alušik
14.11.06,07:32
Milí poraďáci, chcela by som Vás poprosiť, má niekto skúsenosť s avízami o platbe platobnou kartou od Slovenskej sporiteľne?
Mám totiž takýto problémik a meditujem, ako ho vyriešiť. Podnikateľ príjma tržbu prostredníctvom platobného terminálu. Túto tržbu nahodí do registračnej pokladne, no reálne mu je zaplatená na účet v banke. Z pokladne by som tým pádom mala "vydať" peniaze na priebežnú položku, pretože tržby nemám na uzávierke nijako rozdelené na hotovosť a platobnú kartu a zaúčtujem ich jednou sumou ako príjem hotovosti.
V banke mi je však na účet pripísaná nižšia suma - je ponížená o bankový poplatok za túto platbu (províziu banky). Z inej banky dostávam ku každej platbe avízo, kde mám rozpísané, koľko je tržba, koľko stiahnutý poplatok a výsledná suma, ktorú mi banka kredituje. V prípade SLSP však žiadne takéto avíza nemám a tým pádom nemám na základe čoho zaúčtovať poplatok banky. No ale potom by mi zároveň nesedeli priebežné položky. Predošlá účtovníčka to v banke dávala ako VNZD, ale mne sa tento postup nezdá... Neviem, či zájsť do sporiteľne, aby mi dávali nejaké tie avíza alebo ako postupovať. Poradí niekto?
Vianocka
14.11.06,18:35
Ja mam prave pred ocami AVIZA od SLSP. Na AVIZE je presny rozpis sum, ktore boli bankou preplatene v prislusny den podla jednotlivych kreditnych kariet a pri kazdej sume je uvedena presna suma bankovej provizie.
Skus sa pozriet aj na ZMLUVU O PRIJIMANI KARIET, kde, napr. v nasom pripade, je zmluvne dohodnuta presna odmena (provizia) banke v percentach z kazdej uskutocnenej transakcie podla jednotlivych druhov platobnych kariet. Ak to nemate takto dohodnute, potom by bolo zrejme vhodne obratit sa na banku s dotazom.
Džudi
14.11.06,19:52
Aj ja mam vela takychto predajov cez posterminal a SLSP nam posiela AVIZO tak asi treba poziadat o zasielanie.
alušik
15.11.06,06:18
Ďakujem veľmi pekne. Hneď mi to bolo čudné a pýtala som sa, či tie avíza známa nedostáva. Tvrdila, že nie, takže pekne zájdem do banky.:) ;)
Vlasta Č.
15.11.06,07:14
Nám chodí avízo zo SLSP vždy na začiatku mesiaca, sú v ňom uvedené platby kartou za predchádzajúci mesiac. Kópiu avíza spolu s kópiou bočku z terminálu /kt. mám hneď v deň platby/ prikladám k príslušnému výpisu z banky.
Rozdielom súm z bločku a výpisu viem vypočítať províziu za transakciu a zaúčtovať prijatú platbu kartou na BÚ. keď na začiatku ďalšieho mesiaca príde avízo, len si skontrolujem, či mi to sedí. A prevod peňazí robím cez priebežné položky. Jedna moja známa to však robí cez pohľadávky. Takže neviem?!

Čo vy na to?
Vianocka
16.11.06,20:44
Nám chodí avízo zo SLSP vždy na začiatku mesiaca, sú v ňom uvedené platby kartou za predchádzajúci mesiac. Kópiu avíza spolu s kópiou bočku z terminálu /kt. mám hneď v deň platby/ prikladám k príslušnému výpisu z banky.
Rozdielom súm z bločku a výpisu viem vypočítať províziu za transakciu a zaúčtovať prijatú platbu kartou na BÚ. keď na začiatku ďalšieho mesiaca príde avízo, len si skontrolujem, či mi to sedí. A prevod peňazí robím cez priebežné položky. Jedna moja známa to však robí cez pohľadávky. Takže neviem?!

Čo vy na to?

Aj ja to uctujem cez ucet 261 - Peniaze na ceste. Pouziva sa nielen na ucely prevodu penaznych prostriedkov medzi pokladnicou a bankovym uctom, ale, okrem ineho, aj na platby uskutocnovane platobnymi kartami.
ivni
09.04.07,12:56
ja to tiež účtujem cez 261 a províziu z avíza alebo ked teda nemam este avizo tak rozdiel medzi platbou cez terminal a sumou na účte na ucet 518
priklad
500,- 261/211 vd s platbou cez terminal
498,- 221/261 bankovy ucet
2,- 518/261 provizia z aviza