
13.11.06,11:08
Bolo mi povedane, ze to moze byt sucast tovaru, to znamena, ze si dan zapocitam aj na vstupe aj na vystupe (t.z ze DPH je 0). Mozete mi poradit do ktoreho riadku DPH dam prepravu tovaru z ineho clenskeho statu? Dakujem

Ak vetou "môže to byť súčasť tovaru" myslíš to, že ti to zvyšuje obstarávaciu cenu tovaru, tak máš pravdu. My napr.dopravu pripočítavame v príjemke do nákupnej ceny. A účtujem ju na 504AE/321AE. Tým pádom na konci roka nemusím pracne vyčísľovať pomernú časť dopravy,ktorá nepatrí do nákladov.
matalenka
13.11.06,13:55
Mozete mi prezradit ako sa uctuje medzinarodna preprava, pri podmienkach, ktore su vyssie urcene?
Dakujem
Milan Benka
13.11.06,14:13
Dobry den,

chcem sa opytat. Firma z Ciech nam robila prepravu tovaru z CR na SR. Dala nam fakturu, bez DPH. Ako je to na SR? Je tato preprava sucast nakupu tovaru, ak ked tovar je uplne z inej firmy alebo z nej platim DPH na SR?
Pomozte aj viete, dakujem.

Je súčasťou obstarávacej ceny tovaru.

Účtovanie (PU)-dva spôsoby:

fa za tovar
131/321 100000, resp. 504/321

fa za prepravu
131/321 10000, resp. 504/321

príjemka na sklad
132/131 110000, resp. vykonáme evidenčne - neúčtujeme.
matalenka
14.11.06,07:23
Dakujem, ale ako to je s DPH? Plati ju prijemca sluzby (teda objednavatel prepravy), alebo sa odpocita aj na vstupe aj na vystupe a je 0.

Dakujem za pomoc.
Milan Benka
18.11.06,13:56
Dakujem, ale ako to je s DPH? Plati ju prijemca sluzby (teda objednavatel prepravy), alebo sa odpocita aj na vstupe aj na vystupe a je 0.

Dakujem za pomoc.

Samozrejme že dochádza k "samozdaneniu". Výsl. vplyv 0 (treba posúdiť nárok na odpočet).

A účtovne :
pri zaradení fa účtujem ešte :
343 AE1 / 343 AE2 nnnn,- SKK - dopočítaná DPH.
kira
28.11.06,15:13
Slovenský platca DPH si u nás objednal prepravu z SR do Rumunska. V objednávke ja zaclenie SR a vyclenie RO, cena: XY,-SK "all in." Potrebujem vystaviť fa. FA bude bez DPH za dopravu. To "all in" znamená vrátane poplatkov?/ napr. dialničné,váženie,poistenie, hraničné poplatky,ručenie za tovar.../ Príde mi ešte nejaký doklad za zaclenie/vyclenie?
Monika Kováčová
28.11.06,15:22
All in v preprave znamená cena vrátane všetkých poplatkov. Faktúra bude vystavená teda na sumu v objednávke, XY,- SK.
kira
28.11.06,17:11
All in v preprave znamená cena vrátane všetkých poplatkov. Faktúra bude vystavená teda na sumu v objednávke, XY,- SK.

Ďakujem. Ešte ak sa môžem opýtať, fa bude bez DPH s odvolávkou na ktorý § ?
Ester plus
28.11.06,17:18
Odvolávka vo faktúre bude na §16 zákona o DPH.
Eva Hodásová
28.11.06,17:21
Podľa § 16 zákona o DPH
Monika Kováčová
28.11.06,17:44
Nie, zákon o DPH par. 16 hovorí o oslobodení od DPH v rámci členských štátov EÚ. V tvojom prípade je to par. 47.(6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.
kira
28.11.06,17:56
Ďakujem veľmi pekne.
nina100
29.11.06,10:26
Dobrý deň,
pri uskutočnení prepravy vrámci členských štátov EU, kde je odberateľom napr. Nemec je táto preprava oslobodená od DPH. Preprava uskutočnená vrámci tuzemska, taktiež pre Nemca napr. Bratislava - KE - faktúruje sa taktiež s oslobodením od dane?
Dakujem
Monika Kováčová
29.11.06,15:07
Nie, pretože nejde o prepravu medzi členskými štátmi ale o prepravu na území SR. Fakturuje sa s DPH 19%.
Kirk
29.11.06,15:20
Nie, pretože nejde o prepravu medzi členskými štátmi ale o prepravu na území SR. Fakturuje sa s DPH 19%.

Súhlasím len dodám, že výnimkou by mohlo byť ak by išlo o prepravu, ktorá je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov - §16 ods.2a.
renix1
28.12.06,15:34
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že pri prepravných službách keď je dodávateľ z Rumunska a preprava, ktorú sme si objednali pod naším IČ DPH bola z Maďarska do Anglicka - je to preprava medzi členskými štátmi,aj keď je dodávateľ mimo EÚ? je to samozdanenie?
2. Uvádzajú sa v daň. priznaní DPH služby oslobodené od dane, ktoré som prijala pod IČ DPH od dodávateľa z iného čl. štátu a preprava bola z Maď. do Rumunska §47 ?
Monika Kováčová
28.12.06,17:23
Rozumiem otázke? Dodávateľ prepravy v prvej časti príspevku je z Rumunska a prepravu vám Rumunský dodávateľ uskutočnil z Maďarska do Anglicka? Pre Rumunského dodávateľa neplatí zákon o DPH platný v členských štátoch EU, nemôže ísť teda o samozdanenie.
renix1
06.01.07,17:04
Rozumiem otázke? Dodávateľ prepravy v prvej časti príspevku je z Rumunska a prepravu vám Rumunský dodávateľ uskutočnil z Maďarska do Anglicka? Pre Rumunského dodávateľa neplatí zákon o DPH platný v členských štátoch EU, nemôže ísť teda o samozdanenie.

Áno, dodávateľ Rumun, preprava z Maď. do Anglicka. Nie je to aj tak preprava medzi člen. štátmi podľa §16/1 ?
Monika Kováčová
06.01.07,17:07
NIE ! -Otázka bola položená v čase, kedy Rumunsko nebolo členom EÚ.
renix1
08.01.07,19:30
Ešte sa chcem opýtať keď to nie je samozdanenie, je to oslobodené? Budem to niekde uvádzať na daňovom priznaní DPH?
Anja111
18.01.07,14:57
Volala mi kolegyňa, že sa zaregistrovala (Anna B), ale stále ju to nepustí, aby zadala otázku, (už si nepamätám, ako dlho to trvá, kým sa aktivuje nový člen). A poprosila ma, aby som to urobila za ňu, lebo už preštudovala veľa príspevkov na Porade, ale k odpovediam na svoje otázky sa nedopracovala. Preto poprosím v jej mene, či by jej vedel niekto poradiť. Ja prepravu do EU nerobím a tak jej neviem odpovedať. Tu sú jej otázky, ako mi ich nadiktovala.

1. Prepravca chce vystaviť fa do ČR a Rakúska. Aký § uvedie, keď bude fa vystavená na IČ DPH českého (rakúskeho) prepravcu?
2. Premietne sa, v uvedenom prípade, DZ a DPH v DP? Ak áno, v ktorých riadkoch?
3. Fakurovala som preprava rakúskemu prepravcovi. Keďže som nemala poistený náklad, poistil ho on zo svojej poistky a poistné mi vyfakturoval, bez DPH. Je toto poistné oslobodené, alebo podlieha samozdaneniu?
4. Na základe objednávky rakúskej spoločnosti som robila prepravu tovaru do Fínska. V rámci nej, uhradila rakúska spoločnosť prepravu trajektom a prefakturovala mi ju bez DPH. Podľa akého § je táto preprava oslobodená od DPH? Alebo podlieha samozdaneniu?
Monika Kováčová
18.01.07,15:13
1. Je prepravca identifikovaný pre daň na Slovensku a odberateľ objednal svoju prepravu pod IČ DPH CZ? ak áno tak oslobodenie podľa par. 16
2. DZ? diaľničná známka? Nie.
3. neviem, samozdanila by som. alebo by som ešte študovala, pozriem, poradím.

4. Na faktúre to musel prepravca z Rakúska uviesť - samozrejme podľa rakúskeho zákona o DPH.
Monika Kováčová
18.01.07,15:28
A Fínsko je v EÚ? Lebo to teda neviem.
Anja111
18.01.07,15:41
1. Je prepravca identifikovaný pre daň na Slovensku a odberateľ objednal svoju prepravu pod IČ DPH CZ? ak áno tak oslobodenie podľa par. 16
2. DZ? diaľničná známka? Nie.
3. neviem, samozdanila by som. alebo by som ešte študovala, pozriem, poradím.
4. Na faktúre to musel prepravca z Rakúska uviesť - samozrejme podľa rakúskeho zákona o DPH.

Pokiaľ viem, tak Finsko v EU nie je...
Predebatovala som s kolegyňou telefonicky niektoré veci a dopĺňam:

2. DZ nie je dialničná známka, ale daňový základ.
4. Rakúšan neuviedol vo fa žiadny §, ani nič, čo by pomohlo identifikovať to.
Anja111
18.01.07,15:44
1. Je prepravca identifikovaný pre daň na Slovensku áno a odberateľ objednal svoju prepravu pod IČ DPH CZ? áno ak áno tak oslobodenie podľa par. 16
2. DZ? diaľničná známka? Nie.
3. neviem, samozdanila by som. alebo by som ešte študovala, pozriem, poradím.
4. Na faktúre to musel prepravca z Rakúska uviesť - samozrejme podľa rakúskeho zákona o DPH.

ešte som doplnila aj v texte.
Monika Kováčová
18.01.07,15:46
No ak nie je Fínsko v EÚ tak potom ide o prepravné služby spojené s vývozom tovaru.
To k tej otázke č. 4.
Par. 47.(6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.
Anja111
18.01.07,15:51
No ak nie je Fínsko v EÚ tak potom ide o prepravné služby spojené s vývozom tovaru.............

Ale čo to v konečnom dôsledku znamená?
Rakúšan fakturoval Slovákovi prepravu trajektom do Fínska bez DPH. Podlieha to samozdaneniu, alebo je to oslobodené (podľa akého §)???
Monika Kováčová
18.01.07,15:55
1. Je prepravca identifikovaný pre daň na Slovensku a odberateľ objednal svoju prepravu pod IČ DPH CZ? ak áno tak oslobodenie podľa par. 16
2. DZ? diaľničná známka? Nie.
3. neviem, samozdanila by som. alebo by som ešte študovala, pozriem, poradím.
4. Na faktúre to musel prepravca z Rakúska uviesť - samozrejme podľa rakúskeho zákona o DPH.

Teraz neviem, či sú tieto otázky k jednej preprave, alebo tu je prepráv viac. Lebo ak ide len o jednu prepravu - do Fínska, tak potom platí oslobodenie prepravy spojenej s vývozom tovaru podľa príspevku vyššie.
Monika Kováčová
18.01.07,15:56
Ale čo to v konečnom dôsledku znamená?
Rakúšan fakturoval Slovákovi prepravu trajektom do Fínska bez DPH. Podlieha to samozdaneniu, alebo je to oslobodené (podľa akého §)???

Napísala som oslobodené podľa par. 47 zákona o DPH.
Monika Kováčová
18.01.07,16:01
Teda Anja111 teraz neviem, či som sa nedoplietla aj ja - Anna B uskutočnila prepravu pre Rakúskeho odberateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku do Fínska? Tu je oslobodenie podľa par. 47 - Služby spojené s vývozom tovaru.
Monika Kováčová
18.01.07,16:04
A do výkazu DPH vývoz služieb neuvádzam nikde.
Anja111
18.01.07,16:06
Teraz neviem, či sú tieto otázky k jednej preprave, alebo tu je prepráv viac. Lebo ak ide len o jednu prepravu - do Fínska, tak potom platí oslobodenie prepravy spojenej s vývozom tovaru podľa príspevku vyššie.

Reagujem spomalene, lebo akosi ani neviem o čom je reč. Overujem si to telefonicky u kolegyne... Ale som strašne vďačná za trpezlivosť.
Jedná sa vždy o inú prepravu, preto je to rozdelené do 4 otázok.
Anja111
18.01.07,16:08
Teda Anja111 teraz neviem, či som sa nedoplietla aj ja - Anna B uskutočnila prepravu pre Rakúskeho odberateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku do Fínska? - áno - Tu je oslobodenie podľa par. 47 - Služby spojené s vývozom tovaru.

doplnila som
Monika Kováčová
18.01.07,16:12
Ešte raz doplním odpovede do otázky podľa doplňujúcich informácii od Anna B


1. Prepravca chce vystaviť fa do ČR a Rakúska. Aký § uvedie, keď bude fa vystavená na IČ DPH českého (rakúskeho) prepravcu? Ak je preprava uskutočnená medzi členskými štátmi EÚ (teda nie na Slovensku a mimo EÚ) a objednávateľ prepravy je identifikovaný pre daň v inom členskom štáte EÚ - je táto preprava oslobodená podľa par. 16 zákona o DPH.
2. Premietne sa, v uvedenom prípade, DZ a DPH v DP? Ak áno, v ktorých riadkoch? - premietne sa v DP DPH fakturovaná suma - nie základ, nie DPH, pretože ide o oslobodenie riadok 08 a riadok 05
3. Fakurovala som preprava rakúskemu prepravcovi. Keďže som nemala poistený náklad, poistil ho on zo svojej poistky a poistné mi vyfakturoval, bez DPH. Je toto poistné oslobodené, alebo podlieha samozdaneniu? neviem
4. Na základe objednávky rakúskej spoločnosti som robila prepravu tovaru do Fínska. V rámci nej, uhradila rakúska spoločnosť prepravu trajektom a prefakturovala mi ju bez DPH. Podľa akého § je táto preprava oslobodená od DPH? Alebo podlieha samozdaneniu? Nepodlieha samozdaneniu, robila si prepravu - nesamozdaňuješ, ide o služby spojené s vývozom tovaru - oslobodenie podľa par. 47 odst. 6 Zákona o DPH
Anja111
18.01.07,16:17
Ešte raz doplním odpovede do otázky podľa doplňujúcich informácii od Anna B

Ermon, ešte raz veľmi pekne ďakujem. Za seba, i za kolegyňu. Tvrdí, že si jej veľmi pomohla.
Monika Kováčová
18.01.07,16:19
Ermon, ešte raz veľmi pekne ďakujem. Za seba, i za kolegyňu. Tvrdí, že si jej veľmi pomohla.

:) :) :) Veď sme na porade... :) :) :)
Muška
18.01.07,16:32
Pred časom tu niekto pricapil tabuľku, ja som ju trošku podopĺňala, ale chcela som ,aby sa k nej niekto vyjadril.
No odozva nebola, takže možno fčul.
Monika Kováčová
18.01.07,16:42
Super Muška, tabuľku som vytlačila a troška doškrtala a pripomienky napíšem keď si tie škrtance ešte nechám prejsť hlavou
Anja111
18.01.07,16:47
Pred časom tu niekto pricapil tabuľku, ja som ju trošku podopĺňala, ale chcela som ,aby sa k nej niekto vyjadril.
No odozva nebola, takže možno fčul.

Ja aspom ďakujem, aj v mene kolegyne, ktorej tabuľku odovzdám.
Muška
18.01.07,17:50
Super Muška, tabuľku som vytlačila a troška doškrtala a pripomienky napíšem keď si tie škrtance ešte nechám prejsť hlavou
OK.....budem čakať :)
Anja111
18.01.07,18:00
Pridávame sa. Aj my čakáme...
Anna B
24.01.07,08:54
Dostala som fa z ČR za opravu auta slovenskému platiteľovi na jeho hnuteľnom majetku. Oprava bola objednananá na slovenské IČ DPH a prevedená v ČR. Fa je bez DPH, lebo daňovú povinnosť má slovenský platiteľ. Podľa mňa sa jedná o samozdanenie. Neviem však, do ktorých riadkov DP k DPH to mám uviesť. Prosím Vás, poraďte mi, je to riadok 9, 10 a 16? Vopred Vám ďakujem za ochotu.
daniek
24.01.07,08:58
ide o prenos daňovej povinnosti na slovenského platiteľa uvádzaš to na r. 9,10,15 daňového priznania.
Anna B
24.01.07,09:07
Ďakujem pekne za radu, lebo termín je už krkolomný.
Dana K.
29.01.07,11:20
Ahojte všetci,

už som z tej medzinárodnej prepravy domotaná, tak sa pre istotu chcem poradiť s vami.
Poľská špedičná firma nam fakturovala dopravu tovaru z Hamburgu do Kladna bez DPH. Na faktúre napísali, že povinnosť odviesť DPH má nadobúdateľ služby v krajine, kde je registrovaný pre DPH.
Tak sa chcem opýtať, či máme tú DPH iba odviesť, alebo máme aj nárok na odpočet? (tj. daňová povinnosť bude 0).
A ešte podotázka, preprava sa uskutočnila v decembri 2006, oni vystavili faktúru 30.12.2006, ale ku mne sa dostala až teraz. Trebalo tú DPH odviesť za 12/2006 alebo stačí za 01/2007?
Vopred všetkým veľmi pekne ďakujem ;)
Milan Benka
29.01.07,11:38
Ahojte všetci,

už som z tej medzinárodnej prepravy domotaná, tak sa pre istotu chcem poradiť s vami.
Poľská špedičná firma nam fakturovala dopravu tovaru z Hamburgu do Kladna bez DPH. Na faktúre napísali, že povinnosť odviesť DPH má nadobúdateľ služby v krajine, kde je registrovaný pre DPH.
Tak sa chcem opýtať, či máme tú DPH iba odviesť, alebo máme aj nárok na odpočet? (tj. daňová povinnosť bude 0). ÁNO. ( predpokladám, že spĺňate podmienky nároku na odpočet.
A ešte podotázka, preprava sa uskutočnila v decembri 2006, oni vystavili faktúru 30.12.2006, ale ku mne sa dostala až teraz. Trebalo tú DPH odviesť za 12/2006 alebo stačí za 01/2007?§19/2 - 12/2006.
Vopred všetkým veľmi pekne ďakujem ;)

zvýraznené
Muška
29.01.07,11:41
Už po niekoľký krát poprosím :D
Vie sa niekto vyjadriť k tejto tabuľke ?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=365649&postcount=40
Milan Benka
29.01.07,11:51
Už po niekoľký krát poprosím :D
Vie sa niekto vyjadriť k tejto tabuľke ?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=365649&postcount=40

Muška, tá tab. by mala byť OK. Nevšimol som si žiadnu chybu.
Muška
29.01.07,11:55
Milanko, si proste poklad - ja sa teda ňou stále riadim, len nebola som si celkom istá :)
Dana K.
29.01.07,12:08
zvýraznené

ďakujem pekne :o
Monika Kováčová
29.01.07,12:29
Tabuľka je super, troška som ju najskôr doškrtala a porobila poznámky, potom som pochopila, že je to to isté, čo som si poznačila, len inou rečou.
Prikladám ako som ju pochopila


P.S. Tak neprikladám, lebo nejde potvora. Muška skús ty ak uznáš za vhodné - moje pozn. máš v SS. :)
Muška
29.01.07,15:12
Monička doplnila som to pod tabuľku a prikladám.
Ďakujem Vám za spoluprácu :)
Pricapím to aj témy "Tlačivá"
dzakova
02.11.08,14:25
Dobrý deň,
aj ja by som sa chcela spýtať ako postupovať pri vystavovaní fa.,ak si Rakúska fy objednala prepravu Slovenskému prepravcovi s tým,že tovar sa naloží na území SR a vyloží v ČR. A Ako je to s DPH?
Ďakujem, podobnú tému som v porade nenašla.
Muška
02.11.08,14:31
Dobrý deň,
aj ja by som sa chcela spýtať ako postupovať pri vystavovaní fa.,ak si Rakúska fy objednala prepravu Slovenskému prepravcovi s tým,že tovar sa naloží na území SR a vyloží v ČR. A Ako je to s DPH?
Ďakujem, podobnú tému som v porade nenašla.
Veď to je celkom jednoduché:
§ 16


(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

tzn.
Ak Rakúska firma nie je platiteľ DPH - tak vystavíte fa so slovenskou DPH /preprava sa začína na území SR/

Ak Rakúska firma je platiteľ DPH - tak vystavíte fa bez DPH /s poznámkou o prenose DPH na odberateľa/
Muška
02.11.08,14:35
...je to riadok 5, alebo 6 tej tabuľky v príspevku 55
SR - EU (1) EU(2) DIČ prenos DPH
SR - EU (1) EU(2) NEPL SR / 19%
polis1
23.02.09,19:14
chcem sa spýtat či je to tak,že čr firma nam opravila auta a sme platci DPH do akych riadkov to ide, ide to do riadkov 9,10, 19?
Natalyk
09.03.09,09:12
Ahojte poraďáci,
chcem sa spýtať ako mám fakturovať prepravnú službu, začiatok prepravy A-Rakúsko (EU), koniec prepravy CH- Švajčiarsko (mimo EU), objednávateľ služby SK s IČDPH?
Je služba oslobodená na základe §47 zákona o DPH? To je môj prvý prípad, takže som neistá. ďakujem dopredu za odpovede.
Natalyk
09.03.09,12:17
Ahojte poraďáci,
chcem sa spýtať ako mám fakturovať prepravnú službu, začiatok prepravy A-Rakúsko (EU), koniec prepravy CH- Švajčiarsko (mimo EU), objednávateľ služby SK s IČDPH?
Je služba oslobodená na základe §47 zákona o DPH? To je môj prvý prípad, takže som neistá. ďakujem dopredu za odpovede.
Posúvam, prosím pekne.
Jajina
20.03.09,20:24
Ahojte poraďáci,
chcem sa spýtať ako mám fakturovať prepravnú službu, začiatok prepravy A-Rakúsko (EU), koniec prepravy CH- Švajčiarsko (mimo EU), objednávateľ služby SK s IČDPH?
Je služba oslobodená na základe §47 zákona o DPH? To je môj prvý prípad, takže som neistá. ďakujem dopredu za odpovede.
Preprava je oslobodená na základe §47 zákona o DPH.
Je nutné preukázať sa dokladom, že tovar opustil EÚ - napr. JCD,CMR....
danushka
20.03.09,20:35
http://www.porada.sk/t66582-uctovanie-spediterskych-firiem.html?highlight=%B9ped%EDcia
Natalyk, v priloženom linku, v príspevku č.7 nájdeš tabuľku, kde sú detailne rozpísané situácie z hľadiska DPH v doprave.
Jajina
20.03.09,21:01
Stále zdôrazňujem našim špeditérom, aby v snahe vyhnúť sa zbytočným problémom nevykonávali zahraničné prepravy v rámci jedného štátu: napr. DE-DE, FR-FR, CZ-CZ atd. Neuvedomili si že to isté pravidlo platí aj u nás.
Zadali českému dopravcovi tuzemskú prepravu v rámci SR - SR .
Podľa zákona by mal CZ dopravca s IČDPH v ČR fakturovať vykonanú prepravu so slovenskou DPH a v SR ju odviesť.

Fakturoval ale takto:
Celkom k úhrade : 100 Eur (taka bola dohodnutá cena za dopravu)
Účtovný prepočet na Kč:
základ 100 EUR x kurz ČNB t.j.2755,30Kč + 19% DPH 523,50Kč
Je to malý dopravca, ktorý si sám jazdí s autom.

Moje úvahy:
- myslím si že tú DPH 523,50 Kč mu program vypočítal automaticky, lebo keby ju vedome plánoval odviesť v SR tak by nám ju fakturoval. On ju ale k úhrade nepýta.
- sumu 100 EUR asi v tomto prípade nemôžem samozdaniť.
Alebo je u nás zo zákona možnosť preniesť jeho daňovú povinnosť na nás????

Prosím poradte mi čo s tou faktúrou.
danushka
20.03.09,21:30
Stále zdôrazňujem našim špeditérom, aby v snahe vyhnúť sa zbytočným problémom nevykonávali zahraničné prepravy v rámci jedného štátu: napr. DE-DE, FR-FR, CZ-CZ atd. Neuvedomili si že to isté pravidlo platí aj u nás.
Zadali českému dopravcovi tuzemskú prepravu v rámci SR - SR .
Podľa zákona by mal CZ dopravca s IČDPH v ČR fakturovať vykonanú prepravu so slovenskou DPH a v SR ju odviesť.

Fakturoval ale takto:
Celkom k úhrade : 100 Eur (taka bola dohodnutá cena za dopravu)
Účtovný prepočet na Kč:
základ 100 EUR x kurz ČNB t.j.2755,30Kč + 19% DPH 523,50Kč
Je to malý dopravca, ktorý si sám jazdí s autom.

Moje úvahy:
- myslím si že tú DPH 523,50 Kč mu program vypočítal automaticky, lebo keby ju vedome plánoval odviesť v SR tak by nám ju fakturoval. On ju ale k úhrade nepýta.
- sumu 100 EUR asi v tomto prípade nemôžem samozdaniť.
Alebo je u nás zo zákona možnosť preniesť jeho daňovú povinnosť na nás????

Prosím poradte mi čo s tou faktúrou.

UF !
Ak zadávaš prepravu zahraničnému dopravcovi, platcovi DPH v inom členskom štáte EÚ, mal by Ti za túto fakturovať bez DPH a daňová povinnosť sa prenáša na Teba, faktúru od v tomto prípade českého dopravcu by si u nás samozdanila.
Ale takto Ti to český dopravca zavaril. Nemali ste mu tú prepravu dať, mali ste ho upozorniť, že v rámci jedného štátu /SR-SR/ prepravy vykonávať nemôže, pokiaľ nie je registrovaným plátcom DPH u nás...
Otázka znie, ako z tejto šlamastiky von.
Český dopravca sa podľa všetkého na túto malú sumu radšej vykašle a Čierny Peter ostáva v ruke Vám.
Rada si vypočujem názor aj od niekoho skúsenejšieho, ako by v tomto prípade postupoval.
Lebo mi napadajú rôzne kombinácie, ktoré však nesúladia s našimi platnými zákonmi:rolleyes:.
Monika Kováčová
20.03.09,21:57
Stále zdôrazňujem našim špeditérom, aby v snahe vyhnúť sa zbytočným problémom nevykonávali zahraničné prepravy v rámci jedného štátu: napr. DE-DE, FR-FR, CZ-CZ atd. Neuvedomili si že to isté pravidlo platí aj u nás.
Zadali českému dopravcovi tuzemskú prepravu v rámci SR - SR .
Podľa zákona by mal CZ dopravca s IČDPH v ČR fakturovať vykonanú prepravu so slovenskou DPH a v SR ju odviesť.

Fakturoval ale takto:
Celkom k úhrade : 100 Eur (taka bola dohodnutá cena za dopravu)
Účtovný prepočet na Kč:
základ 100 EUR x kurz ČNB t.j.2755,30Kč + 19% DPH 523,50Kč
Je to malý dopravca, ktorý si sám jazdí s autom.

Moje úvahy:
- myslím si že tú DPH 523,50 Kč mu program vypočítal automaticky, lebo keby ju vedome plánoval odviesť v SR tak by nám ju fakturoval. On ju ale k úhrade nepýta.
- sumu 100 EUR asi v tomto prípade nemôžem samozdaniť.
Alebo je u nás zo zákona možnosť preniesť jeho daňovú povinnosť na nás????

Prosím poradte mi čo s tou faktúrou.

Si si istá, že išlo o prepravu tovaru SR-SR? Ako sa český prepravca dostal do SR? Nemôže to byť náhodou v skutočnosti tak, že prepravca vykonal prepravu v rámci EÚ a v SR tovar len doložil a vyložil? Pozri tú zmluvu a skús porozmýšľať, či takáto preprava nebola súčasťou prepravy medzi štátmi EÚ...

Pozri tento link: http://www.porada.sk/t29943-p4-preprava-tovaru.html
danushka
20.03.09,22:22
Si si istá, že išlo o prepravu tovaru SR-SR? Ako sa český prepravca dostal do SR? Nemôže to byť náhodou v skutočnosti tak, že prepravca vykonal prepravu v rámci EÚ a v SR tovar len doložil a vyložil? Pozri tú zmluvu a skús porozmýšľať, či takáto preprava nebola súčasťou prepravy medzi štátmi EÚ...

Nájdem ti link, moment.
Monika, to čo sa deje momentálne v doprave je čisté zúfalstvo. Dopravcovia majú tak úboho platenú prácu, že zoberú čokoľvek, len aby prežili.
Preto sa môže stať aj takéto.

Pri vnútroštnátnej preprave pravdepodobne viac dokladov ako denný záznam o vedení motorového vozidla + nejaký dodací list špedičky nedostanú.
Ak by tam bola nejaká CMR, kde by bolo jasné, kde sa tovar nakladal a kde mal skončiť, tak by sa tu ešte dalo špekulovať o tom, že daňová povinnosť českého dopravcu sa prenesie na slovenského prepravcu /v tomto prípade SK špedičná spoločnosť/.

Z praxe viem, že najťahšia spolupráca je s dopravcami, ktorí si zabezpečujú všetko sami - od šoférovania až po administratívu a vystavovanie faktúr.A zvyčajne títo ľudia ani len netušia, že existuje zákon o DPH.
Monika Kováčová
20.03.09,22:41
ja skôr narážam na doplnkové služby súvisiace s prepravou medzi členskými štátmi...
Jajina
21.03.09,08:58
Robím v dopravnej firme účtovníčku od roku 2000.
Je mi jasný systém fakturovania na vplyv DPH pri medzinárodnej doprave aj pri tuzemskej.
Stále zdôrazňujem našim špeditérom, že takéto prepravy z dôvodu zbytočných problémov sa nemajú robiť. Pri našich autách si už dávajú pozor. Neuvedomili si že toto je podobný prípad. Ja im verím, že situácia v doprave je momentálne ťažká a sú radi, že zoženú vyťaženie.

Chudák český dopravca z dôvodu neznalosti pravidiel (sám si jazdí,zháňa robotu,sám si fakturuje) uskutočnil naozaj tuzemskú prepravu. Vyťažil sa z Košíc do Žiliny aby nemal "zbytočný prejazd" ale má zbytočné problémy :(
Mne po 2 týždňoch prišla na stôl fakturka a čo teraz s tým :confused:
Problém mám aj ja.

Rozmýšlam:
1.) DPH patrí SR. CZ dopravca by mi ju mal fakturovať, ja jemu zaplatiť a môžem si ju odpočítať. Ale on ju asi neodvedie, keď mu poviem aby aj prerobil faktúru možno prerobí ale vykašle sa na odvod DPH v SR.
2.) Neviem či je v tomto prípade zákonovo možné, aby daňová povinnosť prešla na nás - zdaním faktúru, odvediem, odpočítam - DPH zostane v SR.
Je na to nejaká predpis, § ???

Budem vďačná za Vaše názory.
danushka
21.03.09,10:18
Jajina, pokúsim sa zistiť viac v pondelok s mojimi kolegyňami vo firme. Určite sa podobné už aj u nás riešilo v minulosti, ak budem vedieť poradiť - dám ešte vedieť.
zhv
21.03.09,11:54
ja mámtento problém,je to JU
1.SR SZCO si objednal dopravu u 2.SR SZCO zo SR do Rumunska v sume 1500€. 2.SR mu vo fakture uviedol v SK aj v Eurach.
Fa. kurz 13.07.2008,kurz 30,288 :

suma bez DPH 45432,- Sk 1500,- €
DPH 8632,10Sk 285,-€
_________________________________________________

spolu: 54064,10 1785,-€


Fa bola zaplatená dňa 26.7.2008 na euroúčet t.j.1785,-€.Kurz30,366
suma bez DPH 45549 a dph 8654,31,-Sk spolu 54203,31.

Otázka:Ako vysporiadať DPH - môže to tak ostať alebo musí byt aj v úhrade DPH 8632,10 a ostatné do tržby?

ďakujem
Monika Kováčová
21.03.09,12:19
ja mámtento problém,je to JU
1.SR SZCO si objednal dopravu u 2.SR SZCO zo SR do Rumunska v sume 1500€. 2.SR mu vo fakture uviedol v SK aj v Eurach.
Fa. kurz 13.07.2008,kurz 30,288 :

suma bez DPH 45432,- Sk 1500,- €
DPH 8632,10Sk 285,-€
_________________________________________________

spolu: 54064,10 1785,-€


Fa bola zaplatená dňa 26.7.2008 na euroúčet t.j.1785,-€.Kurz30,366
suma bez DPH 45549 a dph 8654,31,-Sk spolu 54203,31.

Otázka:Ako vysporiadať DPH - môže to tak ostať alebo musí byt aj v úhrade DPH 8632,10 a ostatné do tržby?

ďakujem
úhradu do PD účtuješ kurzom NBS zo dňa úhrady.
O kurzovom rozdieli neúčtuješ v PD.
zhv
21.03.09,12:20
Ako mám vysporiadať to DPH?
zhv
21.03.09,12:25
Čiže tak ako som to uviedla v tej úhrade,45549 tržba a dph 8654,31. Ja som si myslela,že DPH by malo byť rovnaké?

ĎAKUJEM
Monika Kováčová
21.03.09,12:36
Čiže tak ako som to uviedla v tej úhrade,45549 tržba a dph 8654,31. Ja som si myslela,že DPH by malo byť rovnaké?

ĎAKUJEM
máš pravdu, pozrela som to v mojej evidencii, kurzový rozdiel vzniká len na základe dane, nie na DPH.

Suma v PD v členení DPH bude rovnaká ako v Evidencii faktúr.
nina100
23.03.09,13:39
Dobry den, dnes som objavila túto temu a prešla som si všetky príspevky, pristavila som sa pri tejto tabuľke. Znamená to, že slovenský dopravca, ktorý faktúruje prepravné služby zo SR - do EU špedičnej firme /zahraničnej/ faktúruje aj s DPH? Ide o druhý riadok zhora. dakujem
danushka
23.03.09,14:01
Dobry den, dnes som objavila túto temu a prešla som si všetky príspevky, pristavila som sa pri tejto tabuľke. Znamená to, že slovenský dopravca, ktorý faktúruje prepravné služby zo SR - do EU špedičnej firme /zahraničnej/ faktúruje aj s DPH? Ide o druhý riadok zhora. dakujem
Nie, zle si to pochopila.

Ak dostaneš túto prepravu od SK obchodníka alebo špedičnej spoločnosti, kde nakládka je EU - EU vrátane SK, vtedy fakturuješ s DPH.

Ak je to vývoz do tretej krajiny, vtedy je to oslobodené od DPH.

ALE,
ak však dostaneš prepravu tovaru od iného , nie SK obchodníka v rámci EU /alebo špedičnej spoločnosti/, napriek tomu, že je to preprava v rámci EU - EU, včetne SK, vtedy TY fakturuješ bez DPH.
Daňová povinnosť prechádza na zadávateľa prepravy.

V takomto prípade vo svojej faktúre uvádzaj tento text :
Dodanie služby je podľa článku 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28.novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.decembra 2006 je oslobodené od dane a ide o dodanie služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.

...a prečítaj si §16 zákona o DPH
danushka
23.03.09,14:10
Stále zdôrazňujem našim špeditérom, aby v snahe vyhnúť sa zbytočným problémom nevykonávali zahraničné prepravy v rámci jedného štátu: napr. DE-DE, FR-FR, CZ-CZ atd. Neuvedomili si že to isté pravidlo platí aj u nás.
Zadali českému dopravcovi tuzemskú prepravu v rámci SR - SR .
Podľa zákona by mal CZ dopravca s IČDPH v ČR fakturovať vykonanú prepravu so slovenskou DPH a v SR ju odviesť.

Fakturoval ale takto:
Celkom k úhrade : 100 Eur (taka bola dohodnutá cena za dopravu)
Účtovný prepočet na Kč:
základ 100 EUR x kurz ČNB t.j.2755,30Kč + 19% DPH 523,50Kč
Je to malý dopravca, ktorý si sám jazdí s autom.

Moje úvahy:
- myslím si že tú DPH 523,50 Kč mu program vypočítal automaticky, lebo keby ju vedome plánoval odviesť v SR tak by nám ju fakturoval. On ju ale k úhrade nepýta.
- sumu 100 EUR asi v tomto prípade nemôžem samozdaniť.
Alebo je u nás zo zákona možnosť preniesť jeho daňovú povinnosť na nás????

Prosím poradte mi čo s tou faktúrou.

Jajina,
priložím Ti v prvom rade výťah zo zákona o medzinárodnej cestnej doprave :

Druhý oddiel
Medzinárodná cestná doprava vykonávaná zahraničnými dopravcami[/SIZE][/FONT][/COLOR][/B]

§ 25
Zahraničný dopravca[/CENTER][/CENTER]
(1) Zahraničný dopravca28) v medzinárodnej cestnej doprave môže podnikať na území Slovenskej republiky, ak spĺňa podmienky ustanovené týmto zákonom a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.

(2) Zahraničný dopravca môže vykonať prepravu do miesta na území Slovenskej republiky alebo z neho, alebo cez územie Slovenskej republiky na územie cudzieho štátu na základe dopravnej licencie alebo prepravného povolenia, ak z medzinárodnej dohody, z rozhodnutia medzinárodnej organizácie, ktorej je Slovenská republika členom, 27) alebo z rozhodnutia ministerstva nevyplýva, že prepravu možno vykonať aj bez prepravného povolenia.

(3) Ak zahraničný dopravca vykonáva medzinárodnú autobusovú dopravu so zastávkou na území Slovenskej republiky, vzťahujú sa naňho ustanovenia druhej hlavy.

(4) Zahraničný dopravca môže vykonať prepravu medzi dvoma miestami na území Slovenskej republiky iba na základe predchádzajúceho povolenia ministerstva. Povolenie možno udeliť na jednorazovú prepravu alebo na opakovanú prepravu určením počtu prepráv alebo určením času, počas ktorého možno vykonať neobmedzený počet prepráv. Fyzická osoba alebo právnická osoba s trvalým bydliskom alebo so sídlom na území členského štátu, ktorá má povolenie Spoločenstva, môže ako súčasť kombinovanej dopravy vykonávať prepravy medzi dvoma miestami bez predchádzajúceho povolenia ministerstva. Fyzická osoba alebo právnická osoba s trvalým bydliskom alebo so sídlom na území členského štátu, ktorá má licenciu Spoločenstva môže vykonávať prepravy osôb medzi dvoma miestami podľa osobitného predpisu. 28a)(5) Bez povolenia ministerstva podľa odseku 2 možno vykonávať prepravy podľa osobitného predpisu.24e)[FONT='ms sans serif','serif']

(6) Zahraničný dopravca môže používať prenajaté nákladné vozidlá, ak sú splnené tieto podmienky:

a) motorové vozidlo je evidované na území štátu, kde má nájomca sídlo alebo miesto podnikania,

Čiže z daného vyplýva, že český dopravca ani nesmel vykonávať prepravu v rámci SK - SK
Navyše, ak nie je registrovaným platcom DPH na SK a vystavil Ti Fa s DPH 19 %, pochybujem, že tú DPH aj odvedie do nášho štátneho rozpočtu, tobôž, aby vypisoval ešte nejaké DPH priznanie.No ja by som si vyžiadala od CZ dopravcu faktúru na prepracovanie /aby bola bez DPH/ a nedodanila by som ju u nás asi
Namôjdušu, zavarili Ti Tvoji špeditéri aj s dopravcom.[/FONT
Jajina
24.03.09,08:44
Pýtala som sa daňového poradcu na moj problém s faktúrou českého dopravcu, ktorý uskutočnil prepravu len vrámci SR.
Jeho odpoveď bola:
aj keď to nie je najšťastnejšie riešenie a takéto prepravy by sa nemali vykonávať hlavne z dôvodu Zákona o medzinárodnej cestnej dopravy, menšie zlo je ak český dopravca vystaví faktúru bez DPH a keďže sme SK platcovia DPH a daň patrí SR, mám ju podľa § 69 odst.4) zákona o DPH zdaniť v našom daňovom priznaní. Nárok na odpočet bude.
mandula
24.03.09,11:47
Prepáčte mi Jajina a Danushka že necitujem celé príspevky, ale chcem reagovať hlavne na toto:


Stále zdôrazňujem našim špeditérom, aby v snahe vyhnúť sa zbytočným problémom nevykonávali zahraničné prepravy v rámci jedného štátu: napr. DE-DE, FR-FR, CZ-CZ atd.


Zahraničný dopravca môže vykonať prepravu medzi dvoma miestami na území Slovenskej republiky iba na základe predchádzajúceho povolenia ministerstva. Čiže z daného vyplýva, že český dopravca ani nesmel vykonávať prepravu v rámci SK - SK.

Chcem pripomenúť, že od 1.5.2008 došlo v tejto oblasti k zmene. A to k takej, že kabotážne prepravy od tohto dátumu na území SR môže vykonávať dopravca z týchto členských štátov EÚ: Belgicko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko.
Platí to aj opačne, čiže vo vymenovaných štátoch môže aj dopravca zo SR vykonávať kabotážne prepravy.
Prehľadná tabuľka je dostupná tu:
http://ec.europa.eu/transport/road/access_market/doc/2008_ms_road_cabotage.pdf

Kabotážna preprava je dočasné prevádzkovanie vnútroštátnej cestnej prepravy tovaru pre cudziu potrebu na území iného členského štátu takým dopravcom, ktorý v danej krajine nemá sídlo ani pobočku.


Pre oblasť DPH v súvislosti s kabotážnou prepravou na území Slovenskej republiky platí:

Podľa § 5 zákona č.222/2004 o dani z pridanej hodnoty je dopravca, ktorý nemá na Slovensku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzku a ktorý podniká v zahraničí, povinný podať žiadosť o registráciu k dani z pridanej hodnoty na Daňovom úrade Bratislava I a to ešte pred začiatkom vykonávania kabotáže. Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničného podnikateľa zaregistrovat k dani, vydat mu osvedčenie o registrácii k dani a prideliť mu identifikačné číslo k dani bezodkladne, najneskoršie však do siedmych dní odo dňa doručenia žiadosti. Dňom uvedeným v osvedčení sa zahraničný dopravca stáva platcom dane.
Bližšie k tejto problematike viď tu: http://www.prodopravce.cz/upload/file/Kabotaz%20od%2001%2005%2008%20-%20Slovensko.pdf

Pre kabotáž v Českej republike ohľadom DPH platí:
Informace pro zahraniční osoby, které chtějí provádět kabotáž v ČR
Na základě vyjádření Ministerstva financí musí osoba registrovaná k DPH v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání ani provozovnu, a uskutečňuje přepravu zboží v tuzemsku, postupovat podle českého zákona o DPH, protože místo plnění poskytované služby přepravy zboží je v tuzemsku.
V případě, že tato osoba poskytuje svoji službu plátci nebo osobě identifikované („Osobou identifikovanou k dani je právnická osoba, která nebyla založena nebo zřízena za účelem podnikání, včetně veřejnoprávního subjektu, a neuskutečňuje ekonomické činnosti v tuzemsku, nebo osoba povinná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, pokud pořizují zboží z jiného členského státu a hodnota pořízeného zboží bez daně v běžném kalendářním roce převýší částku 326 000 Kč.“ viz § 96 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH), nevznikne poskytovateli služby povinnost se registrovat a platit DPH v tuzemsku, protože povinnost přiznat a zaplatit DPH má osoba, které je služba poskytnuta.
V případě, že tato osoba poskytuje svoji službu osobě, která není plátcem, vznikne poskytovateli služby povinnost se registrovat k DPH a přiznat a zaplatit DPH v tuzemsku. Zahraniční osoba, které vznikne povinnost přiznat a zaplatit DPH v tuzemsku, se stává plátcem dnem uskutečnění plnění a je povinna podat přihlášku k registraci Finančnímu úřadu pro Prahu 1 nejpozději k datu uskutečnění plnění.


mimotemy Vnímam to ako veľkú škodu, že na Slovensku je málo verejne dostupných informácií nielen o tejto problematike, ale celkovo čo sa podnikania v doprave týka.
Keď začnete gúgliť na českých stránkach, tam je tých informácií oveľa viac, tak som si už zvykla "na rozumy" chodiť k susedom:)
danushka
24.03.09,20:49
TEDA MANDULA !!!

Smekám klobúk, práve sme túto tému rozoberali s kolegami u nás v práci a svetosvete sme sa presviedčali, že od kabotáže ruky preč...
Už aj celý Tvoj článok rozpošlem všetkým našim pobočkám po SK, tuším sme zaspali celých 10 mesiacov:eek::eek::eek:.

SI PROSTE No 1 v tejto problematike, u Teba je fundovaná rada vždy.
Andrea25
27.04.09,08:47
Dobrý deň, prosím o pomoc pri preprave pre IČ CZ. My sme plátcami dph. IČ iba pre SK. Faktúru vystavujem bez dph a pracujem v programe mrp. Vie mi niekto poradiť ako to mám v tomto programe (pod akým typom dph) zadať?
Monika Kováčová
27.04.09,08:49
Dobrý deň, prosím o pomoc pri preprave pre IČ CZ. My sme plátcami dph. IČ iba pre SK. Faktúru vystavujem bez dph a pracujem v programe mrp. Vie mi niekto poradiť ako to mám v tomto programe (pod akým typom dph) zadať?

ak je preprava uskutočnená pre odberateľa identifikovaného pre daň v inom členskom štáte EÚ, typ DPH je 19, nevstupuje do výkazu, pretože nie je predmetom dane v SR. Uvedené platí v prípade, že preprava nie je uskutočnená SR-SR.
Andrea25
27.04.09,09:11
ďakujem za tak rýchlu odpoveď, veľmi mi to pomohlo
martina2006
19.05.09,09:52
Dobrý deň, mám podobný problém ako v príspevku č.82. Pracujem v programe MRP, vystavujem faktúru za dopravu pre firmu IČ HU, my sme slovenská firma, reg. IČ SK, preprava je uskutočnená SK-SK, pod akým typom DPH zadať v programe MRP? Ďakujem.
martina2006
19.05.09,09:54
SK má byt správne SR. /preprava vrámci Slovenskej republiky/.
pochemi
24.05.09,08:50
SK prepravca/SK DPH / fakturuje rakúskemu prepravcovi/ATU DPH
prepravu SK-Švajčiarsko.
l.Fakturuje bez DPH par.47
2.Vstupuje do DP DPH
Je to správne? Ďakujem
Difi
17.07.09,06:53
Dobrý deň!
Robíme prepravu vlastného tovaru, naposledy sme z Talianska plavili do Grécka. Grécka firma, platiteľ DPH, ktorá má zastúpenie v Taliansku nám poplatok za loď vyúčtovala bez DPH. Je to preprava podľa par.16 ods.1 a mám urobiť samozdanenie?
v.balogova
18.10.09,18:24
Poprosím o radu. SK prepravca platca DPH prepravoval tovar zo SR do Rakúska. Na objednávke bolo uvedené fa bez DPH. Predpoklad, že tovar ide ďalej mimo EU. Ak budeme fa bez DPH aký doklad potrebujeme? Stačí uvedená objednávka?
danushka
18.10.09,21:05
Poprosím o radu. SK prepravca platca DPH prepravoval tovar zo SR do Rakúska. Na objednávke bolo uvedené fa bez DPH. Predpoklad, že tovar ide ďalej mimo EU. Ak budeme fa bez DPH aký doklad potrebujeme? Stačí uvedená objednávka?

Nie, nestačí takáto objednávka. Z prepravných dokladov musí byť jasné, že sa jedná o tovar, ktorého preprava je oslobodená od DPH. Čiže, buď je tovar pod colným dohľadom, alebo.../konkretizuj nám, kto si prepravu u koho objednal/, ťažko sa odpovedá na otázku, kde je málo informácií:confused:
v.balogova
18.10.09,22:07
Nie, nestačí takáto objednávka. Z prepravných dokladov musí byť jasné, že sa jedná o tovar, ktorého preprava je oslobodená od DPH. Čiže, buď je tovar pod colným dohľadom, alebo.../konkretizuj nám, kto si prepravu u koho objednal/, ťažko sa odpovedá na otázku, kde je málo informácií:confused:
Objednávateľ Sk platca u prepravcu Sk platca a preprava tak ako je uvedené vyššie (letisko Ba-letisko Vied). Len zmienka v objednávke, že tovar ide mimo EU. Čo si konkrétne mám žiadať od objednávateľa? Ďakujem.
danushka
18.10.09,22:13
Objednávateľ Sk platca u prepravcu Sk platca a preprava tak ako je uvedené vyššie (letisko Ba-letisko Vied). Len zmienka v objednávke, že tovar ide mimo EU. Čo si konkrétne mám žiadať od objednávateľa? Ďakujem.

V CMR by malo byť zaznačené, kto je konečný príjemca tovaru a kto tovar predáva. Možno tam bude priložený k sprievodným dokladom aj Ex dokument, T1, carnet..., jednoznačne z dokladov musí byť jasné, že tovar je pod colným dohľadom. Keď budete fakturovať za dopravu, zo všetkých dokladov si urobte kópie, aby ste túto skutočnosť vedeli dokázať v prípade daňovej kontroly.
v.balogova
18.10.09,22:38
V CMR by malo byť zaznačené, kto je konečný príjemca tovaru a kto tovar predáva. Možno tam bude priložený k sprievodným dokladom aj Ex dokument, T1, carnet..., jednoznačne z dokladov musí byť jasné, že tovar je pod colným dohľadom. Keď budete fakturovať za dopravu, zo všetkých dokladov si urobte kópie, aby ste túto skutočnosť vedeli dokázať v prípade daňovej kontroly.
ĎAkujem za odpoveď, hoci je už neskorá noc :-)
martina2006
14.01.10,19:46
Prosím o radu. Ak objednávateľom prepravy tovaru je slovenská firma s IČ DPH, ide o prepravu zo Slovenka do CHorvátska, máme CMR, že tovar išiel mimo EU, fakturuje sa tak ako minulý rok bez DPH, alebo je tam zmena a je potrebné fakturovať s DPH? Ďakujem.
danushka
14.01.10,20:36
Prosím o radu. Ak objednávateľom prepravy tovaru je slovenská firma s IČ DPH, ide o prepravu zo Slovenka do CHorvátska, máme CMR, že išiel mimo EU, fakturuje sa tak ako minulý rok bez DPH, alebo je tam zmena a je potrebné fakturovať s DPH? Ďakujem.
Fakturujes bez DPH, par. 47 , nic sa v tomto pripade nemenilo, je to vyvoz do tretej krajiny.
Pozri zmeny od 1.1.201O suvisiace s touto problematikou tu http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html v prispevku c.4
Daniel99
19.01.10,08:33
Zdravím.
Chcem sa opýtať na prípad keď sme platcovia Dph a vykonávame prepravy iba Slovensku pre Českú firmu. Budeme fakturovať bez Dph? A čo v prípade že majú registráciu na Slovensku?

ďakujem za info.
danushka
19.01.10,08:58
Zdravím.
Chcem sa opýtať na prípad keď sme platcovia Dph a vykonávame prepravy iba Slovensku pre Českú firmu. Budeme fakturovať bez Dph? A čo v prípade že majú registráciu na Slovensku?

ďakujem za info.
Pozri http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke príspevok č.4, tam sú modelové situácie v doprave po novom od 1.1.2010 v súlade so zákonom o DPH :)
Silvia123
19.01.10,09:05
Vie mi niekto povedať, ak si u mňa objedná prepravu švajčiarska firma (preprava Nemecko-Slovensko) ako to bude s DPH? Lebo v rámci EU sa pozerá na zadávateľa dopravy-to by bolo oslobodené a zdaní si to on, lenže keďže zadávateľ prepravy je z 3.krajiny, budem prihliadať na to akú prepravu uskutočňujem -z ktorého miesta sa preprava začína???
Daniel99
19.01.10,12:30
Chcem sa ešte opýtať ak je to takto:
d) preprava na území SR pre príjemcu z EÚ – ak príjemca má IČ DPH v inej krajine ako SR, miesto dodania služby je krajina príjemcu služby, služba je oslobodená od slovenskej dane.
ktorý riadok na priznaní Dph a v súhrnom podaní to bude?


veľmi pekne ďakujem.
Daniel99
19.01.10,12:43
Ak môžte pomôžte. Neviem si s tým rady. Účtujem v pohode neviem vybrať kolonku v ponuke Dph.




veľmi pekne ďakujem.
Silvia123
19.01.10,22:35
Daniel99 ja čakám na odpoveď toho čo si sa pýtal taktiež, pretože tu na porade som sa dozvedela, že prepravné služby do IČŠ sa nemajú uvádzať vo výkaze DPH, ale budú sa uvádzať v súhrnnom výkaze. Čo sa mi zdá byť divné vzhľadom k tomu, že ako si Daňový úrad skontroluje a zistí, že som mala podať SV za služby a nepodala som ho??? Ako ma k tomu vyzve??? až o pár rokov pri daňovej kontrole??? Lebo keď nepodáš SV za tovary, tak ťa DU vyzve aby si ho podala! Tak ako to vlastne je zaujíma aj mňa, tak držím palce aby sme dostali obidvaja odpoveď.
olarac
20.01.10,07:22
Myslím, že na toto je jednoduchá odpoveď, oni si skontrolujú dodania vrámci EU a takto zistia rozdiel.
olarac
20.01.10,07:28
Vie mi niekto povedať, ak si u mňa objedná prepravu švajčiarska firma (preprava Nemecko-Slovensko) ako to bude s DPH? Lebo v rámci EU sa pozerá na zadávateľa dopravy-to by bolo oslobodené a zdaní si to on, lenže keďže zadávateľ prepravy je z 3.krajiny, budem prihliadať na to akú prepravu uskutočňujem -z ktorého miesta sa preprava začína???

Ak si objedná švajčiarska firma, miesto dodania je Švajčiarsko, fakturuješ službu bez dane /musíš preukázať, že príjemca služby je ZO/ Hodnotu poskytnutej služby neuvádzaš v SV.
Silvia123
20.01.10,08:34
olarac ďakujem ja som mala len pochybnosti ak je preprava v rámci EU, ale objednávateľ je ZO, tak či sa to tiež bude posudzovať podľa objednávateľa. Tak som rada, že áno.
V SV ju samozrejme neuvádzam, ale vo výkaze DPH -ju musím uviesť pod §47?
danushka
20.01.10,11:36
Vie mi niekto povedať, ak si u mňa objedná prepravu švajčiarska firma (preprava Nemecko-Slovensko) ako to bude s DPH? Lebo v rámci EU sa pozerá na zadávateľa dopravy-to by bolo oslobodené a zdaní si to on, lenže keďže zadávateľ prepravy je z 3.krajiny, budem prihliadať na to akú prepravu uskutočňujem -z ktorého miesta sa preprava začína???


olarac ďakujem ja som mala len pochybnosti ak je preprava v rámci EU, ale objednávateľ je ZO, tak či sa to tiež bude posudzovať podľa objednávateľa. Tak som rada, že áno.
V SV ju samozrejme neuvádzam, ale vo výkaze DPH -ju musím uviesť pod §47.

Pozor ...
Preprava z a do tretieho štátu
- jedná sa o medzinárodnú prepravu (s vyclením a prepustením tovaru v mieste nakládky, resp. vykládky) je oslobodená od DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), aj keď fakturujeme len slovenský úsek alebo časť prepravy - z prepravného dokladu musí byť jasné, že sa jedná o medzinárodnú prepravu - § 47 a 48
- tranzit cez viac štátov EÚ, ale preprava z tretieho štátu cez štáty EÚ do tretieho štátu oslobodená od DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) (na nákladnom liste na začiatku prepravy bude pečiatka colnice a na konci taktiež, musí byť jasné, že ide o režim tranzit) - § 47 a 48

Tzn. Silvi, Ty skúmaš, či preprava, ktorú si ojednali ZO švajčiari je pod colným dohľadom. Môže to byť aj vtedy, keby to išlo z De - SK, ale musíš to vedieť dokázať, že tovar bol pod colným dohľadom, čiže nejaký karnet, ex dokument atď. musia byť medzi sprievodnými dokladmi.
Inak to nebude § 47 oslobodené od DPH, ale posudzješ to ako § 16, povinnosť dane sa prenáša na objednávateľa.
Silvia123
20.01.10,14:14
Danushka, preprava je v rámci EU Nemecko-Slovensko!!! O žiaden vývoz nejde, akurát nám túto prepravu dohodila Švajčiarska špedícia. Chcela by som vedieť ako mám posudzovať tohoto Švajčiara??? Ak ho budem posudzovať ako nezdaniteľnú osobu -tak §16ods.5 -preprava tovaru medzi č.štátmi EU pre inú ako zdaniteľnú osobu miesto,kde sa preprava tovaru začína -povinnosť registrácie v tomto prípade v Nemecku!
Ak ho budem posudzovať ako zdaniteľnú osobu -miesto dodania služby sa určuje podľa odberateľa -to znamená že by si to mal samozdaniť -ale to by znamenalo že by pre nich platil rovnaký zákon -nie??? -lenže vedia niečo Švajčiari o samozdanení??? Nie je mi vôbec jasné ako posudzovať tento konkrétny prípad, čo sa týka ostatných záležitostí prepravy v rámci EU, tak nemám problém.
danushka
20.01.10,14:25
Danushka, preprava je v rámci EU Nemecko-Slovensko!!! O žiaden vývoz nejde, akurát nám túto prepravu dohodila Švajčiarska špedícia. Chcela by som vedieť ako mám posudzovať tohoto Švajčiara??? Ak ho budem posudzovať ako nezdaniteľnú osobu -tak §16ods.5 -preprava tovaru medzi č.štátmi EU pre inú ako zdaniteľnú osobu miesto,kde sa preprava tovaru začína -povinnosť registrácie v tomto prípade v Nemecku!
Ak ho budem posudzovať ako zdaniteľnú osobu -miesto dodania služby sa určuje podľa odberateľa -to znamená že by si to mal samozdaniť -ale to by znamenalo že by pre nich platil rovnaký zákon -nie??? -lenže vedia niečo Švajčiari o samozdanení??? Nie je mi vôbec jasné ako posudzovať tento konkrétny prípad, čo sa týka ostatných záležitostí prepravy v rámci EU, tak nemám problém.
Preprava medzi krajinami EÚ pre príjemcu - podnikateľa z tretieho štátu, miesto dodania služby je štát podnikateľa – služba je oslobodená od slovenskej dane
Silvia123
20.01.10,15:20
Danushka, ok prepáč mám dlhé vedenie, no chcem tomu rozumieť. Takže ja mu vyfaktúrujem prepravu bez DPH, neuvediem to ani do SV -pretože to nie je pre podnikateľa z IČŠ a čo s tým bude robiť on ma nezaujíma..., zrejme nič len si to zaúčtuje tak ako kedysi pred 2003 keď sa faktúrovalo bez DPH do zahraničia prepravy. Je to tak?
Silvia L.
22.01.10,12:50
tak toto nam už je jasne ale ako je to v prípade preprava z 3.štátu do členského štátu pre IČ SK?
Silvia123
23.01.10,10:06
tak toto nam už je jasne ale ako je to v prípade preprava z 3.štátu do členského štátu pre IČ SK?
Bez DPH ak §48 ods.8 zákona
olarac
24.03.10,12:26
Neviete mi poradiť, kde do DP dať prepravu vykonanú pre zdaniteľnú osobu z iného čl. štátu a preprava je zo Švajčiarska na SK. Účtujem v Omege a neviem vybrať typ sumy OK-dodanie služieb oslobodených od dane v tuzemsku poskytnutých do zahraničia (bez odpočtu DPH) nevstupuje do SV, alebo typ sumy 17s-dodanie služieb s možnosťou odpočítania dane par. 46,47 a 48 ods 8. Ďakujem
dufulus
25.03.10,07:54
čaute poraďáci,
som teraz trošku z tohto tu zmetený čo som si tu prečítal, lebo mám takýto problém:

platiteľ DPH zo Slovenska, ktorého účtujem:
- predáva tovar do Nemecka (vo faktúre je tovar a tiež faktúrovaná cena prepravy tohto tovaru) = celá hodnota týchto faktúr bude na riadkoch v daňovom priznaní č. 15 a 16? (tieto dodania tovaru a služieb potom budú vykázané v súhrnnom výkaze)
- prepravu uskutočňuje zo SR do DE český prepravca - plátca DPH; neviem v ktorom riadku v DP DPH ju mám vykázať (či 7+8 a potom aj nárok na odpočet v riadkoch 21 a 23 alebo čo s tým - som z tých odvolávok na § v zákone o DPH mimo)

ďakujem za rady
Zuzanak1
11.08.10,15:37
Ahojte hladám odpoveď na preravu tovaru medzi IČ SK z IT do SR a na objednávke píšu, že tovar ide do 3.krajiny.
Objednávateľ chce faktúru bez DPH, ale moja preprava bola v rámci EÚ.
danushka
11.08.10,19:45
Ahojte hladám odpoveď na preravu tovaru medzi IČ SK z IT do SR a na objednávke píšu, že tovar ide do 3.krajiny.
Objednávateľ chce faktúru bez DPH, ale moja preprava bola v rámci EÚ.

Prepravu takéhoto tovaru budeš faktrurovať bez DPH podľa § 48 47, je pod colným dohľadom.
Musí byť jasné na CMR, kto je odosielateľ a kto je príjemca a súčasťou dokladov bude aj nejaký doklad ako JCD, T1, Kartnet apd.
Ten tovar sa naloží v IT a môže pokračovať na Ukrajinu napríklad a na SK sa len preloží.
Zuzanak1
12.08.10,18:03
Prepravu takéhoto tovaru budeš faktrurovať bez DPH podľa § 48, je pod colným dohľadom.
Musí byť jasné na CMR, kto je odosielateľ a kto je príjemca a súčasťou dokladov bude aj nejaký doklad ako JCD, T1, Kartnet apd.
Ten tovar sa naloží v IT a môže pokračovať na Ukrajinu napríklad a na SK sa len preloží.
ďakujem za odpoveď.
danushka
12.08.10,18:16
ďakujem za odpoveď.

Zuzanka,
opravujem, ak sa jedná o vývoz, tak § 47...
Prio dovoze z tretej krajiny je § 48.
Zuzanak1
06.09.10,07:08
Prepravu takéhoto tovaru budeš faktrurovať bez DPH podľa § 48 47, je pod colným dohľadom.
Musí byť jasné na CMR, kto je odosielateľ a kto je príjemca a súčasťou dokladov bude aj nejaký doklad ako JCD, T1, Kartnet apd.
Ten tovar sa naloží v IT a môže pokračovať na Ukrajinu napríklad a na SK sa len preloží.

Poslali mi len kopiu CMR, kde je uvedený 3.štát, myslíš že to stačí ?
danushka
06.09.10,07:47
Poslali mi len kopiu CMR, kde je uvedený 3.štát, myslíš že to stačí ?
Je na CMR aj pečiatka colnice, ak nie, tak nemáš ako dokázať, že tovar je pod colným dohľadom. Vyžiadaj kópiu T1, ex dokumnetu, alebo karnetu.
Myslím, že v prípade daň. kontroly by Ti to neuznali.
tinkas
21.10.10,06:20
Dobré ránko..prosím Vás robili sme prepravu pre slovenského odberatela z Viedne do Ziliny, na CMR je ale peciatka "CLO DONAU" - vyclenie..neviete mi poradit co s tým?
Jajina
21.10.10,06:37
Preprava mohla byť pravdepodobne súčasťou dovozu z krajiny mimo EÚ.
Napr. my niekedy vozíme tovar z viednského letiska na slovensko alebo naopak.
Pozri kto je napísaný na CMR ako odosielatel alebo konečný príjemca.
Napíš viac informácií o tej preprave a aké všetky doklady máš k tovaru a k preprave.
tinkas
21.10.10,06:52
ešte som sa s tým nestretla...k preprave mám objednávku (tu su uvedené uskutočnosti, ktoré som uviedla pretým), potom mám CMR na ktorej je uvedené aj : ZOLLSTOP bei: TEH - ŽILINA, ACHTUNG ZOLLGUT, Sie haften fur die fristgerechte gestellung des T1 beim zollamt bis zum 25.10.2010, a potom mám este Europaische Gemeinschaft - to neviem čo je? - ale tiez su tu uvedené len štáty AT- SK ako isla preprava...ide o paraf. 47?
danushka
21.10.10,10:03
ešte som sa s tým nestretla...k preprave mám objednávku (tu su uvedené uskutočnosti, ktoré som uviedla pretým), potom mám CMR na ktorej je uvedené aj : ZOLLSTOP bei: TEH - ŽILINA, ACHTUNG ZOLLGUT, Sie haften fur die fristgerechte gestellung des T1 beim zollamt bis zum 25.10.2010, a potom mám este Europaische Gemeinschaft - to neviem čo je? - ale tiez su tu uvedené len štáty AT- SK ako isla preprava...ide o paraf. 47?
Veta :
,,Sie haften fur die fristgerechte gestellung des T1 beim zollamt bis zum 25.10.2010"
Svedčí o fakte, že tovar je pod colným dohľadom s dokumentom T1. Avšak pri takejto preprave musí byť súčasťou dokladov tak ako píše Jajina aj CMR.
Vôbec mi nie je jasné, či sa jedná o dovoz alebo vývoz, teda §47 alebo §48.
Nepokračuje tento tovar zo Žlininy ešte niekde ďalej?
Pátraj po odosielateľovi a konečnom príjemcovi, jedine tak budeš vediť voč de :)
tinkas
26.10.10,07:33
takze uz som si to všetko prezistila...tovar prišiel lodou z krajiny mimo Eu do hamburgu odtial do viedne a tam sme ho mi zobrali a previezli do Ziliny - konečný príjemca...znamená to teda, ze islo o dovoz? čiže ide o par. 47, a riadok dph ktorý??
Jajina
26.10.10,07:48
takze uz som si to všetko prezistila...tovar prišiel lodou z krajiny mimo Eu do hamburgu odtial do viedne a tam sme ho mi zobrali a previezli do Ziliny - konečný príjemca...znamená to teda, ze islo o dovoz? čiže ide o par. 47, a riadok dph ktorý??

Fakturovanú sumu za uskutočnenú prepravu, ktorá je súčasťou dovozu tovaru zo štátu mimo EÚ podľa § 47 zaradíš vo výkaze DPH do riadku 17 a 15
tinkas
26.10.10,08:03
ďakujem...
dogicka
26.11.10,13:30
Prosím vás o radu. Sme slovenská SRO, platca DPH. Prepravná firma, slovenská, platca DPH, nám prepravila tovar nášmu zákazníkovi do ČR. Faktúru nám vystavili podľa mňa správne s DPH (miesto dodania služby určené podľa §15/1). Na fa však nie je uvedený dátum dodania, nemám ani CMR, neviem či je to správne, nemám vôbec skúsenosť s medzištátnou prepravou. Ďakujem za vaše rady. Eva
danushka
26.11.10,19:10
Prosím vás o radu. Sme slovenská SRO, platca DPH. Prepravná firma, slovenská, platca DPH, nám prepravila tovar nášmu zákazníkovi do ČR. Faktúru nám vystavili podľa mňa správne s DPH (miesto dodania služby určené podľa §15/1). Na fa však nie je uvedený dátum dodania, nemám ani CMR, neviem či je to správne, nemám vôbec skúsenosť s medzištátnou prepravou. Ďakujem za vaše rady. Eva
Takto sa opýtam, vykonávala dopravu firma, ktorá bola zároveň aj dopravcom, či ste touto poverili zasielateľa?
Je správne, že FA je vystavená s DPH.
Určite si žiadajte sprievodné doklady.
Ak bol vykonávateľom dopravy samotný dopravca, dátum dodanie je deň podľa vykládky na CMR.
Ak bol touto dopravou poverený zasielateľ, dátum dodanie v jeho prípade je dátum, kedy dostal Fa od dopravcu za vykonanú prepravu.
dogicka
26.11.10,21:18
Takto sa opýtam, vykonávala dopravu firma, ktorá bola zároveň aj dopravcom, či ste touto poverili zasielateľa?
Je správne, že FA je vystavená s DPH.
Určite si žiadajte sprievodné doklady.
Ak bol vykonávateľom dopravy samotný dopravca, dátum dodanie je deň podľa vykládky na CMR.
Ak bol touto dopravou poverený zasielateľ, dátum dodanie v jeho prípade je dátum, kedy dostal Fa od dopravcu za vykonanú prepravu.

Danuška, obávam sa, že ti nerozumiem. Firma ktorá nám prepravila tovar nášmu zákazníkovi do ČR, nám vystavila faktúru bez uvedenia dňa dodania. Deň dodania bude teda deň podľa vykládky na CMR?
danushka
26.11.10,23:48
Danuška, obávam sa, že ti nerozumiem. Firma ktorá nám prepravila tovar nášmu zákazníkovi do ČR, nám vystavila faktúru bez uvedenia dňa dodania. Deň dodania bude teda deň podľa vykládky na CMR?
Ale firma je povinná uviesť vo faktúre deň dodania, žiadajte opravu faktúry.
Ak je to dopravná spoločnosť, deň dodanie je zhodný s vykládkou podľa CMR.
dogicka
29.11.10,08:40
Ale firma je povinná uviesť vo faktúre deň dodania, žiadajte opravu faktúry.
Ak je to dopravná spoločnosť, deň dodanie je zhodný s vykládkou podľa CMR.

Ďakujem, zavolám tam aby mi opravili fa.
dogicka
29.11.10,14:17
Ale firma je povinná uviesť vo faktúre deň dodania, žiadajte opravu faktúry.
Ak je to dopravná spoločnosť, deň dodanie je zhodný s vykládkou podľa CMR.

Volala som tam, CMR nevystavujú, poslali mi mailom doklady o doručení, kde je dátum doručenia 22.10.2010. Na fa mám len dátum služby 20.10.2010, to je dátum, kedy od nás prebrali zásielku. Na exportné faktúry vraj dátum dodania neuvádzajú. Môžem teda odpočítať DPH na základe takejto fa? Myslím si, že dátum dodania by na fa mal byť uvedený. Ale prepravná spoločnosť mi inú fa nevystaví.
danushka
29.11.10,14:42
Prosím vás o radu. Sme slovenská SRO, platca DPH. Prepravná firma, slovenská, platca DPH, nám prepravila tovar nášmu zákazníkovi do ČR. Faktúru nám vystavili podľa mňa správne s DPH (miesto dodania služby určené podľa §15/1). Na fa však nie je uvedený dátum dodania, nemám ani CMR, neviem či je to správne, nemám vôbec skúsenosť s medzištátnou prepravou. Ďakujem za vaše rady. Eva


Volala som tam, CMR nevystavujú, poslali mi mailom doklady o doručení, kde je dátum doručenia 22.10.2010. Na fa mám len dátum služby 20.10.2010, to je dátum, kedy od nás prebrali zásielku. Na exportné faktúry vraj dátum dodania neuvádzajú. Môžem teda odpočítať DPH na základe takejto fa? Myslím si, že dátum dodania by na fa mal byť uvedený. Ale prepravná spoločnosť mi inú fa nevystaví.

Prepravná spoločnosť, ktorá uskutočnila medzištátnu prepravu veci je povinná vystavovať CMR.
Dátumom dodania v jej prípade je dátum vykládky tovaru.
Z daného vyplýva, že pani fakturantka nemá páru o zákone o DPH:rolleyes:...

V princípe by som odpočítala daň z ich faktúry z toho ,,dátumu služby", ale nedalo by mi neopýtať sa ešte raz u pani fakturantky, čo oni považujú za dátum zdaniteľného plnenia pri takejto FA.
Over si ich pre istotu, či sú naozaj registrovaní pre DPH na stránke DRSR.

No a ďaľšia vec sa mi teraz ale žiada opýtať...
Tento tovar bol dodávaný CZ zákazníkovi. Tento tovar Vy fakturujete bez DPH, zákazník si ho dodaní v CZ.
Máte originálne potvrdenie o prevzatí zásielky CZ zákazníkom?...ak nie, ako chcete dokázať DÚ, že sa jednalo o vývoz v rámci EÚ, s oslobodením od DPH.
Práve doklad CMR je ten doklad, ktorým sa dokazujete pred DÚ o uskutočnení takéhoto obchodu. Ak žiaden doklad o prevzatí zásielky neexistuje, žiadajte doposlať čestné prehlásenie, resp. zašlite CZ odberateľovi dodací list, nech Vám ho potvrdí.
dogicka
29.11.10,15:56
Prepravná spoločnosť, ktorá uskutočnila medzištátnu prepravu veci je povinná vystavovať CMR.
Dátumom dodania v jej prípade je dátum vykládky tovaru.
Z daného vyplýva, že pani fakturantka nemá páru o zákone o DPH:rolleyes:...

V princípe by som odpočítala daň z ich faktúry z toho ,,dátumu služby", ale nedalo by mi neopýtať sa ešte raz u pani fakturantky, čo oni považujú za dátum zdaniteľného plnenia pri takejto FA. Na toto mi odpovedať nevedela.
Over si ich pre istotu, či sú naozaj registrovaní pre DPH na stránke DRSR.
Sú registrovaní, je to dosť veľká a.s.
No a ďaľšia vec sa mi teraz ale žiada opýtať...
Tento tovar bol dodávaný CZ zákazníkovi. Tento tovar Vy fakturujete bez DPH, zákazník si ho dodaní v CZ. V jednom prípade ide o fakturáciu s DPH FO, neplatiteľovi DPH v ČR
Máte originálne potvrdenie o prevzatí zásielky CZ zákazníkom? v prípade fa bez DPH máme kópiu špedíčného preberacieho listu od prepravcu, budeme mať však aj na faktúre potvrdenie zákazníka o prevzatí v ČR, tu problém nevidím ...ak nie, ako chcete dokázať DÚ, že sa jednalo o vývoz v rámci EÚ, s oslobodením od DPH.
Práve doklad CMR je ten doklad, ktorým sa dokazujete pred DÚ o uskutočnení takéhoto obchodu. Ak žiaden doklad o prevzatí zásielky neexistuje, žiadajte doposlať čestné prehlásenie, resp. zašlite CZ odberateľovi dodací list, nech Vám ho potvrdí. Áno zaslali sme na potvrdenie prevzatia fa...

Mňa zaskočilo, že na fa nie je uvedený dátum dodania, a po telefonickom rozhovore je mi jasné, že inú fa ani nedostanem, lebo, ako mi bolo povedané, systém im takto vystavuje všetky exportné faktúry. Nevedela som, či je to bežná prax prepravných spoločností, a či si teda môžem odpočítať DPH. Danuška ďakujem za odpovede.