adulique
13.11.06,13:48
Prosim Vas aku formulku pouzivate na zaver faktury za poskytnute sluzby do zahranicia? KOnkretne sme robili prepravu pre cesku firmu, ktora je identifikovana pre dan v CZ. Chcu , aby som im zadala do faktury paragraf, podla ktoreho je tato preprava oslobodena od dane. :confused: .
Gabi03
13.11.06,12:51
"Dodanie služby je oslobodené od dane podľa § 15 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov."
danusi
13.11.06,12:54
pozri § 73 zákona o DPH,tam je odkaz, bud sa použije odkaz na §15 alebo 16.
adulique
13.11.06,12:58
ked je tato preprava z ciech na slovensko, je to paragraf 15? ci 16? Aky je v nich rozdiel? ja tam ziaden nevidim :(
Milan Benka
13.11.06,12:59
"Dodanie služby je oslobodené od dane podľa § 15 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov."

Nesúhlasím s uvedenou formuláciou. §15 a §16 hovoria o mieste dodania, nie o oslobodení. Následne z toho vyvodíme, či je dodávka služby predmetom dane na Slovensku. Ak nie , fakturujeme bez DPH.

Formulácia:
Miestom dodania služby je v zmysle §16/1 zák. 222/2004 Z.z. krajina odberateľa. Daň je potrebné vysporiadať v krajine odberateľa.


Alebo niečo podobné.
Jana Acsová
13.11.06,12:59
"Dodanie služby je oslobodené od dane podľa § 15 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov."Nejedná sa o oslobodené dodanie, ale o určenie miesta dodania mimo krajiny dodávateľa služby. V slovenskom jazyku sa štandardne používa odvolávka na príslušné ustanovenie § 15 alebo 16 ZDPH a určenie miesta dodania (viď § 73 ods. 2 písm. i).

Cudzojazyčný text skúste pozrieť aj: http://www.porada.sk/t28758-najpouivanejie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html
danusi
13.11.06,13:01
Ja by som dala §16 ods.1
Jana Acsová
13.11.06,13:25
Prosim Vas aku formulku pouzivate na zaver faktury za poskytnute sluzby do zahranicia? KOnkretne sme robili prepravu pre cesku firmu, ktora je identifikovana pre dan v CZ.


ked je tato preprava z ciech na slovensko, je to paragraf 15? ci 16? Aky je v nich rozdiel? To sa zistí iba zo zadania podmienok. Vaše sú:

Slovenský dodávateľ, platiteľ dane na Slovensku, zabezpečí prepravu českému platiteľovi (resp. osobe identifikovanej na daň v ČR). Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava tovaru začína podľa § 16 ods. 1 prvá veta. Vo Vašom prípade ČR. Vy ste poskytli prepravu s miestom dodania v Českej republike. V tomto prípade neplatí prenos daňovej povinnosti, ale zrejme povinnosť slovenského subjektu registrovať sa na daň v ČR a fakturovať podľa českého zákona o DPH.Prenos daňovej povinnosti platí všeobecne pri uplatnení § 16 ods. 1 ZDPH.
Milan Benka
13.11.06,13:33
To sa zistí iba zo zadania podmienok. Vaše sú:

Slovenský dodávateľ, platiteľ dane na Slovensku, zabezpečí prepravu českému platiteľovi (resp. osobe identifikovanej na daň v ČR). Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava tovaru začína podľa § 16 ods. 1 prvá veta. Vo Vašom prípade ČR. Vy ste poskytli prepravu s miestom dodania v Českej republike. V tomto prípade neplatí prenos daňovej povinnosti, ale zrejme povinnosť slovenského subjektu registrovať sa na daň v ČR a fakturovať podľa českého zákona o DPH.

Neprenáša sa daňová povinnosť na českého platiteľa? Prečo?
Nejak mi to z uvedeného nie je jasné.
Milan Benka
13.11.06,13:36
Toto je ten dôvod pre registráciu. Preprava sa začína v členskom štáte odberateľa ...

Ale v takomto prípade by vznikla povinnosť registrácie mnohým prepravným spoločnostiam.
A nielen v ČR, ale aj v ostatných krajinách EU.
Jana Acsová
13.11.06,13:41
Neprenáša sa daňová povinnosť na českého platiteľa? Prečo? Nejak mi to z uvedeného nie je jasné.Zamýšľam sa nad tým ... či prenos daňovej povinnosti neplatí iba pre prípad, keď preprava začína v členskom štáte inom ako je členský štát odberateľa služby. Neriešila som tento prípad a nejako sa mi to zavŕtalo do hlavy ... Je zrejmé, že v oboch prípadoch je miesto dodania v ČR.
Áno, platí prenos daňovej povinnosti. Na celý § 16 ods. 1 bez ohľadu na uplatnenie prvej, či druhej vety ...
Jana Acsová
13.11.06,13:44
Ale v takomto prípade by vznikla povinnosť registrácie mnohým prepravným spoločnostiam.
A nielen v ČR, ale aj v ostatných krajinách EU.Tak, tak ... stotožnila som to s inými prípadmi prepravy ... podľa § 69 by platil prenos daňovej povinnosti, takže platí aj pre prípad miesta dodania v ČR. Opravím ... a ďakujem za podporu .-)
Milan Benka
13.11.06,13:44
Toto je ten dôvod pre registráciu. Preprava sa začína v členskom štáte odberateľa ...

§108 českého zákona
Osoby povinné priznat a zaplatit daň
1.
f) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle§ 10 odst. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 13 (http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/paragraf-10/#€1Ľ2¤×2§10!1)s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,

§10/2
(2) Místem plnění při poskytnutí přepravní služby je území, kde se přeprava uskutečňuje. Pokud je však poskytnuta přeprava zboží mezi členskými státy, místem plnění je místo zahájení přepravy. Jestliže je však přeprava zboží mezi členskými státy poskytnuta pro osobu registrovanou k dani v jiném členském státě, než ve kterém je zahájena přeprava, považuje se za místo plnění území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby.
Soňula
14.11.06,09:13
Nesúhlasím s uvedenou formuláciou. §15 a §16 hovoria o mieste dodania, nie o oslobodení. Následne z toho vyvodíme, či je dodávka služby predmetom dane na Slovensku. Ak nie , fakturujeme bez DPH.

Formulácia:
Miestom dodania služby je v zmysle §16/1 zák. 222/2004 Z.z. krajina odberateľa. Daň je potrebné vysporiadať v krajine odberateľa.


Alebo niečo podobné.


Benka tvoja formulácia ma zaujala. Doteraz som používala ten odkaz o "oslobodeni", ale tento tvoj sa mi zdá logickejší. Tak aby sme sa držali témy, ktorá táto formulácia je najsprávnejšia? Alebo je to na uváženie? Ako sa kto rozhodne?