Jozef Mihál
14.11.06,10:53
Prosím poraďte mi postup, ako premenovať s.r.o. Ide o s.r.o., ktorá má jediného spoločníka.

Vopred ďakujem (a vopred prideľujem bodíky).
ondrejvla
14.11.06,10:07
Prosím poraďte mi postup, ako premenovať s.r.o. Ide o s.r.o., ktorá má jediného spoločníka.

Vopred ďakujem (a vopred prideľujem bodíky).

To sa mi vari sníva, ja idem odovzdať svoj poznatok pánu Mihálovi! Ani si neviete predstaviť ako veľmi rada!
Postup, ako som to riešila ja :
1) - zápisnica z VZ o zmene názvu spoločnosti, keďže sa jedná o jednoosobovú spoločnosť, musí byť všetko overené u notára,
2) - návrh do OR na zmenu názvu spoločnosti,
3) - po zmene názvu - výpis z OR, zmena názvu v : Živn.register, Poisťovne, DÚ, dodatky ku všetkým zmluvám, ktoré sú v platnosti v čase zmeny, zmena v bankách, zaslať všetkým obdchodným partnerom list o zmene názvu spoločnosti, ale s existujúcim IĆO, DIČ, IČ DPH, dodatky k prac.zmluvám zamestnancov, a zaslať túto informáciu s kópiou aktuálneho výpisu tým, o ktorých si myslím, že je to potrebné.
Dúfam, že som poradila správne a všetko, na čo som si spomenula.
dvd
14.11.06,10:10
1. zapinica z mimor. val. zhr. spolocnikov (1 spolocnik) v ktorej bude prijate uznesenie o zmene obch. mena spoločnosti
2. vypisat navrh na zapis zmeny v obch. registri - tlacivo tahat zo str. orsr.sk - prilohou navrhu bude bod 1.
- navrh podpisuje konatel (overeny p.)
- polatok je 2000 kolkom - lepi sa na 1. stranu

3, podat na sud --- do 5 prac dni by to mal byt ok

-- zmena na zivn liste sa robi az nasledne

--- nove obch. meno treba prelustrovat na orsr.sk, ci take neexistuje
Jozef Mihál
14.11.06,10:12
To sa mi vari sníva, ja idem odovzdať svoj poznatok pánu Mihálovi!

I touto cestou ďakujem, ušetríte mi kopu peniazov za advokáta...
josh
14.11.06,12:42
I touto cestou ďakujem, ušetríte mi kopu peniazov za advokáta...
Nas notarsky urad (a vsetky ostatne na slovensku by mali tiez) robi takuto zmenu za ca 3.500,-Sk s DPH (v tom uz je vsetko okrem kolku a cena je aktualna pri ZI 200tis Sk). Takze toto si usetril.
Danila
14.11.06,14:27
Prosím poraďte mi postup, ako premenovať s.r.o. Ide o s.r.o., ktorá má jediného spoločníka.

Vopred ďakujem (a vopred prideľujem bodíky).Len stručne doplním:
Návrh na zápis zmeny do obchodného registra musíte podať do 30 dní od konania VZ. V jednoosobovej s.r.o.sa klasické VZ nekoná. Nahrádza sa rozhodnutím jediného spoločníka, ktoré musí mať písomnú formu a musí byť jediným spoločníkom podpísané.Vzor príslušného tlačiva je uvedený v prílohe č.8 vyhl. č.25/2004 Z.z.
Príloha k návrhu:
podpísaný písomný dodatok k zakladateľskej listine o zmene obchodného mena
uznesenie VZ o zmene obchodného mena - nahrádza rozhodnutie jediného spoločníka
úplne znenie zakladateľskej listiny 2x
úplne znenie zakladateľskej listiny
josh
15.11.06,09:49
Príloha k návrhu:
podpísaný písomný dodatok k zakladateľskej listine o zmene obchodného mena
uznesenie VZ o zmene obchodného mena - nahrádza rozhodnutie jediného spoločníka
úplne znenie zakladateľskej listiny 2x
úplne znenie zakladateľskej listiny
Ziadny dodatok k zakladatelskej listine nie je nutne robit, je to dobrovolne a podla mna zbytocne.
Danila
16.11.06,19:17
Ziadny dodatok k zakladatelskej listine nie je nutne robit, je to dobrovolne a podla mna zbytocne.Podľa Teba zbytočné, JUDr. Imrich Fekete, CSc. autor príručky Obchodná spoločnosť s ručením obmedzeným to hodnotí opačne. Zvykla som si tu na Porade mať vždy po ruke aj argumenty. Privítam Tvoje. Vďaka.:)
josh
16.11.06,21:02
To ze to tvrdi nejaky kolega nepovazujem za argument.

Mojim argumentom je, ze ziadny zakon, vyhlaska ani ine vseobecnezavazne nariadenie to neziada a neprikazuje, tak preco robit nieco navyse? Nic sa tym nezlepsi ani nevyriesi.

Bavime sa v tomto pripade sice o jednoosobovej spolocnosti, ale ako spravis dodatok k spolocenskej zmluve (ktoru uzatvorilo 5 spolocnikov), ked valne zhromazdenie spolocnosti rozhodlo 2/3 vacsinou vsetkych hlasov o zmene spolocenskej zmluvy a ostatni tam neboli alebo hlasovali proti? Na dodatku potrebujes 5 podpisov, inak je neplatny a ostatni ho nechcu alebo nemozu podpisat. Prave preto bola spravena takato novela obchodneho zakonnika, ktora zaviedla, ze konatel je povinny vyhotovit uplne znenie spolocenskej zmluvy na zaklade uznesenia valneho zhromazdenia o zmene spolocenskej zmluvy a nie na zaklade nejakych dodatkov.

Toto je moj argument a vela stastia pri pokuse o vyvratenie... :)
Danila
17.11.06,17:04
To ze to tvrdi nejaky kolega nepovazujem za argument.

Mojim argumentom je, ze ziadny zakon, vyhlaska ani ine vseobecnezavazne nariadenie to neziada a neprikazuje, tak preco robit nieco navyse? Nic sa tym nezlepsi ani nevyriesi.

Bavime sa v tomto pripade sice o jednoosobovej spolocnosti, ale ako spravis dodatok k spolocenskej zmluve (ktoru uzatvorilo 5 spolocnikov), ked valne zhromazdenie spolocnosti rozhodlo 2/3 vacsinou vsetkych hlasov o zmene spolocenskej zmluvy a ostatni tam neboli alebo hlasovali proti? Na dodatku potrebujes 5 podpisov, inak je neplatny a ostatni ho nechcu alebo nemozu podpisat. Prave preto bola spravena takato novela obchodneho zakonnika, ktora zaviedla, ze konatel je povinny vyhotovit uplne znenie spolocenskej zmluvy na zaklade uznesenia valneho zhromazdenia o zmene spolocenskej zmluvy a nie na zaklade nejakych dodatkov.

Toto je moj argument a vela stastia pri pokuse o vyvratenie... :)Keď ináč nedáš....
l/ Alebo bude dodatok k spoločenskej zmluve podpísaný všetkými spoločníkmi mimo valného zhromaždenia,
2/alebo bude uznesenie valného zhromaždenia dvojtretinovou väčšinou všetkých hlasov spoločníkov, ak tak určuje spoločenská zmluva /a pri zmene predmetu podnikania môže/
Nie v každom prípade však môžeš nahradiť dodatok uznesením/ochrana práv menšinových spoločníkov/
Ak teda spoločenská zmluva určuje pôsobnosť valného zhromaždenia na zmenu spoločenskej zmluvy, tak konatelia sú povinní bez zbytočného odkladu vyhotoviť po každej zmene spoločenskej zmluvy jej úplne znenie, v tomto prípade na základe uznesenia valného zhromaždenia.
Listina obsahujúca zmeny spoločenskej zmluvy, ktorá sa zasiela registrovému súdu na založenie do zbierky listín je potom vo forme
a/ písomného dodatku k spoločenskej zmluve podpísaného všetkými spoločníkmi, alebo
b/ uznesenia valného zhromaždenia o zmene spoločenskej zmluvy
Podľa §3 ods.1 písm. aaž c ZOR obsahom zbierky listín, ktorými okrem iného sú:
1/pôvodná spoločenská zmluva
2/každá zmena spoločenskej zmluvy
3/úplne znenie spoločenskej zmluvy po každej vykonanej zmene.
Prílohou návrhu na zápis zmien v obchodnom registri je
a/písomný dodatok k spoločenskej zmluve podpísaný všetkými spoločníkmi, a l e b o
b/uznesenie valného zhromaždenia o zmene spoločenskej zmluvy
c/úplne znenie spoločenskej zmluvy.
Takže či dodatok, ale uznesenie VZ zavisí len od vôle zakladateľov, vyjadrenej v spoločenskej zmluve.:)
josh
18.11.06,07:30
1. Kde tam v obchodnom zakonniku alebo zakone o obchodnom registri vidis dodatok??? Neviem to nikde najst? Pisu o zmene spolocenskej zmluvy a to je rozhodnutie VZ. Daj mi prosim konkretny paragraf, odsek, pismeno.



Prílohou návrhu na zápis zmien v obchodnom registri je
a/písomný dodatok k spoločenskej zmluve podpísaný všetkými spoločníkmi, a l e b o
b/uznesenie valného zhromaždenia o zmene spoločenskej zmluvy
c/úplne znenie spoločenskej zmluvy.

2. Bavme sa o Tvojom prispevku, na ktory som reagoval (vyssie), ze dodatok nie je treba robit a je dobrovolny. Tu si mi vlastne dala zapravdu, lebo vo vyssom prispevku nevravis o ziadnom alebo. Vravis, ze musi byt rozhodnutie VZ a dodatok, tak som napisal, ze to je zbytocne, ten dodatok. Takze tym slovickom a l e b o mi ten moj nazor vlastne potvrdzujes.
Tak este raz opakujem to, co som napisal: Ziadny dodatok nie je treba, je to dobrovolne a podla mna zbytocne.
Danila
18.11.06,08:17
1. Kde tam v obchodnom zakonniku alebo zakone o obchodnom registri vidis dodatok??? Neviem to nikde najst? Pisu o zmene spolocenskej zmluvy a to je rozhodnutie VZ. Daj mi prosim konkretny paragraf, odsek, pismeno.


2. Bavme sa o Tvojom prispevku, na ktory som reagoval (vyssie), ze dodatok nie je treba robit a je dobrovolny. Tu si mi vlastne dala zapravdu, lebo vo vyssom prispevku nevravis o ziadnom alebo. Vravis, ze musi byt rozhodnutie VZ a dodatok, tak som napisal, ze to je zbytocne, ten dodatok. Takze tym slovickom a l e b o mi ten moj nazor vlastne potvrdzujes.
Tak este raz opakujem to, co som napisal: Ziadny dodatok nie je treba, je to dobrovolne a podla mna zbytocne.Mám trošku pocit, že sme sa ocitlimimotemy , etiketa hovorí, že sa máme držať príspevku. Ale v tomto prípade sa ešte raz pokúsim návštevníkom tejto témy ponúknuť zdroj, ktorý dodatok o ktorom píšem, nepovažuje za niečo dobrovoľné, či zbytočné, ale ako zákonnú povinnosť, ak nie je z vôle spoločníkov dojednané nahradiť ju možnosťou valného zhromaždenia.

Juditák
Ak spoločenská zmluva spoločnosti s ručením obmedzeným stanoví, že ju možno meniť rozhodnutím valného zhromaždenia, môže byť spoločenská zmluva zmenená bez toho, aby s jej zmenou súhlasili všetci spoločníci. V takomto prípade môže byť spoločenská zmluva zmenená so súhlasom /hlasmi/ spoločníkov, ktorí majú najmenej dve tretiny hlasov všetkých spoločníkov, ak spoločenská zmluva nevyžaduje vyšší počet hlasov. Aj pri takomto usporiadaní vnútorných pomerov spoločnosti môže byť spoločenská zmluva zmenená dohodou všetkých spoločníkov
bez toho, aby o zmene muselo rokovať a schvaľovať ju valné zhromaždenie. / rozsudok Najvyššieho súdu SR /.
Takéto dohody sa vypracovávajú vo forme písomných dodatkov a číslujú sa podľa poradia ich vyhotovenia. / nie je to z mojej hlavy, buď spokojný. Tak odborne som nedozrela, odbornosť iných len často používam pri svojom povolaní./ Nič dobrovoľné, nič zbytočné - iba variantné riešenie.
Ak budeš mať naďalej záujem v téme pokračovať, som ústretová cez ss.
Pekný víkend.:)
josh
18.11.06,10:53
Nie sme mimo temy, tema je ta, ze ako premenovat sro. Ty vo svojom prispevku vyssie tvrdis, ze je na obchodny register treba dorucit okrem ineho rozhodnutie valneho zhromazdenia a dodatok. Ja tvrdim, ze nie je nutne dorucit obe listiny, iba jednu z nich. Je to absolutne k teme. Howk.
Jozef Mihál
18.11.06,11:03
Dovoľte mi pripomenúť, že...


Ide o s.r.o., ktorá má jediného spoločníka.
Danila
18.11.06,11:39
Nie sme mimo temy, tema je ta, ze ako premenovat sro. Ty vo svojom prispevku vyssie tvrdis, ze je na obchodny register treba dorucit okrem ineho rozhodnutie valneho zhromazdenia a dodatok. Ja tvrdim, ze nie je nutne dorucit obe listiny, iba jednu z nich. Je to absolutne k teme. Howk.Hurááááááááááááááááááááá ááá, konečne sa aj takí dvaja tvrdohlavci dohodli. Veď tvrdíme to isté, len ja viem lepšie čítať, a ty písať. :) :) :) :) :)
josh
18.11.06,15:37
Hurááááááááááááááááááááááá , konečne sa aj takí dvaja tvrdohlavci dohodli.
Ja som sa s Tebou nedohodol, ja som tvrdil dokola to iste. Neustupil som ani raz z toho, co som od zaciatku tvrdil a dal som Ti argumenty, ktore si mi ziadnym sposobom nevyvratila.
MariaH...
23.11.06,08:29
Prosím o radu, či treba robiť dodatok spoločenskej zmluvy, ak spoločník zmenil adresu bydliska.
josh
23.11.06,10:48
Ja to zvyknem riesit valnym zhromazdenim, ktory to vezme na vedomie.
blcha
23.11.06,11:20
A čo treba urobiť, ak jednoosobová sro-čka chce pribrať ďalšieho konateľa?
MariaH...
23.11.06,11:28
Ja to zvyknem riesit valnym zhromazdenim, ktory to vezme na vedomie.
Vďaka. Pri najbližšom dodatku, napr. kvôli zmene sídla, by som asi potom tieto údaje v spoločenskej zmluve mala automaticky zaktualizovať?
josh
23.11.06,12:18
Vďaka. Pri najbližšom dodatku, napr. kvôli zmene sídla, by som asi potom tieto údaje v spoločenskej zmluve mala automaticky zaktualizovať?
Asi hej, len je nutne davat pozor na to, ze v obchodnom zakonniku existuje povinnost konatela nahlasit kazdu zmenu v nejakej dobe (priznam sa, ze neviem ci to je 15 alebo 30 dni). Inak poslu pokutu.
Druhou vecou je, ze obchodny register nema moznost zistit, ze kedy sa zmenilo bydlisko spolocnika, ibaze by velmi chcelo.
josh
23.11.06,12:20
A čo treba urobiť, ak jednoosobová sro-čka chce pribrať ďalšieho konateľa?
vymenovať ho. :)
spolocnik vykonavajuci posobnost valneho zhromazdenia ho vymenuje, ak treba, zmeni zakladatelsku listinu, ak zmenil vyhotovi uplne znenie, nasledne vyhotovi navrh a s 2.000,-Sk kolkom ho doruci osobne alebo od 1.1.2007 elektronickou formou na obchodny regsiter.
po zapise noveho konatela je nutne zmenu nahlasit na zivnostensky urad.
Jozef Mihál
23.11.06,13:07
Na základe Vašich rád sa pokúsim zhrnúť čo treba urobiť pri zmene obchodného mena jednoosobovej s.r.o. Prosím o odsúhlasenie, prípadne doplnenie.

1. Rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena, ktoré musí mať písomnú formu a musí byť jediným spoločníkom podpísané. Musí byť overené u notára.

2. Návrh do OR na zmenu názvu spoločnosti. Vzor príslušného tlačiva je uvedený v prílohe č.8 vyhl. č.25/2004 Z.z. (tlačivo sa dá nájsť aj na www.orsr.sk).

Prílohou navrhu bude
- "Rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena"
- úplné znenie Spoločenskej zmluvy 2x

Návrh podpisuje konateľ, podpis musí byť overený u notára.

Kolok 2000 Sk.

3. Po zmene názvu:
- vyžiadať výpis z OR,
- oznámiť zmenu názvu v :
- Živn.register,
- Poisťovne,
- DÚ,
- dodatky ku všetkým zmluvám, ktoré sú v platnosti v čase zmeny,
- zmena v bankách,
- zaslať všetkým obdchodným partnerom list o zmene názvu spoločnosti, ale s existujúcim IĆO, DIČ, IČ DPH,
- dodatky k prac.zmluvám zamestnancov,
- zaslať túto informáciu s kópiou aktuálneho výpisu všetkým ostatným...
bepo
23.11.06,15:36
3. Po zmene názvu:
- vyžiadať výpis z OR,
Myslím že po každej zmene automaticky vyhotovujú výpis z OR,treba im vyznačiť či sa má poslať poštou alebo si niekto poňho príde osobne.
ajobs
23.11.06,17:17
Na základe Vašich rád sa pokúsim zhrnúť čo treba urobiť pri zmene obchodného mena jednoosobovej s.r.o. Prosím o odsúhlasenie, prípadne doplnenie.

1. Rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena, ktoré musí mať písomnú formu a musí byť jediným spoločníkom podpísané. Musí byť overené u notára.

2. Návrh do OR na zmenu názvu spoločnosti. Vzor príslušného tlačiva je uvedený v prílohe č.8 vyhl. č.25/2004 Z.z. (tlačivo sa dá nájsť aj na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk)).

Prílohou navrhu bude
- "Rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena"
- úplné znenie Spoločenskej zmluvy 2x

Návrh podpisuje konateľ, podpis musí byť overený u notára.

Kolok 2000 Sk.

3. Po zmene názvu:
- vyžiadať výpis z OR,
- oznámiť zmenu názvu v :
- Živn.register,
- Poisťovne,
- DÚ,
- dodatky ku všetkým zmluvám, ktoré sú v platnosti v čase zmeny,
- zmena v bankách,
- zaslať všetkým obdchodným partnerom list o zmene názvu spoločnosti, ale s existujúcim IĆO, DIČ, IČ DPH,
- dodatky k prac.zmluvám zamestnancov,
- zaslať túto informáciu s kópiou aktuálneho výpisu všetkým ostatným...

Súhlasím s 2 pripomienkami v bode č. 2:

- rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena by som priložil 2x pre OR, pretože 1 exemplár sa ukladá do zbierky listín,
- ak ide o zmenu mena jednoosobovej s.r.o., malo by sa vyhotoviť úplné znenie zakladateľskej listiny - tiež 2x.
Jozef Mihál
23.11.06,20:32
§ 57 ods.3 Obchodného zákonníka:

"Ak tento zákon pripúšťa, aby spoločnosť založil jediný zakladateľ, spoločenskú zmluvu nahrádza zakladateľská listina. Zakladateľská listina musí obsahovať rovnaké podstatné časti ako spoločenská zmluva alebo zakladateľská zmluva."

Vtip je v tom, že ide o s.r.o., ktorá mala pôvodne kopec spoločníkov. Spoločnosť má preto spoločenskú zmluvu. Zostal jediný spoločník, ktorý odkúpil podiely od ostatných. Spoločnosť má aj naďalej spoločenskú zmluvu - zakladateľská listina neexistuje.

Takže preto vyššie v mojom ostatnom príspevku je v bode 2. uvedené:

2. Návrh do OR na zmenu názvu spoločnosti. Vzor príslušného tlačiva je uvedený v prílohe č.8 vyhl. č.25/2004 Z.z. (tlačivo sa dá nájsť aj na www.orsr.sk).

Prílohou návrhu bude
- "Rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena"
- úplné znenie Spoločenskej zmluvy 2x
lenkak
23.11.06,20:38
- predpoklad je, že už figuruje len jediný spoločník, teda bolo aj VZ, odvolanie spoločníkov, vymenovanie jediného spoločníka.
Jozef Mihál
23.11.06,20:41
Lenka, všetko bolo. Už len to premenovanie...

(mimotemy podnikať TO bude samé).
lenkak
23.11.06,20:43
tým pádom nie je potrebné aj Rozhodnutie jediného spoločníka doplňam o prevodoch, keď už všade figuruje len on jediný a má teda aj podpisový vzor.
- takže už to stačí poslať.
Jozef Mihál
23.11.06,20:52
Lenka, všetci mi tu doteraz tvrdili, že Rozhodnutie jediného spoločníka potrebné je (a nahrádza zápisnicu z VZ, ktorá by bola nutná v prípade viacosobovej s.r.o.)...
lenkak
23.11.06,20:56
Potrebujete Rozhodnutie jediného spoločníka na premenovanie, ale už nepotrebujete Rozhodnutie jediného spoločníka na zmeny pri odvolávaní a vymenovaní nového spoločníka, kedže toto už ste spravili. Potom by ste potrebovali zápisnicu z VZ, kde sú všetci spoločníci + Rozhodnutie jedného spoločníka nového.
Takže stačí len tá zmena,Rozhodnutie jediného spoločníka - kde premenuje firma + SZ nič viac.
Jozef Mihál
23.11.06,21:14
Lenka...

...bod 2. v príspevku č.26 je dobre alebo zle?
lenkak
23.11.06,21:19
úplné znenie Spoločenskej zmluvy 2x - ja som sa stretla aj so spoločenskou zmluvou pri jedinom spoločníkovi, predtým bola viacosobová. Ja by som teda už spoločenskú zmluvu zachovala a dopísala zmeny v názve.
Jozef Mihál
23.11.06,21:24
Lenka ďakujem.
lenkak
23.11.06,21:28
Lenka ďakujem.
mimotemyaj ja.
ajobs
23.11.06,22:14
§ 57 ods.3 Obchodného zákonníka:

"Ak tento zákon pripúšťa, aby spoločnosť založil jediný zakladateľ, spoločenskú zmluvu nahrádza zakladateľská listina. Zakladateľská listina musí obsahovať rovnaké podstatné časti ako spoločenská zmluva alebo zakladateľská zmluva."

Vtip je v tom, že ide o s.r.o., ktorá mala pôvodne kopec spoločníkov. Spoločnosť má preto spoločenskú zmluvu. Zostal jediný spoločník, ktorý odkúpil podiely od ostatných. Spoločnosť má aj naďalej spoločenskú zmluvu - zakladateľská listina neexistuje.

Takže preto vyššie v mojom ostatnom príspevku je v bode 2. uvedené:

2. Návrh do OR na zmenu názvu spoločnosti. Vzor príslušného tlačiva je uvedený v prílohe č.8 vyhl. č.25/2004 Z.z. (tlačivo sa dá nájsť aj na www.orsr.sk) (http://www.orsr.sk)).

Prílohou návrhu bude
- "Rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena"
- úplné znenie Spoločenskej zmluvy 2x

OK, Jožko, ak je to takto, potom samozrejme ostáva Spoločenská zmluva a nemení svoj názov na Zakladateľskú listinu.
bepo
24.11.06,07:21
Jozej,zober aj 1 Porada Bod na OR a potom napíš ako to všetko dopadlo lebo je to tu trochu pomotané :)
lenkak
24.11.06,08:58
Jožko troška som sa prehrabala v pracovnom PC, a našla som:
Xyz, spol sr.o.,
So sídlom

Rozhodnutie jediného spoločníka spoločnosti v zmysle ust. § 132 ods. 1 Obch. zák.

Xy, r.č.,...........trvale bytom.............., ktorý je jediným spoločníkom spoločnosti s ručením obmedzeným XYZ spol. s r.o., so sídlom........ (ďalej len „spoločnosť“) vykonávajúc v zmysle § 132 Obchodného zákonníka právomoci Valného zhromaždenia týmto prijíma nasledovné:

Rozhodnutie

1 . Valným zhromaždením bola schválená zmluva o prevode obchodného podielu, spoločnosti bola táto zmluva doručená, následkom toho sa jediným spoločníkom spoločnosti stal dňa p.....

2. Jediný spoločník spoločnosti, vykonávajúc pôsobnosť VZ spoločnosti v súlade so Spoločenskou zmluvou, ako aj v súlade s ust. § 125 Obchodného zákonníka, týmto rozhodlo o nasledovných zmenách v spoločnosti a teda aj v Spoločenskej zmluve:
Valné zhromaždenie rozhodlo o zmene obchodného mena spoločnosti xyz spol. s r.o., na ABC, spol. s r.o.

3. Následkom uvedených zmien, nakoľko došlo k zmene spoločenskej zmluvy spoločnosti, je potrebné vypracovať nové úplné znenie spoločenskej zmluvy spoločnosti. V súlade s ust. § 57 ods. 3 Obch. zák., Spoločenskú zmluvu nahrádza Zakladateľská listina. Na základe uvedeného VZ spoločnosti rozhodlo o zmene Spoločenskej zmluvy, pričom písomné vyhotovenie – zmeny spoločenskej zmluvy – Zakladateľskú listinu schvaľuje. Písomné vyhotovenie – Zakladateľská zmluva v úplnom znení nahrádza predchádzajúcu Spoločenskú zmluvu.

2x pre spoločnosť+ 1x na Živnostenský register, + 2 x na Obchodný register – overiť podpisy u notára

Ak teda sa pri zmene jediného spoločníka nespravila Zakladateľská listina, potom už zostáva len Spoločenská zmluva.
dvd
28.11.06,08:51
1. Rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena, ktoré musí mať písomnú formu a musí byť jediným spoločníkom podpísané. Musí byť overené u notára.


donedávna táto listina nemusela mat overený podpis a vždy nám to prešlo
dvd
28.11.06,08:55
a ešte k téme "dodatok k spoločenskej zmluve"

- pokiaľ sa po každej zmene vyhotví nové úplné znenie SZ, dodatky nie sú nutné a povinné už vôbec nie, robia ich iba právnici, lebo si potom môžu viac vyúčtovať
josh
28.11.06,09:33
dvd: s tymto nezacinaj, lebo to rozprudi zakazdym vasnivu diskusiu :)
dovolim si inak nesuhlasit s tym, ze to robia pravnici preto, aby si mohli viac vyuctovat, robia to preto, lebo nesleduju novely zakonov a proste to nevedia. mam kolegov, co posielaju na obchodny register vypis z registra trestov a podobne voloviny.
Dana7
03.06.09,07:42
Prosím poraďte mi postup, ako premenovať s.r.o. Ide o s.r.o., ktorá má jediného spoločníka.

Vopred ďakujem (a vopred prideľujem bodíky).

Prosím rovnako o radu, ale moja situácia je trochu iná. Zakladám jednoosobovú s.r.o., mám návrh a zakladateľskú listinu na živnostenskom úrade a teraz mi volali, že si musím ešte pred zápisom do OR zmeniť názov, lebo už taký existuje, niekto ma asi predbehol a mal už návrh na zápis na súde, ale na nete ešte nebol, keď som si overovala, či už taký existuje. Tá pani na ŽR mi povedala, že prevezmem si živ. list na pôvodné meno a následne mám doniesť notársky overený "dodatok" o zmene zakladateľskej listiny v časti názov a oni mi vydajú zápisnicu o zmene názvu ešte pred zápisom do OR. Nemám, ale ani páru ako má taký dodatok vlastne vyzerať a čo všetko má obsahovať. Prosím poradí mi niekto?

Už vopred ďakujem:(
rmspolocnosti
22.06.09,16:38
To sa mi vari sníva, ja idem odovzdať svoj poznatok pánu Mihálovi! Ani si neviete predstaviť ako veľmi rada!
Postup, ako som to riešila ja :
1) - zápisnica z VZ o zmene názvu spoločnosti, keďže sa jedná o jednoosobovú spoločnosť, musí byť všetko overené u notára,
2) - návrh do OR na zmenu názvu spoločnosti,
3) - po zmene názvu - výpis z OR, zmena názvu v : Živn.register, Poisťovne, DÚ, dodatky ku všetkým zmluvám, ktoré sú v platnosti v čase zmeny, zmena v bankách, zaslať všetkým obdchodným partnerom list o zmene názvu spoločnosti, ale s existujúcim IĆO, DIČ, IČ DPH, dodatky k prac.zmluvám zamestnancov, a zaslať túto informáciu s kópiou aktuálneho výpisu tým, o ktorých si myslím, že je to potrebné.
Dúfam, že som poradila správne a všetko, na čo som si spomenula.


Podpis na rozhodnutí jediného spoločníka nemusí byť notársky osvedčený.

Daniel

Ready Made Spoločnosti s.r.o.
rmspolocnosti
22.06.09,17:21
Prosím rovnako o radu, ale moja situácia je trochu iná. Zakladám jednoosobovú s.r.o., mám návrh a zakladateľskú listinu na živnostenskom úrade a teraz mi volali, že si musím ešte pred zápisom do OR zmeniť názov, lebo už taký existuje, niekto ma asi predbehol a mal už návrh na zápis na súde, ale na nete ešte nebol, keď som si overovala, či už taký existuje. Tá pani na ŽR mi povedala, že prevezmem si živ. list na pôvodné meno a následne mám doniesť notársky overený "dodatok" o zmene zakladateľskej listiny v časti názov a oni mi vydajú zápisnicu o zmene názvu ešte pred zápisom do OR. Nemám, ale ani páru ako má taký dodatok vlastne vyzerať a čo všetko má obsahovať. Prosím poradí mi niekto?

Už vopred ďakujem:(

Poslite mi sukromnu spravu s Vasim emailom.

Daniel

Ready Made Spoločnosti s.r.o.
mi_ke
24.06.09,15:26
Podpis na rozhodnutí jediného spoločníka nemusí byť notársky osvedčený.

Daniel

Ready Made Spoločnosti s.r.o.

Pokial to nazves rozhodnutie, tak netreba overovat, ak to nazves dodatok k zakl. listine...tak ano
osiris84
14.07.09,13:54
Mal by som aj ja jednu otazocku:
Ideme menit obchodne meno (XY, spolocnost s rucenim obmedzenym na XY, s.r.o.) a zaroven aj rozsirujeme predmet podnikania...
Da sa to zariadit tak, aby nam vydali ZL uz na to nove meno a nasledne by sa dal navrh na OR, ktorym by sa menilo aj obchodne meno a aj predmet podnikania?
Idealna by bola situacia, kedy by nove obchodne meno bolo uz zapisane na OR - ale nadarmo by sa platilo navyse (navrh na or na zmenu obchodneho mena, zapisat pod novym menom predmety podnikania do ZR a zas navrh a zmenu na OR).
a este jedna - do navrhov, ohlaseni, plnych moci mame davat stale stare obchodne meno az do zapisu do OR alebo aj nove (teda minimalne na ohlasenie by sa muselo uz nove dat...) mozme?
zalobaba
14.07.09,13:58
Mal by som aj ja jednu otazocku:
Ideme menit obchodne meno (XY, spolocnost s rucenim obmedzenym na XY, s.r.o.) a zaroven aj rozsirujeme predmet podnikania...
Da sa to zariadit tak, aby nam vydali ZL uz na to nove meno a nasledne by sa dal navrh na OR, ktorym by sa menilo aj obchodne meno a aj predmet podnikania?
Idealna by bola situacia, kedy by nove obchodne meno bolo uz zapisane na OR - ale nadarmo by sa platilo navyse (navrh na or na zmenu obchodneho mena, zapisat pod novym menom predmety podnikania do ZR a zas navrh a zmenu na OR).
a este jedna - do navrhov, ohlaseni, plnych moci mame davat stale stare obchodne meno az do zapisu do OR alebo aj nove (teda minimalne na ohlasenie by sa muselo uz nove dat...) mozme?

dá, ale iba ak si ochotný podávať 2x návrh do OFR a 2x platiť správny poplatok
osiris84
14.07.09,14:08
cize vravis ze sa da len sposobom:
OR (zmena obchodneho mena)-ZR(vydanie novych predmetov podnikania uz na nove obchodne meno)-OR (zapisanie novych predmetov podnikania)?
2x platit poplatok na sude sa mi zrovna nechce...
zalobaba
14.07.09,14:15
cize vravis ze sa da len sposobom:
OR (zmena obchodneho mena)-ZR(vydanie novych predmetov podnikania uz na nove obchodne meno)-OR (zapisanie novych predmetov podnikania)?
2x platit poplatok na sude sa mi zrovna nechce...

nie - samozrejme, že sa to dá aj jedným podaním, ale tvoja prvá otázka znela úplne inak a odpoveď na ňu je v mojom vyššieuvedenom príspevku
osiris84
14.07.09,14:28
aha vidim, ze som chcel polozit jednu otazku a nakoniec z toho boli dve :)
takze vravis, ze nebude problem ak dam na zr ohlasenie uz pod novym obchodnym menom, ak to dolozim rozhodnutim jedineho spolocnika a aktualnym znenim zmluvy,resp. dodatku k nej, z ktorych to vyplyva aj ked nove obchodne meno este nebude zapisane v OR.
Nasledne po vydani ZL sa moze dat navrh na OR ohladom jedneho aj druheho...
zalobaba
14.07.09,16:06
aha vidim, ze som chcel polozit jednu otazku a nakoniec z toho boli dve :)
takze vravis, ze nebude problem ak dam na zr ohlasenie uz pod novym obchodnym menom, ak to dolozim rozhodnutim jedineho spolocnika a aktualnym znenim zmluvy,resp. dodatku k nej, z ktorych to vyplyva aj ked nove obchodne meno este nebude zapisane v OR.
Nasledne po vydani ZL sa moze dat navrh na OR ohladom jedneho aj druheho...

ŽÚ ti nevydá ŽL pod novým názvom spoločnosti, pokiaľ táto zmena neprebehne OR
osiris84
14.07.09,19:59
hmmm a co takto?
spravim rozhodnutie ktorym sa meni obchodne meno a aj predmet podnikania.
1. na ZR ohlasim zivnost este pod starym menom co je v OR, kedze tam nove este nie je zapisane
2. nasledne na OR zmenim aj predmet podnikania a aj obchodne meno
3. na ZR podam oznamenie o zmene obchodneho mena

tymto sposobom by sa hadam dalo vyhnut tomu, aby som nadarmo 2x tych 66 € neplatil na sude...
zalobaba
14.07.09,21:09
hmmm a co takto?
spravim rozhodnutie ktorym sa meni obchodne meno a aj predmet podnikania.
1. na ZR ohlasim zivnost este pod starym menom co je v OR, kedze tam nove este nie je zapisane
2. nasledne na OR zmenim aj predmet podnikania a aj obchodne meno
3. na ZR podam oznamenie o zmene obchodneho mena

tymto sposobom by sa hadam dalo vyhnut tomu, aby som nadarmo 2x tych 66 € neplatil na sude...

hmm... a čo premena na €? to už máš vybavené?
osiris84
14.07.09,21:20
este nie, nechcel som to tu tahat (pytal som sa v inej teme ale akosi nikto zatial neodpovedal). planujem ju spravit sucasne s navrhom.
zatial to vyzera takto:
1. zakladne imanie a vklad spolocnika je 200 000 - zmenit na 6 638,78 €
2. predpokladané náklady spoločnosti súvisiace so založením a vznikom spoločnosti sú vo výške 30 000 - zmenit na 995,82 €
3. Valné zhromaždenie je spôsobilé uznášať sa, ak sú prítomní spoločníci alebo ich zástupcovia, ktorí majú aspoň polovicu všetkých hlasov. Každý spoločník má jeden hlas na každých 1000 sk svojho vkladu. - zmenit na 33,19 €

Moze to takto zostat ? vyzera to sice kapanek krkolomne, ale po pravnej stranke v tom hadam nie je problem... (1. a 3. sa zaokruhlovalo dole a to 2. smerom nahor)

mohol by teda byt ten postup+ta premena? dik
branislavp
15.07.09,03:34
Mám skúsenosti, že určite sa dá premenovať s.r.o. Nakontaktuj sa na obchodný register a následne na ŽU. V našej firme sa premenovanie robilo vzhľadom na už podobný názov firmy, ktorá už pod takým názvom bola zaregistrovaná. Preto pri zaregistrovaní našej firmy bola podmienka zmena názvu firmy.
akina
15.07.09,05:06
hmmm a co takto?
spravim rozhodnutie ktorym sa meni obchodne meno a aj predmet podnikania.
1. na ZR ohlasim zivnost este pod starym menom co je v OR, kedze tam nove este nie je zapisane
2. nasledne na OR zmenim aj predmet podnikania a aj obchodne meno
3. na ZR podam oznamenie o zmene obchodneho mena

tymto sposobom by sa hadam dalo vyhnut tomu, aby som nadarmo 2x tych 66 € neplatil na sude...
V obchodnom registri ti nové predmety činnosti nezapíšu, pokiaľ nemáš vybavený ŽL. Musíš 2x na OR, najprv zmeniť obchodné meno, potom vybaviť zmenu obchodného mena na ŽÚ, vybaviť ďalší ŽL na ŽÚ s novým obchodným menom a potom zapísať ďalšie predmety činnosti v OR.
osiris84
15.07.09,05:32
musim sa este na to popytat, ale myslel som to tak, ze by som nechal vydat ZL este pod starym obchodnym menom a s tym to isie zapisat na OR
akina
15.07.09,05:37
Aj to je možné, následne na ŽÚ ti urobia už len zmenu obchodného mena.
zalobaba
15.07.09,05:53
V obchodnom registri ti nové predmety činnosti nezapíšu, pokiaľ nemáš vybavený ŽL. Musíš 2x na OR, najprv zmeniť obchodné meno, potom vybaviť zmenu obchodného mena na ŽÚ, vybaviť ďalší ŽL na ŽÚ s novým obchodným menom a potom zapísať ďalšie predmety činnosti v OR.

nesúhlasím, radíš ZLE! Všetko je možné vybaviť aj jedným podaním (dotyčnému ide o zmenu obch. mena, doplnenie predmetov podnikania a premenu OP a ZI z meny SKK na menu €)
akina
15.07.09,06:08
Postup v príspevku č.56 by bol aktuálny, ak by chceli mať zapísané nové obchodné meno na ŽL s novými predmetmi činnosti.
jess
15.07.09,06:16
nesúhlasím, radíš ZLE! Všetko je možné vybaviť aj jedným podaním (dotyčnému ide o zmenu obch. mena, doplnenie predmetov podnikania a premenu OP a ZI z meny SKK na menu €)

Čiže, ak chcem zmeniť názov s.r.o. a aj doplniť ďalší druh živnosti, tak sa to dá jedným podaním ? Aký je prosím ťa teda postup krokov ? Čo treba ako prvé urobiť ? Premenu ZI už mám dávno za sebou .
zalobaba
15.07.09,06:32
Čiže, ak chcem zmeniť názov s.r.o. a aj doplniť ďalší druh živnosti, tak sa to dá jedným podaním ? Aký je prosím ťa teda postup krokov ? Čo treba ako prvé urobiť ? Premenu ZI už mám dávno za sebou .

zápisnicu z VZ alebo rozhodnutie jediného spoločníka, ktorým o daných skutočnostiach rozhodneš alebo ich schvália spoločníci na VZ.
jess
15.07.09,06:38
... toto som si myslela.....ale až po zmene v OR idem na živnostenský úrad vybaviť nový živnostenský list alebo pred podaním do OR ?
mi_ke
15.07.09,08:57
Da sa to spravit aj tak, ze VZ rozhodne naraz o rozsireni predmetov podnikania aj o zmene obchodneho mena a teda zivnostenske listy vybavis uz na nove obchodne meno a spolu to podas na obchodny register. Tu je vsak velke riziko, ze pani na ZU nebude ochotna toto akceptovat. Mam info, ze kamos v BA na ZU s tymto napriek problemom s uradnickami pochodil, no ja by som to aj tak robil cistejsim sposobom: Najskor VZ rozhodne o rozsireni predmetov, vybavis zivnosti a nasledne VZ rozhodne o zmene obchodneho mena. Sud by s tym nemal mat problem...ich aj tak zaujima ICO a nie obchodne meno na zivnostenskych.
Takze da sa to...
osiris84
15.07.09,10:01
ja som sa prave zo zivnostenskeo vratil a bolo mi povedane ze s novym obchodnym menom bez toho, aby bolo v OR nepochodim. navyse ja mam taku show, ze v uplne prvej spoločenskej zmluve, v sucasnom zneni spolocenskej zmluvy, v ZR a aj v OR je zakazdym napisane obchodne meno v trochu inej forme - neviem aky kuzelnik to bol, co toto sposobil,ale budem to musiet dat dajako dokopy...
fakt bude asi najlepsie ak dam najprv navrh na zmenu obchodneho mena, premenu hodnot na euro a opravu mena spolocnika a konatela (akosi je v OR a aj zmluve nejaky ten dlzen navyse - predpokladam ze nie je nutne dokladat rodny list alebo podobne srandy a staci rozhodnutie spoločnika, aktualne znenie zmluvy...).
nasledne na ZR podam oznamenie o zmene obch. mena + ohlasenie novych zovnosti uz pod novym obchodnym menom
a potom na OR zapisat tie zivnosti.....
marina8
15.07.09,16:25
pozerala som si obchodny zakonnik a tam som nasla, ze jedinym spolocnikom moze byt FO najviac v troch spolocnostiach, par. 105a ods. 1
to som pozerala v zakone tu na porade a je platny od 01.01.2009
je to stale aktualne? nemenilo sa to na 2 spolocnosti?
odmietli mi urobit prvozapis na OR s odovodnenim " ..., ze spolocnik nie je jedinym spoločnikom vo viac ako dvoch spolocnostiach, co navrhovatel opomenul, resp. predlozil vyhlasenie, ze nie je jedinym spolocnikom vo viac ako 3 obchodnych spolocnostiach"
moze mi k tomu niekto nieco povedat? ako to vlastne je?
dakujem
zalobaba
15.07.09,17:08
pozerala som si obchodny zakonnik a tam som nasla, ze jedinym spolocnikom moze byt FO najviac v troch spolocnostiach, par. 105a ods. 1
to som pozerala v zakone tu na porade a je platny od 01.01.2009
je to stale aktualne? nemenilo sa to na 2 spolocnosti?
odmietli mi urobit prvozapis na OR s odovodnenim " ..., ze spolocnik nie je jedinym spoločnikom vo viac ako dvoch spolocnostiach, co navrhovatel opomenul, resp. predlozil vyhlasenie, ze nie je jedinym spolocnikom vo viac ako 3 obchodnych spolocnostiach"
moze mi k tomu niekto nieco povedat? ako to vlastne je?
dakujem

ak prehlásil, že nie je jediným spoločníkom vo viac ako 3 obch. spoločnostiach, tak zákonite tá, do ktorej ho potrebuješ zapísať, by bola 4. a teda v rozpore v uvedeným ust. Obch. zák.
marina8
15.07.09,17:20
ak prehlásil, že nie je jediným spoločníkom vo viac ako 3 obch. spoločnostiach, tak zákonite tá, do ktorej ho potrebuješ zapísať, by bola 4. a teda v rozpore v uvedeným ust. Obch. zák.


dakujem
v povodnom vyhlaseni som slovo " troch" preklepla na " dvoch", tak to snad bude ok :rolleyes:
eLKa:)
14.01.10,16:46
dobrý deň,
mam podobný problém, potrebujem premenovať jednoosobovú firmu, ktorá nie je zapísana v OR.

ŽÚ vydal živnostenské listy, no OR odmietol zapísať, pretože firma s podobnýmnázvom už existuje. V tejto ide len o iný druh obchodnej spoločnosti.

Dá sa to spraviť tak, aby sme neplatili 2x poplatok za zápis do OR? Momentálne nám plynie lehota na odvolanie.
Ak spíšeme rozhodnutie jediného konateľa o zmene obchodného názvu, dáme ho overiť u notára a dáme overiť upravenú zakladateľskú listinu bude potrebné nanovo ziadať o zápis do OR?, alebo sa len odvoláme s tým, že doložíme doklad o zmene názvu spoločnosti?

Ďakujem za odpovede.
L.
Economic
14.01.10,16:59
dobrý deň,
mam podobný problém, potrebujem premenovať jednoosobovú firmu, ktorá nie je zapísana v OR.

ŽÚ vydal živnostenské listy, no OR odmietol zapísať, pretože firma s podobnýmnázvom už existuje. V tejto ide len o iný druh obchodnej spoločnosti.

Dá sa to spraviť tak, aby sme neplatili 2x poplatok za zápis do OR? Momentálne nám plynie lehota na odvolanie.
Ak spíšeme rozhodnutie jediného konateľa o zmene obchodného názvu, dáme ho overiť u notára a dáme overiť upravenú zakladateľskú listinu bude potrebné nanovo ziadať o zápis do OR?, alebo sa len odvoláme s tým, že doložíme doklad o zmene názvu spoločnosti?

Ďakujem za odpovede.
L.

Dá. Ide o prvozápis alebo zmenu v OR ? Ak zmena, tak v lehote do 15 dní podať Námietky. K nim doložiť Rozhodnutie jediného spoločníka overené 2x a úplné znenie 2x, kde sa zmení obchodné meno na také, aké ešte nie je zapísané do OR. Ak je to prvozápis, rýchlo ísť na živnostenské a požiadať najprv o zmenu obch. mena v dôsledku odmietnutia a ísť tam s Dodatkom k ZL. Potom podať námietky a k nim 2x Dodatok, 2x úradný záznam a 2x úplné znenie.
dankylka
29.04.10,12:36
Dobrý deň,
včera sme podali návrh na zmenu do OR, spoločnosť menila spoločníka a obchodné meno. Dnes sme sa rozhodli (na zaklade stretnutia s obchodnym partnerom) rozsirit predmet podnikania spolocnosti o sprostredkovatelsku cinnost. Je mozne este s tym este teraz nieco robit, nez sud rozhodne?
zalobaba
29.04.10,12:39
nie
dankylka
29.04.10,12:57
OK, takze, pokial súd zapíse do OR zmeny, zvolam VZ, spisem novu SZ, dam vyhotovit novy ZL a podam znovu navrh na zapis zmeny do OR + 66 Eur kolok. Nie je mozne nejako usetrit tieto peniaze? Napriklad podat namietku voci zapisu, a dolozit vsetky listiny?
Economic
29.04.10,12:59
OK, takze, pokial súd zapíse do OR zmeny, zvolam VZ, spisem novu SZ, dam vyhotovit novy ZL a podam znovu navrh na zapis zmeny do OR + 66 Eur kolok. Nie je mozne nejako usetrit tieto peniaze? Napriklad podat namietku voci zapisu, a dolozit vsetky listiny?

A na čo platiť 66.- Eur, keď sa dá polovica ?
zalobaba
29.04.10,13:11
Námietku je možné podať iba proti odmietnutiu vykonania zápisu, nie proti už vykonanému zápisu.
dankylka
29.04.10,13:58
Ďakujem za odpovede.
Economic
29.04.10,14:03
Ďakujem za odpovede.

Ešte na vysvetlenie, aby si ušetrila na súdnych poplatkoch, stačí to podať všetko elektronicky, vtedy sa platí súdny poplatok vo výške 50 %. ZEP nemusíš vlastniť Ty, ale osloviť niekoho kto ho má, aby to podal. K tomu úkonu slúži iba jeden dokument naviac - plná moc.