tori
13.11.06,14:10
Ahojte poraďáci,
prosím poraďte mi, ako máme postupovať, keď zamestnanci (nie všetci) odmietajú podpísať hmotnú zodpovednosť. Chceli sme urobiť inventúru materiálu v krajčírskej dielni a mať tieto veci ošetrené, pretože je podozrenie, že nejaké veci chýbajú. Ženy si šijú asi pre seba a neplatia atď...
Ďakujem
Nutricia
13.11.06,13:44
Tak by som im zakázala vstup do dielne,nakolko za dané veci podpísali hmotnú zodpovednost iný zamestnanci.
Danila
13.11.06,13:55
Tak by som im zakázala vstup do dielne,nakolko za dané veci podpísali hmotnú zodpovednost iný zamestnanci.Dielňa je zrejme ich pracovisko, a zdá sa, že dohody o hmotnej zodpovednosti neboli uzatvorené. Predpokladám, že na pracovisku boli všetci oboznámení s pracovným poriadkom. Ten zamestnancom ukladá rešpektovať príkazy nadriadeného, pracovať podľa jeho pokynov, chrániť jeho majetok, ktorý im bol zverený.....Ak nie sú na pracovisku obojstranne dodržiavané pracovno-právne vzťahy, dochádza aj k takýmto situáciám. Ak pracovníci naďalej budú odmietať podpísať dohody o hmotnej zodpovednosti za zverený majetok, podliehajúci vyúčtovaniu a dopúšťajú sa konania aké je v príspevku uvedené, jedná sa o porušenie pracovnej disciplíny so všetkými právnymi, a teda aj osobnými dopadmi. Inventarizáciu by ste nemali chcieť urobiť, ale jednoznačne na základe vedomostí o tom, že je ohrozený obchodný majetok podnikateľa, ste ju povinní urobiť, nakoľko existujú znaky jeho rozkrádania. Nikdy nie je neskoro urobiť v spoločnosti poriadok. Blíži sa koniec roka, tak si treba pripraviť seriózne opatrenia ku koncoročnej účtovnej uzávierke. A k ozdraveniu vzťahov vna pracovisku.
tori
14.11.06,10:38
Ďakujem veľmi pekne, toto som potrebovala počuť.
Chobot
14.11.06,10:50
Ahojte poraďáci,
prosím poraďte mi, ako máme postupovať, keď zamestnanci (nie všetci) odmietajú podpísať hmotnú zodpovednosť. Chceli sme urobiť inventúru materiálu v krajčírskej dielni a mať tieto veci ošetrené, pretože je podozrenie, že nejaké veci chýbajú. Ženy si šijú asi pre seba a neplatia atď...
Ďakujem

Možno budem trochu provokatívny, ale pozriem sa na to z opačnej strany. KEby som bol zamestnancom tej dielne, tiež by som možno odmietol podpísať hmotnú zodpovednosť za takých podmienok, že je tam viacero zamestnancov a každý má prístup k hodnotám, za ktoré zodpovedáme spoločne.

Ak mám podpísať hmotnú zodpovednosť, tak by som cchel vedieť presne za ktoré veci. Nepodpísal by som hm. zodpovednosť za spoločne používané veci. Veď to by niekto mohol ukradnúť šijací stroj a zacvakali by sme ho všetci spoločne - to by sa mi nepáčilo. Pokiaľ ide o hnuteľné veci, tak by som požadoval nejakú skriňu, aby som si ich mohol uzamknúť (keď už za ne zodpovedám).

Rovnako za materiál - látky. Ak sa nachádzajú voľne pohodené na pracovisku, tak by som odmietol zodpovednosť za ne. Veď ktorýkoľvek zamestnanec by si mohol odstrihnúť nejakých 10 m a zase to máme všetci zaplatiť?

Takže najprv by som pouvažoval, aké podmienky sú na tom pracovisku, za čo chcete aby zodpovedali a najmä - či majú vytvorené podmienky na to, aby tá zdopvednosť bola osobná, nie kolektívna. V prípade kolektívnej zodpovednosti by som neveril ani vlastnému bratovi.

Skôr by som to na vašom mieste riešil asi tak, že jednu by som určil ako skladníčku, ktorá by bola zodpovedná za materiál, mala by ho pod zámkom a vydávala na základe výdajky. Vtedy by bola hm. zodpovednosť úplne OK.
EFA
14.11.06,11:01
Kedysi dávno som sa radila na odborovom zväze a vtedy mi právnik dal takýto výklad k hmotnej zodpovednosti: Ak org. uzavrie hmot. zodpovednosť s pracovníkom, musí mu vytvoriť pracovné podmienky, aby mohol plne zodpovedať za zverený majetok (okrem iného napr., že jediný bude mať prístup k zverenému majetku). Ak podmienky nie sú vytvorené, tak sa nejedná o hmotnú zodpovednosť, hoci by to aj bolo na papieri podpísané. Zamestnanec by na súde vyhral, ak by zamestnávateľ žiadal náhradu škody.
Riešenie vidím v určení jednej osoby za skladníka (jediný prístup do skladu, vydávanie materiálu na podpis a pod.).
tori
14.11.06,11:13
A čo kolektívna hmotná zodpovednosť? Aj takú pozná zákonník práce.
EFA
14.11.06,11:25
Myslím, že pri kolektívnej hmotnej zodpovednosti je na zamestnancovi, či ju podpíše a bude sa o zodpovednosť deliť s inými (napr. viac skladníkov). Vytvorenie podmienok pre hmot. zodpovednosť zostáva také isté. Ja na ich mieste by som si rozmyslela, s kým do hmotnej zodpovednosti pôjdem, minimálne by som trvala na inventúre pri každom odovzdávaní skladu. Takto sa to robí v rešturáciách a baroch.
Chobot
14.11.06,11:25
A čo kolektívna hmotná zodpovednosť? Aj takú pozná zákonník práce.

Áno, pozná, ale neviem, či je možné donútiť zamestnanca, aby podpísal spoločnú hmotnú zodpovednosť.

Ak s dohodou budú suhlasiť všetci zamestnanci, tak je to OK, potom si treba pozrieť ustanovenia o hm. zodpovednosti a inventarizácii - § 182 a nasl.
Danila
14.11.06,13:01
Ahojte poraďáci,
prosím poraďte mi, ako máme postupovať, keď zamestnanci (nie všetci) odmietajú podpísať hmotnú zodpovednosť. Chceli sme urobiť inventúru materiálu v krajčírskej dielni a mať tieto veci ošetrené, pretože je podozrenie, že nejaké veci chýbajú. Ženy si šijú asi pre seba a neplatia atď...
ĎakujemTiež sa pokúsim pozrieť ešte raz na problém zo všetkých strán. Zadávateľka jednoznačne poukázala, že je podozrenie na nehospodárne nakladanie s majetkom podnikateľa. Ak by si krajčírky skutočne šili pre vlastnú potrebu, teda nevyužívali, ale zneužívali by pracovnú dobu, odcudzovali by pridelený materiál, zneužívali by pridelené hospodárske/výrobné/ prostriedky, celkom určite by sa jednalo o spôsobenú škodu, a teda následne zodpovednosť zamestnanca za túto škodu. Zamestnanec mal predsa zverené hodnoty, ktoré bol povinný odovzdať v zhotovenom výrobku, teda nejakým spôsobom vyúčtovať. A predsa podľa Zákonníka práce, ak sú mu zverené takéto hodnoty, je možné tieto prevziať na základe dohody o hmotnej zodpovednosti. Neviem si celkom dobre predstaviť v praxi, aby záviselo od vôle zamestnanca, či dohodu podpíše, alebo nie. On predsa nevložil svoje peniaze do výroby, a tak jeho vôľa nemôže byť samovôľa. A ako podnikateľ by som to neakceptovala. Za takýto schodok na zverených hodnotách/ na základe inventarizácie zásob materiálu/ môže zodpovedať len pracovník, a za predpokladu, že v jednej dielni ich pracuje viac - kolektív pracovníkov, s ktorými bola uzatvorená dohoda o hmotnej zodpovednosti. Tento osobitný predpoklad zodpovednosti zamestnanca s prezumciou viny zakladá nutnosť kolektívnej dohody o hmotnej zodpovednosti, s následnou kolektívnou zodpovednosťou. V tomto prípade, ak pracovník preukáže aj podiel viny zamestnávateľa, sa zodpovednosti čiastočne, alebo celkom zbaví.
Môžeme predpokladať, že v tomto prípade zamestnávateľ podcenil a neošetril v interných predpisoch adekvátne pracovné postupy a vystavil svoje podnikanie riziku. Dôveruj, ale preveruj. No tak preveril, a následné opatrenia zamestnanci alebo budú rešpektovať, alebo sa s nimi zamestnávateľ rozlúči. Podať prst ešte neznamená nechať si uchmatnúť celú ruku.:)
Chobot
14.11.06,13:29
Dôveruj, ale preveruj. No tak preveril, a následné opatrenia zamestnanci alebo budú rešpektovať, alebo sa s nimi zamestnávateľ rozlúči. .:)

Myslíš, že nepodpísanie kolektívnej hmotnej zodpovednosti je dostatočný dôvod na výpoveď?:rolleyes: Alebo by si to považovala za hrubé porušenie pracovnej disciplíny?

Jasné, že to už ideme do extrémov - doporučoval by som nejakú formu kompromisu, aby ani zamestnávateľovi nebola ďalej spôsobovaná škoda a aby ani nikto nemusel dostať výpoveď.

Možno bol doteraz príliš tolerantný alebo nedôsledný, tak si zamestnanci dovolili šiť pre seba. Možno by som práve tento fakt dal do pracovného poriadku, že práca pre seba bude považovaná za hrubé porušenie disciplíny.
EFA
14.11.06,17:41
Zamestnanci vedia byť veľmi vynaliezaví, preto je vecou zamestnávateľa, aby si riadne ošetril narábanie s materiálom. Určite to pôjde aj bez nátlaku na hmotnú zodpovednosť. Dá sa predsa vypočítať spotreba materiálu na vyhotovenie daného výrobku vrátane strát. Pokazený výrobok sa nevyhadzuje, ale odovzdá. Materiál sa so skladu vydáva na podpis. Po každej smene alebo týždni sa spraví inventúra resp. zúčtovanie materiálu (vydaný materiál = odovzdané výrobky + normované straty + kazy).
Danila
14.11.06,20:21
]Myslíš, že nepodpísanie kolektívnej hmotnej zodpovednosti[/B] je dostatočný dôvod na výpoveď?:rolleyes: Alebo by si to považovala za hrubé porušenie pracovnej disciplíny?

Jasné, že to už ideme do extrémov - doporučoval by som nejakú formu kompromisu, aby ani zamestnávateľovi nebola ďalej spôsobovaná škoda a aby ani nikto nemusel dostať výpoveď.

Možno bol doteraz príliš tolerantný alebo nedôsledný, tak si zamestnanci dovolili šiť pre seba. Možno by som práve tento fakt dal do pracovného poriadku, že práca pre seba bude považovaná za hrubé porušenie disciplíny.Nie, to si nemyslím. Ale som presvedčená o tom, že k závažnému porušeniu pracovnej disciplíny prichádza na základe úmyselného konania zamestnanca. A nepredpokladám, že si šičky šili pre
seba, len tak z nedbalosti, a látku si doniesli z domu. Ukončím môj názor k danej téme takto. Žiadosť o dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancami o existencii kolektívnej hmotnej zodpovednosti treba považovať za solidárny krok/ak nie skok/ k urovnaniu vzťahov na pracovisku. Aj keď každý, kto sa dozvie o takom konaní/ kvalifikujem to ako krádež/má isté povinnosti. Ale to už je na každom z nás.
cloe
14.11.06,20:38
Ja osobne dávam podpisovať hmotnú zodpovednosť ihneď pri podpisovaní pracovnej zmluvy. Tak ich potom nemusíš naháňať aby podpísali až keď je nejaké podozrenie, že sa deje niečo nekalé.
Mirka D
24.11.06,09:17
Myslíte, že zamestnanci, ktorým pri inventúre bolo zistené manko, môžu dostať výpoveď? Ak áno, tak normálne s 2mes. výpovednou lehotou?
Alebo je to dôvod na okamžité skončenie PP?
EFA
24.11.06,09:32
Dôvody na okamžité rozviazanie pracovného pomeru sú špecifikované v Zákonníku práce. Jedným z nich je hrubé porušenie pracovnej disciplíny (prac. poriadku). Najlepšie je, ak vo svojom pracovnom poriadku zadefinujete, čo za hrubé porušenie prac. disciplíny budete potažovať (napr. alkohol). Ostatné porušenia prac. disciplíny sú dôvodom na písomné upozornenie, že pri opakovanom porušení prac. disciplíny môže nasledovať okamžité prepustenie. ZP dáva takúto možnopsť, ak sa tak stane do 6 mesiacov od písomného upozornenia.
Vo vašom prípade bude asi rozhodovať výška manka pri inventúre resp. či existujú aj nejaké priťažujúce okolnosti.