belkova
14.11.06,09:14
Zdravim,
mam taku otazocku...

Kto ma platit zdravotne poistenie za zenu, ktora pocas zamestnania ochorela, doslo k ukonceniu zamestnania a ona je teraz dobrovolne nezamestnana a stale nepretrzite na pn-ke?

Vdaka za odpoved.
sysula
14.11.06,08:15
Zdravim,
mam taku otazocku...

Kto ma platit zdravotne poistenie za zenu, ktora pocas zamestnania ochorela, doslo k ukonceniu zamestnania a ona je teraz dobrovolne nezamestnana a stale nepretrzite na pn-ke?

Vdaka za odpoved.

Ako mohlo dojst k ukonceniu PP cez PN?
Olgica
14.11.06,08:19
Zdravim,
mam taku otazocku...

Kto ma platit zdravotne poistenie za zenu, ktora pocas zamestnania ochorela, doslo k ukonceniu zamestnania a ona je teraz dobrovolne nezamestnana a stale nepretrzite na pn-ke?

Vdaka za odpoved.
Veru, ako mohlo dôjsť k ukončeniu PP keď je na PN-ke???
luciagr
14.11.06,08:20
no podla mna mohlo, a zdravotne poistne plati za nu stat. Teda aspon si myslim :-)
Nutricia
14.11.06,08:21
Mohla ukončit PP dohodou §60ZP a ona by sa mala prihlásit na ZP oznámenie poistenca o zmene platitela a mala by tam dat jeden z tých symbolov z vysvetliviek ako osoba poberajúca nemocenské.
belkova
14.11.06,08:55
kedze islo o docasnu statnu sluzbu, tak ku skonceniu pp doslo na zaklade navratu zastupovanej zamestnankyne spat do prace...

situacia je trosku komplikovanejsia v tom, ze k tomu skonceniu doslo uz 30.6. - lenze az teraz sme sa dozvedeli, ze za osobu poberajucu nemocenske ma platit stat...

no a teraz nevieme, ci sa toto ustanovenie da uplatnit aj na nezamestnanu na pn-ke a ci sa da nahlasit pn-ka aj spatne - na pn-ke je nepretrzite od 15.5.

co poviete?
Nutricia
14.11.06,09:14
kedze islo o docasnu statnu sluzbu, tak ku skonceniu pp doslo na zaklade navratu zastupovanej zamestnankyne spat do prace...

situacia je trosku komplikovanejsia v tom, ze k tomu skonceniu doslo uz 30.6. - lenze az teraz sme sa dozvedeli, ze za osobu poberajucu nemocenske ma platit stat...

no a teraz nevieme, ci sa toto ustanovenie da uplatnit aj na nezamestnanu na pn-ke a ci sa da nahlasit pn-ka aj spatne - na pn-ke je nepretrzite od 15.5.

co poviete?

Ja by som asi nahlásila spätne tú PN.K ukončeniu PP došlo uplynutím určitej doby na ktorú bol PP uzavretý,tak by som ju odhlásila potom ešte k 30.6.ako ukončenie PP.Ona by si mohla dat to oznámenie poistenca o zmene platitela,ktoré tam može byt len na dobu po ktorú bude poberat nemocenské čiže 42 dní ako ochranná lehota po skončení PP a potom by sa mala prihlásit ako samoplatitel.
Jozef Mihál
14.11.06,09:48
Podľa § 11 ods.8 písm.o) zákona 580/2004 o zdravotnom poistení platí poistné za osobu, poberajúcu nemocenské, štát.

Zamestnávateľ mal nahlásiť zmenu ešte ku dňu, kedy PN začala a zamestnanec bol zamestnancom.

Ďalej zamestnávateľ mal nahlásiť ukončenie prac.pomeru.

Samotný osoba si mala nahlásiť ku dňu nasledujúcom po skončení prac.pomeru, že je samoplatiteľ. Zároveň mala nahlásiť, že za ňu, ako za osobu poberajúcu nemocenské, platí štát.
endrju
14.11.06,11:46
Ona by si mohla dat to oznámenie poistenca o zmene platitela,ktoré tam može byt len na dobu po ktorú bude poberat nemocenské čiže 42 dní ako ochranná lehota po skončení PP...

Myslím si, že sú v tomto tvrdení pomiešané hrušky s jabĺčkami.

Prečo 42 dní? Prosím vysvetliť. Ďakujem :cool:
Jozef Mihál
14.11.06,11:52
..len na dobu po ktorú bude poberat nemocenské čiže 42 dní ako ochranná lehota po skončení PP...
Nutrícia...práve sme zistili medzery v ovládaní zákona č.461/2003 Z.z. o Sociálnom poistení - pozrite § 32 a § 34...
Nutricia
14.11.06,11:53
Myslím že je to ochranná lehota po skončení PP.
endrju
14.11.06,12:05
42 dní je ochranná lehota plynúca po skončení pracovného pomeru. Ak PN vznikne počas ochrannej lehoty, bývalý zamestnanec má nárok na nemocenské aj vtedy ak práve nie je nemocensky poistený. Existujú výnimky z tohoto pravidla (ochranná lehota nemusí začať plynúť). Myslím si, že v uvedenom príklade nejde o takú výnimku. Tomu rozumiem.

Nerozumiem však tomu, že platiteľom na zdravotné poistenie je štát práve 42 dní. Takto som pochopil pôvodné tvrdenie. PNka môže trvať aj kratšie a aj dlhšie ako 42 dní. Nárok na nemocenské je najviac 52 týždňov. Štát je platiteľom na zdravotné poistenie v období, v ktorom poistenec poberá nemocenské ;)

V uvádzanom príklade PNka začala (15.5.2006) pre ukončením PP (30.6.2006) a trvá do neznámeho termínu. Takže nemocenské sa môže vyplácať (ak budú splnené ostatné podmienky pre vyplácanie nemocenského) najdlhšie do uplynutia 52 týždňov (13.5.2007) od začiatku nemoci. :cool: