lenka31
15.11.06,04:36
Ahojte,
neviem, ako postupovť pri likvidácii pracovného úrazu, a preto prosím o radu.
Zamestnanec mal pracovný úraz. PN trvala 5 dní . Bolo skonštatované jeho zavinenie /autohavária-nie alkohol/. Má nárok na náhradu príjmu pri DPN alebo na nemocenské dávky? Náhradu z dôvodu zavinenia krátim o 50%? Do soc. poist bol zaslaný záznam od bezpečnostného technika. Je potrebné ešte niečo viac? Ako je to s doplatkom do priemerného zárobku? Dopláca soc. poisťovňa z titulu úrazového poistenia, ktoré platí zamestnávateľ, alebo mzdová účtovníčka. Vopred vďaka za rady.
Paula
15.11.06,05:33
pozri aj tu pracovný úraz
sysula
15.11.06,05:33
Ahojte,
neviem, ako postupovť pri likvidácii pracovného úrazu, a preto prosím o radu.
Zamestnanec mal pracovný úraz. PN trvala 5 dní . Bolo skonštatované jeho zavinenie /autohavária-nie alkohol/. Má nárok na náhradu príjmu pri DPN alebo na nemocenské dávky? Náhradu z dôvodu zavinenia krátim o 50%? Do soc. poist bol zaslaný záznam od bezpečnostného technika. Je potrebné ešte niečo viac? Ako je to s doplatkom do priemerného zárobku? Dopláca soc. poisťovňa z titulu úrazového poistenia, ktoré platí zamestnávateľ, alebo mzdová účtovníčka. Vopred vďaka za rady.

Má nárok na náhradu príjmu, aj keď bolo skonštatované jeho zavinenie, okrem prípadu:
§ 111
Obmedzenie sumy dávky
(1) Suma nemocenského a suma invalidného dôchodku je polovica sumy nemocenského a sumy invalidného dôchodku, ak sa poistenec stal dočasne práceneschopným alebo invalidným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok. - Náhradu krátiš len v tomto prípade.
Vpisovala si tlačivko Záznam o registrovanom úraze?Nájdeš ho na: http://www.safework.gov.sk (http://www.safework.gov.sk/)/
lenka31
15.11.06,20:36
Vďka za rady, prečítala som si snáď všetky príspevky o pracovnom úraze. Ja som náhradu krátila, tkaže musím doplatiť. Tlačivo Záznam o registrovanom úraze vyplnil bezpečnostný technik. Ešte raz vďaka.
Kolenčík
16.11.06,18:08
Krátiť. to nie je jednduché, v súčasnej legislatíve komplikované. Záznam o PÚ by podľa mňa nemal vyplňovať bezpečnostný technik, ale prvy nadriadený pracovník. Veď BT predsa nemôže vedieť o tom či napr. nadriadený poslal zamestnanca do pivnice, kde si zlomil nohu, či pracovník neopustil pracovisko na ktorom mal pracovať bez vedomia zodpovedného zamestnanca a pod. Náplň BT je šetriť príčiny úrazu, navrhnúť opatrenia, kontrolovať ich a pod.
BT vo firme predsa nezodpovedá za porušenie bezpečnostnách predpisov (plnú zodpovednosť má vedúci organizácie, konateľ, podnikateľ ), ale je pomocným orgánom organizácie. Nemam pravdu?
zsazsula
20.07.08,12:12
Ahojte potrebujem súrne pomocť včera ma pustili po operacii domov z nemocnice a medzi tým sa na pracovisku stal pr.úraz konateľ čo mohol tak spísal ale teraz ma poprosol aby som všetky papiere dala do kopy viem kde sa to posiela už som to preštudovala ale neviem vyplniť tlačivo :záznam o registrovanom pracovnom úraze nemá niekto vzor najma ta druha strana proste neide to vyplniť už od obeda sa s tým trápim prosím..............