luebchenko
08.12.04,16:32
Viac hláv viac vie - možno sa môj problém pomocou Porady kamsi pohne! Vot zdes probľema:
Úvodom musím povedať, že som rozvedená a predmetné (jediné) dieťa (v tom čase 12-14 ročné), bolo súdom zverené do mojej opatery (tata 0 bodov). Ako SZČO (bez dákeho paralelného PP) som v období rokov 1995-1996 podľa vtedy platných zákonov nemala nárok na ošetrovanie člena rodiny (OČR), napriek tomu, že odvody do SP (aj na nemocenské, ktoré by malo takéto veci pokrývať) som platila ako ktorýkoľvek iný zamestnanec. Moje dieťa, netušiac o takejto štátnej zákernosti, si v tom čase dovolilo ochorieť, a aby sme netrochárili, hneď rovno na leukémiu. Teraz už sa mi vtipkuje, keď je z toho von, vtedy mi ale do smiechu 3x nebolo. Každá normálna mama iste chápe, že som pekne sedela dieťaťu pri zadku v nemocnici (s väčšími či menšími prestávkami 3 roky), tŕpla a pomáhla ako som vedela, a o nejakom zarábaní (tlmočníčka, prekladateľka) som mohla uvažovať len vo svetlých chvíľach, keď bolo dobre, príp. dieťa chodilo do školy, alebo ma krátko mohla zaskočiť mama. I boli obdobia, keď som doslova ani korunku nezarobila, takže som ja nehodná odvody do SP a ZP nerobila a keby ma rodina neživila, už som dávno umrela od hladu (a problém by bol vyriešenýhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif). Rodina dobrá - udržala ma pri živote - a čo nasledovalo? SP - presne podľa zákona - sa odo mňa domáha doplatenia dlžných odvodov (cca v sume 5000,- Sk). Pri akomkoľvek jednaní s nimi počujem: my vás chápeme, lenže nemôžme s tým nič robiť. Nemajú žiadnu zákonnú možnosť, tieto odvody mi odpustiť, nech vraj skúsim vyššie. Nelenila som ja, a pánom ministrom práce - už dvom - som bumážku napísala, so žiadosťou o zmiernenie tvrdosti zákona. Odpovede - ako dve jabĺčka podobné, skoro akoby cez kopirák písané - sa vzácne -napriek tomu, že šlo o dve rozličné vlády - absolútne zhodovali. NEDÁ SA. Návrhy i "dobré" rady som dostala rôzne - ...a prečo som sa ja vypísať nenechala (nárok na PN bol!!!), a nech to splácam... Len ja, hlava sprostá tvrdá (nie že by som na to nemala - ide mi len, naivke jednej, o princíp), nie a nie "pochopiť". Platila som si odvody kým som mala z čoho? Platila! Máme v ústave rovnosť pre všetkých občanov? Máme! Tak prečo by som len za to, že som platila ako SZČO a nie cez zamestnávateľa (zamestnávatelia myslím za zamestnancov na OČR odvody neplatili) mala byť takto postihnutá?
Keďže predpokladám, že som týmto geniálnym zákonom nebola postihnutá sama (alebo si viete predstaviť napr. takú kaderníčku, ako má niekde pod fénom strčené dieťa v horúčkach?), hľadám podobne postihnutých. Preto sa obraciam na vás, poradcovia moji. Riešil niekto takýto problém? Samozrejme tuším (dúfam), že zrejme vo väčšine prípadov šlo o nejakých pár dní, takže sa títo ľudia možno na to radšej vykašľali.
Ja momentálne zvažujem, obrátiť sa na ústavný súd (porušenie rovnosti...)?, alebo si mám vymáhať (od koho a na základe čoho neviem)? peniažky, ktoré mi štát pri OČR nevyplatil, napriek tomu že som si formou príspevkov na nemocenské pre takýto prípad platila akúsi "poistku"... Neviem. Z tej mojej bezmocnosti je mi nanič, v novinách stále píšu, ako bude SP nekompromisne vymáhať dlžné poistné... Vidíte, akákoľvek poRADA bude dobrá http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, píšte, komentujte, raďte. A vopred ďakujem za to, že ste.
Paula
08.12.04,16:36
luebchenko, neviem, neviem pomôcť a v takýchto prípadoch ma najviac trápi moja bezmocnosť. Podľa toho, čo vravia v TV, existujú bezplatné práv.poradne po celom Slovensku, skús tam. Prepáč mi takúto chabú radu.
brm
08.12.04,18:21
sorry, tu asi nikto nenájde odpoveď...možno skús kanceláriu ombudsmana...alebo priamo ministerstvo práce a soc.vecí... podľa mňa je to boj s veternými mlynmi...byrokratická mašinéria vs.občan...hlavne že kaníkovi odpustili dlžoby.... :mad:
Heni
08.12.04,18:26
luebchenko,

velmi-prevelmi drzim palce, aby sa Ti podarilo byrokratickeho šimľa poraziť a vyhrať boj s veternými mlynmi
veľa síl a zdravia prajem, drž sa ;)
bepo
08.12.04,19:09
1.Kaníkovi neodpustili dlžoby ale penále za oneskorené platby
2.luebchenko-najúčinnejšie býva zatiahnuť do problému televíziu,JOJ-ka dáva v správach aj svoje tel.číslo a asi aj do Markízy by nebol problém sa dovolať.Ináč sa treba obrniť trpezlivosťou lebo štandartne všade na človeka najskôr vyblafnú právnika s odbornými výrazmi ako odmietnutie a až keď sa človek nedá zastrašiť tak začnú rozmýšlať a riešiť problém.
bepo
08.12.04,20:34
Ešte jeden pokus-v piatok 10.12 má ombudsman deň otvorených dverí od 8 do 18 hod,bude tam 21 pracovníkov medzi inými aj právnici,skús tam-je to Nevädzova 5.
Zuzka
09.12.04,07:27
Je paradoxom, že SP odpúšťa niekoľkostotisícové penále (nemyslím tým iba ministra, takých poznáme každá určite viac) a Tvojich 5000,- sa odpustiť žiadnym spôsobom nedá, napriek tomu, že máš veľmi vážny dôvod. To je neuveriteľné. Možno niektorá rada od bepa je reálna.
Žiaľ, môžem Ťa podporiť iba morálne. Držím Ti palce! :)
janaGT
09.12.04,07:32
Luebchenko, neviem ti poradiť nič iné ako predchádzajúci poradcovia, ale chcem ti len povedať, že si asi nesmierne silná -, myslím vnútorne silná žena, prajem ti, aby sa tento problém vyriešil čo najskôr.
Luba2
09.12.04,08:16
Ľubka, rovnako ako niektorí vyššie, aj ja si myslím, že v takýchto prípadoch najviac pomôžu médiá. Nevyriešia to síce za teba, ale určite za teba objavia ešte iné možnosti, ktoré treba vyskúšať. Ak neuspeješ v televízii, obráť sa na mňa súkromnou správou, pokúsim sa Ti zabezpečiť niečo cez noviny.
Mickya
09.12.04,08:26
Neviem, či to pomôže, ale na jednotlivých krajských úradoch je jeden deň v týždni aj právnik, ktorý bezodplatne poradí. Skús sa naňho obrátiť.
luebchenko
09.12.04,08:53
Ahojte všetci, ani si neviete predstaviť, ako sa to dobre číta, človek má zrazu pocit, že nie je úplne sám v tejto našej "džungli". S tým ombudsmanom - počula som, že on vraj radí len súkromným FO, či aj FO podnikateľom neviem (takí by asi mali mať na právnikahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif). T.č. mi kamarátka preveruje možnosť "úspešnosti" podania na ústavný súd, preto som sa aj obrátila na vás, či nepoznáte ešte niekoho takto postihnutého, kto už prípadne bol aj úspešný - ak áno tak akým spôsobom postupoval. Ale ako som spomenula, zrejme sa každý na to kvôli pár dňom vykašľal. S tými TV Markíza a JOJ mám trochu problém - vedeli by ste mi napísať presne o ktoré relácie ide? Ja totiž (i keď asi teraz budem vyzerať ako z pralesa) nemám káblovku. Ale keď mi pošuškáte čo mám hľadať, mrknem na nethttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Ľubka 2 ak by si mala kontakt na nejaké médiá, ktoré by takýto problém zaujal a vedeli by pomôcť, rada poskytnem všetky podklady (synov chorobopis, korešpondenciu so SP a ministrami...)
bodliak
09.12.04,09:48
No, trochu som sa vrtal:

Lamparen
"Ku koncu roka 2003 evidujeme viac ako 50-tisíc listov s vašimi námetmi a prosbami o pomoc. Toto množstvo nám napriek všemožnému úsiliu nedovoľuje okamžite reagovať. Ďakujeme za pochopenie!"
Takze v Markize by to chcelo niecim zaujat, aby sa chytili aktualnej temy - Kanikov odpusteny 1/4 milion je asi jedinecna prilezitost!
lamparen@markiza.sk
neviem ci mail funguje, na strankach som ho nenasiel.

V Jojke som nevidel nic lepsie, takze mozno Crepiny
a skusit to direkt u moderatora: lattacher@joj.sk

Pisat kratko, vystizne, zaujat...
Odbornici, psychologovia by mohli pomoct s formulaciami.

Ludia z tejto brandze sa tiez navzajom poznaju, takze treba len chytit prvy kontakt a s odporucanim sa nechat presmerovat...
Co tak skusit ex-tv.markiza, teraz poslankynu Evu Cernu ? eva_cerna@nrsr.sk
Ona svoj poslanecky mail cita a aj odpoveda.
Luba2
09.12.04,10:05
Stále si myslím, že televízia je úspešnejšia a teda treba najprv skúsiť tú, ale kontakt na noviny Ti zašlem súkromnou správou.
luebchenko
09.12.04,10:08
Vďaka, priebežne poreferujem čo a ako. Idem skúšať. Držte palce
ebeš
13.12.04,11:19
Pred dvoma rokmi mi sociálna poistovňa - pobočka odmietla vyplatiť nemocenské dávky. za dosť dlhé obdobie. Dala mi to aj na papieri. Tiez som skúšala všeličo, medziiným aj Obdusmana a bezplatné právne poradenstvo. Ked som zistila, že sama si takto neporadím, oslovila som šikovného právnika ( mám to šťastie, že ho mám v rodine ). Spisal papiere a poslal to priamo na ústredie. Do mesiaca bolo na svete rozhodnutie, že mi pobočka nemocenské dávky má vyplatiť. Najväčším paradoxom bolo to, že pol roka po vyplatení nemocenských dávok mi prišla odpoveď od Obdusmana, že bohužiaľ mi s mojím problémom nemôžu pomôcť.
Držím palce, cesta niekadiaľ určite bude viesť.
luebchenko
13.12.04,11:32
ebeš prosím ťa, nemohla by si napísať viac? Prečo ti to nemocenské nechceli vyplatiť? Ja som v tom čase ako SZČO na výplatu nemocenského nemala nárok (aspoň to všetci svorne tvrdia - SP, Minist.práce), proste chyba v zákone, ale žiaľ zákon platný a preto pre úradného šimľa posvätný a smerodajný! A platilo to dosť dlho, len nejakých pár rokov dozadu to v novom zákone odstránili! Takže predpokladám, že takto (chybným zákonom) postihnutých je v tejto republike hodne, len som nezachytila nikde, že by sa voči tomu niekto postavil. Inak som to konzultovala aj s právnikom - kamarátom, jeho názor bol, že ak je taký zákon, mám smolu.
hron
13.12.04,14:57
ebeš prosím ťa, nemohla by si napísať viac? .
O tomto probleme som vrieskal prinajmensom uz 4 roky na najroznejsich forach, napriklad aj na fore demokratickej strany, kde sa to odo mna zjavovalo z minimalne rocnou periodicitou. Absolutny nezaujem.
V com je problem. V tom, ze v pripade nemocenskych davok zakon jednoznacne urcuje, ze narok na nemocenske ZANIKA, ak nebola predtym uhrada nemocenskeho poistenia. Specialitkou je, ze zaniknutie ma nevratny charakter, tzn. aj ked dodatocne od vas vymahaju nemocenske, tak aj po dodatocnom zaplateni povodne zaniknuty narok zostava uz zaniknutym navzdy.
Tento problem sa taha uz minimalne od r. 1996?, ked vznikol zakon o socialnej poistovni, pretoze samotne znenie je vo vyhlaske 100/????, ktora zostala v platnosti aj po prijati zakona.
Ci sa to uz naozaj aj zmenilo neviem, posledna sprava bola "lutostiva" odpoved Kanika, ze sa pozrie na "tvrdost" zakona, ked niekto podal staznost v tomto zmysle. To bolo asi pred 4-5 mesiacmi...
p.s. ale posledne, pred dvoma rokmi, ked som mal dostat nemocensku, tak mi japrv dosiel pripis, ze "dlhujem" na odvodoch asi 6 Sk po jednej korune v najroznejsich mesiacoch roznych rokov...to bol pokus socpoistovne usetrit :-)...potom to vracali spat...
luebchenko
13.12.04,15:23
Tiež fajn príklad "spravodlivosti" našej mladej demokracie, lenže ja som nie že nemala zaplatené odvody - ja som jednoducho nemala nárok. Len POVINNOSŤ PLATIŤ. A to zo zákona! Proste výpalnícka mafia - plať ale nečakaj nejaké plnenia!
Excise Duty
14.12.04,08:01
Ahoj Ľuba,

Tvoj prípad je len jeden z tisícov a tisícov podobných prípadov, kde má navrch ľudská ľahostajnosť a ako sa zdá i neprekonateľný byrokratický šimeľ. Žiaľ i tá najvyššia vrchnosť si myslí, že keď sme l. mája povyvesovali modré vlajky s dvanástimi hviezdičkami, že sme splnili akýsi cieľ a tým to končí. Práve naopak, myslím si, že sme sa iba teraz postavili na pomyselnú štartovaciu čiaru, aby sme vybehli a utekali za niečím, čo je v tých pôvodných členských štátoch úplne samozrejmé. Nie sú iba ekonomické kritéria, ktoré prinášajú investície a prácu pre mnohých, rozhodne však nemožno merať kvalitu nášho života podľa toho, koľko sme postavili alebo ešte postavíme automobiliek. Sú to predovšetkým právne a sociálne istoty, o ktoré sa i my musíme pričiniť sami, inak naša snaha bude vždy márna. Je však povinnosťou štátu, aby nám ich garantoval a nesprával sa tak, aby si ich niektorí mohli kupovať a tí ostatní iba olizovali labu. Svoju rolu zohráva i naša ľahostajnosť a snaha zmieriť sa zo skutkovým stavom. Včera som napríklad reagoval v Porade na Jurajov príspevok, v ktorom opisuje, ako dostal pokutu od colného úradu, pričom píše, že pokutu zaplatil, nech majú radosť, miesto toho, aby sa bránil zákonom, pretože aj z toho mála čo uviedol je jasné, že pokutu dostal v rozpore so zákonom. Juraj sa zmieril so zbytočnou stratou 2000 Sk, colný úrad je spokojný, ako si plní svoje povinnosti a zákon plače, bohvie koľkí okrem Juraja ešte doplatili na svojský výklad výklad zákona. Ale kde niet žalobcu, tam niet ani sudcu... Z tvojich príspevkov vidím, že nepatríš k takým, čo hneď zahodia flintu do žita, preto Ti odporúčam pozrieť stránky, na ktoré som už upozornil na inom mieste Porady:
http://europa.eu.int/solvit/site/docs/brochure/brochure_en.pdf

http://www.europa.eu.int/solvit/sit...es/index_en.htm

www.ial.sk/solvit

Možno, že práve tu nájdeš riešenie svojho problému. Držím Ti palce, sám som prežil čosi podobné v dávnej minulosti. Pekný deň

Excise Duty
luebchenko
14.12.04,08:33
Vďaka za tip, hneď som tam volala, žiaľ oni riešia len problémy vnútorného EU trhu, môj problém je z rokov 95-96, takže mimo ich kompetencií. Tá pani tam bola veľmi zlatá, bolo počuť ako ju mrzí, že mi nevie pomôcť. Neva, skúšam ďalejhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
ebeš
15.12.04,04:58
Keďže som zamestnanec a nie SZČO, predpokladám, že by ti nepomohlo vedieť dôvod navyplatenia nemoc. dávok ( inak ale ja sa zasa rada posťažujem ). Svojim príspevkom som chcela povedať, že sa netreba vzdávať a nepovažovať rozhodnutia minimálne polobohov za okienkami a v kanceláriach nad nimi za posvätné. Mám s nimi dosť skúsenosti.