Funtik
13.11.06,21:30
Dobrý deň,
chcel by som si ujasniť ako sa správne zaúčtuje faktúra, ktorú by som vystavil pred koncom roka s tým, že dátum vzniku daňovej povinnosti bude december a dátum splatnosti bude v januári nového roka a rovnako v januári bude aj uhradená. Peňažný denník za starý rok sa musí uzatvoriť vždy 31.12 aj napriek tomu, že faktúra spadajúca do do tohoto obdobia bude vyplatená v novom roku? Pohľadávka je evidovaná v starom roku, má byť prenesená do nového roka, alebo byť zúčtovaná v starom roku aj napriek januárovej úhrade?

ďakujem za pomoc
Lucia7
13.11.06,20:37
Vystavenú faktúru v decembri zaeviduješ v knihe pohľadávok dňom vystavenia faktúry. Pri uzatvorení roka k 31.12. Ti bude figurovať táto suma na pohľadávkach a vykazovať ju budeš vo Výkaze o majetku a záväzkoch. Úhradu faktúry zaúčtuješ až v nasledujúcom roku do peňažného denníka a teda to bude pre Teba príjem až v roku 2007.
ondrejvla
13.11.06,20:39
Dobrý deň,
chcel by som si ujasniť ako sa správne zaúčtuje faktúra, ktorú by som vystavil pred koncom roka s tým, že dátum vzniku daňovej povinnosti bude december a dátum splatnosti bude v januári nového roka a rovnako v januári bude aj uhradená. Peňažný denník za starý rok sa musí uzatvoriť vždy 31.12 aj napriek tomu, že faktúra spadajúca do do tohoto obdobia bude vyplatená v novom roku? Pohľadávka je evidovaná v starom roku, má byť prenesená do nového roka, alebo byť zúčtovaná v starom roku aj napriek januárovej úhrade?

ďakujem za pomoc

V JÚ účtuješ v PD až pri úhrade pohľadávky, alebo záväzku na účet, alebo do pokladnice. Ak ti vznikla DP v decembri, pre účely tvojich pohľadávok, prípadne DPH sa eviduje v období, kedy vznikla. Pre príjmy sa účtuje v mesiaci, kedy je úhrada. Taktiež si musíš evidovať aj ostatné svoje záväzky ku koncu účtovného obdobia voči poisťovniam, zamestnancom, štátu... v knihe ostatných záväzkov, v knihe ostatných pohľadávok si eviduješ svoje pohľadávky napr.voči zamestnancom za stravné za mesiac december.
ondrejvla
13.11.06,20:40
Vystavenú faktúru v decembri zaeviduješ v knihe pohľadávok dňom vystavenia faktúry. Pri uzatvorení roka k 31.12. Ti bude figurovať táto suma na pohľadávkach a vykazovať ju budeš vo Výkaze o majetku a záväzkoch. Úhradu faktúry zaúčtuješ až v nasledujúcom roku do peňažného denníka a teda to bude pre Teba príjem až v roku 2007.

Odpovedali sme v rovnakom čase...Aspoň to má dvojmo!
Funtik
13.11.06,20:41
ďakujem za odpoveď, presne rovnako som myslel, pletlo ma iba to, že na faktúre sa uvádza dátum vzniku daňovej povinnosti v mesiaci december predch. roku. Čo vlastne tento dátum znamená, nie je možné si túto platbu zaúčtovať v daňovom priznaní za starý rok?
Lucia7
13.11.06,20:45
ďakujem za odpoveď, presne rovnako som myslel, pletlo ma iba to, že na faktúre sa uvádza dátum vzniku daňovej povinnosti v mesiaci december predch. roku. Čo vlastne tento dátum znamená, nie je možné si túto platbu zaúčtovať v daňovom priznaní za starý rok?

Dátum vzniku daňovej povinnosti definuje zákon o DPH, ktorý vlastne udáva dátum dodania tovaru resp. služby. Pokiaľ nie si plátca DPH, tak pre Teba je podstatný dátum vystavenia = dátum vzniku pohľadávku a dátum úhrady faktúry = Tvoj príjem a podľa dátumu príjmu vstupuje tento príjem do základu dane z príjmu FO.
Pokiaľ bude faktúra vystavená i uhradená v roku 2006, tak to samozrejme uvádzaš v DP za rok 2006.
Funtik
13.11.06,20:50
...a pokiaľ bude faktúra vystavená v decembri a uhradená v januári?
Ale myslím, že som to pochopil správne. Bude zaradená až v januári.

ďakujem za všetky odpovede, ujasnil som si to tak ako som sa domnieval
Lucia7
13.11.06,20:53
...a pokiaľ bude faktúra vystavená v decembri a uhradená v januári?

Odpoved je v prispevku č. 2 :)
evina
13.11.06,20:54
...a pokiaľ bude faktúra vystavená v decembri a uhradená v januári?

Pôjde do príjmov v januári
Sue.t
13.12.06,11:28
Pôjde do príjmov v januári
Aj ja poprosím o radu:

Postupujem takto, aj v prípade, že Fa bola vystavená v r. 2006, splatná tiež v r. 2006, ale zaplatená bude (možno...) až v roku 2007?
:confused:
Vopred vďaka!
Paula
13.12.06,11:36
Aj ja poprosím o radu:

Postupujem takto, aj v prípade, že Fa bola vystavená v r. 2006, splatná tiež v r. 2006, ale zaplatená bude (možno...) až v roku 2007?
:confused:
Vopred vďaka!

Dátum splatnosti to neovplyvní. Fa bude v pohľadávkach r.2006, príjem ovpl. základ dane bude príjmom v deň úhrady.
nadka1
09.01.08,21:32
Pripájam sa k téme faktúr na prelome rokov v jednoduchom účtovníctve.Môj prípad: platca DPH má faktúru od t-comu dátum dodania služby 31.12.2007,dátum vyhotovenia 4.1.2008, na faktúre sú poplatky za mesiac december a január,keďže ide o prvú fakturáciu po zavedení internetu. V ktorom roku faktúru zaevidovať,kedy si uplatniť DPH? Srdečne ďakujem za radu.
tinaM
09.01.08,22:34
Pripájam sa k téme faktúr na prelome rokov v jednoduchom účtovníctve.Môj prípad: platca DPH má faktúru od t-comu dátum dodania služby 31.12.2007,dátum vyhotovenia 4.1.2008, na faktúre sú poplatky za mesiac december a január,keďže ide o prvú fakturáciu po zavedení internetu. V ktorom roku faktúru zaevidovať,kedy si uplatniť DPH? Srdečne ďakujem za radu.
Daj si do vyhľadávania faktúry na prelome rokov a nájdeš odpoveď.
Viera25
10.01.08,08:50
Ja mám ten istý problém, hľadala som v témach a našla som:
Fa týkajúceho sa r.2007 ( deň dodania tovaru/služby je decembrový dátum)a prídu r.2008 zaúčtujeme do r.2007, aj keď dátum vystavenia je už január 2008, tiež DPH v tejto fa sa uplatní v roku 2007. Dúfam že je to správne.
Zoltán Kovács
10.01.08,09:22
Ja mám ten istý problém, hľadala som v témach a našla som:
Fa týkajúceho sa r.2007 ( deň dodania tovaru/služby je decembrový dátum)a prídu r.2008 zaúčtujeme do r.2007, aj keď dátum vystavenia je už január 2008, tiež DPH v tejto fa sa uplatní v roku 2007. Dúfam že je to správne.

Ak to máš ošetrené v internej smernici,že faktúry prijaté a vystavené v roku 2008 vzťahujúce na rok 2007 zaúčtuješ do r.2007 napr. do dátumu prijatia 15.1., tak je to v poriadku.
nadka1
10.01.08,09:28
Preštudovala som si viacero príspevkov na túto tému na porade, našla som tam protichodné názory aj s vyjadreniami od DR, myslím, že si dám poradiť od smitha a fa aj DPH dám do roku 2007. Vďaka
Viera25
10.01.08,09:42
Ešte sa chcem spýtať, či sa to týka aj faktúr za nájomné za podnikat.priestory. Fa má dátum dodania služby 31.12.2007 a vystavenie aj splatnosť v januári 2008. Zaevidujem ju do účtovníctva za rok 2007 a nákladom bude pre mňa až v roku 2008, keĎ ju zaplatím. Ďakujem
m.aj.a
25.02.11,22:21
Otváram znovu túto tému, aby som nezakladala ďalšiu. Potrebujem si to ešte ujasniť:
FA za elektrinu-vyúčt. vystavená 3.1.2011, dátum dodania 31.12.2010. Vyššie v prísp.15 je uvedené, že ak to má firma ošetrené v internej smernici...atď. A čo ak nemá? V tom prípade môže nastať stav, že z uvedenej faktúry si uplatní DPH v 4.Q, ale príjme ju do záväzkov a účtuje následnú úhradu až v r.2011. Okrem DPH sa táto FA nikde nevedie?
Nebude v tom trochu zmätok, také rozhádzané? Alebo je lepšie, či správnejšie ošetriť to v smernici, ako radí Zoltán a všetko vybaviť v r.2010? Poraďte prosííím
Alena_ke
04.03.11,15:58
Otváram znovu túto tému, aby som nezakladala ďalšiu. Potrebujem si to ešte ujasniť:
FA za elektrinu-vyúčt. vystavená 3.1.2011, dátum dodania 31.12.2010. Vyššie v prísp.15 je uvedené, že ak to má firma ošetrené v internej smernici...atď. A čo ak nemá? V tom prípade môže nastať stav, že z uvedenej faktúry si uplatní DPH v 4.Q, ale príjme ju do záväzkov a účtuje následnú úhradu až v r.2011. Okrem DPH sa táto FA nikde nevedie?
Nebude v tom trochu zmätok, také rozhádzané? Alebo je lepšie, či správnejšie ošetriť to v smernici, ako radí Zoltán a všetko vybaviť v r.2010? Poraďte prosííím

Ja to robím tak, že v smernici mám napísané, že na fa za predch. rok čakám do 20. januára (povinnosť do 15. + 5 dní max. pošta) a potom ich všetky zaúčtujem s dátumom prijatia 31.12. 2010
m.aj.a
06.03.11,21:31
Ja ti veľmi pekne ďakujem za tvoj príspevok, ak už sa nikto nepripojí, tak to urobím tiež tak, aby som nerobila niečo len tak podľa seba. :o