claudia
15.11.06,12:21
Ahojte,

viem, že o tejto téme sa už veľa popísalo, ale nenašla som nikde jednu vec. Dnes mi volal kamarát, ktorý ma zaskočil jednou otázkou. Na Slovensku kúpil byt, ktorý chce prenajímať. Lenže on už dva roky pracuje v Írsku a aj sa tam stále zdržiava. Je prenájom z bytu príjem, ktorý má zdaňovať na Slovensku alebo v Írsku? A treba sa registrovať do 30 dní na slovenskom Daňovom úrade?

Ďakujem veľmi pekne:)
skaspa
15.11.06,11:25
§ 2 písm. d) bod 1 zákona č. 595/2003 -daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt 1a) alebo sa tu obvykle zdržiava;

pokiaľ tu stále má trvalý pobyt tak ho zdaňuje na Slovensku
claudia
15.11.06,11:49
Ďakujem, verím, že mu to pomôže :-)
claudia
15.11.06,12:15
Ahojte,

študovala som si nejaké témy teraz na Porade a zistila som, že on by mal vlastne podávať DP aj z príjmov zo zamestnania, ktoré dosiahol v Írsku. Takže tým by to bolo vyriešené, a dával by na Slovensku DP zo mzdy v Írsku aj z prenájmu. Chápem to správne?

Dík
Marína
15.11.06,12:24
claudia
15.11.06,13:39
Marína, ďakujem veľmi pekne. Už som volala aj tomu známemu, takže aj on Ti je vďačný:). Ešte raz vďaka
mina06
31.08.07,12:18
No, môže, ale nemusí to byť tak. Jestvujú aj zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, v ktorých sa hovorí o "daňovej rezidencii". Ak je kamarát dlhodobo v Írsku a má tam aj stály byt, je dosť možné, že je daňovým rezidentom Írskej republiky. Zákon o tom síce takto presne nehovorí, ale mal by požiadať Daňovú správu v Írsku, aby mu o tom vydala potvrdenie. Ďalší postup je taký, že celosvetové príjmy zdaňuje v Írsku, na Slovensku zdaňuje iba ten príjem z prenájmu.