kobolcs
13.11.06,16:37
Ja mám problém s 1 Sk Orange akciou
Došla mi takáto fa dan. doklad od Orange :

Notebook 15218,5 19% (PR)
Zariadenie 0,8 19% (PR)
dalšie položky
Celkom s DPH 19207,5
DPH 3066,7 (DPH)
Akontácia - 1 Sk (VPD)
Uhradené pôžičkou -18109,00 (???? a čo použijem tu)

môžem uplatniť DPH aj výdavok v celej sume ?

na nasledujúcej fa mám už len položku
Splátka pôžičky mimo režim DPH a s tým kde do VNZD ?
Uctujem v JU a plátca DPH
ekopo
13.11.06,17:00
Podľa všetkého DPH áno, a v JU sa účtuje do nákladov v prípade pohybu peňažných prostriedkov. Upozorňujem, sme v JU.
Orsz
13.11.06,20:48
Ja mám problém s 1 Sk Orange akciou
Došla mi takáto fa dan. doklad od Orange :

Notebook 15218,5 19% (PR)
Zariadenie 0,8 19% (PR)
dalšie položky
Celkom s DPH 19207,5
DPH 3066,7 (DPH)
Akontácia - 1 Sk (VPD)
Uhradené pôžičkou -18109,00 (???? a čo použijem tu)

môžem uplatniť DPH aj výdavok v celej sume ?

na nasledujúcej fa mám už len položku
Splátka pôžičky mimo režim DPH a s tým kde do VNZD ?
Uctujem v JU a plátca DPH

To je v JÚ? Ja mám túto istú záležitosť, ale v PÚ. Tam som to dala do nákladov celé, pretože je to akoby zaplatené, ale zobrala som si na to pôžičku-teda vybavil to ORANGE cez inú spoločnosť, ale ORANGE ju má akoby zaplatenú, preto by to malo byť tak aj v JU - takže v nákladoch. Splátky pôžičky potom treba účtovať do výdavkov neovpl.ZD, a ešte sú k tomu úroky, ktoré sa postupne pri splátkach budú účtovať do réžie.
ondrejvla
13.11.06,20:57
Ja mám problém s 1 Sk Orange akciou
Došla mi takáto fa dan. doklad od Orange :

Notebook 15218,5 19% (PR)
Zariadenie 0,8 19% (PR)
dalšie položky
Celkom s DPH 19207,5
DPH 3066,7 (DPH)
Akontácia - 1 Sk (VPD)
Uhradené pôžičkou -18109,00 (???? a čo použijem tu)
môžem uplatniť DPH aj výdavok v celej sume ?

na nasledujúcej fa mám už len položku
Splátka pôžičky mimo režim DPH a s tým kde do VNZD ?
Uctujem v JU a plátca DPH
- zaúčtuješ úhradu voči Orange cez ID v PD ako nepeňažný náklad ale zároveň si zaúčtuješ aj záväzok voči spoločnosti, ktorá ti poskytla pôžičku na zakúpenie PC, takže to máš aj VOZD aj VNZD jedno plusom a druhé mínusom, HV ti to neovplyvní, ale všetky splátky voči tejto spoločnosti budeš účtovať ako VOZD - ako leasing
Alebo zaúčtuješ to len v knihe faktúr ako úhradu a v knihe ostatných záväzkov ako záväzok voči poskytovateľovi pôžičky ako úver.
Orsz
13.11.06,21:05
Hm, Vlasta, myslíš, že ani v PÚ to nemôže byť jednorázový náklad? Jedná o sumu pôžičky okolo 15000,-Sk - má sa splácať 36 mesiacov - asi by som mala tiež dávať čiastky do nákladov úmerne jednotlivým rokom - ale i tak mám pocit, že sa správam ako pri úvere, teda, že som si požičala peniaze na zakúpenie DDHM.
janasim
13.11.06,21:05
súhlasím s Orsz.
ondrejvla
13.11.06,21:12
Hm, Vlasta, myslíš, že ani v PÚ to nemôže byť jednorázový náklad? Jedná o sumu pôžičky okolo 15000,-Sk - má sa splácať 36 mesiacov - asi by som mala tiež dávať čiastky do nákladov úmerne jednotlivým rokom - ale i tak mám pocit, že sa správam ako pri úvere, teda, že som si požičala peniaze na zakúpenie DDHM.
Ja myslím, že som to napísala tak, že je možné použiť aj túto možnosť, v prvej časti odpovede. Ja by som to zaúčtovala rozhodne ako celý výdaj, nejedná sa o horibilnú sumu, záväzok je už voči niekomu inému. Ale tu nie je splátka 36 mesiacov, či vari áno?! Pri HM nad 30 tis. odpisujem do nákladov odpis za jednotlivé obdobia, tu odpíšem naraz náklad.

Doplnila som v predošlej odpovedi nedopovedanú myšlienku. Ďakujem.
Orsz
13.11.06,21:20
Určite aj v prípade kobolcs - sa jedná o splácanie pôžičky na 36 mesiacov - ORANGE má teraz takú akciu - okrem tejto pôžičky je tam totiž 36-mesačná viazanosť internetu cez ORANGE a túto čiastku spolu so splátkou úveru je na jednej faktúre od ORANGE.
kobolcs
14.11.06,08:28
- zaúčtuješ úhradu voči Orange cez ID v PD ako nepeňažný náklad ale zároveň si zaúčtuješ aj záväzok voči spoločnosti, ktorá ti poskytla pôžičku na zakúpenie PC, takže to máš aj VOZD aj VNZD jedno plusom a druhé mínusom, HV ti to neovplyvní, ale všetky splátky voči tejto spoločnosti budeš účtovať ako VOZD - ako leasing
Alebo zaúčtuješ to len v knihe faktúr ako úhradu a v knihe ostatných záväzkov ako záväzok voči poskytovateľovi pôžičky ako úver.

Ďakujem budem postupovať podľa tohto.