Ali36
14.11.06,14:10
Ahojte poraďáci, prosím poraďte, čo znamená pri postúpení leasingu neodpísaná časť istiny, ako a podľa čoho ju vypočítam? Ďakujem za radu. :)
accad
14.11.06,17:59
Neodpísaná časť istiny je súčet istiny za jednotlivé mesiace podľa splátkového kalendára, ktorú bude splácať po postúpení nový nájomca.
Janinkaaa
15.12.06,08:42
Ako je to pri postúpení leasingu s odpismi ?
FO (SZČO) kúpila os. auto v r. 2004 na leasing a teraz v k 31. 10. 2006 bolo postúpené na sro.
S leasingovou spoloč. máme všetko dohodnuté, papiere podpísané.

Podľa zákona platí, že ak nemám majetok evidovaný k 31.12. nemám nárok na odpisy.
Ako to je pri leasingu ?
Môže si uplatniť FO v roku 2006 odpisy za mesiace 01 - 10/2006
a SRO za mesiace 11- 12/2006 ?
Martinella
15.12.06,08:56
Ako je to pri postúpení leasingu s odpismi ?
FO (SZČO) kúpila os. auto v r. 2004 na leasing a teraz v k 31. 10. 2006 bolo postúpené na sro.
S leasingovou spoloč. máme všetko dohodnuté, papiere podpísané.

Podľa zákona platí, že ak nemám majetok evidovaný k 31.12. nemám nárok na odpisy.
Ako to je pri leasingu ?
Môže si uplatniť FO v roku 2006 odpisy za mesiace 01 - 10/2006
a SRO za mesiace 11- 12/2006 ?

Vo Vašom prípade platí ustanovenie ZDzP_§22_ods.12 , teda si môžte uplatniť odpisy len vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých ste o majetku účtovali a majetok evidovali podľa §6 odst.11.

ZDP_§26_ods.8
ZDP_§26_ods.9
Janinkaaa
15.12.06,09:11
Všetko som si už preštudovala Martinella. Ďakujem za paragrafíky.

A čo zostatková cena automobilu ? Ide do nákladov ?
Martinella
15.12.06,12:25
Všetko som si už preštudovala Martinella. Ďakujem za paragrafíky.

A čo zostatková cena automobilu ? Ide do nákladov ?

Áno, zostatková cena ide celá do nákladov. Do výnosov sa zaúčtuje zostatok záväzkov z leasingovej zmluvy a tiež alikv.časť z prvej zvýšenej splátky, vyúčtovaná (vyfaktúrovaná)novému nájomcovi za postúpený predmet leas.zmluvy. (Postupy účtovania PÚ - §30a)
Janinkaaa
15.12.06,14:21
Ide o JU.
Takže vo výdavkoch budem mať zostatkovú cenu auta + odpisy (1-10/06)

Príjmy : Fakturovala som iba alikv. časť z 1. zvýšenej splátky, odstupné ani nič iné som nefaktúrovala.

Vo výdavkoch budem mať oveľa väčšiu sumu ako v príjmoch.
Inečka
15.12.06,14:31
Postúpený leasing - doba odpisovania v JÚ

Ahojte, ja mám podobný problém - leasingovka nám fakturovala už iba poslednú splátku + záverečný poplatok. Firma, ktorá nám postúpila leasing s nami uzatvorila "Zmluvu o fnančnom vyrovaní z leasing. zmluvy" - kde je dohodnutá suma. Úžitkové auto kategórie "N" - pôvodný leasing bol uzatvorený na 36 mesiacov. Účtujem v jednoduchom účtovníctve. Mám si spočítať poslednú splátku+záverečný poplatok+finanč. vyrovnanie a odpisovať normálne ako nákladné vozidlo v 2.odpis. skupine? ( keby sme mali leasing my celú dobu, tak by sme ho odpisovali 36 mesiacov).
Ďakujem za odpoveď.
Peterka
15.12.06,14:49
Zostatková cena ide do nákladov, ktoré nesmú znížiť základ dane to isté platí aj o výnosoch,ktoré nezvyšujú základ dane.(474/648)
Janinkaaa
16.12.06,14:32
Zostatková cena ide do nákladov, ktoré nesmú znížiť základ dane to isté platí aj o výnosoch,ktoré nezvyšujú základ dane.(474/648)

Vôbec tomu nerozumiem, Peterka.
Účtujem v JU.
Teda ide zostatková cena automobilu do výdavkoch (prevádz.réžia), alebo neide ?
A takisto - príjem za postúpenie leasingu ide do príjmu, ktoré ovpl. základ dane, alebo nie ?
jangol
16.12.06,16:07
Zostatková cena podľa môjho názoru nemá ísť do prev.réžie do výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Ale príjem za postúpenie leasingu by mal ísť do príjmov ovplyvňujúci ZD, pretože sa to považuje za odstupné.
Peterka
18.12.06,13:50
[quote=jangol]Zostatková cena podľa môjho názoru nemá ísť do prev.réžie do výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Ale príjem za postúpenie leasingu by mal ísť do príjmov ovplyvňujúci ZD, pretože sa to považuje za odstupné ak je odstupné vyššie ako finančé vyrovnanie
BUBA2
16.01.07,21:05
Ja som sa dočítala v odb.príspevku (Ing. Ján Mintál), že do zdaniteľných príjmov sa zahrnie len časť odstupného nad hodnotu odpisov, tie sú zaúčtované ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
BUBA2
16.01.07,21:18
Upresňujem - hodnotu odpisov nezahrnutých do daňových nákladov.
.lena.
21.01.07,15:55
Z odpovedí mi zostalo nejasné či teda zostatková cena ide do nákladov čo znižujú základ dane alebo neznižujú základ dane. Prosím, mohol by mi to niekto ujasniť?
renča1
21.01.07,16:15
Z odpovedí mi zostalo nejasné či teda zostatková cena ide do nákladov čo znižujú základ dane alebo neznižujú základ dane. Prosím, mohol by mi to niekto ujasniť?

Odpoveď je uvedená v príspevku č.12. Všetko záleží od toho ako je stanovená zmluva o postúpení. Môžu nastať 3 rôzne pohľady na problematiku.
1) ..ak suma odstupného pri postúpení bude rovná hodnote odpisov istiny nezahrn.do daň.nákladov pôvodného nájomcu, túto sumu nemožno zaradiť do VOZD. Pretože hodnota odpisov by bolo potrebné odpisovať podľa § 26 a to počas trvania leasing.zmluvy,
2)..ak suma odstupného pri postúpení bude vyššia ako hodnota odpisov istiny....,
3)...ak suma odstupného pri postúpení bude nižšia ako hodnota odpisov istiny ...

Pre zadávateľa otázky v tejto téme je správna odpoveď v prvom bode.
.lena.
21.01.07,17:07
Odpoveď je uvedená v príspevku č.12. Všetko záleží od toho ako je stanovená zmluva o postúpení. Môžu nastať 3 rôzne pohľady na problematiku.
1) ..ak suma odstupného pri postúpení bude rovná hodnote odpisov istiny nezahrn.do daň.nákladov pôvodného nájomcu, túto sumu nemožno zaradiť do VOZD. Pretože hodnota odpisov by bolo potrebné odpisovať podľa § 26 a to počas trvania leasing.zmluvy,
2)..ak suma odstupného pri postúpení bude vyššia ako hodnota odpisov istiny....,
3)...ak suma odstupného pri postúpení bude nižšia ako hodnota odpisov istiny ...

Pre zadávateľa otázky v tejto téme je správna odpoveď v prvom bode.
Ďakujem moc za rýchlu odpoveď. :)