milan789
13.11.06,17:15
Som evidovaný ako samostane hospodáriaci roľník (SHR). Prvým rokom. Nie je mi jasné účtovanie dotácií v JÚ. Dotácie by mali byť vyplácané koncom roka alebo začiatkom budúceho roka. V prípade že prídu tento rok, nestihnem použiť celú dotáciu, len časť z nej. Ako zaúčtujem zvyšok? Resp. zaúčtujem celú sumu ako príjem ovplyvňujúci základ dane a to čo som minul skorej dám do nákladov? Ako zaúčtovať výdavky, ktoré mi vznikli teraz a v minulosti, ktoré by som rád kryl z dotácie ktorá ešte neprišla. Čo v prípade, že dotácia príde až budúci rok, čo s tohtoročnými nákladmi, na ktoré som chcel použiť dotáciu?
Asi veľa otázok naraz, ale mám v tom mierny chaos. Nejaké príspevky o dotáciách som tu na Porade už našiel, no vždy v trochu inej situácii.
Budem vďačný za každú radu.
Danila
13.11.06,16:30
Pre daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva je dôležité ustanovenie § 13 ods.3 písm. h/ bod 2 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého sa do základu dane nezahŕňa dotácia v zdaňovacom období, v ktorom ju daňovník prijal, ak nebola použitá na úhradu daňových výdavkov. Dôležité je aj to, či sa jedná o dotácie na hospodársku činnosť, alebo dotácie investičného charakteru.
martinapo77
07.12.06,12:30
dobra rada ale zly §.
je to uvedene v §17,3h
;)