nina100
13.11.06,17:06
Dobrý deň,
potrebujem poradiť - je od dane oslobodený jednorázový príjem zamestnanca, dôchodcu alebo konateľa spoločnosti z predaja napr. starého šrotu alebo železa? Alebo lepšie povedané do akej výšky sa môže pohybovať tento jednorázový príjem, aby sa vyhli podaniu daňového priznania za r. 2006? ďakujem za odpoveď, pekný večer...
Danila
13.11.06,16:16
Ak je to príjem do päťnásobku životného minima. Ale podľa okruhu opísaných osôb to vyzerá na šrot firemný a taký príjem by patril do firmy.
nina100
13.11.06,16:35
No je to asi takto - ide o môjho známeho, ktorý je konateľom jednej firmy, jeho brata /zemestnanec vo firme/ a jeho otca /dôchodcu/. Chcú predať starý šrot, ktorý majú na chalupe /je to súbor ich vlastého majetku - staré motory z ich áut + niečo im doniesli susedia a známi/. Jednoducho nazberalo sa tam toho dosť a chcú sa toho zbaviť, takže o to ide. Nie je to žiadny firemný majetok.
Milan Benka
13.11.06,19:23
Predaj hnut. majetku nezahrnutého do podnikania je od dane oslobodený.
( ak bol v podnikaní, tak po 5 rokoch od jeho vyradenia)

Šrot považujem za zbytky hnut. majetku.
nina100
14.11.06,09:33
To znamená, že v akejkoľvek výške to je oslobodené a netreba dávať ani DP za rok 2006? Ďakujem Vám za odpovede
Vianocka
14.11.06,20:16
Ja by som si chcela overit nasledovne.
U mojho klienta (s.r.o.) zuctovavam na ucet poskytnutych sluzieb vysoke ciastky v suvislosti s jeho posobenim ako dlhodobym expertom v ramci projektu PHARE. Mam overene, ze tieto cinnosti nepodliehaju rezimu DPH. Zaujimalo ma, ci nie su tieto prijmmy oslobodene od dane z prijmov pravnickych osob. Konzultovala som uvedene aj na DU, kde mi bolo povedane, ze podla ich nazoru by mohli byt. V tom pripade samozrejme aj naklady suvisiace s tymito vynosmi su nedanove.
Vedel by mi niekto dalsi potvrdit, ci je to spravny nazor a uviest aj paragraf zakona.
Mam k tomu este dalsie otazky tykajuce sa DPH (s.r.o. je platitelom DPH), avsak to je asi do temy DPH a nie do temy dan z prijmov. Mozno by vsak bolo lepsie uviest to tu komplexne.
Vdaka.
Milan Benka
18.11.06,14:15
Ja by som si chcela overit nasledovne.
U mojho klienta (s.r.o.) zuctovavam na ucet poskytnutych sluzieb vysoke ciastky v suvislosti s jeho posobenim ako dlhodobym expertom v ramci projektu PHARE. Na základe akej zmluvy sú tieto príjmy vyplácané? Myslím, že bez posúdenia obsahu tejto zmluvy budú úvahy iba vo všeobecnej rovine.
Mam overene, ze tieto cinnosti nepodliehaju rezimu DPH. Zaujimalo ma, ci nie su tieto prijmmy oslobodene od dane z prijmov pravnickych osob. Konzultovala som uvedene aj na DU, kde mi bolo povedane, ze podla ich nazoru by mohli byt. V tom pripade samozrejme aj naklady suvisiace s tymito vynosmi su nedanove. Mohli byť neznamená sú! Akú právnu oporu uviedli?
Vedel by mi niekto dalsi potvrdit, ci je to spravny nazor a uviest aj paragraf zakona.
Mam k tomu este dalsie otazky tykajuce sa DPH (s.r.o. je platitelom DPH), avsak to je asi do temy DPH a nie do temy dan z prijmov. Mozno by vsak bolo lepsie uviest to tu komplexne.
Vdaka.

Doplni prosím zadanie.
Vianocka
20.11.06,11:34
benka, dakujem za tvoju reakciu. Je mi jasne, ze potrebujem vidiet zmluvu, avsak klient je momentalne mimo republiku. Ked budem mat k dispozii zmluvu, ozvem sa do tejto temy. Budem rada, ak sa aj potom vyjadris, resp. aj ini.