ickom
14.11.06,14:43
Ahojte, píšem po prvý krát, aj keď som si už isté veci prezerala, ale poďme hneď k veci. Manžel si plánuje otvoriť živnosť. Počul však niekde, že by bolo výhodnejšie otvoriť si ju až v novom roku kvôli dani. Ja tomu celkom nerozumiem. Zdá sa mi to nelogické. Veď ak si určí, že bude platiť daň štvrťročne, tak daň platí len za mesiace , v ktorých funguje ako živnostník. Tak prečo by malo byť výhodnejšie začať až v januári? Môže mi to niekto objasniť?Ďakujem.
katkaj
14.11.06,14:15
Ahojte, píšem po prvý krát, aj keď som si už isté veci prezerala, ale poďme hneď k veci. Manžel si plánuje otvoriť živnosť. Počul však niekde, že by bolo výhodnejšie otvoriť si ju až v novom roku kvôli dani. Ja tomu celkom nerozumiem. Zdá sa mi to nelogické. Veď ak si určí, že bude platiť daň štvrťročne, tak daň platí len za mesiace , v ktorých funguje ako živnostník. Tak prečo by malo byť výhodnejšie začať až v januári? Môže mi to niekto objasniť?Ďakujem.

Živnostník si neurčuje sám kedy bude platiť dane:) Dane sa platia na začiatku podnikania raz ročne. Vždy k 31.3. sa urobí Daňové priznanie za všetky zdaniteľné príjmy a vypočíta si daň. Na základe daňovej povinnosti mu následne môže vychádzať platenie štrťročných prípadne aj mesačných preddavkov ktoré potom zúčtuje tiež k 31.3.nasledujúceho roka.
Takže pokiaľ začne podnikať už teraz tak k 31.3.2007 si bude robiť daňové priznanie kde zaplatí daň zo zaplatených príjmov. A pokiaľ prekročí hranicu 12násobku min.mzdy tak bude mať povinnosť aj od 1.7.2007 platiť poistné do SP.
Ak založí živnosť až v januári tak daňové priznanie bude robiť až k 31.3.2008 a poistné do SP bude dokladovať tiež až k 1.7.2008. Samozrejme dobrovoľne si platiť môže. Zdravotné si bude platiť v minimálnej výške od januára 1064,-Sk
Dúfam,že som to dosť zrozumiteľne vysvetlila ;)
ickom
14.11.06,14:25
Ďakujem, asi v tom bol pes zakopaný, že daň bude platiť neskôr, čo som si aj myslela. Prečítala som si to viac krát, dnes mi akosi nepáli...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ekopo
14.11.06,15:20
Pes nieje zakopaný výhradne v dani , tú by platiť nemusel keby nebol ziskový. Veľa záleží od toho či je zamestnaný, či bol zamestnaný...atď. Keby aj platil daň, nepredpokladám, že pri bežnej činnosti by platil veľkú daň. Oveľa horšie by to bolo s tými odvodmi pri presiahnutí hranice 12-nás. min. mzdy/ a tam pozor aj na počet mesiacov počas ktorých sa podniká/ , od 1.7.2007 - celkove by to bolo za mesiac min. 3.584,-Sk. Keby podnikal až od 1.1.2007 ušetril by 30.240,-Sk na odvodoch do SP /kedy nebol dobrovolne poistený/do obdobie do 30.6.2008. Odporúčam počkať do 1.1.2007 , alebo nepresiahnuť mesačný obrat 6.500,-Sk
katkaj
14.11.06,15:27
Pes nieje zakopaný výhradne v dani , tú by platiť nemusel keby nebol ziskový. Veľa záleží od toho či je zamestnaný, či bol zamestnaný...atď. Keby aj platil daň, nepredpokladám, že pri bežnej činnosti by platil veľkú daň. Oveľa horšie by to bolo s tými odvodmi pri presiahnutí hranice 12-nás. min. mzdy/ a tam pozor aj na počet mesiacov počas ktorých sa podniká/ , od 1.7.2007 - celkove by to bolo za mesiac min. 3.584,-Sk. Keby podnikal až od 1.1.2007 ušetril by 30.240,-Sk na odvodoch do SP /kedy nebol dobrovolne poistený/do obdobie do 30.6.2008. Odporúčam počkať do 1.1.2007 , alebo nepresiahnuť mesačný obrat 6.500,-Sk

Veď to že problematika je dosť veľká, dalo by sa o tom písať dlhšie.
odporúčam napríklad aj popozerať príspevky tu na porade. Je ich tu už dosť ;)
Napríklad živnosť, začiatok podnikania, odvody SP