piroh75
15.11.06,09:46
dobrý deň, prosím o zaslanie (ak ma niekto chuť pomôcť) kúpno predajnej zmluvy na stavebný pozemok od súkromnej osoby pre súkromnú osobu.
???? ak predávajúci uvedie na zmluve nižšiu sumu ako v skutočnosti je môže pre mňa ako kupujúceho vyvstať z toho nejaký problém?

ďakujeeem.
josh
15.11.06,09:59
V pripade, ak by sa z nejakeho dovodu nepreviedlo vlastnicke pravo na katastri, alebo by sa od zmluvy z dovodu uvedeneho v nej odstupilo, je kupujúci povinny vratit pozemok a predavajuci peniaze, ktore prevzal ako kupnu cenu. Takze ak tam bude miesto miliona stotisic, musi vratit tych stotisic, co by asi nebolo velmi dobre.
Odporucam bud tu zmluvu urobit na celu kupnu cenu alebo vyuzit notarsku uschovu.
A este k tomu vzoru, kolkokrat za zivot robite taku velku vec ako kupu nehnutelnosti? Jedenkrat? Dvakrat? Fakt si to chcete napisat sam?
Chobot
15.11.06,10:17
dobrý deň, prosím o zaslanie (ak ma niekto chuť pomôcť) kúpno predajnej zmluvy na stavebný pozemok od súkromnej osoby pre súkromnú osobu.
???? ak predávajúci uvedie na zmluve nižšiu sumu ako v skutočnosti je môže pre mňa ako kupujúceho vyvstať z toho nejaký problém?

ďakujeeem.

Začnem od konca - áno, môžu byť z toho problémy rôzneho charakteru. Najmä preto, lebo takéto konanie je protizákonné (porušenie daňových predpisov). Taktiež v prípade, ak sa rozhodneš do 5 rokov predať tento pozemok. Alebo v prípade súdneho sporu by si nevedel preukázať skutočne zaplatenú sumu. Okrem toho, ak by si na kúpu čerpal úver, môžu byť problémy pri čerpaní úveru. Pred chvíľou som pridal jedn príspevok na podobnú tému - pozri su to tu:

http://www.porada.sk/t35987-dan-z-predaja-bytu.html

Spísať zmluvu o prevode nehnuteľnosti nie je až taký problém. Mne sa to podarilo na druhý krát (raz mi zmluvu o prevode bytu z katastra vrátili - trebalo doplniť plochu jednotlivých izieb). Písal som pred viacerými rokmi a mám ju len v papierovej verzii.

Ak si trochu zbehlý v zmluvách a máš aspoň nejaký vzor, môžeš si ju napísať, ale musíš dodržať podmienky, ktoré ustanovuje katastrálny zákon č. 79/1996 v § 39.

Ak si na to netrúfaš, spraví Ti to niektorá realitka alebo právnik, avšak za poplatok 5-10 tisíc SKK.
andrejf
18.11.07,15:49
V pripade, ak by sa z nejakeho dovodu nepreviedlo vlastnicke pravo na katastri, alebo by sa od zmluvy z dovodu uvedeneho v nej odstupilo, je kupujúci povinny vratit pozemok a predavajuci peniaze, ktore prevzal ako kupnu cenu. Takze ak tam bude miesto miliona stotisic, musi vratit tych stotisic, co by asi nebolo velmi dobre.
Odporucam bud tu zmluvu urobit na celu kupnu cenu alebo vyuzit notarsku uschovu.
A este k tomu vzoru, kolkokrat za zivot robite taku velku vec ako kupu nehnutelnosti? Jedenkrat? Dvakrat? Fakt si to chcete napisat sam?
Dobry den,

ked teda na zmluve bude nizsia suma ako realna, ake este riziko hrozi pre mna ako kupujuceho ? Ked mu dam zvysne peniaze az po zapisani do katastra tak to bude pre mna bez problemov nie ? Len neviem ci v katastri urobia prevod hned v ten isty den ...

Mozem spisat nejake potvrdenie ze som mu dal tie zvysne peniaze ? Bude mi to na nieco platne ? Mozem to hned pri tom notarovi spisat ?

Dik moc,
V stredu sa uz kupuje.
andrejf
18.11.07,15:53
Dobry den,

preco do piatich rokov nemozem predat danu nehnutelnost (ked bude nizsia cena na zmluve) ?

A ohladne toho uveru , pri bezucelovej pozicke by nemali byt problemy nie ?

A v pripade sudneho sporu, mozem preukazat predsa nejaky doklad ze som mu dal xy korun vtedy a vtedy, nie ?

A ze je to porusenie danovych predpisov sa tyka iba predavajuceho nie ? Lebo prijal peniaze a nezaplatil dan ... nie ?


Dik moc,
Adaka
20.11.07,18:13
pri bezučelovej to nie je problém a čo sa týka nižšej sumy robí sa to takto všade
Adaka
20.11.07,18:21
tu je kúpna zmluva len si tam doplň tvoje údaje
Zoltán Kovács
20.11.07,18:22
Dobry den,

preco do piatich rokov nemozem predat danu nehnutelnost (ked bude nizsia cena na zmluve) ? Predať môžeš aj do 5 rokov, len potom zdaníš vyššiu sumu, ako je tvoj zisk, totiž nemáš doklad o skutočnej cene nehnuteľnosti za čo si kupoval.

A ohladne toho uveru , pri bezucelovej pozicke by nemali byt problemy nie ?

A v pripade sudneho sporu, mozem preukazat predsa nejaky doklad ze som mu dal xy korun vtedy a vtedy, nie ? Aký doklad, ak na kúpnej zmluve je nižšia cena ako v skutočnosti sa zaplatila?

A ze je to porusenie danovych predpisov sa tyka iba predavajuceho nie ? Ale napomáhal si pri daňovom úniku.
Lebo prijal peniaze a nezaplatil dan ... nie ?


Dik moc,
...................
andrejf
20.11.07,20:08
No doklad o tom ze prevzal odomna koruny, vtedy a vtedy ... podpis, datum a tak.
Zoltán Kovács
21.11.07,06:42
No doklad o tom ze prevzal odomna koruny, vtedy a vtedy ... podpis, datum a tak.

To áno,ale ak na kúpnej zmluve namiesto 1 mil bude iba 700 tis, tak v prípade súdne sporu môžeš vymáhať iba tých 700 tis.
d3 !Ur3
21.11.07,07:56
Urob to tak, že v kúpnej zmluve uvedieš nižšiu sumu a zároveň s predávajúcim uzavri dohodu o zmene kúpnej zmluvy, ktorej predmetom bude zmena výšky kúpnej ceny v sume, ktorú predávajúcemu mieniš dať navyše /datovať ju treba na neskorší deň/. Je dôležité, aby obsah dodatku pamätal na samotnú kúpnu zmluvu a aby v ňom bolo ubezpečenie predávajúceho, že tú sumu od teba prevzal. Na katastri sa predloží len zmluva /rozumej bez dodatku/ spolu s návrhom na vklad. Dodatok má za cieľ ťa ochrániť v budúcnosti.

M I E R
Janculina
12.11.08,11:49
Ahojte,viete mi niekto poradit, ci na kupno predajnej zmluve musi byt uvedeny par. podla ktoreho je zmluva uzatvorena?Napr. Kupno pred. zmluva uzatvorena podla par. 43 a nasl. par 588 a nasledne zakona c....Zbierky zakona bla-bla... Adaka ty si pridal kupno predajnu zmluvu bez paragr., velmi jednoduchu, moze mat i take znenie?Dakujem.
aksas2
12.11.08,11:59
dobrý deň, prosím o zaslanie (ak ma niekto chuť pomôcť) kúpno predajnej zmluvy na stavebný pozemok od súkromnej osoby pre súkromnú osobu.
???? ak predávajúci uvedie na zmluve nižšiu sumu ako v skutočnosti je môže pre mňa ako kupujúceho vyvstať z toho nejaký problém?

ďakujeeem.
ja len, že treba byť opatrný pri kúpnej zmluve na pozemok, treba presne definovať pozemok aj s výmerou a druhom pozemku, ak náhodou nadobúdate viacerí treba sa pozrieť, či to nie je extravilán a či tam nehrozí drobenie, čo sa týka tej kúpnej ceny robí sa to cez dodatok k kúpnej zmluve prípadne cez zmluvu o požičke, treba si zvážiť všetky za a proti ako tu už boli spomínané:)