poradcaUC
13.11.06,12:33
Zdravím všetkých poraďákov:eek: ,
:confused: práve sa mi dostalo pod ruky účtovníctvo jednej nemenovanej z môjho pohľadu veľmi neodbornej kolegyne. Viedla účtovníctvo už mojej novej klientky, je to jednoduché účtovníctvo.
Klientka je platca DPH. Problém je v tom, že sa klientke ohlásila daňová kontrola pre nadmerný odpočet za 2.Q 2006, pričom tá predchádzajúca pani, je mi blbé aj nazvať ju účtovníčkou, lebo ňou určite nie je, zaúčtovala klientke iba prijaté a vydané faktúry. Tých nezaúčtovaných bločikov je neskutočné množstvo a keďže nechcem byť zlý na daňovákov a prekladať termín daňovej kontroly na neskorší dátum, rozmýšľal som nad tým, že by som im predložil ako chcú iba papiere z ktorých si klientka uplatnila DPH, tak im dám faktúry - prijaté a vystavené a príjmové a výdavkové pokladničné doklady. Nebude mať klientka z toho ďalšie problémy, alebo čo budú od nás ešte vyžadovať, keď im to takto predložím???
Ďakujem za každú radu:confused:
Dana K.
13.11.06,11:39
Zdravím všetkých poraďákov:eek: ,
:confused: práve sa mi dostalo pod ruky účtovníctvo jednej nemenovanej z môjho pohľadu veľmi neodbornej kolegyne. Viedla účtovníctvo už mojej novej klientky, je to jednoduché účtovníctvo.
Klientka je platca DPH. Problém je v tom, že sa klientke ohlásila daňová kontrola pre nadmerný odpočet za 2.Q 2006, pričom tá predchádzajúca pani, je mi blbé aj nazvať ju účtovníčkou, lebo ňou určite nie je, zaúčtovala klientke iba prijaté a vydané faktúry. Tých nezaúčtovaných bločikov je neskutočné množstvo a keďže nechcem byť zlý na daňovákov a prekladať termín daňovej kontroly na neskorší dátum, rozmýšľal som nad tým, že by som im predložil ako chcú iba papiere z ktorých si klientka uplatnila DPH, tak im dám faktúry - prijaté a vystavené a príjmové a výdavkové pokladničné doklady. Nebude mať klientka z toho ďalšie problémy, alebo čo budú od nás ešte vyžadovať, keď im to takto predložím???
Ďakujem za každú radu:confused:

No, daňovej kontrole musíš predložiť doklady tak, aby to sedelo s daňovým priznaním. Po skončení daňovej kontroly môžeš dať dodatočné daňové priznanie na tie "zabudnuté" bločky. Teda ak tým myslíš bločky, z ktorých sa daň uplatňuje na vstupe.
poradcaUC
13.11.06,12:02
To znamená že stačí im dať za ňu tie faktúry, pokladničné doklady? Alebo iba prijaté a vydané faktúry. Čo im mám predložiť? Oni chú za 2.Q 2006 doklady z ktorých sa uplatnil nadmerný odpočet. Čo mi doporúčaš teda predložiť???:mee:
Dana K.
13.11.06,12:09
To znamená že stačí im dať za ňu tie faktúry, pokladničné doklady? Alebo iba prijaté a vydané faktúry. Čo im mám predložiť? Oni chú za 2.Q 2006 doklady z ktorých sa uplatnil nadmerný odpočet. Čo mi doporúčaš teda predložiť???:mee:

Predlož im iba tie doklady, ktoré boli podchytené v daňovom priznaní. Zistíš to podľa evidencie DPH, teda ak ju tá tvoja predchodkyňa viedla. Ak nie, musíš ju dorobiť (nezávidím). Po ukončení kontroly si môžeš za ten 2.Q podať dodatočné daňové priznanie, v ktorom si uplatníš odpočet týchto zabudnutých bločkov.
skaspa
13.11.06,12:19
Pokiaľ vám ešte nebolo doručené oznámenie o výkone konroly, resp. kontrola ešte nezačala, stále môžete podať dodatočné daňové priznanie (§ 39 ods. 4 zákona č. 511/1992). Ja osobne by som to ešte rýchlo skúsil "zrekonštruovať" aj s tými bločkami, pretože ak máte nárok na odpočet DPH z týchto bločkov, kontrola vám to určite nevyhodí. Vždy kontrolujú, či sedia doklady na podané daňové priznanie, ak teda stihnete zákonne podať dodatočné DP, budú vychádzať z tohoto a na pôvodné nebudú brať ohľad. A navyše podľa § 39 ods. 3 zákona č. 511/1992 "znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly", čiže je veľká pravdepodobnosť, že ak po skončení kontroly podáte dodatočné DP opäť vám prídu na kontrolu, aby zistili aké skutočnosti zapríčinili rozdiely (predpokladám, že nadmerný odpočet sa ešte zvýši, keď doúčtujete chýbajúce bločky). Je tiež otázne, či by tieto bločky nespadali do predmetu daň. kontroly (napr. ak máte zaúčtované len niektoré bločky na PHM, potom aj toto bude predmetom kontroly a keby ste podali dodatočné daňové prizanie a vypýtali si daň aj z ostatných bločkov za PHM asi ťažko by vám to uznali - bolo to predmetom kontroly; to by potom mohol každý komu by vyšiel po daňovej kontrole dorub pozhánať nejaké bločky z púmp, na stavebný materiál a pod. a podať dodatočné daňové priznanie, aby sa mu dorub vykompenzoval týmito bločkami a daň nemusel odviesť)
GABAZ
13.11.06,12:23
Ak sa daňová kontrola už ohlásila - podľa môjho názoru nemôžete už podať dodatočné daňové priznanie.
skaspa
13.11.06,12:37
Ak sa daňová kontrola už ohlásila - podľa môjho názoru nemôžete už podať dodatočné daňové priznanie.

§ 39 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. - Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3, 4 alebo § 15 ods. 14, alebo § 15 ods. 15 alebo opakovaná daňová kontrola, dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemožno podať za kontrolované obdobie počas jej výkonu.

Z uvedeného mi vyplýva - ak dnes volali, že zajtra prídu oznámenie o výkone kontroly mi ešte nebolo doručené - môžem podať dodatočné;
ak sa daň. kontrola začína podľa § 15 ods. 15 zákona č. 511/1992 (kontrola oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu) sa kontrola nezačne v deň, kedy daňový úrad zavolá do firmy, že príde na kontrolu, ale deň kedy skutočne kontrolu začne vykonávať - čiže napr. dnes zavolajú, že v stredu prídu, kontrola sa začne vykonávať až v stredu - bude o tom spísaná zápisnica o ústnom pojednávaní, kde bude uvedené, že kontrola začala v stredu (samozrejme tam bude dátum). Aj v protokole bude uvedený začiatok kontroly nie kedy sa telefonicky ozvali, že prídu na kontrolu, ale kedy skutočne začali kontrolu vykonávať (čiže v stredu); čiže môžu ešte podať dodatočné DP do začatia výkonu daňovej kontroly.
Dana K.
13.11.06,12:40
Ja som mala podobný problém pred asi 4 rokmi, nešlo síce o zabudnuté bločky, ale o presuny DPH za dovoz (JCD). Daňová kontrola mi vyhodila to, čo tam nepatrilo a po skončení kontroly som dala dodatočné DP na to, čo tam patrilo. Následná kontrola už neprišla.
Možno by predsa len bolo dobré dať aj tie zabudnuté bločky, ale pri kontrole ich určite daňováci nezohľadnia. Ale aspoň budú vedieť, prečo dávaš dodatočné.
Danila
13.11.06,13:17
Nechcem obhajovať účtovníčku, ale zúčtovala zrejme len to, čo jej Tvoja klientka dala. Ak nechceš pokračovať v takej práci, ako bývalá účtovníčka,/?/ tak predlož daňovej kontrole to, čo v danom momente predložiť prináleží. Ak ešte existujú doklady nezúčtované, nalož s nimi v zmysle príslušných zákonných ustanovení. Veď to bol asi dôvod,/ zákonnosť a poriadok/ pre ktorý pani podnikateľka vymenila neporiadnu účtovníčku. Možno.
skaspa
13.11.06,15:06
to Dana K., benka, danusi, GABAZ

ak sa mýlim s tým dodatočným daňovým priznaním, dajte mi prosím vedieť na základe akého ustanovenia a akého zákona nemôže dodatočné daňové priznanie byť podané po "ohlásení" sa daň. úradu na kontrolu (v mojich príspevkoch som mal na mysli telefonické ohlásenie, ale zadávateľ otázky by mohol upresniť, akým spôsobom sa mu daň. úrad ohlásil, či niečo už podpisovali, čo by potvrdzovalo začatie kontroly apod.) ďakujem
Dana K.
13.11.06,15:17
to Dana K., benka, danusi, GABAZ

ak sa mýlim s tým dodatočným daňovým priznaním, dajte mi prosím vedieť na základe akého ustanovenia a akého zákona nemôže dodatočné daňové priznanie byť podané po "ohlásení" sa daň. úradu na kontrolu (v mojich príspevkoch som mal na mysli telefonické ohlásenie, ale zadávateľ otázky by mohol upresniť, akým spôsobom sa mu daň. úrad ohlásil, či niečo už podpisovali, čo by potvrdzovalo začatie kontroly apod.) ďakujem

Veď to,že nevieme aké to bolo ohlásenie. Ak len telefonické, tak by to dodatočné urobiť mohol. Ak už to má písomne,tak až po skončení kontroly.
ekopo
13.11.06,16:43
Ja osobne by som už na nič nikoho neupozorňoval, predložil by som ku kontrole VF a DF, potom by som prehodnotil situáciu s majiteľom a v závislosti na výške sumy na bločkoch by som ho nechal rozhodnúť sa, či podať dodatočné priznanie, alebo nie. Stále je možnosť nepodať, ale mať sumu bez DPH v nákladoch. Dnes, keď sa "bazíruje" aj na veľkých, alebo malých písmenách v názve dod/odb.,, a mať hĺbkovú kontrolu.........no.
poradcaUC
14.11.06,09:15
To znamená že mi radíš aby som predložil iba faktúry vystavené a prijaté a k tomu náležiace pokladničné doklady, čo výpisy z účtu?
Fakt som sa s takouto formou účtovania nestretol a kolegyňu nebudem ohovárať, ale predsa nezaložím doklady - bločiky, taktiež ich zaúčtujem ale neuplatním z toho DPH? Je to celé divné. Do polnoci som sa to snažil dať do kopy, ale ... Nie som robot, veď to poznáte.
Lucia7
14.11.06,09:28
Ja osobne by som už na nič nikoho neupozorňoval, predložil by som ku kontrole VF a DF, potom by som prehodnotil situáciu s majiteľom a v závislosti na výške sumy na bločkoch by som ho nechal rozhodnúť sa, či podať dodatočné priznanie, alebo nie. Stále je možnosť nepodať, ale mať sumu bez DPH v nákladoch. Dnes, keď sa "bazíruje" aj na veľkých, alebo malých písmenách v názve dod/odb.,, a mať hĺbkovú kontrolu.........no.

mám osobnú skúsenosť s tým, že bolo podane dodatočne DP z toho dôvodu, že kontrola resp. to nebola ani kontrola ale miestne zisťovanie bolo ohlásené telefonicky, a toto sa pani na DÚ 3x nepáčilo, tak si potom na tej firme zgustla. Podľa mňa ich netreba dráždiť a upozorňovať na niečo, čo vlastne ani nie je až taká veľká chyba - len je Tvoj klient ukrátený od odpočet DPH. Ak sa však jedná o významnejšiu sumu, tak by som podala dodatočné DP až po skončení kontroly.
timkab
14.11.06,10:22
Prečítala som si pozorne všetky príspevky a chcem k tomu dodať len toľko, že ja by som predchádzajúcu účtovníčku nekritizovala, nakoľko poznáme disciplinovanosť podnikateľov v odovzdávaní bločkov. Ja by som však žiadne dodatočné priznanie DPH za 2.Q.06 nedávala, daňovej kontrole by som predložila VF a DF, ktoré do DPH boli zahrnuté a prerobila by som výdavkové pokl.doklady - t.j. zaúčtovala by som bložky s dátumom po 25.7.06 - teda že som ich obdržala až po podaní DPH za 2.Q. a odpočítala by som si DPH z týchto bločkov v priznaní DPH za 3.Q.06.
Lucia7
14.11.06,10:32
Prečítala som si pozorne všetky príspevky a chcem k tomu dodať len toľko, že ja by som predchádzajúcu účtovníčku nekritizovala, nakoľko poznáme disciplinovanosť podnikateľov v odovzdávaní bločkov. Ja by som však žiadne dodatočné priznanie DPH za 2.Q.06 nedávala, daňovej kontrole by som predložila VF a DF, ktoré do DPH boli zahrnuté a prerobila by som výdavkové pokl.doklady - t.j. zaúčtovala by som bložky s dátumom po 25.7.06 - teda že som ich obdržala až po podaní DPH za 2.Q. a odpočítala by som si DPH z týchto bločkov v priznaní DPH za 3.Q.06.

V podstate súhlasím, len 3.Q už je za nami, takže možno až do 4.Q.
timkab
14.11.06,10:46
Tak to máš teda pravdu.
ekopo
14.11.06,10:49
V podstate súhlasím, len 3.Q už je za nami, takže možno až do 4.Q.
Mám taký dojem, že to už nemôžeš. Zákon hovorí o "nasledujúcom zdaňovacom období". O tom tu už bolo dosť písané. Ako som už povedal DPH by som nechal tak. Čo sa týka výpisov, tie môžeš a musíš predložiť, ale to je bez problémov ,nemajú s DPH nič spoločné. Sú na nich už len úhrady evidovaných faktúr. A ešte na záver. Aj ja mám občas "neporiadnych" podnikateľov. S úsmevom mu vrátim bločky aj s vysvetlením dôsledkov. Naučia sa - všetci.
Lucia7
14.11.06,11:20
Ja by som par. 51 rozdelila na dve časti::)

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);



ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.


ďalej sú uvedené podmienky na uplatnenie práva na odpočítanie:

Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,


a za faktúru podľa par. 71 možno považovať:

Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

Keď idem na to takto postupne, tak mi vychádza, že môžem uplatniť odpočítanie DPH aj za 4.Q; ale samozrejme, zase je to podľa mňa o tom, koho stretneme na daňovom úrade, kto si ako vysvetlí zákon a podobne, takže názorov existuje určite viacej. Len je otázka, ktorý je správny, že?:)
ekopo
14.11.06,11:52
Lucia súhlasím so všetkým, ale aj tak musím napísať asi toto: áno bločky z ERP sa považujú za FA, ale na druhej strane si treba uvedomiť, že nastal pohyb / výdaj peňazí - na základe ktorých bol bloček vydaný. Čiže aj ten treba účtovať. Samozrejme s ohľadom na to či bol poskytnutý preddavok ..atď. Zamestnanec nie je platiteľ, čiže tu výhovorka, že blok mal zamestnanec niekde v šuflíku neobstojí. V celom zákone sa hovorí predsa o platiteľovi. A čo keď zamestnanec nie je.....
Lucia7
14.11.06,11:59
Ekopo v podstate s Tebou súhlasím a ako som vyššie napísala, záleží od postoja daňovej kontroly a ako do hĺbky budú daný problém skúmať..... a aj som vyššie uviedla, že pokiaľ sa nejedná o nejakú významnú sumu DPH (čo asi aj tak bude), tak by som žiadne DP nepodávala a zaúčtovala to do nákladov.
skaspa
14.11.06,12:46
pokiaľ sa nejedná o nejakú významnú sumu DPH (čo asi aj tak bude), tak by som žiadne DP nepodávala a zaúčtovala to do nákladov.

Podľa § 21 ods. 2 písm. i zákona č. 595/2003 nie je daň z pridanej hodnoty daňový výdavok; ak to teda zaúčtuje do nákladov resp. ponechá to v nákladoch aj s DPH a príde mu kontrola na daň z príjmov, tak mu to z daňových výdavkov vyhodia; ďalšia možnosť je, že keď pri kontrole DPH uvidia, že sa im rysuje dorub na dani z príjmov, môžu rozšíriť daňovú kontrolu aj o kontrolu dane z príjmov; podľa mňa neponechávať, keď viem, že to nie je správne
timkab
14.11.06,13:37
Dnes k nám nastúpila daňová kontrola na DPH za rok 2005 z DÚ BAIII. Konateľ firmy má taký systém, že všetky bločky za rok mi odovzdá až v januári ďalšieho roka. Takže bločky za PHM, parkovné a drobné nákupy za rok 2005 so zahrnula do priznania DPH za 12/05. Ak počkáte pár dní, napíšem Vám, ako to dopadlo.
daniek
14.11.06,13:41
počkáme aspoň ja určite lebo ma to zaujíma. držím palce pri tej kontrole
ata111
14.11.06,14:02
Podľa § 21 ods. 2 písm. i zákona č. 595/2003 nie je daň z pridanej hodnoty daňový výdavok; ak to teda zaúčtuje do nákladov resp. ponechá to v nákladoch aj s DPH a príde mu kontrola na daň z príjmov, tak mu to z daňových výdavkov vyhodia; ďalšia možnosť je, že keď pri kontrole DPH uvidia, že sa im rysuje dorub na dani z príjmov, môžu rozšíriť daňovú kontrolu aj o kontrolu dane z príjmov; podľa mňa neponechávať, keď viem, že to nie je správne
súhlasím, DPH v takomto prípade, aj keď nedávam opravné priznanie, do daňových výdavkov nedávam.
Lucia7
14.11.06,15:58
Ak sa nepodá dodatočné DP, tak tú DPH-čku je možné zaúčtovať len do nákladov. Otázka či ide o daňové a nedaňové náklady sa rieši pri zostavovaní daňového priznania k dani z príjmu.

Aj tak by bolo najlepšie, keby zadávateľ otázky presne vyšpecifikoval o aké bločky ide :)
Marianna01
15.11.06,10:53
Ja by som určite dávala do nedaňových a ako pripočítateľnú položku v priznaní k DzP. Táto téma sa tu už rozoberala, ak sa nemýlim, aj výsledok diskusie bol práve takýto.
Viera.M.
15.11.06,15:46
Zdravím všetkých poraďákov:eek: ,
:confused: práve sa mi dostalo pod ruky účtovníctvo jednej nemenovanej z môjho pohľadu veľmi neodbornej kolegyne. Viedla účtovníctvo už mojej novej klientky, je to jednoduché účtovníctvo.
Klientka je platca DPH. Problém je v tom, že sa klientke ohlásila daňová kontrola pre nadmerný odpočet za 2.Q 2006, pričom tá predchádzajúca pani, je mi blbé aj nazvať ju účtovníčkou, lebo ňou určite nie je, zaúčtovala klientke iba prijaté a vydané faktúry. Tých nezaúčtovaných bločikov je neskutočné množstvo a keďže nechcem byť zlý na daňovákov a prekladať termín daňovej kontroly na neskorší dátum, rozmýšľal som nad tým, že by som im predložil ako chcú iba papiere z ktorých si klientka uplatnila DPH, tak im dám faktúry - prijaté a vystavené a príjmové a výdavkové pokladničné doklady. Nebude mať klientka z toho ďalšie problémy, alebo čo budú od nás ešte vyžadovať, keď im to takto
predložím???
Ďakujem za každú radu:confused:

Pekný podvečer prajem. Ja som kontrolu nadm. odpočtu na DPH za augst 2006. Kontrola sa ohlásila telefonicky, po dohodnutí sa na termíne, dostavili sa do firmy a po prekontrolovaní dokladov za prísl. zdaň. obdobie, vyhotovili zápisnicu o miestnom zisťovaní, nakoľko všetko bolo ok. Takže žiadne oznámenie o začatí mi nedoručili.:-))
skaspa
15.11.06,18:54
Pekný podvečer prajem. Ja som kontrolu nadm. odpočtu na DPH za augst 2006. Kontrola sa ohlásila telefonicky, po dohodnutí sa na termíne, dostavili sa do firmy a po prekontrolovaní dokladov za prísl. zdaň. obdobie, vyhotovili zápisnicu o miestnom zisťovaní, nakoľko všetko bolo ok. Takže žiadne oznámenie o začatí mi nedoručili.:-))

potom to ale nebola kontrola,ale len miestne zisťovanie; miestnym zisťovaním si len boli preveriť, či sa oplatí otvárať kontrola; využili tento inštitút, ktorý im umožňuje zákon o správe daní a poplatkov, lebo je to administratívnejšie jednoduchšie (nemusí sa spisovať zápisnica o ústnom pojednávani so začiatkom daňovej kontroly, nemusí sa vypracovávať protokol ani vydávať rozhodnutie po kontrole) a keď je všetko v poriadku nie je dôvod zahajovať celú procedúru kontroly; pokiaľ by však zistili nejaké nedostatky určite by začali kontrolu

keď sa začína kontrola oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa § 15 ods. 15 zákona 511/1992 začína daň. kontrola aj bez oznámenia o začatí daň.kontroly
FeDaZab
19.11.06,22:01
citát:
... A navyše podľa § 39 ods. 3 zákona č. 511/1992 "znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly", čiže je veľká pravdepodobnosť, že ak po skončení kontroly podáte dodatočné DP opäť vám prídu na kontrolu, aby zistili aké skutočnosti zapríčinili rozdiely ...


Mozem tomu rozumiet aj tak, ze ak som mala dan.kontrolu na DPH napr. za
1/2006. Teraz som zistila, ze v 1/2006 bola zle vystavena fa, chcem ju opravit dokladom o opr.zakl.dane - kt.bude dan. prizn. za v 11/2006.
Nemozem takto postupovat lebo predmetna fa. bola predmetom danovej kontroly?
Slávka33
20.11.06,15:59
Daňová kontrola neskúma či si klient zatajil daň na výstupe, teda napr. nákup bločkov v pokladni, problém by bol ak by neuplatnila daň pri svojich vydaných FA a pokladni ak má. Nezaradené bločky by som si uplatnila vo 4Q, lebo podľa DPH sa daň môže uplatniť aj vanasledujúcom zdaňovacom období ak tak nebolo z rôznych príčin spravené
Marianna01
20.11.06,16:05
citát:
... A navyše podľa § 39 ods. 3 zákona č. 511/1992 "znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly", čiže je veľká pravdepodobnosť, že ak po skončení kontroly podáte dodatočné DP opäť vám prídu na kontrolu, aby zistili aké skutočnosti zapríčinili rozdiely ...


Mozem tomu rozumiet aj tak, ze ak som mala dan.kontrolu na DPH napr. za
1/2006. Teraz som zistila, ze v 1/2006 bola zle vystavena fa, chcem ju opravit dokladom o opr.zakl.dane - kt.bude dan. prizn. za v 11/2006.
Nemozem takto postupovat lebo predmetna fa. bola predmetom danovej kontroly?

Vysvietila som určitú časť tejto vety, asi Ti ušla. Ak budeš opravovať základ dane dobropisom, nepodávaš dodatočné daňové priznanie, ale ho zaradíš do priznania v tom období, do ktorého spadá dátum vzniku zdaň. plnenia dobropisu. Čiže ak budeš vystavovať dobropis v 11/06, zaradíš ho do IV. Q alebo ak si mesačný platca, tak do 11/2006.
FeDaZab
20.11.06,21:17
Vysvietila som určitú časť tejto vety, asi Ti ušla. Ak budeš opravovať základ dane dobropisom, nepodávaš dodatočné daňové priznanie, ale ho zaradíš do priznania v tom období, do ktorého spadá dátum vzniku zdaň. plnenia dobropisu. Čiže ak budeš vystavovať dobropis v 11/06, zaradíš ho do IV. Q alebo ak si mesačný platca, tak do 11/2006.

...tak ma tato odpoved potesila:) ... zamerala som sa viac na to, ze povodna fa bola predmetom danovej kontroly.
Dakujem.
Marianna01
20.11.06,21:21
...tak ma tato odpoved potesila:) ... zamerala som sa viac na to, ze povodna fa bola predmetom danovej kontroly.
Dakujem.

Rado sa stalo :)
Paula
20.11.06,22:13
Mne sa ten dobropis nevidí v súvislosti so zle vystavenou faktúrou (prísp. 30). Ja len, či si FeDaZab vysvetlila správne slovko "ak" v Marianninom príspevku..
Marianna01
20.11.06,22:43
Mne sa ten dobropis nevidí v súvislosti so zle vystavenou faktúrou (prísp. 30). Ja len, či si FeDaZab vysvetlila správne slovko "ak" v Marianninom príspevku..

Hej Pauli, ale zároveň jedným dychom dodáva, že ju chce opraviť opravou zákl. dane... Takže ja predpokladám (a dúfam), že sa to týka napr. množstva na faktúre alebo podobnej náležitosti.
FeDaZab
21.11.06,10:43
Áno, týka sa to množstva {aj keď je to služba}a znížením množstva sa vlastne zníží základ dane a daň. Takže teraz neviem. Daná fa bola predmetom dan.kontroly, dodatočné daňové podať nejdem - budem to riešiť dokladom o oprave základu dane a tak som znovu na pochybách či môžem. Kedže nepodám dodatočné dan. pr. tak asi áno. Dáme hlasovať?(-:
renča1
22.11.06,08:49
potom to ale nebola kontrola,ale len miestne zisťovanie; miestnym zisťovaním si len boli preveriť, či sa oplatí otvárať kontrola; využili tento inštitút, ktorý im umožňuje zákon o správe daní a poplatkov, lebo je to administratívnejšie jednoduchšie (nemusí sa spisovať zápisnica o ústnom pojednávani so začiatkom daňovej kontroly, nemusí sa vypracovávať protokol ani vydávať rozhodnutie po kontrole) a keď je všetko v poriadku nie je dôvod zahajovať celú procedúru kontroly; pokiaľ by však zistili nejaké nedostatky určite by začali kontrolu

keď sa začína kontrola oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa § 15 ods. 15 zákona 511/1992 začína daň. kontrola aj bez oznámenia o začatí daň.kontroly

Skaspa

Má DÚ pri kontrole nárok si skopírovať všetky súboru z PC na CD od daňovníka a zobrať si ich so sebou? aj keď DÚ boli poskytnuté všetky doklady pri kontrole. Doklady napokon boli vrátené , ale inform. na Cd si ponechali.
Sany
22.11.06,09:20
Tak s tým som sa ešte nestretla...Kontrola si zapisovala, čo všetko kontrolovala, ale z firmy nevyniesli ani ň
renča1
22.11.06,10:12
Skaspa

Má DÚ pri kontrole nárok si skopírovať všetky súboru z PC na CD od daňovníka a zobrať si ich so sebou? aj keď DÚ boli poskytnuté všetky doklady pri kontrole. Doklady napokon boli vrátené , ale inform. na Cd si ponechali.

posúúúúúúúúvam.
skaspa
22.11.06,12:17
Skaspa

Má DÚ pri kontrole nárok si skopírovať všetky súboru z PC na CD od daňovníka a zobrať si ich so sebou? aj keď DÚ boli poskytnuté všetky doklady pri kontrole. Doklady napokon boli vrátené , ale inform. na Cd si ponechali.

§ 15 ods. 6 písm. d) zákona č. 511/1992 : Kontrolovaný daňový subjekt má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane tieto povinnosti: predkladať účtovné a iné doklady, ktoré preukazujú hospodárske a účtovné operácie, vrátane evidencie a záznamov v písomnej forme alebo v technickej forme, 6ed) ktorých vedenie bolo správcom dane uložené, a podávať k nim ústne alebo písomné vysvetlenia;
odkaz 6ed) odkazuje na § 31 zákona 431/2002 o účtovníctve - za technickú formu sa považuje účtovný záznam vykonaný elektronickým, optickým alebo iným spôsobom neuvedeným v písmene a), ktorý umožňuje jeho prevedenie do písomnej formy; prevedenie do písomnej formy sa nevyžaduje pri podpisovom zázname podľa § 32 ods. 3.

Čiže daňový subjekt má povinnosť predkladať účtovníctvo v písomnej alebo technickej forme. Slovo alebo dáva možnosť daňovému subjetku rozhodnúť sa, čo si vyberie. Pokiaľ už boli všetky doklady odkontrolované (teda ste im ich predložili v písomnej forme) nevidím dôvod, prečo by si to mali následne brať na CD, navyše ako som už uvádzal nie je vaša povinnosť im to na CD poskytnúť, je to iba jedna z dvoch možností. Zrejme sa obávate, či by nemohli byť uvedené dáta na CD zneužité (povedzme poskytnuté konkurencii apod.) tu treba uviesť, že zamestnanci daňového úradu sú povinný zachovávať daňové tajomstvo - mlčanlivosť, za porušenie čoho im hrozí postih v zmysle § 264 Trestného zákona. A pokiaľ ste im poskytli aj CD, malo vám byť vrátené aj to § 15 ods. 9 zákona č. 511/1992 hovorí aj o iných veciach - čiže aj o CD.

Ešte dodám, že ak ste im poskytli doklady a kontrolu vykonali povedzme na úrade, tak takisto si môžu vyhotoviť kópie kníh dodávateľských a odberateľských faktúr a môže to byť zneužité rovnako ako keď to majú na CD, ale v tomto smere by som sa toho neobával.
renča1
22.11.06,13:48
Ďakujem za odpoveď.
retep
23.11.06,15:20
Pri kontrole NO nemožno podať DDP po spísaní zápisnice o začatí kontroly.
Pri kontrole na požiadanie súdu, polície a pod vykonávanej bez oznámenia počas jej priebehu.Pri riadnej,opakovanej kontrole nemožno podať DDP po doručení oznámenia o kontrole. Pri dokladoch po kontrole pozor na ods. 3 § 39 posledná veta.Preto je lepšie doklady predložiť pri kontrole s tým, že si uplatńujete nárok na odpočítanie počas kontroly.
ucetni_fantozzi
23.11.06,15:58
zachytil som tu nazor, ze v pripade predlozenia blockov z celeho roka na konci roka, sa moze DPH z nich uplatnit az v tomto poslednom obdobi. toto bolo riesene niekolkokrat na skoleniach, ktore robili ludia z DRSR, resp. MFSR a rozhodne prezentovali nazor, ze DPH z blockov je mozne narokovat len v obdobi, kedy boli tieto vyhotovene, nakolko danovnikovi boli predlozene hned po vyhotoveni, cize nemozno sa vyhovarat, ze boli predlozene na zuctovanie neskorsie - okamihom prevzatia, ci uz zamestnancom, konatelom, fyzickou osobou alebo inym zastupcom danovnika boli dorucene.

tento princip mozno uplatnit len pri fakturach, ktore su dorucene dodatocne, resp. maju den dodania napr. 30.9. a vystavene a teda aj odoslane su napr. 12.10.
evina
23.11.06,16:27
[quote=ucetni_fantozzi] DPH z blockov je mozne narokovat len v obdobi, kedy boli tieto vyhotovene, nakolko danovnikovi boli predlozene hned po vyhotoveni, cize nemozno sa vyhovarat, ze boli predlozene na zuctovanie neskorsie - okamihom prevzatia, ci uz zamestnancom, konatelom, fyzickou osobou alebo inym zastupcom danovnika boli dorucene.
[quote]

Doplním-podľa§ 51 zákona o DPH aj v bezprostredne nasledujúcom období ak... /pozri aj linky v priloženom linku:)/

http://www.porada.sk/showpost.php?p=317118&postcount=13