japeni
15.11.06,14:04
Dobrý deň, rada by som sa spýtala na nasledovný problém. Staviame budovu a všetky náklady dávam do investícií. Niekde som však počula, že niektoré investície sa môžu dať hneď do nákladov. Nevie mi niekto poradiť, čo je na tom pravda? Ak áno, ktoré služby / napr. podlahové kúrenie, zapojenie elektriny, .../ Ďakujem
timkab
15.11.06,14:22
Podľa môjho názoru všetky obstarávacie náklady až do kolaudácie je potrebné účtovavať ako investície. Dokonca aj projektovú dokumentáciu - je súčasťou obstar.nákladov. Po kolaudácii (tým je potvrdené, že budova môže byť využívaná) zaradím budovu do majetku v hodnote obst.ceny. Až po zaradení je možné technické zhodnotenie do Sk 30 000,- za rok účtovať priamo do nákladov. Ale odporúča sa na každý majetok inú analytiku, aby sa vedelo preukázať, že tech.zhodnotenie na daný majetok nepresiahlo uvedenú hranicu Sk 30.000,- Pod tech.zhnodnotením môžeme rozumieť aj podlahové kúrenie (ak je zabudované až po zaraní budovy do majetku a jeho hodnota aj s inými nákladmi na tech.zhodnotenie nepresiahne Sk 30.000,-/rok.