AdrianaA
14.11.06,14:03
FO účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva.
V roku 2005 nadobudla osobný automobil formou finančného prenájmu.
V roku 2005 sa daňovo uplanil odpis prislúchajúci počtu mesiacov.
Otázka :
Je možné v roku 2006 "daňovo" neuplatniť ročný odpis z leas. auta ( nejde o posun, v budúcnosti už daňovo tento odpis neuplatní)?
Nespochybnia sa tým aj zúčtované mesačné náklady, ktoré vyplývajú z mesačných splátok ?
martina 11
14.11.06,14:14
podľa mňa môže, pretože je stanovená len minimálna doba odpisovania a nie maximálna. Ale radšej si počkaj na radu ďalších
ZDENIELA
14.11.06,14:18
Ja som to tak u FO urobila v roku 2004 aj v roku 2005. Od 20.11. mám kontrolu, tak potom budem múdrejšia a dám vedieť čo na to tí "strašiaci" daňováci povedia.
Tweety
14.11.06,14:19
FO účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva.
V roku 2005 nadobudla osobný automobil formou finančného prenájmu.
V roku 2005 sa daňovo uplanil odpis prislúchajúci počtu mesiacov.
Otázka :
Je možné v roku 2006 "daňovo" neuplatniť ročný odpis z leas. auta ( nejde o posun, v budúcnosti už daňovo tento odpis neuplatní)?
Nespochybnia sa tým aj zúčtované mesačné náklady, ktoré vyplývajú z mesačných splátok ?HM prenajatý formou fin. prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100% hodnoty istiny. pri určení spôsobu odpisovania sa výška odpisu určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na jedenk kalend. mesiac prenájmu.... § 26 Zákon o dani z príjmov odst.8.
AdrianaA
15.11.06,11:19
HM prenajatý formou fin. prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100% hodnoty istiny. pri určení spôsobu odpisovania sa výška odpisu určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na jedenk kalend. mesiac prenájmu.... § 26 Zákon o dani z príjmov odst.8.

Súhlasím s tým, ja ho odpíšem podľa mesiacov a počas doby splácania.
Odpis jedného roka však chcem zahrnúť do výdavkov neovplyvňujúcich zakl.dane. A pýtam sa , či to môžem urobiť.
ZDENIELA
15.11.06,14:33
Asi som viacerých zmiatla, ja som si neuplatnila v daňových výdavkoch čiastkovú výšku pripadajúcu na daný rok s tým, že som sa o tento náklad pripravila a už ho v budúcnosti uplatniť nemôžem. Podľa mňa nikto nemôže namietať ak neuplatním neaký náklad, to je moja voľba, mojou povinnosťou je priznať všetky príjmi.
apo
15.11.06,18:16
Asi som viacerých zmiatla, ja som si neuplatnila v daňových výdavkoch čiastkovú výšku pripadajúcu na daný rok s tým, že som sa o tento náklad pripravila a už ho v budúcnosti uplatniť nemôžem. Podľa mňa nikto nemôže namietať ak neuplatním neaký náklad, to je moja voľba, mojou povinnosťou je priznať všetky príjmi.

V takomto zmysle áno, ale NEMOŽNO prerušiť odpisovanie tak ako pri bežnom odpisovaní hmotného majetku.

Stalo sa mi, že som prerušil aj odpisovanie nehmotného majetku, ale nšťastie daňový kontrlór nevedel, že kompilátor je softvér, tak sa mi to prepieklo. Pri lízingu by som to NERISKOVAL.

apo
andrej_rv
15.11.06,18:37
FO účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva.
V roku 2005 nadobudla osobný automobil formou finančného prenájmu.
V roku 2005 sa daňovo uplanil odpis prislúchajúci počtu mesiacov.
Otázka :
Je možné v roku 2006 "daňovo" neuplatniť ročný odpis z leas. auta ( nejde o posun, v budúcnosti už daňovo tento odpis neuplatní)?
Nespochybnia sa tým aj zúčtované mesačné náklady, ktoré vyplývajú z mesačných splátok ?
Ja si myslím, že tu nejde o prerušenie odpisovania, ale o neuplatnenie daňových odpisov. Pokiaľ účtovná jednotka príslušné leasingové odpisy zaeviduje na karte majetku, v prípade PÚ na príslušných účtoch oprávok a premietne ich v účtovnom hospodárskom výsledku, účtovníctvo bude v súlade s požiadavkou ZÚ o poskytnutí verného obrazu... atď. Rovnako sa nepreruší daňové odpisovanie - odpisy sa zaevidujú na karte a daňová zostatková cena sa zníži o leasingové odpisy za daný rok. A ak sa daňovník rozhodne, že vyčíslené a zaevidované daňové odpisy si v daňových nákladoch a daňovom priznaní neuplatní, ja osobne si myslím, že na to má plné právo a prípadné námietky správcu dane na takýto postup nemajú oporu v žiadnom predpise - alebo - aby som to upresnil - ja o takomto predpise neviem. Samozrejme, o tieto neuplatnené odpisy daňovník natrvalo príde a nebude si ich môcť uplatniť v ďalšom zdaňovacom období tak, ako je to možné v prípade prerušenia odpisovania.
Neuplatnenie odpisov v daňových výdavkoch nemá žiadny vplyv na iné náklady vyplývajúce z mesačných splátok.
skaspa
24.11.06,07:25
samozrejme, že pokiaľ príde daňová kontrola a uvidí, že ste si neuplatnili daňový odpis, že vám ho neuplatní ani ona, veď oni nechodia na kontrolu, aby vám niečo dávali, ale aby vám brali, takže prinajmenšom by sa tvárili, že si to nevšimli, alebo by sa na to opýtali, ale v protokole by o tom nebola ani zmienka;
Skúsme sa na to pozrieť z inej stránky (nie len z tej, čo na to povie kontrola):
§ 19 ods. 3 písm. a) zák. 595/2003: Daňovými výdavkami sú aj odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29);
§ 2 písm. i): daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka...
ak teda odpisovaný majetok bol využívaný za účelom dosahovania príjmu, bolo o ňom účtované... (proste spĺňa všetky podmienky na daňový výdavok) môže sa daňovník sám rozhodnúť, že odpisy nebudú daňovým výdavkom, keď zákon hovorí, že sú?
per analogium by sa teda mohol rozhodnúť keď zákon hovorí, že náklady na reprezentáciu nie sú daňový výdavok, že u neho budú? (samozrejme takýto prípad by si kontrola už všimla a s najväčším potešením dodanila)
eskoes
24.11.06,10:16
celkom zaujímavé názory tu čítam, podla mňa si tie daňové odpisy nemusí uplatniť keď nechce, je to na rozhonutí firmy
racing
24.11.06,10:44
Dobrý deň, ale čo tak:mám majetok, ktorý účtovne odpisujem štyri roky, meačne alikvotnú čiastku. Neuplatním daňové odpisy, ale v účtovníctve ich mám, vzniká mi rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi, ktorý sa musí premietnuť v daň.priznaní pripočit. a odpočit.položkami. Teda ako je to?
apo
24.11.06,12:29
Dobrý deň, ale čo tak:mám majetok, ktorý účtovne odpisujem štyri roky, meačne alikvotnú čiastku. Neuplatním daňové odpisy, ale v účtovníctve ich mám, vzniká mi rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi, ktorý sa musí premietnuť v daň.priznaní pripočit. a odpočit.položkami. Teda ako je to?

Trochu zovšeobecním tento okruh otázok:
V JÚ sa odpisy dostávajú do denníka a teda aj do základu dane v uzávierkových operáciách ktoré neovplyvňujú stav hotovosti ani na BÚ. Ak niekto nechce daňové odpisy tak ich nedá do uzávierkových operácií. Je veľmi správne ak sa na karte IM počítajú účtovné odpisy nakoľko týmto sa splní povinnosť vykazovať stav majetku. Realizované odpisy (oprávky) v karte investočného majetku znižujú zostatkovú hodnotu majetku, ktorá sa zapisuje do výkazu majetku a záväzkov.

V PÚ musíme účtovať odpisy to znamená že v denníku sa musí objaviť účtovná oparácia o odpisovaní majetku. Následne je na daňovníkovi ako sa rozhodne v momente vypisovania dańového priznania a to bez ohľadu nato či je FO, alebo PO účtujúca v podvojnom účtovníctve. Ak nechce mať náklad tak prerušuje odpisy čo nám umožňuje zákon o dani z príjmu.

Moja poznámka ku príspevkom v ktorých poraďáci uvažujú o tom, že nechcú mať odpisy v daňových výdavkoch. Ak nechcú, nech si ich odložia nakoľko ak by som robil dańovú kontrolu ja, začal by som skúmať či daňovník nezatajuje príjmy a chce to zakryť zníženými nákladmi. Tento postum je veľmi bežný u osôb ktoré sa vyhýbajú registrácii na DPH a musím povedať, že je to hodne priehľadný postup. Jednoducho prerušené daňové odpisovanie v nasledujúcich rokoch treba uplatniť na zníženie základu dane z príjmu.

apo
LUBY
27.03.11,06:21
Ja si myslím, že tu nejde o prerušenie odpisovania, ale o neuplatnenie daňových odpisov. Pokiaľ účtovná jednotka príslušné leasingové odpisy zaeviduje na karte majetku, v prípade PÚ na príslušných účtoch oprávok a premietne ich v účtovnom hospodárskom výsledku, účtovníctvo bude v súlade s požiadavkou ZÚ o poskytnutí verného obrazu... atď. Rovnako sa nepreruší daňové odpisovanie - odpisy sa zaevidujú na karte a daňová zostatková cena sa zníži o leasingové odpisy za daný rok. A ak sa daňovník rozhodne, že vyčíslené a zaevidované daňové odpisy si v daňových nákladoch a daňovom priznaní neuplatní, ja osobne si myslím, že na to má plné právo a prípadné námietky správcu dane na takýto postup nemajú oporu v žiadnom predpise - alebo - aby som to upresnil - ja o takomto predpise neviem. Samozrejme, o tieto neuplatnené odpisy daňovník natrvalo príde a nebude si ich môcť uplatniť v ďalšom zdaňovacom období tak, ako je to možné v prípade prerušenia odpisovania.
Neuplatnenie odpisov v daňových výdavkoch nemá žiadny vplyv na iné náklady vyplývajúce z mesačných splátok.


Vraciam sa k tejto nedoriešenej téme z pohľadu uplatnenia daňovej zostatkovej ceny majetku v lízingu, ak sa účtovná jednotka rozhodne daňové odpisy neuplatniť.... má možnosť pri predaji majetku dať do nákladov zostatkovú cenu, ktorú nie je možné odpísať? V ČR toto riešilo MF a dali k tomu výklad že to je možné, aby daňovník nebol diskriminovaný, ale v našich výkladoch na túto možnosť nikto neupozorňuje...študujem všetky možné diskusie a vyhlášky, ale výklad zákona túto možnosť nikde nespomína, ale zrejme ani vyslovene nezakazuje...???
KEJKA
27.03.11,07:41
Vraciam sa k tejto nedoriešenej téme z pohľadu uplatnenia daňovej zostatkovej ceny majetku v lízingu, ak sa účtovná jednotka rozhodne daňové odpisy neuplatniť.... má možnosť pri predaji majetku dať do nákladov zostatkovú cenu, ktorú nie je možné odpísať? V ČR toto riešilo MF a dali k tomu výklad že to je možné, aby daňovník nebol diskriminovaný, ale v našich výkladoch na túto možnosť nikto neupozorňuje...študujem všetky možné diskusie a vyhlášky, ale výklad zákona túto možnosť nikde nespomína, ale zrejme ani vyslovene nezakazuje...???
myslela som, že ma nič neprekvapí...........a tuhľa, zaujímavá otázka.
Nikdy som sa nad tým nezamýšľala, ....... ale vidím, že všetko je možné.
Načo daňovník rieši auto lízingom, ak potom neuplatní odpisy?
K otázke
ak sa už stalo, a skutočne predmet lízingu má zostatkovú cenu, tak z titulu predaja by som sa tiež prikláňala k tomu, že sa zostatková cena uplatniť dá. Inak by tu bola tá diskriminácia.
Podotýkam, že len v prípade predaja a len do výšky predajnej ceny. Toto pravidlo si iba vymýšľam - nie je nikde zakotvené. Pripadá mi to ako logické riešenie.
LUBY
27.03.11,17:35
myslela som, že ma nič neprekvapí...........a tuhľa, zaujímavá otázka.
Nikdy som sa nad tým nezamýšľala, ....... ale vidím, že všetko je možné.
Načo daňovník rieši auto lízingom, ak potom neuplatní odpisy?
K otázke
ak sa už stalo, a skutočne predmet lízingu má zostatkovú cenu, tak z titulu predaja by som sa tiež prikláňala k tomu, že sa zostatková cena uplatniť dá. Inak by tu bola tá diskriminácia.
Podotýkam, že len v prípade predaja a len do výšky predajnej ceny. Toto pravidlo si iba vymýšľam - nie je nikde zakotvené. Pripadá mi to ako logické riešenie.

Vdaka za reakciu KEJKA, to konatel firmy mal utkvelu predstavu ze treba byt v zisku, aby nestratil "tvar", ale som mu vysvetlila ze tym ze sa dostane do uctovnej straty a danoveho zisku este nic nevyriesi - v tomto roku ked lizingove odpisy skoncia a nebude si mat co uplatnit, sa mu ta strata este moze zist na znizenie dane...tym skor, ze nikde nie je uvedene, ze podnikatel definitivne nepride o danovu zostatkovu cenu majetku, ak by danove lizingove odpisy neuplatnil.....