ADA
09.12.04,07:17
Dobré ráno. Chcela by som niekoho poprosiť o radu. Mám pocit, že som niekde spravila chybu v pochopení zákona. Mám totiž problém s výpočtom preddavkov. Keď podám v roku 2005 daňové priznanie za rok 2004 dňa 24.03.2005 mám platiť štvrťročné preddavky môžem si už za prvý štvrťrok 2005 vypočítať preddavky z daňového priznania roku 2004 alebo musím ešte z roku 2003? Ďakujem. Možno sa niekomu bude zdať moja otázka neopodstatnená ale proste tomu nerozumiem a potrebujem pomoc a výklad. Ešte raz ďakujem :eek:
esprit
09.12.04,08:50
Za 1.Q 2005 sa platia preddavky podľa DP za rok 2003. Je to § 42 ods.7 zákona o dani z príjmov. A ešte upozorňujem na takú drobnosť, že podľa všetkého nie pri použití sadzby dane podľa § 15, tak ako je to v ods. 6.. :mad:
Katty
09.12.04,09:05
ste si istí že to má byť tak ako ste napísali?

tento rok nám vznikla povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov, počítali sme takto:

základ dane z DP za rok 2003 z riadku 500 x 19% (nie 25% ako bolo na DP) - riadok 840 = ročná daň / 4 a za prvý Q.2004 sme odviedli túto štvrtinu do 30.4.04 dalšie tri do 30.6. 30.9 a teraz pošleme do 31.12.


dobre?? / zle??
alica
09.12.04,09:44
preddavky na tento rok podľa postupu schváleného DÚ BA 5 - 1. štvrťrok 2004 - podľa "starého zákona" tzn. pri FO r 108 Dp : 4 - spl. 31.3.2004, ďalšie štvrťroky v zmysle 595/2003 - postup bol podrobne vysvetlený aj v daňovom TIPE č. 8. Podľa §42 odsd 7, bude prvý preddavok 2005 vypočítaný z daň. povinnosti za rok 2003, aspoň ja tomu tak rozumiem.
Katty
09.12.04,10:49
ja som postupovala podla príkladu uverejneného v časopise Dane a účtovníctvo 3/2004 str.21:

Príklad: Spoločnosť vykázala v DP za rok 2002 stratu. Dňa 25.3.04 podala DP za rok 2003, podľa ktorého vypočítala daň za predch.zdaň.obdobie vo výške 490500Sk. Spoločnosť v roku 2004 platí preddavky nasledovne:

do 30.04.2004 122625,-
do 30.06.2004 122625,-
do 30.09.2004 122625,-
do 31.12.2004 122625,-

Do lehoty na podanie DP spoločnosť preddavky neplatí, pretože jej posledná známa daň.povinnosť uvedená v priznaní za r.2002 je nulová. Po termíne na podanie daňového priznania platí štvrťročné preddavky vypočítané z dane za rok 2003 vo výške 122625,- Preddavok na prýv štvrťrok doplatí spoločnosť do 30.4.2004.

Toť vsio
Mickya
09.12.04,11:16
ja som postupovala podla príkladu uverejneného v časopise Dane a účtovníctvo 3/2004 str.21:

Príklad: Spoločnosť vykázala v DP za rok 2002 stratu. Dňa 25.3.04 podala DP za rok 2003, podľa ktorého vypočítala daň za predch.zdaň.obdobie vo výške 490500Sk. Spoločnosť v roku 2004 platí preddavky nasledovne:

do 30.04.2004 122625,-
do 30.06.2004 122625,-
do 30.09.2004 122625,-
do 31.12.2004 122625,-

Do lehoty na podanie DP spoločnosť preddavky neplatí, pretože jej posledná známa daň.povinnosť uvedená v priznaní za r.2002 je nulová. Po termíne na podanie daňového priznania platí štvrťročné preddavky vypočítané z dane za rok 2003 vo výške 122625,- Preddavok na prýv štvrťrok doplatí spoločnosť do 30.4.2004.

Toť vsioMôj názor je taký, že do 31.3. sa platili preddavky po starom a ďalšie preddavky - po novom sa platia: do 30.6.2004, 30.9. 2004, 31.12 2004 a 31.3.2005.
Katty, ak odoberáš DÚPP, skús pozrieť číslo 5-6/2004 str. 105.
--------
Môj názor je taký, že ak podáš DP + zaplatíš daň 24.3. 2004, prvý-krát platíš preddavky do 30.6. 2005 a končíš do 31.3.2006
Aspoň ja to tak chápem

Ja osobne by som rátala preddavky z dane, ktorá vyjde zo sumy za rok 2004
Katty
09.12.04,11:51
mickya

my sme ale v roku 2003 nemali povinnosť platiť preddavky, táto povinnosť vznikla až v roku 2004 tak zo straty predsa nebudem počítať preddavok za I.Q ...
Mickya
09.12.04,12:14
To podčiarou patrilo Ade, len som to tam nenapísala.;) :) :p
Susan
09.12.04,12:59
Pri platení preddavkov na daň vychádzam z poslednej známej daňovej povinnosti, čo bude v Tvojom za rok 2004, nakoľko podáš daňové priznanie 24.3.2005. Z tejto vypočítavaš preddavky!!! Skus si prečítať § 42 ZDP - nestihla som si to cele prečítat:-))
Katty
09.12.04,13:17
tak mám to dobre alebo nieeee :eek:
ESTER
09.12.04,17:21
Ja len na doplnenie: Pri platení preddavokov pre FO platia iné pravidlá ako pri PO. Takže v predchádzajúcih príkladoch je dobre uviesť o akú osobu ide.
Katty
13.12.04,08:32
ester, my sme PO