Gard
13.11.06,13:21
Chcel by som sa spytat, ci ma aj dochodca narok na odpocitanie nezdanitelneho zakladu (90816 Sk) do roka zo mzdy, pokial je normalne na pracovnu zmluvu zamestnany.
Pobera aj dochodok 8000 Sk mesacne.

Dakujem.
Nutricia
13.11.06,12:27
Nie dochodca nemá nárok na uplatnovanie nezdanitelnej čiastky na danovníka ak je poberatelom dochodku na začiatku zdanovacieho obdobia t.j.1.1.2006.Ak mu bol priznaný dochodok napr.od 3.1.2006 tak má nárok na nezdanitelné minimum za celý rok 2006.Dalej je tu možnost ak by si dochodca podával danové priznanie tak si može uplatnit odpočítatelnú položku na danovníka vo výške rozdielu NM na rok 2006 a súčtu dochodku za rok 2006.
48912
13.11.06,12:27
Nie, dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku na daňovníka.
4326
13.11.06,12:31
Nárok na odpočítateľnú položku má, ak nebol dochôdcom k 01.01.2006.
Ak mu bol dôchodok priznaný v priebehu roka, tak má nárok na celu nezdaniteľnú čiastku za celý rok.
Marína
13.11.06,12:33
Základ dane sa neznižuje ak je daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia(1.1.) poberateľom starobného, predčasného, výsluhového atd. T.z. ak sa stal poberateľom dôchodku 2.1. a neskôr, v danom roku si môže základ dane znížiť o odpočítateľné položky. Pozri § 11 Zák. o DzP.
Gabi03
13.11.06,12:38
Má v tom prípade nárok, ak jeho mesačný dôchodok je menší ako 1/12 nezdaniteľnej časti a práve o tento rozdiel si môže znížiť základ dane. V tomto prípade si nemôže uplatniť nezdaniteľnú čiastku.
Ninna
13.11.06,12:47
Dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu 3hodiny denne má mesačnú mzdu 2900Sk. Výśka jeho dôchodku je 6352Sk. Má nárok na nezd.čiastku? V prípade že má jeho príjem sa nezdaňuje podľa par. 43 ale ako preddavok na daň zo závislej činnosti?
Nutricia
13.11.06,12:51
Musíš vediet odkedy je poberatelom starobného dochodku.Ak je to od 1.1.2006 tak mu nemožeš uplatnovat NM a zo sumy 2900,-Sk odvedieš zrážkovú dan.Na konci zdanovacieho obdobia ak si bude podávat DP tak si uplatní len ten rozdiel medzi dochodkom a celoročnou sumou NM.Ak je poberatelom od 2.1.2006 tak možeš po celý rok 2006.
Gabi03
13.11.06,12:51
Dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu 3hodiny denne má mesačnú mzdu 2900Sk. Výśka jeho dôchodku je 6352Sk. Má nárok na nezd.čiastku? V prípade že má jeho príjem sa nezdaňuje podľa par. 43 ale ako preddavok na daň zo závislej činnosti?

Ak podpíše vyhlásenie, má nárok na nezdaniteľnú čiastku vo výške rozdielu (nezdani. časť mínus dôchodok) max však do sumy základu dane.
Ninna
13.11.06,12:55
teda až podpíše vyhlásenie je to preddavok na daň a nie zrážková daň?Tak?
Ninna
13.11.06,12:58
Ak je dôchodca od roku 2005 tak si uplatní rozdiel iba pri ročnom zúčtovaní???A zdaňovať zrážkovou daňou alebo preddavok na daň?
Nutricia
13.11.06,13:00
Nakolko nemože podpísat vyhlásenie a má príjem do 5000,-Skk tak odvedieš zrážkovú dan.
Ninna
14.11.06,05:53
Pri príjme do 5.000Sk nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť? Pokiaľ je jeho dôchodok nižší ako NČ má nárok na pomernú časť.Nerozumiem prećo nemôže podpísať vyhlásenie
Gabi03
14.11.06,06:01
Pozri ZoDP_§11_ods.2 poslednú vetu. Paragraf 11 hovorí o uplatnení nezdaniteľnej časti a nie o "zákaze" podpísať vyhlásenie v tomto prípade. Ergo, ak má mesačný dôchodok nižší ako 1/12 nezdaniteľnej časti, môže si uplatniť ako nezdaniteľnú časť rozdiel medzi týmito dvomi sumami, pri ročnom zúčtovaní.
Ninna
14.11.06,06:29
Nakolko nemože podpísat vyhlásenie a má príjem do 5000,-Skk tak odvedieš zrážkovú dan.
Ešte stále mi nie je jasné kde je napísané že nemôže podpísať vyhlásenie a kde je napísané že až na konci roka započítať rozdiel uplatniteľnej položky u dôchodcu.
Podľa mňa má nárok na rozdiel už pri mesačnom účtovaní a keď že si uplatní aspoň pomernú časť nie je to už zrážková daň ale preddavok na daň.Podľa par.43 ods.3 pís.j ??????Kto so mnou súhlasí
Jozef Mihál
14.11.06,07:07
Je to napísané tu (citácia zo zákona č.595/20003 Z.z. o dani z príjmov):

Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti

§ 35

(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) až e) a podľa § 11 ods. 2 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.
azuz
14.11.06,07:08
Ešte stále mi nie je jasné kde je napísané že nemôže podpísať vyhlásenie a kde je napísané že až na konci roka započítať rozdiel uplatniteľnej položky u dôchodcu.
Podľa mňa má nárok na rozdiel už pri mesačnom účtovaní a keď že si uplatní aspoň pomernú časť nie je to už zrážková daň ale preddavok na daň.Podľa par.43 ods.3 pís.j ??????Kto so mnou súhlasí
Vyhlásenie si podpísať môže, ale mzdárka musí dodržať §11 ods2 a nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť. O tom, že si môže uplatniť rozdiel medzi dôchodkom a ročnou nezdaniteľnou časťou hovorí posledná veta §11 ods. 2:
Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).
Suma uvedená v odseku 1 písm. a) je ročná suma.
Ninna
14.11.06,07:34
Je to napísané tu (citácia zo zákona č.595/20003 Z.z. o dani z príjmov):

Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti

§ 35

(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) až e) a podľa § 11 ods. 2 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.
Konečne ma niekto vyviedol z omylu a doplnil chýbajúcu časť skladačky. Už som to zrazila zrážkou podľa par.43.Ďakujem všetkým zúčastneným
zubadielko
15.11.06,06:30
ahojte, mám zamestnankyňu, ktorej dňa 25.11.2006 začína nárok na starobný dôchodok. Zo sociálnej poisťovne mi zatiaľ doručila iba záznam o uplatnení nároku na SD.
ELDP jej vyhotovím k 24.11.2006? AKo som správne pochopila tak na odpočítateľnú položku ma nárok po celý rok 2006. Môžem jej už v novembrovej výplate zrážať poistné - dôchodcov, aj keď nemám rozhodnutie o poberaní dôchodku?
azuz
15.11.06,06:57
Môžem jej už v novembrovej výplate zrážať poistné - dôchodcov, aj keď nemám rozhodnutie o poberaní dôchodku?
Túto otázku som nepochopila.:o
zubadielko
15.11.06,07:34
pre azuz:
Ospravedlňujem sa za zlé položenie otázky. Myslela som to tak, že či už môžem v novembrovej výplate zrážať poistné ako u dôchodcov. t. j. bez NP, IP, PvN.
azuz
15.11.06,08:42
pre azuz:
Ospravedlňujem sa za zlé položenie otázky. Myslela som to tak, že či už môžem v novembrovej výplate zrážať poistné ako u dôchodcov. t. j. bez NP, IP, PvN.
Od 1.8.2006 platí to, že poistné u poberateľa SD neplatíš až od dátumu poberania SD. Takže do 24.11. vrátane platíš všetko a od 25.11. neplatíš NP, IP, PvN. Je to aj v stanovisku SP, ktoré je k tejto problematike prístupné na internete.