daniek
15.11.06,14:15
poskytujeme zamestnancovi permanentku na kúpalisko na 10 vstupov zo sociálneho fondu. zrazíme zamestnancovi za túto permanentku daň alebo to spadá do § 5 ods. 7 písm. d)
dakujem
Tweety
15.11.06,13:18
poskytujeme zamestnancovi permanentku na kúpalisko na 10 vstupov zo sociálneho fondu. zrazíme zamestnancovi za túto permanentku daň alebo to spadá do § 5 ods. 7 písm. d)
dakujemAK je to kúpalisko zamestnávateľa, tak je to oslobodené od dane, inak 19% daň.
daniek
15.11.06,13:20
nie je to naše kúpalisko takže podľa ktorého ods. § 5 mu to zrazíme?
Tweety
15.11.06,13:21
nie je to naše kúpalisko takže podľa ktorého ods. § 5 mu to zrazíme?
Presne podľa tohto § 5 odst.7,písm.d, kedže to nie je oslobodené od dane, tak dani podlieha.
daniek
15.11.06,13:23
a neplatilo to iba do 31.12.2005? pozri prosím ešte raz § 5 ods. 7 písm. d)
daniek
30.11.06,11:11
opäť obnovujem túto tému lebo už som tu prečítala asi všetky príspevky o čerpaní sociálneho fondu a tie sú rôzne. jeden permanentky zdaňuje druhý nezdaňuje jeden doklad z kozmetiky a kaderníka uznáva druhý neuznáva.
Neviem ale podľa mňa je to takto nejako:
- v zmysle § 7 ods. 2, 3 zákona o SF, kto má kolektívnu zmluvu to čo si v nej zakotví to môže zamestnancovi poskytnúť ale samozrejme že po predložení dokladu mu to v mzde v zmysle § 5 ods. 1 písm. f) zdaní,
- § 5 ods. 7 písm. d) sa vzťahuje iba na prípad keď doklad o použití rekreačného, zdravotníckeho.... zariadenia nepredkladá zamestnanec na preplatenie ale zariadenie prenajme priamo zamestnávateľ a uhradí to dodávateľovi (neprepláca doklad zamestnancovi ktorý si službu už predtým uhradil)
Keď sa mýlim prosím opravte ma.
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem.
Lucy
09.12.06,16:15
Aj ja som pozerala príspevky ohľadom sociálneho fondu, tak som to skúsila zhrnúť čo sa týka športových podujatí:

1) ak zamestnávateľ vlastní vlastné športové zariadenie - jeho poskytnutie zamestnancom je od dane oslobodené - jasné

2) ak firma prenajme telocvičňu, alebo hokejový štadión (faktúra vystavená na zamestnávateľa) - jeho poskytnutie zamestnancom je od dane oslobodené - jasné

3) ak firma nakúpi permanentky na hokejové podujatia a poskytuje ich zamestnancom, sú tieto permanentky predmetom zdanenia - je to tak?
Paula
09.12.06,23:14
Aj ja som pozerala príspevky ohľadom sociálneho fondu, tak som to skúsila zhrnúť čo sa týka športových podujatí:

1) ak zamestnávateľ vlastní vlastné športové zariadenie - jeho poskytnutie zamestnancom je od dane oslobodené - jasné

2) ak firma prenajme telocvičňu, alebo hokejový štadión (faktúra vystavená na zamestnávateľa) - jeho poskytnutie zamestnancom je od dane oslobodené - jasné

3) ak firma nakúpi permanentky na hokejové podujatia a poskytuje ich zamestnancom, sú tieto permanentky predmetom zdanenia - je to tak?

Bod 3) tu ešte riešený nebol a zrejme bude zaujímať viacerých. Poradíte prosím? Vďaka :)
DanielaSL
10.12.06,07:08
Ja len doplním, aby sme to mali kompletné ..... lebo aj takýto prípad môže byť:

Bod 4. Firma povie zamestnancovi, že ak pôjde napr. na plaváreň, do sauny , na hokej a prinesie vstupenku, tak mu ju preplatí.
jaja99
10.12.06,08:12
http://www.porada.sk/t35755-p2-socialny-fond.html


Re: Socialny fond

--------------------------------------------------------------------------------

Zo školenia Ing. Minárskeho:
- do 31.12.2005: použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho ... zariadenia bolo oslobodené vtedy, ak išlo o zariadenie vo vlastníctve zamestnávateľa - § 5 ods. 7 d
- od 1.1.2006: Za nepeňažný príjem oslobodený od dane sa podľa citovaného ustanovenia zákona bude považovať použitie rekreačného, zdravotníckeho ... zariadenia poskytnutého zamestnávateľom
1./ ak si zamestnanci kúpili lístky do posilovne, nejde o poskytnutie zariadenia zamestávateľom, zvyšuje zamestnancom základ dane, môžete im ich preplatiť zo SF ( § 7 ods. 1 zákona 152/1994- regenerácia pracovnej sily ), nevstupuje do VZ (§ 138 ods. 2 - SP, § 13 ods. 4 c - ZP)
2./ ak zamestnávateľ kúpi lístky a poskytne ich zamestnancom, ták záleží na výklade pojmu "poskytnutie zariadenia" - podľa Ing. Minárskeho je to poskytnutie - čiže to je oslobodené od dane, podľa daňového riaditeľstva nie je - DR tvrdí, že poskytnúť sa dá len vlastné alebo prenajaté zariadenie (čo je podľa mňa blbosť). Ak by to išlo, dohodla by som sa s prevádzkovateľom na faktúre so znením: fakturujeme Vám poskytnutie športového zariadenia na obdobie od - do. Ak súhlasíte s Ing. Minárskym - tak je oslobodené od dane a môžeš zároveň čerpať SF.
Neviem, či bolo publikované nejaké oficiálne stanovisko DR.
Paula
10.12.06,09:19
No, mne s tou permanentkou na hokejové stretnutia išlo skôr o to, či sa sledovanie športového zápasu dá považovať za účasť na "kultúrnom" podujatí , ......nie je to ani poskytnutie zariadenia v zmysle zákona , nejedná sa ani o regeneráciu zdravia (divák sa nekorčuľuje a navyše mu hrozí možný infarkt zo sledovaného:) )
Lucy
10.12.06,10:26
No, mne s tou permanentkou na hokejové stretnutia išlo skôr o to, či sa sledovanie športového zápasu dá považovať za účasť na "kultúrnom" podujatí , ......nie je to ani poskytnutie zariadenia v zmysle zákona , nejedná sa ani o regeneráciu zdravia (divák sa nekorčuľuje a navyše mu hrozí možný infarkt zo sledovaného:) )


Presne tak, ak pre zamestnancov prenajmem telocvičňu od nejakého zariadenia, tak je to od dane oslobodené.
Ale ked kúpim zamestnancom permanentky na hokej, na sledovanie hokejových zápasov, je toto možné poskytnúť zamestnancom zo sociálneho fondu? Ked uvažujem, že im môžem kúpiť lístky do divadla, do kina, ku kaderníčke. Tak prečo by som im nemohla zo sociálneho fondu poskytnúť permanentky na hokejové zápasy?
V tomto prípade by som to zdaňovala ako nepeňažný príjem.
Je táto úvaha správna?
V DRAKovi som tento "prípad" nenašla, aj ked som čítala pozorne.
karol.za
10.12.06,11:04
pernamentka na hokejové zápasy podľa mňa v kľude zaradiť ako regenerácia
zdôvodnenie-zamestnanec si na hokeji môže pokričať do chuti,môže nadávať ak jeho mužstvo zle hrá,môže si toto dovoliť v zamestnaní ???,keby kričal a hulákal v práci tak by to šéf považoval za ,,rečnenie,, pri práci a nadávať na prácu a nebodaj na šéfa ??? to by asi urobil prvý a posladný krát u tohto zamestnávateľa,nadávať a hulákať v práci a to aj na zamestnancov prináleží len zamestnávateľovi,alebo vedúcim zamestnancom,zamestnanci sú pri práci mnoho krát pod psychickou záťažou a často krát pracujú v strese,toto si v práci nemôže dovoliť ,,ventilovať,, a tak ho častokrát ,,ventilujú, doma a to nieje najlapšie riešenie,tak prečo by zamestnávateľ nekúpil zamestancom pernamentky na špotové podujatie-hokej,futbal a pod. a tam zamestnanci môžu v kľude ventilovať a potom aj ich pracovné nasadenie bude omnoho vyššie.
a čo sa týka možného infarktu zo sledovaného-to už je z iného ,,súdka,,
s pozdravom karol
:):):):):)
bss
14.08.07,09:11
Naša firma vlastní rekreačné zariadenie - unimobunku v areáli kúpaliska. Chceme ju poskytnúť bezodplatne zamestnancom s rodinami na dovolenku. Firma platí za pozemok pod unimobunkou nájomné správcovi kúpaliska. V cene nájomného je vstup na kúpalisko, spotreba elektriny, vody, poplatok obci za ubytovanie a pod.
1, Bude hodnota dovolenky (napr. 5000 Sk/pobyt) naturálna mzda? Alebo je táto dovolenka oslobodená podľa § 5 ods. 7 písm .d) Zákona 595/2003 ?
2, Vstúpi hodnota dovolenky do vymeriavacieho základu pre sociálne resp. zdravotné poistenie?
3, Firma je platiteľom DPH, správca kúpaliska je platiteľ DPH. Ovplyvní poskytnutie dovolenky DPH firmy?
Mirkaska
15.10.07,08:46
Chcela by som sa opýtať -náklady spoločnosti za prenájom rekreačného zariadenia sú daňovým výdavkom firmy?
Mirkaska
16.10.07,11:41
posúvam.....
Mirkaska
31.10.07,16:41
posúvam - sú výdavky za prenájom rekreačného strediska daňovým výdavkom firmy?
Janinkaaa
20.05.08,06:49
Mám takú otázku k nákupu pernamentiek.
Zamestnávateľ kúpi pernamentky na 10 vstupov do fitka. Ale túto pernametku si zamestnanci medzi sebou požičiavajú.
Evidencia sa nevedie, že kto kedy bol.
Komu to mám zdaniť ?
Tweety
20.05.08,06:51
Mám takú otázku k nákupu pernamentiek.
Zamestnávateľ kúpi pernamentky na 10 vstupov do fitka. Ale túto pernametku si zamestnanci medzi sebou požičiavajú.
Evidencia sa nevedie, že kto kedy bol.
Komu to mám zdaniť ?
Evidencia je potrebná. Určite máte zoznam ľudí, ktorým ste ich poskytli.
Janinkaaa
20.05.08,07:48
Evidenciu nevediem. Ale to sa dá napraviť.
Ako im to zdaním ? Každému zvlášť, podľa toho, kto koľkokrát bol za mesiac ?
Tweety
20.05.08,07:51
Evidenciu nevediem. Ale to sa dá napraviť.
Ako im to zdaním ? Každému zvlášť, podľa toho, kto koľkokrát bol za mesiac ?
Samozrejme takto. Suma za vstupenku/počet vstupov= zdaniteľný príjem .
Vladimír Ozimý
20.05.08,08:30
posúvam - sú výdavky za prenájom rekreačného strediska daňovým výdavkom firmy?

aj keď po funuse hehe keďže otázka je z 10/2007 noo ale tak nie je daňovým výdavkom výdavok na rekreačné zariadenie pre zamestnancov. Hovorí o tom par. 21 ods. ods. 1 písm. f)
Janinkaaa
20.05.08,11:39
Samozrejme takto. Suma za vstupenku/počet vstupov= zdaniteľný príjem .

Ďakujem, Tweety
Ester plus
17.08.10,07:49
Kúpili sme permanentky na kúpalisko, ktoré nám boli vyfakturované aj s DPH. Preplácame ich zo SF. Rozmýšľam či robím dobre ak z tejto faktúry neuplatňujem odpočet DPH.
Ester plus
18.08.10,06:03
posúvam...
Janinkaaa
18.08.10,06:10
Kúpili sme permanentky na kúpalisko, ktoré nám boli vyfakturované aj s DPH. Preplácame ich zo SF. Rozmýšľam či robím dobre ak z tejto faktúry neuplatňujem odpočet DPH.

Áno. Robíš dobre.
Xantypa
29.08.10,19:20
Chcela by som poradiť pri čerpaní SF. Zamestnancom sme sľúbili zo SF na regeneráciu pracovných síl počas prázdnin fin.príspevok vo výške 20 eur. Zamestnanci si nazbierali bločky z plavárne, z kúpaliska, z masáže a pod. Čo teraz? Môžem peniaze vybrať z účtu SF, vyplatiť im ich v hotovosti a potom peniaze započítať do miezd a zdaniť vo výplate? Ďakujem.
adi11
29.08.10,19:25
Chcela by som poradiť pri čerpaní SF. Zamestnancom sme sľúbili zo SF na regeneráciu pracovných síl počas prázdnin fin.príspevok vo výške 20 eur. Zamestnanci si nazbierali bločky z plavárne, z kúpaliska, z masáže a pod. Čo teraz? Môžem peniaze vybrať z účtu SF, vyplatiť im ich v hotovosti a potom peniaze započítať do miezd a zdaniť vo výplate? Ďakujem.

presne tak sa to ma urobit ako pises