renix1
13.11.06,19:04
Dobrý večer poraďáci, prosím poraďte mi, účtujem v PÚ, pri úhradách mi vznikajú kurzové rozdiely ktoré účtujem 563/321,311 alebo 663, vytlačím si v MRP "vnútorný zúčtovací doklad" ale ten mi nezpĺňa náležitosti podľa z.o účt. §10 - nie je tam označenie účastníkov, je tam len text-odkaz na FP,FV, dátum, účty a suma. Stačí to aj takto? Treba aj niečo doložiť?
To isté mám aj pri samozdanení. K tomu dokladám kópiu PF. Označenie účastníkov?
Ako to robíte?
Orsz
13.11.06,19:42
Dobrý večer poraďáci, prosím poraďte mi, účtujem v PÚ, pri úhradách mi vznikajú kurzové rozdiely ktoré účtujem 563/321,311 alebo 663, vytlačím si v MRP "vnútorný zúčtovací doklad" ale ten mi nezpĺňa náležitosti podľa z.o účt. §10 - nie je tam označenie účastníkov, je tam len text-odkaz na FP,FV, dátum, účty a suma. Stačí to aj takto? Treba aj niečo doložiť?
To isté mám aj pri samozdanení. K tomu dokladám kópiu PF. Označenie účastníkov?
Ako to robíte?

Účtovať to môžeš priamo na faktúre - teda samozdanenie, nie osobitne na ID. Je to lepšie a jednoduchšie uviesť to na faktúre. Kurzové rozdiely zase priamo na výpise z BÚ. Teda dvoma zápismi a) úhrada faktúry 321/221, 221/311 a b) kurz.rozdiel 563/321,311 alebo 311,321/663. Pri internom doklade inak nemusia byť zapísané obe účastnícke strany - je to interný doklad, ktorý vydáva firma pre vlastné účtovanie, nie pre druhého účastníka.
lenkak
13.11.06,19:45
Cez faktúry, tak ako píše Erika.
Lucia7
13.11.06,19:51
Ja by som povedala, že je to z časti záležitosť aj SW. Napr. v Pohode sa samozdanenie dá účtovať len cez interné doklady, kurzové rozdiely zase idú účtovať cez banku alebo pokladňu.
V Money S3 ide cez interné doklady samozdanenie ale i kurzové rozdiely.
V Datalocku robím samozdanenie priamo na faktúry a kurzové rozdiely sa dajú robiť automaticky (to ale bohužial nerobím, nakoľko nemám k dispozícii tento modul) ale ja ich účtujem cez interné doklady.
V SAP R/3 samozdanenie ani neúčtujem, pri spracovaní DPH robím RCH v Exceli.

Takže to zhrniem:
keď vieš zdokladovať odpodstatenie interného dokladu a konkrétne pri kurzových rozdieloch je zrejmé o ktorú faktúru ide, stačí tento doklad vytlačiť a založiť. :) (prípadne priložiť kópiu faktúry s kurzovými prepočtami.)
Orsz
13.11.06,20:09
Môže byť aj tak, ako píše Lucia, v podstate ide o to, že by som sa netrápila, aké má mať náležitosti interný doklad - nestretla som sa s tým, že by v tom mohol byť problém. A ak to softvér umožňuje účtovala by som to ako som uviedla v prvom príspevku, ak nie možno použiť aj ID.
renix1
14.11.06,09:43
ďakujem vám za vysvetlenie, samozdanenie robím cez ID preto, lebo mám iný dátum na daň. povinnosť- vystavenie fa, a iný na účtovanie- doručenie fa.Používam dva kurzy.
Ale na budúci rok to budem účtovať na PF a dám do smernice že používame jednotný kurz na samozdanenie a účtovanie.