MIRKA
08.12.04,23:29
Prosím Vás o radu, či som dobre pochopila:

Za pracujúceho dôchodcu, poberateľa starobného dôchodku, sa zasiela ELDP až po skončení prac.pomeru. Áno?
Niekde som totiž počula, že treba zaňho posielať ELDP každý rok, aby si mohol uplatniť zvýšenie star.dôchodku.

Ďakujem
Biba
27.12.04,08:31
Ahoj Mirka,
jasné ak máš dôchodcu, ktorý pracuje za rok 2004 mu musíš vyplniť ELDP a zaslať na soc. poist.. Aj ja mám takých ľudí, len ešte som to bližšie nepozerala. Pozri stránku sociálnej poistovne.
Všetko fajn v roku 2005
vladan
27.12.04,08:48
podľa § 290 ods. 1 zákona o sociálnom poistení sme povinní ako zamestnávatelia predkladať evidenčné listy tak ako doposiaľ až do roku 2023. Ten čarovný dátum bol tuším 15.február alebo 31.január? Neviem presne, kto vie, nech ma doplní :-)
... keďže aj dôchodca je zamestnancom, tak jeho evidenčný list je potrebné predložiť spolu s ostatnými do toho "čarovného" dátumu (a nielen po skončení PP)
Pekný deň
deha
27.12.04,08:50
Ale na tom ELDP je viav riadkov pre viac rokov, takze si myslim , ze az po ukoncení PP v našej organizácii predkladam ELDP,nie?
Biba
27.12.04,08:53
Pre pracujúcich dôchodcov by sa to mali vyplnať každý rok. Aspoň takú mám vedomosť.
vladan
27.12.04,08:58
tie ELDP nám budú vracané, čiže ak ho po skončení kalendárneho roka predložíme, tak tetušky na sociálke si to nejak ofotia alebo oscanujú alebo inak zaznamenajú a pošlú nám to späť. My tam budeme dopĺňať aj ďalšie roky a tak si to z roka na rok posielať :-) ... mne boli poskytnuté takéto infošky zo SP Košice
Biba
27.12.04,09:01
Super, dík. Bude to ale riadne harakiri, koľko sa pritom stratí dokladov a zle zapíše. Uprimne sa na to "teším".
Ingrid G.
14.01.05,09:51
Prosím Vás o radu, či som dobre pochopila:

Za pracujúceho dôchodcu, poberateľa starobného dôchodku, sa zasiela ELDP až po skončení prac.pomeru. Áno?
Niekde som totiž počula, že treba zaňho posielať ELDP každý rok, aby si mohol uplatniť zvýšenie star.dôchodku.

Ďakujem
Podľa mňa dodnes v tom nemá jasno ani SP. My zamestnávame niekoľko chôdhodcov. Keď skončí pracovný pomer posielam EL na pobočku Sociálnej poisťovne. Referentka pobočky ma informovala, že oni s tým nič nemajú, lebo už dôchodok poberajú. Podľa mňa je to hlúposť, tak som volala na dôchodkové na ústredie a tam mi povedali, že keď skončí pracovný pomer alebo kalendárny rok, najlepšie urobím, keď dám originál EL (urobím si kópiu) priamo pracovníkovi, aby si ho išiel potvrdiť na pobočku a potom odniesol spolu so žiadosťou na ústredie kvôli prepočtu dôchodku.
vladan
14.01.05,10:31
chcela by som sa ospravedlniť za slová, ktoré píšem v príspevku č. 6 k tejto téme (nie sú pravdivé) a zároveň by som sa poopravila.
ELDP sa predkladajú SP po ukončení pracovného pomeru. Ak máte v pracovnom pomere dôchodcu poberajúceho starobný dôchodok, tento má nárok 1x ročne na prepočet dôchodku vzhľadom na jeho príjem. Tomuto dochôdcovi v prípade, že je:
- starobný dôchodca, ktorý nadobudol nárok na starobný dôchodok pred 1.1.2004 - stačí vyhotoviť potvrdenie o odpracovaných rokoch
- starobný dôchodca, ktorý nadobudol nárok na starobný dôchodok po 1.1.2004 - stačí mu kópia ELDP

... ešte raz sa ospravedlňujem, mrzí ma to :o
MIRKA
22.01.05,21:57
chcela by som sa ospravedlniť za slová, ktoré píšem v príspevku č. 6 k tejto téme (nie sú pravdivé) a zároveň by som sa poopravila.
ELDP sa predkladajú SP po ukončení pracovného pomeru. Ak máte v pracovnom pomere dôchodcu poberajúceho starobný dôchodok, tento má nárok 1x ročne na prepočet dôchodku vzhľadom na jeho príjem. Tomuto dochôdcovi v prípade, že je:
- starobný dôchodca, ktorý nadobudol nárok na starobný dôchodok pred 1.1.2004 - stačí vyhotoviť potvrdenie o odpracovaných rokoch
- starobný dôchodca, ktorý nadobudol nárok na starobný dôchodok po 1.1.2004 - stačí mu kópia ELDP

... ešte raz sa ospravedlňujem, mrzí ma to :o
...je to tak, ako pises. uz som sa tam dovolala.

ELDP az po skonceni PP, aj u dochodcov
a pre prepocet dochodku treba doniest potvrdenie o zamestnani s vymeriavacim zakladom a vylucitelnymi dobami a ziadost o prepocet
SILVIA54
26.01.06,06:22
Ahojte, k tejto téme mám otázku. Máme zamestnanca ktorý poberá dôchodok od júla 2005. U nás je pracovnom pomere az od 5.9.2005. Mám odovzdať aj takémuto zamestnancovi do rúk ELDP na prepočet dôchodku keďže nebol poberateľom dôchodku celý rok 2005?
liba2
26.01.06,07:23
Ahojte, k tejto téme mám otázku. Máme zamestnanca ktorý poberá dôchodok od júla 2005. U nás je pracovnom pomere az od 5.9.2005. Mám odovzdať aj takémuto zamestnancovi do rúk ELDP na prepočet dôchodku keďže nebol poberateľom dôchodku celý rok 2005?Dôchodok mu bol priznaný po 1.1.2004 - treba mu dať kópiu ELDP - viď príspevok č.9 od Vladan.
nikulik
26.01.06,07:35
...je to tak, ako pises. uz som sa tam dovolala.

ELDP az po skonceni PP, aj u dochodcov
a pre prepocet dochodku treba doniest potvrdenie o zamestnani s vymeriavacim zakladom a vylucitelnymi dobami a ziadost o prepocet

O ten prepočet dôchodku si požiada len ten dôchodca, ktorý chce, alebo musí každý pracujúci dôchodca?
Nosí sa to kde konkrétne tá žiadosť a potvrdenie?
liba2
26.01.06,08:53
O ten prepočet dôchodku si požiada len ten dôchodca, ktorý chce, alebo musí každý pracujúci dôchodca?
Nosí sa to kde konkrétne tá žiadosť a potvrdenie?Povinnosť nemá, ale prečo by to neurobil?
KOPRLOVA-VK
10.02.06,10:13
Ak sa jedná o starodôchodchu, t.j. mal dôchodok priznaný pred r. 2004, podáva sa ELDZ každý rok, aby si dôchodca mohol požiadať SP o prepočet svojho dôchodu.
Dada
16.03.06,12:06
Mám čerstvú skúsenosť ohľadom potvrdzovania ELDP na sociálke. Mama je pracujúca starobná dôchodkyňa. Na dôchodku je tuším od roku 2002. Za rok 2004 bez problémov potvrdili na sociálke ELDP, ktorý sme spolu so žiadosťou o prepočet dôchodku zasielali na ústredie do BA. Všetko bolo v poriadku. Ale tento rok ten ELDP na sociálke v SNV nechcú potvrdiť, aj keď z ústredia prišiel list, že oni chcú sociálkou v SNV potvrdený ELDP. Čo s tým robiť?
Zatiaľ som poslala na ústredie list s priloženým ELDP a uviedla som, že ho odmietajú potvrdiť. Odvolávajú sa na to, že ELDP potvrdzujú len pri skončení pracovného pomeru.
Máte s tým niekto skúsenosť?
zk24
18.01.12,21:39
Ahojte,

chcela by som oživiť túto tému a poprosiť Vás o radu, či je treba nejako špeciálne riešiť pracujúceho starobného dôchodcu na konci roka? Trebárs tým ELDP alebo niečím iným... (kvôli prepočtu dôchodku).

Dakujem.
adi11
18.01.12,21:51
Ahojte,

chcela by som oživiť túto tému a poprosiť Vás o radu, či je treba nejako špeciálne riešiť pracujúceho starobného dôchodcu na konci roka? Trebárs tým ELDP alebo niečím iným... (kvôli prepočtu dôchodku).

Dakujem.
prepocitat dochodok si moze dat az po skonceni pracovneho pomeru
zk24
19.01.12,06:22
Dakujem.
EPk
19.01.12,07:50
prepocitat dochodok si moze dat az po skonceni pracovneho pomeru
Ked by skoncil PP k 31.1.2012 (ma narok na odchodne) zapocitam mu do mzdy aj odchodne a do ELDP dam aj mesiac januar?
drobeceva
19.01.12,07:56
Ked by skoncil PP k 31.1.2012 (ma narok na odchodne) zapocitam mu do mzdy aj odchodne a do ELDP dam aj mesiac januar?
Ak to bude jeho prvé skončenie PP po nadobudnutí nároku na SD tak áno, má nárok na odchodné.
DO ELDP ide všetko vyplatené do skončenia PP, takže aj január. V kolonke bude od 01012012-31122012- VZ
EPk
19.01.12,10:29
Dakujem, mame dochodcu, ktory si uz 2 roky nedal prepocitat dochodok :(
Chceme ho dalej zamestnat, je vyhodnejsia dohoda alebo prac zmluva?
VERONIKA6
19.01.12,10:58
Pokiaľ bude pracovať na dohodu, zamestnávateľ platí iba garančné a úrazové poistenie. Pre toho dôchodcu bude výhodnejšia pracovná zmluva, môže si dať 1 x za rok prepočítať dôchodok.
Pri skončení /keď si ide dať prepočítať/ treba jeden deň ukončiť pracovný pomer, odhlásiť zo sociálky a od ďalšieho dňa nový pracovný pomer a prihlásiť do sociálky.
veronikasad
19.01.12,11:12
Dakujem, mame dochodcu, ktory si uz 2 roky nedal prepocitat dochodok :(
Chceme ho dalej zamestnat, je vyhodnejsia dohoda alebo prac zmluva?
Dôchodok neprepočítava SP každý rok, ale až po skončení prac.pomeru.
Paula
08.07.12,11:38
Po ukončení prac. pomeru so starobným dôchodcom (poistenec nar. pred r. 1951, SD priznaný do 31.12.2003) posielam ELDP v každom prípade, alebo iba vtedy, ak je v jeho záujme dať si dôchodok prepočítať?
Ďakujem za radu.
KEJKA
08.07.12,12:26
podľa mňa ELDP poslať je povinnosťou zam-ľa bez toho, aby skúmal, aké úmysly má dôchodca. On môže každopádne svoj názor zmeniť tak či onak.