Palo1
14.11.06,17:23
Prosím o radu: slovenská firma (platca DPH reg v SR) prenajíma dopravné prostriedky (konkrétne sanitky) do ČR, firme sídliacej v ČR a registrovanej pre DPH v ČR. Kde je miesto dodania služby ?

Ďakujem.
ALBO
14.11.06,16:36
§15/8/f, tam je výnimka na Dop.P, potom podľa §15/1=slovenská DPH
jaja99
14.11.06,16:39
Pri prenájme dopravných prostriedkov platí základné pravidlo: Miesto dodania sa určí podľa sídla dodávateľa služby. - § 15 ods. 1, Prenájom hnuteľných vecí rieši § 15 ods. 8 f. Ak sú služby dodané osobe identifikovanej v inom členskom štáte, je miestom dodania sídlo tejto osoby. Neplatí to však na všetok prenájom - viď koniec ustanovenia § 15 ods. 8 f ......s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov. To znamená, že pri nájme týchto vecí nemôžeš preniesť daňovú povinnosť na osobu, ktorej je služba dodaná a zdaňuješ na Slovensku 19% sadzbou. Uvedené platí, ak sa sanitka považuje za dopravný prostriekok. český partner si môže požiadať o refundáciu DPH na Slovensku alebo si uplatniť odpočítanie, ak je registrovaný na Slovesnku ako platiteľ DPH.
Ešte poznámka, Podľa mňa by Ti Tvoj odberateľ mal uvedený príjem plynúci z územia ČR zabezpečovať sadzbou podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, pričom zabezpečenie sa počíta s celkovej sumy pohľadávky - teda so sumy vrátane DPH.
apo
14.11.06,17:09
Ešte poznámka, Podľa mňa by Ti Tvoj odberateľ mal uvedený príjem plynúci z územia ČR zabezpečovať sadzbou podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, pričom zabezpečenie sa počíta s celkovej sumy pohľadávky - teda so sumy vrátane DPH.
Môj klient prenajímal do ČR rýpadlo pri stavbe metra. Fakturácia bola bez DPH, ale veľmi presne upozornil jaja99 na zrážkovú daň.

Český partner poukazoval iba 90% z fakturovanej sumy. Musíš pamätať na to, že český odberateľ musí dodať potvrdenie z ich finačného úradu, že zrážková daň bola aj odvedená kde patrí. Čakanie na toto potvrdenie je dôvod na odklad termínu na podanie daňového priznania.

Ďalej načo je treba pamätať je to, že netreba "plytvať" daňovými výdavkami nakoľko zrážková daň v ČR sa započíta s celkovou daňou z príjmu na Slovensku. Táto zrážková daň bola vyššia ako celková daňová povinnosť vypočítaná z príjmov na Slovensku a v ČR dohromady. Zrážková daň 10% je vysoká, lebo je to 10% z hrubého príjmu a nie zo základu dane.

apo
sarmantna
29.11.06,08:22
Prosím o radu. Uzatvorili sme s českou lízingovou spoločnosťou zmluvu o finančnom prenájme strojov. Vyplýva mi povinnosť odvádzať daň vyberanú zrážkou? Ak áno, podľa čoho, v akej výške a v akom termíne, aké tlačivo mám použiť? Prosím Vás, poraďte mi, kto viete. Ďakujem.