andrea33
13.11.06,13:50
Ahojte, k 30. maju 2006 som pozastavila zivnost na 13 mesiacov. V auguste toho isteho roka som bola vymenovana za sudneho prekladatela. Cinnost prekladatela vykonavam, lebo podla zakona 382/2004 o znalcoch nie je znalectvo a sudne preklady povazovane za podnikanie a teda by sa na neho nemalo vztahovat moja pozastavena zivnost. Neviete ako sa k tomu stavaju na danovom urade? V marci 2007 podam danove priznanie, v ktorom priznam prijmy zo zivnosti a osobitne prijmy zo znaleckej cinnosti. A co vo ZP a SP?
A este jedna vec - mozem si znalecne davat posielat na sukromny ucet?
AHA
13.11.06,13:47
Podľa zákona o dani z príjmov je to príjem podľa § 6 odsek 2 písm. c) čiže SZČO čiže z pohľadu ZP tento príjem zohľadníte v ročnom zúčtovaní preddavkov ZP a z pohľadu SP ak prekročíte obrat za rok tak tiež bude potrebné platiť. Príjem môžte mať platený na súkromný účet veď sa
pravdepodobne nejedná o stály príjem.
andrea33
21.11.06,13:56
A nebudem mat problem s tym, ze mam pozastavenu zivnost a zaroven vykonavam cinnost znalca, z ktorej mam prijem?
AHA
21.11.06,14:43
A nebudem mat problem s tym, ze mam pozastavenu zivnost a zaroven vykonavam cinnost znalca, z ktorej mam prijem?
Ale činnosť zanlca nevykonávaš na základe živnostenského listu alebo áno ?
andrea33
27.11.06,16:09
Cinnost znalca samozrejme nevykonavam na zaklade zivnostenskeho listu.
EFA
27.11.06,16:24
Znalecká a prekladateľská činnosť je podobne ako podnikanie samostatne zárobková činnosť. Do poisťovní sa platia odvody zo SZČO (nie len z podnikania).
andrea33
28.11.06,15:20
Mne ide teraz hlavne o toto - mozem vykonavat cinnost znalca, ak mam pozastavenu zivnost?
blcha
28.11.06,15:53
Áno, s podnikaním to nijako nesúvisí. Niekde v texte zákona o znalcoch sa píše, že je to činnosť vykonávaná popri zamestnaní - teda nie je to hlavný zdroj príjmu (aj keď...)
Rozhodne to nie je podnikanie, pretože jeho zmyslom nie je generovať zisk, ale poslúžiť štátu. Znalec si napríklad nesmie robiť reklamu, ale ani nesmie odmietnuť vykonanie znaleckého úkonu. Aj preto to nemá charakter podnikania.
Napriek tomu by som sa na daňovom úrade prihlásila, že mám príjmy podľa §6 odst. 2 c) - DÚ môže požadovať preddavky.
Keďže znalectvo nie je ani podnikaním ani zamestnaním, môžeš si peniaze nechať posielať na osobný bankový účet. Ak však chceš viesť účtovníctvo, bolo by technicky jednoduhšie mať špeciálny účet. Ak sa ti viac oplatí "percento", potom na vedenie evidencie súkromný účet postačuje.
Zdravotné poistenie sa zo znalečného tento rok jednoznačne platí, ak neboli preddavky, tak po podaní ročného zúčtovania.
Sociálne poistenie sa platí od ostatnej novely zákona (1.8.), vraj to bude riešené špeciálnym výpisom z daňového priznania, kde sa zvlášť uvedú príjmy do augusta a zvlášť od augusta. Tak uvidíme.
renča1
28.11.06,16:15
Do príjmov podľa § 6 ods.2 písm.c) sa zaraďujú príjmy znalcov a tlmoč., za činnosť vykonávanú od 1.9.2004 podľa zákona č.382/2004 Z.z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Na základe toho sa aj spresnil zákonom č. 659/2004 Z.z. v tomto ustanovení odkaz 29, pretože do 31.12.04 to bolo podľa zákona č. 36/1967 Zb. o znalcoch a tlmočníkoch v znení neskorších predpisov. Ide o inú samost.zár.činnosť. Takúto činnosť nie je možné vykonávať podľa živnost.zákona. Takže kľudne sa môže vykonáva a dosahov. príjem z tejto činnosti aj ked je pozastavená živnosť.
blcha
29.11.06,12:25
Včera som si tú odpoveď pre krátkosť času nestihla vychutnať. Neskôr ma napadlo, že podmienka zamestnania bola zmenená na "prax". Ak nemáš inú činnosť, napríklad zamestnanie, po 12 mesiacoch stratíš oprávnenie znalca a po dvoch rokoch ťa vyškrtnú zo zoznamu znalcov. Takže na to si daj pozor !
andrea33
04.12.06,14:56
S tymi podmienkami je to myslene tak - na ziskanie opravnenia vykonavat tuto cinnost musis splnat rozne podmienky, medzi inymi cisty register trestov, vzdelanie a aj prax. Teda dokladam, ze sa prekladom zaoberam uz nejaky cas. Toto nesuvisi s odobranim opravnenia. Zo zoznamu ma mozu vaskrtnut v pripade, ze cinnost nevykonavam viac ako dva roky. To sa zistuje tak, ze minimalne raz rocne musim na ministerstvo spravodlivosti zaslat tzv dennik prekladatela, kde si znacim vsetky ukony, ktore som za prislusny rok vykonala. Ci som alebo nie som zamestnana alebo vykonavam inu cinnost ich vobec nezaujima. O tomto sme dostali skolenie priamo z min.spravodlivosti.
dusan969
24.01.07,12:28
S tymi podmienkami je to myslene tak - na ziskanie opravnenia vykonavat tuto cinnost musis splnat rozne podmienky, medzi inymi cisty register trestov, vzdelanie a aj prax. Teda dokladam, ze sa prekladom zaoberam uz nejaky cas. Toto nesuvisi s odobranim opravnenia. Zo zoznamu ma mozu vaskrtnut v pripade, ze cinnost nevykonavam viac ako dva roky. To sa zistuje tak, ze minimalne raz rocne musim na ministerstvo spravodlivosti zaslat tzv dennik prekladatela, kde si znacim vsetky ukony, ktore som za prislusny rok vykonala. Ci som alebo nie som zamestnana alebo vykonavam inu cinnost ich vobec nezaujima. O tomto sme dostali skolenie priamo z min.spravodlivosti.

Myslím, že je to tak. Nemusí byť zamestnaná, ale vykazovať činnosť, tým pádom má aj prax v odbore. Neviem, či nie je výhodnejšie kvôli odvodom mať aj živnosť aj keď bez vykazovania činnosti.
KEJKA
08.01.08,22:26
Do príjmov podľa § 6 ods.2 písm.c) sa zaraďujú príjmy znalcov a tlmoč., za činnosť vykonávanú od 1.9.2004 podľa zákona č.382/2004 Z.z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Na základe toho sa aj spresnil zákonom č. 659/2004 Z.z. v tomto ustanovení odkaz 29, pretože do 31.12.04 to bolo podľa zákona č. 36/1967 Zb. o znalcoch a tlmočníkoch v znení neskorších predpisov. Ide o inú samost.zár.činnosť. Takúto činnosť nie je možné vykonávať podľa živnost.zákona. Takže kľudne sa môže vykonáva a dosahov. príjem z tejto činnosti aj ked je pozastavená živnosť.
mňa by skôr zaujímalo, ako pozastaviť činnosť - podnikanie podľa osobitných predpisov, ak vlastník oprávnenia, licencie (tlmočník audítor,....) túto vrátiť nechce.....:eek:
Tanče
08.01.08,23:40
mňa by skôr zaujímalo, ako pozastaviť činnosť - podnikanie podľa osobitných predpisov, ak vlastník oprávnenia, licencie (tlmočník audítor,....) túto vrátiť nechce.....:eek:

Zo zadania otázky ale vyplýva, že vykonávala aj inú podnikateľskú činnosť keďže ide podávať daňové priznanie zo živnosti aj prekladateľstva ...
KEJKA
09.01.08,09:48
ja som sa pýtala na prípad, ak by nebola SZČO z iného dôvodu...... len podľa osobitných predpisov.
Na ŽÚ nič ohlasovať nemusí, ale prerušiť podnikanie chce.
Ako na to?
KEJKA
09.01.08,11:51
posúvam............
Katija
09.01.08,12:06
ja som sa pýtala na prípad, ak by nebola SZČO z iného dôvodu...... len podľa osobitných predpisov.
Na ŽÚ nič ohlasovať nemusí, ale prerušiť podnikanie chce.
Ako na to? A čo o prerušení hovorí osobitný zákon, podľa ktorého podniká ? Ja by som sa snažila najsť niečo tam.
KEJKA
09.01.08,12:42
nie,..to nerieši osobitný zákon.
Katija
09.01.08,13:39
Tak to je horšie. Teoreticky na DÚ by mohlo stačiť oznámenie, že nebude činnosť od - do vykonávať, ale v SP mu to asi nepomôže.
Tam je zánik povinného poistenia viazaný na zánik oprávnení podľa osobitného predpisu.
KEJKA
09.01.08,13:43
tiež som si to myslela..... hľadám hľadám...ale úniku niet.
Tanče
17.01.08,00:34
mňa by skôr zaujímalo, ako pozastaviť činnosť - podnikanie podľa osobitných predpisov, ak vlastník oprávnenia, licencie (tlmočník audítor,....) túto vrátiť nechce.....:eek:

§ 28 zákona o znalcoch 382/2004: bod 2) ministerstvo dočasne pozaství vykon činnosti znalcovi, tlmočníkovi alebo prekladateľovai zapísanému v zozname ak viac ako jeden rok nevykonáva prax v odbore, ktorý je predmetom činnosti.
§ 8) ...vyčiarkne ho zo zoznamu,ak do dvoch rokov opatovne nezačne vykonávať prax v odbore, ktorý je predmetom činnosti