Benko
14.11.06,11:31
Dobrý deň, prosím, môže mi niekto vysvetliť tieto dva pojmy spracovania?
Je to stiahnuté zo stránky Úradu na ochranu os. údajov.

"Novelizované znenie zákona vymedzuje, že registrácii podliehajú len informačné systémy, v ktorých sa spracúvajú osobné údaje úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania.
IS s použitím len manuálnych prostriedkov spracúvania teda registrácii nepodliehajú, pozri § 25 ods. 2."

Ak typujem do PC údaje, tak je to IS s manuálnym prostriedkom spracúvania?
Som z toho jeleň.
Ďakujem
Orsz
14.11.06,10:54
Spracovanie údajov do PC - je spracovanie automatizovanými prostriedkami, teda manuálne je bez evidencie v PC - ide o to, že túto povinnosť registrácie má každý zamestnávateľ, ktorý eviduje viac ako 5 zamestnancov. Musí vyhotoviť evidenčný list informačného systému - ten stačí vtedy, ak údaje zamestnancov ( teda mzdový softvér ) je umiestnený v PC, kde nie je internet - tam sa uvádza ako je PC chránený pred vstupom tretích osôb - napr.kódovanie, a aj miestnosť, kde sa nachádza PC s údajmi, a tiež mzdové karty. Akonáhle sa tým PC napájate na internet, údaje môžu byť ohrozené aj zvonku vírusmi atď, preto treba vyhotoviť bezpečnostný projekt ( dá sa kúpiť šablona pre malé firmy ), kde sa zakotví ako sa PC chráni pred týmto ohrozením - antivírusový program.
tinusa
14.11.06,11:06
Benko, keďže pri spracúvaní osobných údajov používate počítač, jedná sa o automatizovaný spôsob spracúvania a teda, ak nespĺňate ani jednu z podmienok uvedených v § 25 ods. 2, je potrebné uvedený informačný systém zaregistrovať.
Benko
20.11.06,09:09
Ďakujem za odpovede. Po víkende celú 428/2002 už viem skoro naspamäť. Ale problém je teraz takýto:
registrácia mala byť od 1.8.2005 ale nebola
Je lepšie zadať dátum registrácie od teraz alebo dať ten od 1.8.2005?
Na pokuty nemám.

Ďakujem všetkým.
alušik
20.11.06,10:00
Benko, nepíšeš, čo vlastne v PC eviduješ... Možno tá registrácia ani nie je nutná. Ak si však všetko naštudoval a zvážil, že je, tak potom by som asi registrovala systém terajším dátumom.;)
Benko
20.11.06,10:34
V podstate sa spracovávajú len údaje o zamestnancoch pre mzdy a personalistiku. Údaje sú tie najzákladnejšie, žiadne členstvá, národnosti, náboženstva a pod.
alušik
20.11.06,10:50
V prípade, že sú to len údaje pre potreby miezd a personalistiky, informačný systém registrovať nie si povinný...;) Tak, ako napísala v prvom príspevku Erika, vyhotovíš len evidenčný list informačného systému.:)
alušik
20.11.06,11:03
Vždy, keď rýchlo napíšem, napadne ma veľa vecí, ktoré som mohla napísať. Pre istotu doplním - povinnosť registrácie je vylúčená v tomto prípade v § 25 ods.2 písm.c.;)
Benko
20.11.06,11:18
Alušik, si jednotka. Ja som ten odsek čítal len takto:
c) obsahujú osobné údaje fyzických osôb spracúvané na účely plnenia predzmluvných vzťahov - to nemám, ideme ďalej na bod d).

Srdečná vďaka
alušik
21.11.06,05:39
Aj ja občas takto čítam...;)
mimotemy ... a niet za čo ďakovať. Však Porada je o tom...:) :) :)
va1ke
25.05.07,16:51
Ahojte, študujem tu všetky info o ochrane osobných údajov. A potrebuje si overiť či som dobre pochopila nejaké veci.
Ak máme len mzdovú agendu nemusím sa registrovať na úrad, stačí viesť len evidenčný list. Prosím Vás toto platí pri akom počte zamestnancov?
Prosím a čo v takom prípade ak mzdy sa robia externe?
Ďakujem
va1ke
27.05.07,14:30
Prosím o odpoveď.
Ďakujem