ricij
09.12.04,07:44
Dobré ránko poraďáci,

mám klientku, ktorá sa živí tým, že uzatvára poistenia - však to poznáte, taká hnusná robota. Nemá však živnostenský list, dostala iba od DÚ DIČ. Môže si uplatniť paušálne výdavky 25%? Dá sa to charakterizovať ako príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ZDP) alebo má smolu a je to § 8 ZDP?
Ďakujem za odpovede.
vladan
09.12.04,09:58
tak táto parketa mi je tak vzdialená ako Austrália :-)))
ricij
09.12.04,09:59
Mno a mohla si mať lentilku. Kto chce lentilku???
esprit
09.12.04,10:05
Veľmi sa v tejto problematike nevyznám, ale nemohol by to byť § 6 ods.1 písm. c (odvolávka 26 - zákon 95/2002 Z.z. o poisťovníctve...)?
ricij
09.12.04,10:08
Presne na to som myslel aj ja. Aj som si očami prešiel zákon, neviem. Myslia sa tým len poisťovne alebo aj ich zástupcovia? Neviem.
judy
09.12.04,10:24
Presne na to som myslel aj ja. Aj som si očami prešiel zákon, neviem. Myslia sa tým len poisťovne alebo aj ich zástupcovia? Neviem.
Podobny problem mam aj ja. /Zivnostou nie je/ - V zakone o zivn. podnikani je §3 ods. 1 pism.c bod 7, len ci sa myslia vsetcia sprostredkovatelia ?
judy
ZuzanaA
09.12.04,10:51
Na tvojom mieste by som sa na to normálne opýtala na DÚ. Však za opýtanie nič nedáš a keď budú vedieť, poradia ti.
ORLEN
09.12.04,11:03
Ja som robila 2 poisťovákov v minulom roku. Tiez nemali pridelené ico. Na danovom mi vraveli, ze môzem do N dat cokolvek co potrebuju na výkon svojej činnosti. Teda od PC po kancelarske. Vraveli ze do roka si moze dat 2 obleky do N. Dalej mobil, pevnu linku vsetky fa. Prenajom kancelarie, len s autom som si nebola ista ci musi byt zaplatena dan. Pytala som sa na to uz na porade, ale nik mi nevedel...
ricij
09.12.04,11:03
Podobny problem mam aj ja. /Zivnostou nie je/ - V zakone o zivn. podnikani je §3 ods. 1 pism.c bod 7, len ci sa myslia vsetcia sprostredkovatelia ?
judyŽivnosťou to nie je, pretože nemá živnostenský list. Jediné, čo tu môže hrať v jej prospech je § 6 ods.1 písm. c (odvolávka 26 - zákon 95/2002 Z.z. o poisťovníctve...)
ricij
09.12.04,11:05
Ja som robila 2 poisťovákov v minulom roku. Tiez nemali pridelené ico. Na danovom mi vraveli, ze môzem do N dat cokolvek co potrebuju na výkon svojej činnosti. Teda od PC po kancelarske. Vraveli ze do roka si moze dat 2 obleky do N. Dalej mobil, pevnu linku vsetky fa. Prenajom kancelarie, len s autom som si nebola ista ci musi byt zaplatena dan. Pytala som sa na to uz na porade, ale nik mi nevedel...Z tvojho príspevku teda usudzujem, že si môžu zrejme dať aj paušál (v jej prípade je podstatne vyšší).
gita
10.12.04,12:01
taká hnusná robota. Nemá však živnostenský list, dostala iba od DÚ DIČ. Môže si uplatniť paušálne výdavky 25%?
Ako môže mať DIČ? keď nemá živnostenský list? Nerozumiem. Ja som robila finančné poradenstvo skoro 2 roky popri zamestnaní. Na to som potrebovala živnostenský list a registráciu na DU.Ale v živnostenskom liste nebolo uvedené uzatváranie poistných zmlúv ani finančné poradenstvo, ale sprostredkovanie obchodu, kúpa a predaj v maloobchode, neviem presne, nemam pri sebe živn. list. Na poisťovanie sa neda žiadať živnosť, musí to byť takto zamuchlované pod niečím iným
Nike
10.12.04,12:08
Skutočne podniká podľa osobitných predpisov § 6.1.c) ZDP. NA DU ju zaregistrovali na základe licencie s poisťovňou - myslím. Má nárok na 25% paušál.

Ale pokiaľ ja viem tak od 1.1.2002 musia mať IČO aj podnikatelia podľa osobitných predpisov. takže odporúčam - informovať sa na štatistike.
ricij
10.12.04,12:24
Skutočne podniká podľa osobitných predpisov § 6.1.c) ZDP. NA DU ju zaregistrovali na základe licencie s poisťovňou - myslím. Má nárok na 25% paušál.
Chválabohu Nike, hej však som ju už poslal po ŽL. Ďakujem ti.
ricij
12.12.04,18:30
Ale vyskakuje tu ešte jeden problém. Ako je to s odvodmi? Považuje sa za SZČO a bude musieť platiť od júla 2005 odvody?
marcelaStanakova
12.12.04,18:44
Mohli by síce poradiť na daňovom úrade ale pochybujem ,že budú ochotní

zrejme ťa pošlú za plateným daňovým poradcom dúfam, že budeš mať šťastie.