Vlasta Č.
15.11.06,08:28
Mám došlú fa z Belgicka, suma je v EUR, je na nej uvedené, že pri platbe do 10 dní si môžeme uplatniť zľavu 3%. V akej sume ju zaevidovať, keď celková suma je uvedená bez zľavy, kt. si môžeme uplatniť pri skoršej úhrade? Vďaka za radu.
Marianna01
15.11.06,09:51
Ja by som požiadala belgickú stranu o vystavenie dobropisu na danú sumu, ktorú by som, v prípade nároku, vypočítala z konečnej sumy -3%. Túto sumu by som oznámila aj belgičanom a žiadala dobropis.
alušik
15.11.06,09:54
Ja som kedysi dostala takúto radu:
Faktúru zaevidovať v celkovej sume - bez zľavy, lebo keď príde, ešte nevieš, či ju do 10 dní zaplatíte. Ak úhrada prebehne do tých 10 dní, na internom doklade ponížiť sumu nákladov, ak je to za služby, alebo samotnú nákupnú cenu obstarávaných zásob (nepíšeš o čo išlo) s tým, že sa to zaúčtuje ako pohľadávka na 315. No a rovno zúčtovať započítanie pohľadávky a záväzku 321/315.
Postup, že by si to zaevidovala v rovno poníženej sume, nie je celkom podľa postupov účtovania (aj keď dobrovoľne sa priznám, že som ho použila, keď som si 100% bola istá, že to zaplatené bude v termíne a skonto si teda určite uplatníme).;)
alušik
15.11.06,09:56
Ja by som požiadala belgickú stranu o vystavenie dobropisu na danú sumu, ktorú by som, v prípade nároku, vypočítala z konečnej sumy -3%. Túto sumu by som oznámila aj belgičanom a žiadala dobropis.
Zahraničný partner nevystaví dobropis, tým som si istá. Väčšina zahraničných firiem takto funguje, že sa dajú uplatniť pri skorej platbe zľavy (skontá), no tým, že to uvedú na samotnej faktúre, považujú vec za vybavenú.;)
suzuki
15.11.06,10:13
ja by som asi po uhrade internym dokladom ponizila naklady a aj zavazok a prilozila fotokopiu faktury s farebnym vyznacenim textu o zlave a niekde do ID zapisala datum uhrady faktury (pripadne ofotila vypis z uctu)
Vlasta Č.
15.11.06,13:44
:) Vďaka za názory! :)
Trošku doplním otázku: fa je za materiál a vedieme JÚ.
Belgičania nevystavia dobropis, horkoťažo poslali novú fa, kde síce neupravili konečnú sumu, ale aspoň uviedli možnosť uplatniť si 3% zľavu pri skoršej úhrade.
Takže keď zaevidujem túto fa do záväzkov v celkovej sume, po úhrade ponížim ID záväzok. A do dph uvediem celú sumu, alebo sumu uhradenú?