bigger
14.11.06,09:44
Potreboval by som poradit ako sa odpisuje stavba.

Firma postavila rekreačný areál, ktorý pozostáva z viacerých stavebných objektov (hotel, reštaurácia, ČOV atď.). Môže sa tento areál zaradiť do DHM a následne odpisovať ako celok alebo je potrebné zaradiť do DHM jednotlivé objekty samostatne???
Fany
14.11.06,08:48
Myslím, že nie je nutné posudzovať to ako jeden celok, zvlášť, keď sú to samostatné stavby. Ja by som to zaradila osobitne. Je to praktickejšie v prípade, že niektorú budovu budete dodatočne zhodnocovať, modernizovať, alebo predáte... Kvoli výške daňových odpisov je jedno, ci to bude ako celok, alebo jednotlivo. Z účtovného hľadiska si však budeš môcť vytvoriť odpisový plán rôzny na jednotlivé stavby.
AHA
14.11.06,08:58
Ale môže sa to odpisovať aj ako celok. A ak sa to bude zhodnocovať navýšiš
cenu celého súboru stavieb.
katarina.j
21.11.06,13:43
súhlasila by som s fany, tiež by som to viedla účtovne samostatne, odpisy budú prehľadnejšie a pri zhodnocovaní je to efektívnejšie. treba brať do úvahy nielen "A" , ale aj "B", teda môže nastať situácia, že jedna stavba vyhorí /čo neprajem samozrejme, len z pohľadu logiky/ tak je lepšie potom to učtovne ked je samostatne rozpisané ako vsetko na jednej karte majetku.