ZDENIELA
14.11.06,08:02
Mám otázočku. Možno banálnu, ale pre mňa dôležitú. Máme ohlásenú kontrolu k 20.11., na daň z príjmu za rok 2005 a niekde na porade som sa dočítala o podpisovaní došlých faktúr, aby mali náležitosti účtovného dokladu. Znamená to, že mám teraz asi cca 1000 fa podpísať? Mohol by mi prosím niekto polopatisticky vysvetliť ako to má vyzerať? Má tam byť podpis osoby zodpovednej za účto, aj konateľa a to aj s dátumom? Účtujem u FO, vedieme jednoduché účto. Ďakujem za všetko, o kontrole budem priebežne informovať.
Je to môj prvý príspevok (možno všeličo vysvetľuje):p
timkab
14.11.06,10:09
My k došlým faktúram prikladáme košielku, ktorá obsahuje č.DF, dátum prijatia, predkontáciu s popisom a sumy k predkontácii.
Vykonávame účt.služby aj pre iné firmy a košielky pre ich DF obsahujú navyše údaje ako "podpis osoby zodpovednej za zaúčtovanie dokladu" a "podpis osoby zodpovednej za formálnu a vecnú stránku dokladu". Tieto dva údaje sú potrebné skôr pre vedenie firmy v prípade sporov, a nie sú povinné z daňového hľadiska.
Tweety
14.11.06,10:35
Mám otázočku. Možno banálnu, ale pre mňa dôležitú. Máme ohlásenú kontrolu k 20.11., na daň z príjmu za rok 2005 a niekde na porade som sa dočítala o podpisovaní došlých faktúr, aby mali náležitosti účtovného dokladu. Znamená to, že mám teraz asi cca 1000 fa podpísať? Mohol by mi prosím niekto polopatisticky vysvetliť ako to má vyzerať? Má tam byť podpis osoby zodpovednej za účto, aj konateľa a to aj s dátumom? Účtujem u FO, vedieme jednoduché účto. Ďakujem za všetko, o kontrole budem priebežne informovať.
Je to môj prvý príspevok (možno všeličo vysvetľuje):pZákon o účtovníctve v §10 Účtovný doklad v odst. 1 písm f stanovuje podpisový záznam osoby §32 odst 3 zodpovednej za účtovný prípad a podpis. záznam osoby zodpov. za jeho účtovanie.
ZDENIELA
14.11.06,11:03
Teraz som z toho mierne zmetená. Čas ma súri a mám pocit, že sa zatiaľ názory na moju otázku rozchádzajú. Chápem to správne? Tak mám tie faktúry teraz po večeroch podpisovať, či nie? A dať ich podpísať aj šéfovi? Viem, pýtam sa stále dokola, ale v tomto období mám pocit, že všetko potrebujem vysvetliť minimálne dvakrát. Stres robí svoje. Ďakujem a som vďačná za každú pomoc.
alušik
14.11.06,12:23
V podvojnom účtovníctve - mám vyhotovenú pečiatku (niekto to robí na košielkach), ktorá obsahuje miesto pre podpis - toho, kto faktúru zaúčtoval a miesto pre podpis osoby, ktorá doklad schválila (po formálnej a vecnej stránke).
V jednoduchom účtovníctve však nijaké podpisy na faktúrkach od živnostníka nemám. :eek::confused:
Orsz
14.11.06,12:31
Teraz som z toho mierne zmetená. Čas ma súri a mám pocit, že sa zatiaľ názory na moju otázku rozchádzajú. Chápem to správne? Tak mám tie faktúry teraz po večeroch podpisovať, či nie? A dať ich podpísať aj šéfovi? Viem, pýtam sa stále dokola, ale v tomto období mám pocit, že všetko potrebujem vysvetliť minimálne dvakrát. Stres robí svoje. Ďakujem a som vďačná za každú pomoc.

Jednoducho povedané - nie netreba, musia mať náležitosti daňového dokladu, čo určite majú. To, že je podpísaná účtovníkom ako osobou zodpovednou za zaúčtovanie stačí. Ja ich podpísané nemám. Za rok 2005 som mala kontrolu na DPH a nič mi na to nepovedali.
renča1
14.11.06,13:28
V podvoj.účtovníctve chápem a berem do úvahy § 10 podľa zákona o účtovníctve, ale v JÚ si neviem predstaviť kde by sa ten podpis ujal. Veď došlá faktúra je závazok a eviduje sa v knihe závazku kdežto narozdiel v PÚ sa takáto faktúra zaeviduje a hned aj účtuje. V JÚ sa neúčtuje došlá faktúra účtuje sa len jej úhrada do PD.
Podpis došlej faktúry môže byť, ale len v tom prípade ak je to v intern.smernici poznačené.

ZDENIELA neboj, ja mám tiež 21. daň.kontrolu za r.2005 a teraz kontrolujem ešte pre istotu všetky doklady a začínam premýšlať či som účtovala správne. No, ale podpis faktúr ma nenapadlo. Čím viac do toho pozerám tak tým mám dojem, že som účtovala zle počas celého roka.
EFA
14.11.06,13:34
Ja som mala daň. kontrolu v JU asi pred piatimi rokmi. Došlé fa som mala len pripnuté k zaučtovanému dokladu podľa peňaž. denníka. Žiadny podpis účtovníka ani majiteľa na fa nebol. Kontrola nič nevytkla.
alušik
14.11.06,13:42
mimotemy Niektoré veci, my účtovníci, robíme tak automaticky, že nás ani nenapadne pozastaviť sa nad niečím. Tiež mi to teraz nasadilo chrobáčika do hlavy, či to, čo robím, robím správne.
Tiež, keby sa mi nahlásila kontrola, asi by som pochybovala o úplne všetkom... Asi by som sa začala zamýšľať aj nad vecami, ktoré mi inokedy pripadajú úplne samozrejmé.:)
daniek
14.11.06,13:45
aj ja som toho názoru že ten podpis tam podľa žiadneho daňového zákona byť nemusí takže nemusíš mať strach
ata111
14.11.06,13:55
Som po daň.kontrole, DF nemám v JÚ okošieľkované, dokonca ani pečiatku došlej pošty, ale čo zdôraznili daňováci, aby bolo na každej fa číslo došlej fa podľa mojej evidencie - knihy došlých faktúr. Neboj, oni nekušú, len počúvaj čo sa pýtajú a po zvážení konkrétne k veci odpovedaj. Nebuď zbytočne iniciatívna. To sa mi osvedčilo.
ZDENIELA
14.11.06,13:56
ĎAKUJEM za venovaný čas môjmu problému. Teraz zisťujem, ako si málo verím. Ak bude záujem, chcem naďalej informovať o priebehu kontroly. A to aj kvôli jednej dosť závažnej veci. Máme chaos v inventarizáciách tovaru, pretože v predajni stavebnín, ktorú šéf má je jeho príbuzná a on nepokladá za potrebné robiť inventúry a vykazovať inventarizačné rozdiely. Nevedú sa ani skladové karty, na konci roka sa vždy len fyzicky spočíta tovar na sklade a ten sa uvedie do výkazu. Takže teraz určite chápete moje duševné rozpoloženie. :mee:
Dík za podporu a prosím ozvite sa niekto kto má skúsenosť s podobným chaosom a ako ho obhájiť pred daňovákmi. :confused:
ata111
14.11.06,14:15
Podobný "chaos" riešim v zelovoci. Skladové karty nevediem. Ak si však dobre vyrátala a vysledovala rabat za účtovné obdobie, riešila znehodnotený tovar, tak sa z toho možno vyrozprávaš.
Aljok
14.11.06,17:00
ĎAKUJEM za venovaný čas môjmu problému. Teraz zisťujem, ako si málo verím. Ak bude záujem, chcem naďalej informovať o priebehu kontroly. A to aj kvôli jednej dosť závažnej veci. Máme chaos ... :confused:
Rada si prečítam ako kontrola prebiehala. Ak budeš mať čas a chuť informuj nás. Držím palce!;)
ZDENIELA
24.11.06,07:35
Tak, kontrola je v plnom prúde. Prišli k nám dvaja sympatický ujovia. Prvý deň - streda, v pohode, zatvorený v miestnosti kde som im nachystala všetko, čo sa roku 2005 týkalo. Tento deň ma obišiel len jedným uvarením kávy a čaju. Nič sa nepýtali, len sa prehrabávali v papieroch. Druhý deň - štvrtok, prišli dobre naladení, s úmyslom ukončiť to. Bola som presvedčená, že tu budú minimálne 2 týždne! Trošku ma týmto sklamali. ;) A nastal čas konzultácií. Zaujímala ich inventarizácia pokladne - 4 x ročne. Bola. Naše rozhodnutie o neuplatňovaní odpisov a tým "zbytočným platením dane" Moje vysvetlenie - vybavovanie úveru v banke - nepripúšťajú mínusový daňový základ. Potom debata na súkromnú tému. Boli to fakt ĽUDIA! (na moje veľké prekvapenie). Jediná chyba, čo mi vytkli a dali opraviť: neurobila som inventúru stavu benzínu a nafty v nádržiach aút ku konci roka, a samozrejme, chýbalo to vo výkaze o majetku a záväzkoch. To ma fakt v živote nenapadlo!!! Dohodli sa, že počkajú kým si to opravím a prídu až keď ich zavolám s protokolom na podpis. Ja sa doteraz z toho nemôžem spamätať, mám pocit, že je to sen. Vôbec ich netrápil obrovský chaos v sklade predajne stavebnín, a že neexistuje ani jedna skladová karta. Žiadne záznamy o rabatoch, atď. Nakoniec pochválili úroveň spracovania a prehľadnosti účtovníctva - SOM PROSTE DOBRÁ :p Čo k tomu dodať?
Ďakujem za psychickú podporu a rady.
Anja111
24.11.06,07:54
Gratulujem! Kiež by sme absolvovli také kontroly, teda s takým výsledkom, aj my ostatní! A podľa možnosti vždy...
Muška
24.11.06,07:55
Tak Ti gratulujeme a tešíme sa s Tebou :)
juliska
24.11.06,09:48
prosím o pomoc pri mojom probléme. Pri daňovej kontrole nám boli vylúčené výdavky súvisiace so stavebnými úpravami a opravou vozidla. Jedná sa o dve faktúry a DÚ si preveroval firmu na ich DÚ a zistil, že si nepodali daňové priznanie. Ako sa proti ich rozhodnutiu brániť, veď predsa nemôžeme za to že nepriznali príjem?
juliska
25.11.06,09:53
Nevie mi prosím niekto pomôcť, ako a čo mám napísať do námietky, keďže protokol nebol ešte podpísaný?
ekopo
25.11.06,13:03
Nevie mi prosím niekto pomôcť, ako a čo mám napísať do námietky, keďže protokol nebol ešte podpísaný?
Prever si na stránke www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) alebo www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) , či firma vôbec existuje, alebo existovala v čase dodania služby /materiálu. Nie je Tvoj problém, že firma nepodala DP, keď máš v poriadku všetky doklady. Predpokladám, že doklady Ti vevyhodili z toho dôvodu, že išlo o technické zhodnotenie majetku, a do výdavkov by sa premietli vo forme odpisov. Námietku môžeš vzniesť v tom zmysle, že máš všetky relevantné doklady k dispozízii, máš ich zaúčtované, práca bola urobená, a ako dôkaz ešte prilož fotokópie dokladov - faktúru, PPD-danej firmy, alebo úhradu cez BU, z interneru stiahni ŽL.