milan789
13.11.06,16:53
Podnikám na základe živnosti a zároveň som evidovaný ako samostatne hospodáriaci roľník (SHR). Tieto činnosti spolu nijako nesúvisia. Nie je mi jasné ako mám viesť účtovníctvo. Stačí keď budem viesť 1 spoločné jednoduché účtovníctvo, kde si nastavím "strediská", jedno pre živnosť a jedno pre SHR (aby som to potom vedel rozlíšiť v DP)? Alebo je potrebné viesť 2 oddelené účtovníctva?
renča1
13.11.06,16:34
Účtov.budeš viesť jedno a rozlišovať príjm., výdaj budeš podľa vytvorených stredísk. Jedno stredisko bude slúžiť pre živnosť a druhé pre shr. V dp príjem a k príjmu výdaj rozlíšiš do riadkov zvlášť.
lydinka
06.03.07,21:13
Prosím Vás, súkromne hospodáriaci roľnik, ktorý má pridelené iba IČO v štatistickom registri, DIČ nemá, vedie normálne jednoduché účtovníctvo ako SZČO? Je povinný platit odvody do SP a ZP?
ĎAKUJEM
lydinka
07.03.07,06:36
Prosím Vás, súkromne hospodáriaci roľnik, ktorý má pridelené iba IČO v štatistickom registri, DIČ nemá, vedie normálne jednoduché účtovníctvo ako SZČO? Je povinný platit odvody do SP a ZP?
ĎAKUJEM


Prosím, poradí niekto?
Ď:
lydinka
07.03.07,09:02
Prosím, poradí niekto?
Ď:


PROSÍM, je to súrne
Monika Kováčová
07.03.07,16:06
Buď vedie účtovníctvo, alebo uplatňuje percentuálne výdavky. Určite musí mať pridelené DIČ.
lydinka
07.03.07,17:38
Buď vedie účtovníctvo, alebo uplatňuje percentuálne výdavky. Určite musí mať pridelené DIČ.

A ak má prijmy aj z HPP, ktore su normalne zdanene, tak takemuto SHR vyplnujem Béčkové DP a píšem aj príjmy z HPP aj prijmy rolnika?
Ď
Monika Kováčová
07.03.07,17:39
A ak má prijmy aj z HPP, ktore su normalne zdanene, tak takemuto SHR vyplnujem Béčkové DP a píšem aj príjmy z HPP aj prijmy rolnika?
Ď


ÁNO.......
lydinka
07.03.07,17:51
FAjn, zatial som pochopila, velmi pekne dakujem. A ked takýto SHR dostal na túto činnosť dotáciu tak ju účtujem ako dotáciu z ESF?
Dufam, že ta neotravujem Ermon
Monika Kováčová
07.03.07,18:15
čo rozumieš pod pojmom "účtujem ako dotáciu z ESF?". Vysvetli ako to myslíš, že budeš účtovať, potom ti odpoviem, či oukej alebo nonono.
lydinka
07.03.07,18:25
čo rozumieš pod pojmom "účtujem ako dotáciu z ESF?". Vysvetli ako to myslíš, že budeš účtovať, potom ti odpoviem, či oukej alebo nonono.

No neviem, či sa to zaúčtuje takto:
Príjem dotácie 30 000,- PNZD
výdavok, ktorý z tejto dotácie minul - napr 10000,- VOZD
už neminul nič v roku 2006, čiže preučtuje ID na konci roka 10000 do POZD.

Ak minie celu dotaciu tak ju zaučtuje ako POZD a následne výdavky ako VOZD.
Je to takto správne?
Ďakujem
Monika Kováčová
07.03.07,18:26
OUKEJ!.......
lydinka
07.03.07,18:49
OUKEJ!.......


SUPER, dakujem ti za pomoc, takto zistujem či nie som úplne sprostá,
ale ešte mi to celkom ide, nie?
Len neviem, či ešte vydržím do konca marca :mee:
lydinka
14.03.07,15:32
Prosím Vás, súkromne hospodáriaci roľnik, ktorý má pridelené iba IČO v štatistickom registri, DIČ nemá, vedie normálne jednoduché účtovníctvo ako SZČO? Je povinný platit odvody do SP a ZP?
ĎAKUJEM


Dobrý deň, som tu znova s tým problémom SHR. Môze si dat do nákladov niečo take ako VYHLASENIE, v tom štýle, že janko prkvička narodený, trvale bytom čestne prehlasujem, že som predal Palkovi Cibulkovi - súkromne hospodáriacemu rolníkovi napríklad malotraktor za 10 000,- a vlečku za 5 000,-
Uzná toto danový úrad ako VOZD?
Má tu takýchto kvázi kupno-predajných zmlúv viac,
ĎAKUJEM
lydinka
14.03.07,15:59
A ešte jeden problém s touto SHR. Predpokladám, že ak si chce dávat do nákladov nejaké opravy traktora, musí mat zaplatenú cestnú dan za tento traktor, je to tak?
Ďakujem
Anulka
14.03.07,16:09
A ešte jeden problém s touto SHR. Predpokladám, že ak si chce dávat do nákladov nejaké opravy traktora, musí mat zaplatenú cestnú dan za tento traktor, je to tak?
Ďakujem
Za traktor sa daň z motorových vozidiel neplatí. Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo patriace do kategórií M, N a O. Traktor by mal byť kategória T - kolesové traktory. Pozri v technickom preukaze kategóriu vozidla.
Monika Kováčová
14.03.07,16:15
Dobrý deň, som tu znova s tým problémom SHR. Môze si dat do nákladov niečo take ako VYHLASENIE, v tom štýle, že janko prkvička narodený, trvale bytom čestne prehlasujem, že som predal Palkovi Cibulkovi - súkromne hospodáriacemu rolníkovi napríklad malotraktor za 10 000,- a vlečku za 5 000,-
Uzná toto danový úrad ako VOZD?
Má tu takýchto kvázi kupno-predajných zmlúv viac,
ĎAKUJEM

Skontroluj, či v TP je prepis z Janka Mrkvičku na Palka Cibulku - ako majiteľa traktora dátumom kúpnej zmluvy (po dátume KZ).

Uvedené prehlásenie by som formulovala v zmysle Obč. zákonníka ako Kúpnu zmluvu.
EPk
19.03.07,11:01
No neviem, či sa to zaúčtuje takto:
Príjem dotácie 30 000,- PNZD
výdavok, ktorý z tejto dotácie minul - napr 10000,- VOZD
už neminul nič v roku 2006, čiže preučtuje ID na konci roka 10000 do POZD.

Ak minie celu dotaciu tak ju zaučtuje ako POZD a následne výdavky ako VOZD.
Je to takto správne?
Ďakujem
Ako vam sedia pocty? Ved 10000+10000=20000 a nie 30000
Musia sa dotacie uctovat vzdy PNZD, ked to dostal v decembri a vydavky mal aj pre tym (pozical si ), a minul je celu v dany rok?
zvedadavka
30.03.09,15:30
Dobry "predposledny den", neviem si vysvetlit §17 zo Zakona o dani z prijmov odst.3 - h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane. Dostali sme dotacie na podu a znevyhodnene oblasti. Su to prijmy zdanovane, alebo nie? Dakujem za Vasu radu.
zvedadavka
30.03.09,18:49
Dobry "predposledny den", neviem si vysvetlit §17 zo Zakona o dani z prijmov odst.3 - h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane. Dostali sme dotacie na podu a znevyhodnene oblasti. Su to prijmy zdanovane, alebo nie? Dakujem za Vasu radu.
Co mam robit,:confused: slubujem ze si to uz na rok nenecham na poslednu chvilu....
Ako to mam zaucovat???:mee:.Isto vsetci usilovne pracujete a ja nechapem obycajny zakon:(
Marína
30.03.09,21:04
Co mam robit,:confused: slubujem ze si to uz na rok nenecham na poslednu chvilu....
Ako to mam zaucovat???:mee:.Isto vsetci usilovne pracujete a ja nechapem obycajny zakon:(
Len či?:D
Účtovanie nájdeš tu http://www.porada.sk/517315-post8.html
Prikladám aj usmernenie.
zvedadavka
30.03.09,21:13
Dakujem, precitala som:eek:...a idem na TO