Jozef Mihál
15.11.06,14:34
So zamestnancom sme skončli pracovný pomer dohodou ku dňu 20.7.2006. Dňa 21.7.2006 si podal žiadosť o predčasný starobný dôchodok, v ten deň mu teda vznikol nárok a dôchodok mu aj priznali.

Má nárok na odchodné vo výške mesačného platu?
Jozef Mihál
15.11.06,13:36
Zamestnanec v uvedenom prípade nemá nárok na odchodné.

Zákonník práce definuje nárok na odchodné v § 76 ods.6 nasledovne:

"(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.".

Nárok na odchodné má zamestnanec vtedy, keď splní všetky tri ďalej uvedené podmienky:

1. Odchodné ešte nikdy predtým nedostal.

2. Zamestnanie skončilo až po po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %.

3. Zamestnanec požiadal o uvedený dôchodok buď v čase trvania pracovného pomeru alebo nasledujúci (pracovný) deň po skončení pracovného pomeru.

V uvedenom prípade sa nesplnila druhá podmienka - nárok na odchodné nie je.

ZP_§76_ods.6
Orsz
03.05.07,16:45
Dobrý deň, pán Mihál,
chcem si upresniť nárok na odchodné v prípade žiadania o predčasný starobný dôchodok. Náš zamestnanec ukončil pracovný pomer dohodou ku dňu 30.4.2007, a v tento deň si aj podal žiadosť o predčasný starobný dôchodok. Mal už vopred zistené, že nárok naň má. Riadny starobný dôchodok by mu vznikol až v decembri 2008. V príručke 1000 riešení 3/2006 je uvedené, ak zamestnanec skončí PP napr. 30.4.2007 a požiada o predčasný starobný dôchodok hneď v prvý pracovný deň po skončení PP, má nárok na odchodné. Akosi sa neviem v tom nájsť, pretože v predchádzajúcom príspevku ste uviedli, že v tom prípade nemá nárok na odchodné, pretože nesplnil druhú podmienku, a to v čase trvania PP mu nevznikol nárok na dôchodok, pretože ho mal priznaný až od nasledujúceho dňa /keďže ide o predčasný, nie riadny/. I keď v mojom prípade je to v deň skončenia, rada by som túto záležitosť pochopila, pretože keby som nechodila na poradu a na draka, tak sa riadim podľa tejto literatúry, a mám pocit, že je to tam nesprávne, alebo to fakt nechápem. Čítam to dokola a tak prosím o ujasnenie. Ďakujem.
mzdypd
24.08.07,06:06
Dobrý deň, pán Mihál,
tiež nemám jasno v tom odchodnom ako Orsz, neviem si nájsť odpoveď, ako sa to skončilo. Jedná sa mi o to, že keď zamestnanec skončí pp 14.09.2007 a od 15.9.2007 bude žiadať predčasný starobný dôchodok, prečo by nemal nárok na odchodné, keď ten zamestnanec sa informoval v SP, že nárok na ten predčasný starobný dôchodok má. Ods. 6/ §76 ZP hovorí, že pri prvom skončení pp po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok a nárok tam je, aj keď ešte žiadosť nepodal o predčasný dôchodok.
Jozef Mihál
27.08.07,06:44
Ad Orsz, mzdypd:

Pripomínam podmienky, ktoré je potrebné splniť, aby zamestnanec dostal odchodné:

Nárok na odchodné má zamestnanec vtedy, keď splní všetky tri ďalej uvedené podmienky:

1. Odchodné ešte nikdy predtým nedostal.

2. Zamestnanie skončilo až po po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %.

3. Zamestnanec požiadal o uvedený dôchodok buď v čase trvania pracovného pomeru alebo nasledujúci (pracovný) deň po skončení pracovného pomeru.



Dôležité je posúdenie druhej podmienky - zamestnanie skončilo po nadobudnutí nároku na dôchodok. Teda časová postupnosť je táto: najskôr musí byť zrejmé, že zamestnanec má nárok na dôchodok a až potom dochádza k skončeniu pracovného pomeru.

Podľa § 67 ods. 1 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"(1) Poistenec má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak

a) bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a
b) suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1, 2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu."

Na porovnanie § 65 ods. 1:

"(1) Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a dovŕšil dôchodkový vek."

Aký je v tom rozdiel:

Pri posúdení, či má nárok na odchodné zamestnanec, ktorý končí pracovný pomer s tým, že na druhý deň požiada o starobný (riadny) dôchodok, vie zamestnávateľ sám posúdiť, či bol zamestnanec dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov a či dovŕšil dôchodkový vek. Ak to zamestnanec spĺňa má nárok na odchodné.

Avšak pri posúdení, či má nárok na odchodné zamestnanec, ktorý končí pracovný pomer s tým, že na druhý deň požiada o predčasný starobný dôchodok, sa nedá na strane zamestnávateľa posúdiť, či nárok na dôchodok má, pretože nárok na predčasný starobný dôchodok sa posudzuje až ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie - teda až ku dňu, ktorý nasleduje po skončení pracovného pomeru, ešte raz citujem § 67 ods. 1 písm. b):

"...suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1, 2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu."

Na druhej strane z logického hľadiska, zmyslom predčasného dôchodku je mať príjem - dôchodok - po skončení zamestnania ešte pred dovŕšením dôchodkového veku. Zmyslom odchodného je akási finančná výpomoc posledného zamestnávateľa, ktorého zamestnanec mal pred odchodom do dôchodku.

Preto ak by sa "prižmúrilo oko" nad citovanými formuláciami Zákonníka práce a zákona o sociálnom poistení a ak by sa nebrali tak striktne, ako ich možno ja vyššie beriem v mojom výklade, tak by sa odstupné malo (mohlo) poskytnúť.
mzdypd
27.08.07,07:11
Ďakujem p. Mihál, rozumiem. Ináč naša zamestnankyňa v SP už bola a vypočítali jej, že by dostala 7 600,- Sk predčasný starobný dôchodok.
Ešte mám otázočku, neviem či takou formou môžem Vás poprosiť. Zadala som otázku v porade v téme " Vaše želanie na vypracovanie otázok" na strane 123 č. 1225 ohľadom preventívnej lekárskej prehliadky a neviem, či mám čakať, alebo nikto mi nechce odpovedať.
Jozef Mihál
27.08.07,07:18
Prosím o trpezlivosť, dnes by som rád zodpovedal na všetky otázky, čo sa za ostatné dni nazbierali.
ketina9
02.09.07,15:35
Dobrý deň.
Poprosím o radu: pracovníčka bola poberateľkou invalidného dôchodku /pokles schopnosti viac ako 70 %/ už pri nástupe do pracovného pomeru na skrátený pracovný úväzok na dobu určitú. K 14.09.2007 končí u nás pracovný pomer. Počas tohto pracovného pomeru nadobudla nárok na starobný dôchodok - bol jej ponechaný dôchodok invalidný - a v pracovnom pomere zostala. Otázka znie: má nárok na odchodné? Neviem posúdiť túto kombináciu, keď už prišla ako dôchodkyňa invalidná a vznikol jej nárok na dôchodok starobný. Vopred ďakujem.
Jozef Mihál
02.09.07,20:53
V uvedenom prípade zamestnankyňa má nárok na odchodné, ak ho ešte nikdy u žiadneho predchádzajúceho zamestnávateľa nedostala.
ketina9
04.09.07,04:43
..veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď, pán mihál..:)
Lucinka23
04.05.10,08:44
Prosím Vás, poraďte mi. Zamestnanec (čiastočný invalid) mal PP do 15.4.2010. Dňa 22.4.2010 dosiahol dôchodkový vek a aj si podal žiadosť o dôchodok. Má nárok na odchodné? Podľa mňa nie, lebo nedosiahol dôchodkový vek počas trvania pracovného pomeru. Uvažujem správne?
Jozef Mihál
04.05.10,08:58
Má nárok na odchodné, ak poberal invalidný dôchodok.

Ak ho nepoberal, nárok na odchodné nemá.
Lucinka23
04.05.10,09:38
Aj v takom prípade, že pracoval u nás iba sezónne? Tento pracovný pomer trval od 1.10.2009 do 15.4.2010. Ešte raz upresním:
15.4. koniec PP
22.4. dovŕšenie dôchodkového veku (62 rokov)
27.4. si podal žiadosť o dôchodok.

Prosím Vás, kde by som sa o tom dočítala viacej? V zákonníku práce je napísané iba, že bezprostrednej po skončením PP!

Ďakujem za Vašu ochotu.
Lucinka23
04.05.10,09:42
A keby mu bolo odchodné vyplatené u zamestnávateľa, od ktorého odchádzal na invalidný dôchodok?

Vypláca sa aj pri odchode na čiastočné invalidný dôchodok t.z. pokles mal 50%.
Lucinka23
04.05.10,09:46
A ešte som zabudla, pracoval iba na skrátený pracovný úväzok t.j. 20 hodín týždenne.
Jozef Mihál
05.05.10,07:24
Treba skutočne povedať, že odchodné mal mať vyplatené pri skončení PP u toho zamestnávateľa, u ktorého mal počas trvania PP priznaný invalidný dôchodok.

Na odchodné je nárok len raz (v živote), to znamená, že pri skončení nasledujúcich PP už nárok na odchodné nemá.


Ešte poznámka.

Nie je podstatné, že šlo o PP na dobu určitú (sezónne práce).

Nie je podstatné, že šlo o kratší úväzok.

Podobné témy:

http://www.porada.sk/t58691-odstupne-a-odchodne.html

http://www.porada.sk/t52091-odchodne-predcasny-dochodok.html
ErikaDP
06.05.10,12:54
V uvedenom prípade zamestnankyňa má nárok na odchodné, ak ho ešte nikdy u žiadneho predchádzajúceho zamestnávateľa nedostala.
Dobrý deň,
prosím o odpoveď k výške odchodného. Zamestnankyňa pred rokom k 1.5.2009 požiadala o predčasný starobný dôchodok, ktorý jej bol priznaný. Pracovný pomer neukončila, predčasný dôchodok poberala popri trvajúcom pracovnom pomere. Zmena však nastala v skrátení úväzku z 8 hod na 4 hod. denne.
Teraz k aktuálnemu dátumu ( k 15.5.2010) ideme skončiť pracovný pomer dohodou. Ide teda o prvé skončenie prac. pomeru po vzniku nároku na dôchodok a teda má nárok na odchdné.
Otázka: Odchodné počítame z priemerného zárobku za 1.Q 2010 ? T.j. počítame z platu ktorý zodpovedal skrátenému polovičnému úväzku kotrý má teraz ?
Lebo keby bola bývala skončila p.pomer hneď pri priznaní predčasného dôchodku v máji 2009, tak odchodné by bolo vyššie, t.j. vo výške platu z plného úväzku.
Jozef Mihál
07.05.10,07:08
Áno, odchodné počítate z priemerného zárobku za predchádzajúci štvrťrok.

Ak výplata odchodného je k 15.5.2010, tak použijete priemerný zárobok vypočítaný za 1. štvrťrok 2010.

Nie je podstatné, kedy a ako došlo k zmene uväzku a tým k zmene výšky mzdy.
ErikaDP
10.05.10,14:23
Áno, odchodné počítate z priemerného zárobku za predchádzajúci štvrťrok.

Ak výplata odchodného je k 15.5.2010, tak použijete priemerný zárobok vypočítaný za 1. štvrťrok 2010.

Nie je podstatné, kedy a ako došlo k zmene uväzku a tým k zmene výšky mzdy.
Ďakujem za odpoveď,
ErikaDP
inpekmzdy
23.06.10,08:06
Dobrý deň, mám otázku:
Zamestanec požiadol o predčasný starobný dochodok u predchádzajúceho zamestnávatela
u ktorého skončil PP 31. 12. 2009
U nás pracuje od 1/2010 až v máji 2010 predložil rozhodnutie o poberaní dôchodku /tvrdí že mu až teraz prišlo /a 30. 06. 2010 aj u nás končí PP mámemu mi vyplatiť odchodné ? Ďakujem moc Gabi
drobeceva
23.06.10,08:28
Dobrý deň, mám otázku:
Zamestanec požiadol o predčasný starobný dochodok u predchádzajúceho zamestnávatela
u ktorého skončil PP 31. 12. 2009
U nás pracuje od 1/2010 až v máji 2010 predložil rozhodnutie o poberaní dôchodku /tvrdí že mu až teraz prišlo /a 30. 06. 2010 aj u nás končí PP mámemu mi vyplatiť odchodné ? Ďakujem moc Gabi
Podstatný je dátum priznania PSD-ale podľa toho vyzerá, že mu vznikol u predchádzajúceho z-ľa, tak tento je povinný mu odchodné vyplatiť.
Pozri na výmer, ktorým dňom je dôchodok priznaný.
TatianaM
14.04.11,04:30
Dobrý deň mám takýto problém:
Prosím o radu vo veci odchodného:
Zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia stratil schopnosť vykonávať svoju prácu (vodič nákladného vozidla) a so zamestnávateľom sa dohodol na skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce dňom 26.4.2010 a zároveň mu bolo vyplatené 3-mesačné odstupné (pracoval dlhšie ako 5 rokov). Pri dohode o skončení pracovného pomeru zamestnanec zamestnávateľovi uviedol, že sa ide evidovať na Úrad práce a žiadne iné dôležité skutočnosti neuviedol. Po necelom roku 12.4.2011 zamestnanec listom zamestnávateľa požiadal o vyplatenie odchodného - k listu priložil rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku o ktoré požiadal 24.4.2010 a tento mu bol priznaný dňa 14.5.2010.
Môže zamestnanec po takej dlhej dobe žiadať od zamestnávateľa vyplatenie odchodného, keď pri skončení pracovného pomeru zamestnávateľovi neoznámil, že požiadal o priznanie invalidného dôchodku a tak urobil až listom skoro po roku? Nie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi oznámiť pri skončení pracovného pomeru, že si podal žiadosť o priznanie invalidného dôchodku (hlavne ak si potom nárokuje vyplatenie odchodného)?
TatianaM
14.04.11,06:50
??????????? Nikto neporadí ????????,
Jana Motyčková
15.04.11,05:59
Na základe §36 ods.1 si myslím, že nárok na odchodné nezanikol, aj keď o odchodné požiadal až po roku.
§36
(1) K zániku práva preto, že sa v ustanovenej lehote neuplatnilo, dochádza len v prípadoch uvedených v § 25 ods. 2, § 63 ods. 3 a 4, § 68 ods. 2, § 69 ods. 3, § 75 ods. 3, § 77, § 103 ods. 4, § 193 ods. 2 a § 240 ods. 8. Ak sa právo uplatnilo po uplynutí ustanovenej lehoty, súd prihliadne na zánik práva, aj keď to účastník konania nenamietne.


Zamestnanec nemá povinnosť informovať, že žiadal o prizanie ID.
TatianaM
15.04.11,06:48
Ďakujem pekne za pomoc.
TatianaM
17.05.11,11:08
Následne k príspevku 21 a 23 mám ešte ďalšiu otázku:
Teda, ak zamestnanec ukončil prac. pomer v apríli 2010. Po roku - v apríli 2011 nás požiadal o vyplatenie odchodného, nakoľko mu tesne po skončení PP (ešte v roku 2010) priznali invalidný dôchodok – 70 %. Pretože má naň nárok, ja mu ho vyplatím v mzde za mesiac apríl 2011. Ako mám postupovať, čo sa týka odvodov na ZP a SP – mám odviesť odvody len na ZP (keďže ukončil PP v roku 2010) alebo aj na SP – to platí od 1.1.2011 a ako ho mám prihlásiť do SP – v mesiaci, v ktorom mu budem vyplácať, ho prihlásim ako zamestnanca s nepravidelným príjmom? A keď som ho už odhlásila zo ZP ako zamestnanca, mám ho znova prihlásiť a následne po vyplatení odhlásiť???
Jana Motyčková
17.05.11,12:14
Keďže PP skončil v r.2010, odvody do SP nebudú, ani sa do SP neprihlasuje.
Do ZP ho treba prihlásiť na mesiac, kedy mu odchodné vyplatené a následne odhlásiť. Poistné na ZP sa z toho zaplatí.
TatianaM
18.05.11,04:44
Ďakujem. Prajem krásny deň
lefa
23.05.11,08:13
Následne k príspevku 21 a 23 mám ešte ďalšiu otázku:
Teda, ak zamestnanec ukončil prac. pomer v apríli 2010. Po roku - v apríli 2011 nás požiadal o vyplatenie odchodného, nakoľko mu tesne po skončení PP (ešte v roku 2010) priznali invalidný dôchodok – 70 %. Pretože má naň nárok, ja mu ho vyplatím v mzde za mesiac apríl 2011. Ako mám postupovať, čo sa týka odvodov na ZP a SP – mám odviesť odvody len na ZP (keďže ukončil PP v roku 2010) alebo aj na SP – to platí od 1.1.2011 a ako ho mám prihlásiť do SP – v mesiaci, v ktorom mu budem vyplácať, ho prihlásim ako zamestnanca s nepravidelným príjmom? A keď som ho už odhlásila zo ZP ako zamestnanca, mám ho znova prihlásiť a následne po vyplatení odhlásiť???

Pri citani tejto temy mam aj ja doplnujucu otazku.
Naozaj ma narok na odchodne? Myslim si, ze narok vznika iba ak by bol ID priznany o viac ako 70%, teda aspon 71 %.
Alebo som nezeregistrovala nejake zmeny v zakone?
Dakujem vopred za vysvetlenie.
Jana Motyčková
23.05.11,08:23
Správne - ak má invaliditu 70%, nemá nárok na odchodné.
Ale je možné, že zadávateľka mala na mysli "nad 70%".
lefa
23.05.11,08:31
Správne - ak má invaliditu 70%, nemá nárok na odchodné.
Ale je možné, že zadávateľka mala na mysli "nad 70%".


No bolo by dobre, ak este nebolo vyplatene a ID je len tych 70 %, aby TATIANA M. odchodne nevyplatila!!!!!!!!
TatianaM
23.05.11,10:26
Ospravedlňujem sa že som Vás zmiatla. Samozrejme má invaliditu nad 70%. A možno že to nie je na škodu pre iných zdôrazniť. Ešte raz vďaka Vám za cenné rady.
Arava
02.06.11,10:35
Prosím poraďákov o radu,Má nárok na vyplatenie odchodného zamestnanec, ktorý splnil všetky tri podmienky:1-odchodné ešte nikdy pred tým nedostal, 2 - zamestnanie skončilo až po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok pokles vykonávať zárobkovú činnosť mal viac ako 70%, 3 - požiadal o uvedený dôchodok v čase trvania pracovného pomeru. avšak zamestanie skončilo úmrtím zamestnanca dňa 31.5.2011. § 35 odst.1 zákonníka práce hovorí, že peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Má nárok na vyplatenie odchodného???
Jana Motyčková
02.06.11,11:06
Ak som dobre pochopila - zamestnanec ID nad 70% (ID mu bol priznaný) zomrel - podľa môjho názoru má nárok na odchodné.
Arava
02.06.11,11:35
Dobrý deň pani Motyčková, áno zamestnanie skončilo úmrtím zamestnanca.
jvp111
06.06.11,11:57
Zamestnanec má 2 súbežné pracovné pomery u jedného zamestnávateľa a požiadal o skončenie pracovných pomerov z dôvodu odchodu do starobného dôchodku. Bude mať nárok z obidvoch prac.pomerov na odchodné?
vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
06.06.11,12:47
Hm, ak skončia v jeden deň, tak áno.
Zuzanak1
16.06.11,06:37
Dobrý deň. Chcem sa s vami poradiť. V záujme znižovania stavov v spoločnosti, chceme prepustiť zamestnankyňu, ktorá v r.2012 pôjde do starobného dôchodku. Ak by požiadala pred skončením PP o predčasný starobný dôchodok, mala by nárok na 1 mesačné odchodné. Ale ak jej dáme výpoveď podľa § 63 ods.1 b)bude mať nárok na 2-3m. odstupné + 2-3m. výpovednú dobu, to sa jej oplatí viac, nie ? A o predčasný dôchodok môže požiadať aj neskôr. Ďakujem za názor.
katka50
16.06.11,06:44
Dobrý deň. Chcem sa s vami poradiť. V záujme znižovania stavov v spoločnosti, chceme prepustiť zamestnankyňu, ktorá v r.2012 pôjde do starobného dôchodku. Ak by požiadala pred skončením PP o predčasný starobný dôchodok, mala by nárok na 1 mesačné odchodné. Ale ak jej dáme výpoveď podľa § 63 ods.1 b)bude mať nárok na 2-3m. odstupné + 2-3m. výpovednú dobu, to sa jej oplatí viac, nie ? A o predčasný dôchodok môže požiadať aj neskôr. Ďakujem za názor.
A ak požiada o dôchodok bezprostredne po ukončení PP má nárok aj na odchodné.
Zuzanak1
16.06.11,06:46
Takže odstupné + výpovedná doba + odchodné ? No to asi nepomôže znížiť náklady :), to sa nám viac oplatí nechať ju pekne dovŕšiť starobný dôchodok.
katka50
16.06.11,07:07
Takže odstupné + výpovedná doba + odchodné ? No to asi nepomôže znížiť náklady :), to sa nám viac oplatí nechať ju pekne dovŕšiť starobný dôchodok.
Nie celkom. Na odchodné bude mať aj potom nárok a pokiaľ požiada o st. dôchodok a nebude chcieť sama ukončiť PP-tiež jej budete musieť dať výpoveď. Priznanie st. dôchodku nie je dôvodom na ukončenie PP.
Zuzanak1
27.06.11,07:54
ok. tak ďakujem pekne.
Sabadka
21.10.11,15:54
Ak zamestnanec požiada o rozviazanie pracovného pomeru k 31.10.2011 a od 01.11.2011 požiada o priznanie predčasného starobného dôchodku má nárok na odchodné?
drobeceva
21.10.11,16:09
Ak zamestnanec požiada o rozviazanie pracovného pomeru k 31.10.2011 a od 01.11.2011 požiada o priznanie predčasného starobného dôchodku má nárok na odchodné?
Adi, má - pozri - do 10 dní po skončení PP
§ 76a
Odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
Sabadka
21.10.11,16:29
Toto viem, Evi, lenže sa nejedná o starobný dôchodok ale o predčasný starobný dôchodok. A v tomto prípade musí byť najskôr rozviazaný pracovný pomer až potom si môže požiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku. A niekde som čítala, že nárok na odchodné má len vtedy ak požiadal o priznanie dôchodku pred rozviazaním pracovného pomeru. No toto podľa nového pri predčasnom dôchodku nehrozí, pretože požiadať môže o predčasný dôchodok vtedy ak nie povinne dôchodkovo poistená. Čítala som aj nejaké príklady a vychádza mi to jednoznačne tak, že ho nemá. Opakujem jedná sa o predčasný starobný dôchodok. Preto sa radšej pýtam, možno ja som pochopila niečo zle a nerada by som nikoho ukrátila ale ani priznať niečo čo nepatrí nechcem.
drobeceva
21.10.11,16:35
Adi, tak si spoločne počkajme na odpoveď;)
katka50
21.10.11,16:36
Toto viem, Evi, lenže sa nejedná o starobný dôchodok ale o predčasný starobný dôchodok. A v tomto prípade musí byť najskôr rozviazaný pracovný pomer až potom si môže požiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku. A niekde som čítala, že nárok na odchodné má len vtedy ak požiadal o priznanie dôchodku pred rozviazaním pracovného pomeru. No toto podľa nového pri predčasnom dôchodku nehrozí, pretože požiadať môže o predčasný dôchodok vtedy ak nie povinne dôchodkovo poistená. Čítala som aj nejaké príklady a vychádza mi to jednoznačne tak, že ho nemá. Opakujem jedná sa o predčasný starobný dôchodok.

Sabadka, veď Evkinej citácii zákona je presne odpoveď na Tvoju otázku. Skončí PP, do 10 dní od ukonč. PP požiada o priznanie predčasného st. dôchodku a má nárok na odchodné. Prečítaj si pozorne odstavec 2.
Sabadka
21.10.11,16:53
Sabadka, veď Evkinej citácii zákona je presne odpoveď na Tvoju otázku. Skončí PP, do 10 dní od ukonč. PP požiada o priznanie predčasného st. dôchodku a má nárok na odchodné. Prečítaj si pozorne odstavec 2.


Katka čítala som a aj ja som to tak pochopila, potom ma zmiatli nasledovné príklady.

1. Zamestnanec ukončí k 31.5. pracovný pomer 28.5 si podá žiadosť o priznanie dôchodku, vzniká jej nárok na odchodné.

2. Zamestnanec ukončí k 31.5.pracovný pomer a k 1.6. si podá žiadosť o priznanie dôchodku - nárok na odchodné jej nevzniká, pretože požiadala o priznanie dôchodku po ukončení PP.

Možno že si to vysvetlil zle ten čo tieto príklady písal a teraz som z toho jeleň :) či jelenica :D
Vysvetlím, prečo ma to metie. Ak by išiel zamestnanec na klasický starobný dôchodok tak je to ok. Lenže v tomto prípade sa jedná o odchod do predčasného starobného dôchodku, o ktorý nemôže požiadať kým je v PP, ale len po jeho ukončení. To či jej ho vôbec priznajú to ešte vôbec nevie. Teda pôjde o pokus-omyl. Skratka 31.10. rozviaže pracovný pomer ale dôvod nebude odchod do predčasného dôchodku, lebo nevie či ho bude mať priznaný.Takže teraz mi poraďte co a jak.
katka50
21.10.11,17:01
Katka čítala som a aj ja som to tak pochopila, potom ma zmiatli nasledovné príklady.

1. Zamestnanec ukončí k 31.5. pracovný pomer 28.5 si podá žiadosť o priznanie dôchodku, vzniká jej nárok na odchodné.

2. Zamestnanec ukončí k 31.5.pracovný pomer a k 1.6. si podá žiadosť o priznanie dôchodku - nárok na odchodné jej nevzniká, pretože požiadala o priznanie dôchodku po ukončení PP.

Možno že si to vysvetlil zle ten čo tieto príklady písal a teraz som z toho jeleň :) či jelenica :D
Vysvetlím, prečo ma to metie. Ak by išiel zamestnanec na klasický starobný dôchodok tak je to ok. Lenže v tomto prípade sa jedná o odchod do predčasného starobného dôchodku, o ktorý nemôže požiadať kým je v PP, ale len po jeho ukončení. To či jej ho vôbec priznajú to ešte vôbec nevie. Teda pôjde o pokus-omyl. Skratka 31.10. rozviaže pracovný pomer ale dôvod nebude odchod do predčasného dôchodku, lebo nevie či ho bude mať priznaný.Takže teraz mi poraďte co a jak.

Sabadka, v citácii zákona od Evky v § 76a ods. 1 máš uvedený aj predčasný st. dôchodok. V ods. 2 máš odvolávku na ods.1, ak požiada o uvedené dôchodky buď počas PP, alebo do 10 dní od ukončenia PP. Tvoj zamestnanec ukončí PP, do 10 dní požiada o predč. st. dôchodok. Po obdržaní Rozhodnutia o priznaní Ti ho predloží - a Ty aj keď možno po 3 mesiacoch od ukonč. PP /lebo Soc. poisť. má tuším 90 dňovú lehotu na priznanie/ mu odchodné vyplatíš, pretože splnil podmienku vyplatenia odchodného.
Sabadka
21.10.11,17:12
Sabadka, v citácii zákona od Evky v § 76a ods. 1 máš uvedený aj predčasný st. dôchodok. V ods. 2 máš odvolávku na ods.1, ak požiada o uvedené dôchodky buď počas PP, alebo do 10 dní od ukončenia PP. Tvoj zamestnanec ukončí PP, do 10 dní požiada o predč. st. dôchodok. Po obdržaní Rozhodnutia o priznaní Ti ho predloží - a Ty aj keď možno po 3 mesiacoch od ukonč. PP /lebo Soc. poisť. má tuším 90 dňovú lehotu na priznanie/ mu odchodné vyplatíš, pretože splnil podmienku vyplatenia odchodného.



No vidíš, takúto polopatistickú odpoveď a uistenie som potrebovala. Ďakujem :)
vieraaaa
21.10.11,17:30
Ja by som ešte k tomu odchodnému dodala, že tie príklady z mája Ťa mohli popliesť, lebo toto nové znenie v ZP (tých 10 dní) platí od 1.9.2011, tj. v máji to platilo inak.
katka50
21.10.11,17:34
Ja by som ešte k tomu odchodnému dodala, že tie príklady z mája Ťa mohli popliesť, lebo toto nové znenie v ZP (tých 10 dní) platí od 1.9.2011, tj. v máji to platilo inak.
Ale aj vtedy bol nárok na odchodné, len musel zamestnanec oň požiadať bezprostredne po ukonční prac. pomeru. Teraz to predĺžili na tých 10 dní.
certik
13.11.11,14:18
Prosím vás pekne o radu: zamestnanec a súčasne predčasný starobný dôchodca dostal výpoveď s 2-mesačnou výpovednou dobou. Pracovný pomer tak skončí 31.12.2011. Myslím, že má nárok na odchodné, nakoľko je už predčasný starobný dôchodca a odchodné mu nebolo ešte nikdy vyplatené. Stačí, ak dá zamestnávateľovi žiadosť o vyplatenie odchodného do 31.12.2011? Vopred ďakujem za radu.
VERONIKA6
13.11.11,14:54
Odchodné vypláca zamestnávateľ bez žiadosti zamestnanca. Vyplýva zo zákona § 76.
Mila123
13.11.11,14:56
Odchodné vypláca zamestnávateľ bez žiadosti zamestnanca. Vyplýva zo zákona § 76.
v zákonníku práce § 76a o odchodnom....
je uvedené....
§ 76a
Odchodné


(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
Mila123
13.11.11,14:58
zamestnanec má 10 pracovných dní (po ukončení PPV) na to,aby požiadal z-teľa o vyplatenie odchodného....
Mila123
13.11.11,15:00
má nárok na vyplatenie i odchodného (žiada ho do 10 dní po ukončení PPV) i odstupného.....tieto dva nároky sa nevylučujú....
hagy
14.11.11,08:16
Treba čítať poriadne znenie ods.2 - ak zamestnanec požiada o dôchodok a nie o odchodné t.z. že o odchodné nemusí žiadať má naň nárok priamo zo zákona ak splní vyššie uevedenú podmienku.
Jana Motyčková
14.11.11,08:53
Súhlas s hagy.
Mila123
14.11.11,09:02
zvláštne je to, že pán minister Mihál, bola som na jeho prednáške, sám spomínal, že má zamestnanec čas na podanie žiadosti o vyplatenie odchodného (možno som to aj nesprávne pochopila)...........školenie bolo 11 11 2011 v KE....
a pozrela som do znenia zákona, máte pravdu....
certik
14.11.11,09:05
Ďakujem veľmi pekne za názory. Zamestnávateľ tvrdil, že si musí napísať žiadosť, ale áno máte pravdu - v zákone nič také nie je. Ešte raz vďaka.
Jana Motyčková
14.11.11,09:07
Žiadosť podať nemusí, ale musí zdokladovať, že mu bol priznaný dôchodok (aj dodatočne), potom automaticky má nárok na odchodné.
certik
14.11.11,09:11
Žiadosť podať nemusí, ale musí zdokladovať, že mu bol priznaný dôchodok (aj dodatočne), potom automaticky má nárok na odchodné.

Ďakujem
olga84
12.09.12,08:58
Dobrý deň. Prosím Vás súrne o odpoveď ohľadom odchodného. Zamestnankyňa dovŕši dôchodkový vek 16.9.2012, od tohto dátumu si ide požiadať o starobný dôchodok. Zamestnávateľa žiadala o ukončenie PPV dohodou k 15.9.2012, nakoľko už nechce ďalej pracovať. Bude mať nárok na odchodné, ak požiada v SP o dôchodok v pondelok 17.9.2012? Alebo musí PPV ukončiť až 16.9.2012 /deň nároku na dôchodok/, alebo až po tomto dni, aby dostala odchodné? Ďakujem.
tictac7
12.09.12,09:09
§ 76a ods. 1 ZP píše jasne "...pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na...."


​teda PP má byť ukončený najskôr 17.9.
Jozef Mihál
12.09.12,12:08
Dobrý deň. Prosím Vás súrne o odpoveď ohľadom odchodného. Zamestnankyňa dovŕši dôchodkový vek 16.9.2012, od tohto dátumu si ide požiadať o starobný dôchodok. Zamestnávateľa žiadala o ukončenie PPV dohodou k 15.9.2012, nakoľko už nechce ďalej pracovať. Bude mať nárok na odchodné, ak požiada v SP o dôchodok v pondelok 17.9.2012? Alebo musí PPV ukončiť až 16.9.2012 /deň nároku na dôchodok/, alebo až po tomto dni, aby dostala odchodné? Ďakujem.

http://www.porada.sk/t192032-zakonnik-prace-a-76a-odchodne.html

Zákonník uvádza jednu z podmienok ako "...po nadobudnutí nároku na ... dôchodok", takže PP by mal skončiť až po 16.9.2012.
olga84
12.09.12,12:40
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
zuzana
28.12.12,12:04
Ak zamestnanec mal 08.05.2012 60 rokov, teraz 31.12.2012 skončil p.p. dohodou -odchod do predčasného dôchodku, o dôchodok požiada 2.1.2013, mu ho asi priznajú od 1.1.2013, ja mu môžem odchodné vyplatiť už za 12/2012? alebo až po priznaní dôchodku v januári 2013, teda mu bude vyplatené začiatkom februára? Už mu pri výplate v januárovej výplate nebudem uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane?? keďže mu bude priznaný dôchodok od 1.1.2013????
zuzana
31.12.12,10:01
Môžem mu to odchodné vyplatiť v decembrovej výplate?
Jozef Mihál
01.01.13,17:58
Ad zuzana:

Ak sa so zamestnancom dohodnete na vyplatení odchodného už v decembrovej výplate, môžete to takto urobiť.

Zamestnanec Vám však musí dodatočne doručiť rozhodnutie SP o priznaní predčasného starobného dôchodku.
zuzana
01.01.13,18:14
Ďakujem za pomoc.
milanr
03.05.13,11:34
Dobrý deň, zamestnanec dovŕši v máji 62 rokov, chce si požiadať o starobný dôchodok a zároveň chce v máji rozviazať pracovný pomer. Aký doklad má predložiť zamestnávateľovi, aby mu mohol v mzde za mesiac máj vyplatiť odchodné? Stačí nejaké potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že si požiadal o dôchodok, alebo musí predložiť Rozhodnutie o priznaní dôchodku, to mu však pošlú až o niekoľko týždňov neskôr. Ďakujem
Jozef Mihál
03.05.13,14:36
Potrebné je rozhodnutie o priznaní dôchodku a je na zamestnávateľovi, či odchodné vyplatí s poslednou výplatou v dobrej viere, že zamestnancovi bude dôchodok priznaný - alebo počká pokiaľ mu zamestnanec rozhodnutie o priznaní dôchodku nedoručí.
olga84
16.09.13,13:35
Dobrý deň. Prosím Vás, je nárok na výplatu odchodného, ak zamestnanec zomrel? Bol u nás zamestnaný od roku 2003 a od júna 2011 poberal invalidný dôchodok nad 70%. Ak áno, tak podľa vyššej kolektívnej zmluvy /ktorá sa nás týka/je to v sume jedného funkčného platu nad rozsah ustanovený v § 76a ZP. My ale máme aj podnikovú kolektívnu zmluvu, kde sa o odchodnom nehovorí. Takže mám vyplatiť odchodné iba násobok platu podľa ZP, alebo dvojnásobok platu podľa ZP aj podľa vyššej kolektívnej zmluvy, aj keď v podnikovej KZ to nemáme uvedené? Ďakujem.
olga84
19.09.13,06:17
Dobrý deň. Prosím Vás, je nárok na výplatu odchodného, ak zamestnanec zomrel? Bol u nás zamestnaný od roku 2003 a od júna 2011 poberal invalidný dôchodok nad 70%. Ak áno, tak podľa vyššej kolektívnej zmluvy /ktorá sa nás týka/je to v sume jedného funkčného platu nad rozsah ustanovený v § 76a ZP. My ale máme aj podnikovú kolektívnu zmluvu, kde sa o odchodnom nehovorí. Takže mám vyplatiť odchodné iba násobok platu podľa ZP, alebo dvojnásobok platu podľa ZP aj podľa vyššej kolektívnej zmluvy, aj keď v podnikovej KZ to nemáme uvedené? Ďakujem.

Prosím Vás pekne o odpoveď. Neviem to sama vyriešiť.
olga84
24.09.13,11:37
Prosím Vás pekne o odpoveď. Neviem to sama vyriešiť.

Prosím, odpovedá niekto v tejto téme, alebo už je uzatvorená a mám to dať do inej témy?
Jozef Mihál
25.09.13,06:06
Podľa § 59 ods. 4 Zákonníka práce pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.

Podľa § 76a ZP zamestnancovi patrí odchodné pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %.

Môže byť sporné, či pojmy "skončenie pracovného pomeru" a "zánik pracovného pomeru" sú pre posúdenie nároku na odchodné rovnocenné. Podľa môjho názoru rovnocenné sú a pozostalí zomretého zamestnanca tak majú nárok na odchodné.

Podobne, ako v prípade, ak by zamestnanec zomrel vo výpovednej lehote a mal by nárok na odstupné - ktorý by tak prešiel na dedičov zamestnanca.
olga84
25.09.13,09:01
Ďakujem za odpoveď. A čo sa týka tej kolektívnej zmluvy? Podľa mňa, aj keď to nie je v podnikovej, patrí mu násobok platu podľa vyššej kolektívnej zmluvy, teda vyplatím dvojnásobok odchodného. Uvažujem správne?
topper1
01.10.13,07:29
Dobrý deň,

ak zamestnanec skončí pracovný pomer dohodou k 30.09.2013 a od 1.10. 2013 ma nárok na starobný dôchodok, patrí mu v tom prípade odchodné? Ďakujem
Jozef Mihál
02.10.13,06:13
Ďakujem za odpoveď. A čo sa týka tej kolektívnej zmluvy? Podľa mňa, aj keď to nie je v podnikovej, patrí mu násobok platu podľa vyššej kolektívnej zmluvy, teda vyplatím dvojnásobok odchodného. Uvažujem správne?

Ak je u zamestnávateľa uzatvorená podniková kolektívna zmluva a zároveň sa uplatňuje kolektívna zmluva vyššieho stupňa, zamestnanec má právo na príslušné nároky vyplývajúce z oboch kolektívnych zmlúv. Pričom v prípade, že tá istá vec je upravená v oboch KZ, zamestnanec má právo na nárok, ktorý je upravený vo väčšom rozsahu.

V danom prípade podniková KZ neupravuje vyšší nárok na odchodné, KZ vyššieho stupňa však áno - teda platí nárok podľa KZ vyššieho stupňa - odchodné vo výške 2 mesačných platov.
Jozef Mihál
02.10.13,06:20
Dobrý deň,

ak zamestnanec skončí pracovný pomer dohodou k 30.09.2013 a od 1.10. 2013 ma nárok na starobný dôchodok, patrí mu v tom prípade odchodné? Ďakujem

Áno, patrí.

http://www.porada.sk/t192032-zakonnik-prace-a-76a-odchodne.html
anny
03.10.13,10:06
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako má postupovať organizácia v tomto prípade:
zamestnanec je na PN od 26.8.2012, 52.týždňom mu Soc.poisťovňa neplatí nemocenské a požiadal o dôchodok invalidný, ktorý mu bude priznaný vo výške 75%/plný invalidný/. Ako má pokračovať organizácia, je naďalej na PN až do vydania rozhodnutia zo Soc.poisťovne. Organizácia ho bude evidovať na PN a keď príde rozhodnutie /cca 2 mesiace/, ukončí sa pracovný pomer, môže to byť dohodou? Bude mať nárok na odchodné? Ďakujem za pomoc a radu ako ďalej.
Jozef Mihál
03.10.13,10:33
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako má postupovať organizácia v tomto prípade:
zamestnanec je na PN od 26.8.2012, 52.týždňom mu Soc.poisťovňa neplatí nemocenské a požiadal o dôchodok invalidný, ktorý mu bude priznaný vo výške 75%/plný invalidný/. Ako má pokračovať organizácia, je naďalej na PN až do vydania rozhodnutia zo Soc.poisťovne. Organizácia ho bude evidovať na PN a keď príde rozhodnutie /cca 2 mesiace/, ukončí sa pracovný pomer, môže to byť dohodou? Bude mať nárok na odchodné? Ďakujem za pomoc a radu ako ďalej.

Ak je záujem na ukončení PP dohodou, môžete tak urobiť okamžite, nemusíte čakať na ukončenie PN, resp. na rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku.

Invalidný dôchodok bude priznaný so spätnou účinnosťou, čiže zamestnanec bude mať pri ukončení PP (jedno ako a kedy) nárok na odchodné.
rrrrr
02.11.13,16:49
Dobry vecer,
zamestnanec skoncil k 31.7..2013 pracovny pomer odchodom do dochodku. Narok na odchodne ma. Ale az teraz priniesol papier o priznani dochodku. Cize az teraz ideme vyplatit odchodne.
Len sa chcem uistit. Pre vypocet odchodneho si zoberiem priemerny zarobok za 2. Q roku 2013? Alebo sa si vypocitam priemer za 3.Q 2013? ale kedze narok vznika po skonceni pomeru a keby som mala papier, tak odchodne vyplati v 7/2013, tak si myslim, ze beriem do uvahy 2.Q roku 2013.
Dakujem za pomoc
anny
11.11.13,08:31
Ak je záujem na ukončení PP dohodou, môžete tak urobiť okamžite, nemusíte čakať na ukončenie PN, resp. na rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku.

Invalidný dôchodok bude priznaný so spätnou účinnosťou, čiže zamestnanec bude mať pri ukončení PP (jedno ako a kedy) nárok na odchodné.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
ferob
26.02.14,06:56
Zamestnanec má nárok na starobný dôchodok 4.3.2014. Chce ukončiť pracovný pomer dohodou - zamestnávateľ súhlasí. Kedy s ním máme ukončiť prac. pomer, aby zamestnancovi vznikol nárok na odchodné? Na soc. poisť. pôjde požiadať o st. dôchodok 4.3.2014.
Jozef Mihál
26.02.14,15:32
§ 76a ods. 1 Zákonníka práce:

Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok ...

Preto ak má mať nárok na odchodné, PP by mal skončiť po 4.3.2014 - teda najskôr 5.3.2014 alebo ďalšie dni.
tina m
29.06.14,14:04
Dobrý deň,

moja otázka sa týka vyplatenia odchodného pri skončení PP a následne bezprostredne nadväzujúcom PP k tomu istému zamestnávateľovi.



Zamestnancovi vznikol nárok na starobný dôchodok dňa 29.05.2013. Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli na skončení PP (§60) ku dňu 31.07.2014 (odhláška zo SP) a od 01.08.2014 bezprostredne nadväzujúcom PP (nová pracovná zmluva). Zamestnanec si chce dať prepočítať dôchodok a zároveň žiada vyplatiť odchodné.

Viem, že zamestnanec má nárok na vyplatenie odchodného, ale bude v súlade so zákonom, ak zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi odchodné v mzde za júl 2014 alebo až keď zamestnanec úplne odíde z firmy ?

Ja by som ho vyplatila v mzde za júl, ak sa mýlim, prosím, opravte ma.



Vopred ďakujem za Váš názor.
Jozef Mihál
30.06.14,12:18
Zamestnanec má nárok na odchodné pri prvom skončení PP, v danom prípade vo výplate za júl 2014.
ferob
28.07.14,06:19
Zamestnanec požiadal o starobný dôchodok 22.7.2014 (v ten deň bude mať 62 rokov). Zatiaľ pracuje, chce ukončiť PP dohodou, len ešte sme sa nedohodli ku ktorému dátumu. Predpokladám, že už splnil nárok na odchodné (požiadal o st. dôch. pred skončením PP) a nie je potrebné do 10 dní ukončiť pracovný pomer. Je to tak, môžme ukončiť PP aj o mesiac, dva, tak aby mal stále nárok na odchodné?
Jana Motyčková
29.07.14,05:27
Pri žiadosti o dôchodok nie je nutné ukončovať pracovný pomer, ani do 10 dní.
ferob
29.07.14,05:58
Pri žiadosti o dôchodok nie je nutné ukončovať pracovný pomer, ani do 10 dní.

ok, ďakujem. Čiže dobre chápem, aj keď ukončí PP aj o mesiac, dva, stále bude mať nárok na odchodné?
Jana Motyčková
29.07.14,08:17
Áno .
MajaV
26.09.14,06:25
Zamestnanec ukončil pracovný pomer 1 deň po vzniku nároku na dôchodok. Do desiatich dní požiadal o dôchodok. Musí do 10 dní aj oznámiť bývalému zamestnávateľovi, že požiadal o dôchodok? Alebo to môže urobiť aj neskôr?
Marta K.
02.02.15,09:55
Zamestnankyňa pracuje v našej organizácii od roku 3/2007 na skrátený pracovný úväzok. Okrem nás však mala hlavný pracovný pomer v inej organizácii. V 3/2013 priniesla rozhodnutie zo SP že jej bol priznaný starobný dôchodok od 10/2011. K 31.01.2015 požiadala o skončenie pracovného pomeru dohodou. Má nárok na odchodné? Ako zistíme, či nedostala odchodné už u zamestnávateľa, kde mala hlavný pracovný pomer, nakoľko tam už asi skončila pracovný pomer niekedy v roku 2013. (nevieme to na 100 %)

§ 76a Odchodné

(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.
Jozef Mihál
14.02.15,15:30
Zamestnankyňa pracuje v našej organizácii od roku 3/2007 na skrátený pracovný úväzok. Okrem nás však mala hlavný pracovný pomer v inej organizácii. V 3/2013 priniesla rozhodnutie zo SP že jej bol priznaný starobný dôchodok od 10/2011. K 31.01.2015 požiadala o skončenie pracovného pomeru dohodou. Má nárok na odchodné? Ako zistíme, či nedostala odchodné už u zamestnávateľa, kde mala hlavný pracovný pomer, nakoľko tam už asi skončila pracovný pomer niekedy v roku 2013. (nevieme to na 100 %)

§ 76a Odchodné

(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.


Požiadajte zamestnankyňu o nahliadnutie do potvrdenia o zamestnaní, ktoré jej vystavil iný zamestnávateľ pri ukončení pracovného pomeru podľa § 75 Zákonníka práce. Tam by mal byť uvedený údaj o tom, či jej bolo vyplatené odchodné.
VERONIKA6
20.02.15,08:52
Zamestnanec požiadal o starobný dôchodok v mesiaci január, kedy dovŕšil dôchodkový vek. Zamestnaný je na dobu určitú, ktorá mu uplynie 31.3. Má zamestnávateľ povinnosť mu vyplatiť odchodné, keď bol u neho zamestnaný na dobu určitú?
Jana Motyčková
22.02.15,06:57
Má povinnosť. Povinnosť vyplácať odchodné nezávisí od toho, či je zmluva na dobu určitú alebo neurčitú a dokonca ani od dĺžky trvania zamestnania.
Barbara 13
05.03.15,16:57
Odstupné vo verejnej správe

Chcela by som sa spýtať, z čoho mám vychádzať pri vyplatení odstupného zamestnancovi , ktorý skončil pracovný pomer vo verejnej správe dohodou podľa § 60 ods. 1, z dôvodu organizačnej zmeny.

Pracovný pomer skončil ku dňu 28.2.2015. V dohode je uvedené, že zamestnanec má nárok na odstupné podľa ust. § 76 ods. 2 Zákonníka práce.

Otázka znie : Keďže zamestnanec bol odmeňovaný podľa zákona č.553/2003 Z.z. Zákon o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, podľa čoho sa vypláca odstupné? Berie sa v tomto prípade priemerný zárobok z priemeru jeho funkčného platu?
Je v tomto prípade správny tento postup :

Funkčný plat za obdobie XI.,XII.,I. vydelím tromi a takto dosiahnem priemerný funkčný plat, ktorý potom vynásobím xx počtom mesiacov nároku na odstupné?

Ďakujem za odpoveď.
Barbara 13
06.03.15,10:31
Pracovný pomer skončil ku dňu 28.2.2015. V dohode je uvedené, že zamestnanec má nárok na odstupné podľa ust. § 76 ods. 2 Zákonníka práce.



Keďže zamestnanec bol odmeňovaný podľa zákona č.553/2003 Z.z. Zákon o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, podľa čoho sa vypláca odstupné? Berie sa v tomto prípade priemerný zárobok z priemeru jeho funkčného platu?
Je v tomto prípade správny tento postup :

Funkčný plat za obdobie XI.,XII.,I. vydelím tromi a takto dosiahnem priemerný funkčný plat, ktorý potom vynásobím xx počtom mesiacov nároku na odstupné?
Jozef Mihál
06.03.15,12:17
Pri určení výšky odstupného postupujete podľa § 29 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme:


"(2) Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa § 1 ods. 1, obsahujú ustanovenia o priemernom zárobku alebo o priemernej mzde, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4 až 6, plat pri výkone inej práce alebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie."


Čiže pozor, nepriemerujete funkčný plat za predchádzajúce tri mesiace ale vychádzate z funkčného platu platného pre mesiac február 2015.
certik
11.03.15,09:25
Dobrý deň,
prosím vás o radu: zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli na skončení PP dohodou z dôvodu podľa §63 ods.1c., nakoľko bol zamestnancovi priznaný ID s poklesom 80%.
1. Zamestnávateľ má povinnosť vyplatiť mu odstupné vo výške 2-násobku jeho priem.mes.zárobku.
2. Má nárok aj na odchodné, nakoľko mu vznikol nárok na invalidný dôchodok?
3.Odchodné a odstupné môžem vyplatiť súbežne?


Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
11.03.15,15:35
Dobrý deň,
prosím vás o radu: zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli na skončení PP dohodou z dôvodu podľa §63 ods.1c., nakoľko bol zamestnancovi priznaný ID s poklesom 80%.
1. Zamestnávateľ má povinnosť vyplatiť mu odstupné vo výške 2-násobku jeho priem.mes.zárobku.
2. Má nárok aj na odchodné, nakoľko mu vznikol nárok na invalidný dôchodok?
3.Odchodné a odstupné môžem vyplatiť súbežne?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Ide o ID s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%. Podľa § 76a ods. 1 tak zamestnancovi vzniká nárok na odchodné, pretože ide o prvé skončenie pracovného pomeru po vzniku nároku na takýto ID.

Odchodné i odstupné by mali byť podľa § 132 a § 129 ods. 3 vyplatené pri skončení pracovného pomeru spolu so mzdou v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru, teda vo výplatnom termíne za posledný mesiac trvania pracovného pomeru.
inuš
17.03.15,10:22
Zamestnankyňa 23.4.2015 nadobudne nárok na riadny starobný dôchodok. Už nechce pracovať ďalej. Dohodli sme sa na rozviazaní pr.pomeru ku dňu 23.4.2015. Na druhý deň pôjde požiadať o starobný dôchodok a vyžiada si od SP potvrdenie, že požiadala o starobný dôchodok do 10 dní po skončení pr.pomeru. Musím jej k tomuto dňu vystaviť ELDP. Môžem jej vyplatiť odchodné už v aprílovej výplate? Rozhodnutie od SP o priznaní dôchodku totiž dostane až o niekoľko mesiacov.
Jozef Mihál
18.03.15,07:34
Zamestnankyňa 23.4.2015 nadobudne nárok na riadny starobný dôchodok. Už nechce pracovať ďalej. Dohodli sme sa na rozviazaní pr.pomeru ku dňu 23.4.2015. Na druhý deň pôjde požiadať o starobný dôchodok a vyžiada si od SP potvrdenie, že požiadala o starobný dôchodok do 10 dní po skončení pr.pomeru. Musím jej k tomuto dňu vystaviť ELDP. Môžem jej vyplatiť odchodné už v aprílovej výplate? Rozhodnutie od SP o priznaní dôchodku totiž dostane až o niekoľko mesiacov.
Odporúčam vyplatiť, resp. vyplatiť môžete.
inuš
18.03.15,11:48
Ďakujem.
hagy
18.03.15,12:10
Pozrite odpoveď č. 85 a 86 zo strany č. 5 tejto témy.
Anez
27.04.15,08:44
Dobrý deň,



chcem sa spýtať, či má nárok na odchodné aj zamestnanec (výsluhový dôchodca od r. 2001), ktorý požiadal o starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Tento mu bol priznaný od 09/2014 a pracovný pomer bude ukončený 04/2015. Ďakujem za odpoveď.
Anez
04.05.15,12:31
Dobrý deň p. Mihál, môžem poprosiť o odpoveď na moju predchádzajúcu otázku (č. 107). Ďakujem
obecbracovce
21.01.17,16:45
Zamestnanec narodený 7.1.1955 je poberateľom inval.dôchodku s poklesom nad 70 % - dovŕši dôchodkový vek 24.03.2017.
Otázka:
- v soc.poisťovni môže žiadať o prepočet na star.dôchodok dňa 24.03.2017
alebo 23.3.2017 ?
- ak by pracovný pomer ukončil dňa 31.03.2017 - u zamestnávateľa má nárok na odchodné, o ktoré musí požiadať najneskôr do 10-tich prac,dní - teda cca do 13.4.2017 ? Odchodné by malo vyplatené vo výške 1-mesačného platu + 1-mesačný plat podľa kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (obec) ?
Má ešte nejaké nároky, resp. má voči zamestnancovi nejaké povinnosti zamestnávateľ?
Jana Motyčková
23.01.17,09:21
Ak sa pýtate, kedy má podať žiadosť, je to jedno.
O odchodné žiadať nemusí. Nárok naň má automaticky, ak je to prvé skončenie pracovného pomeru po vzniku nároku na dôchodok.
10-dňová lehota sa týka podania žiadosti o dôchodok, nie žiadosti o odchodné. Keďže ale už má ID nad 70%, tak je tá lehota pre neho bezpredmetná.
Nárok podľa kolektívnej zmluvy neviem, lebo ju nepoznám.
ankaolexova
27.02.17,07:12
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či na vyplatenie odchodného má vplyv to, že zamestnankyňa od 18 rokov vystriedala viacero zamestnávateľov a bola medzitým aj vedená na úrade práce ako nezamestnaná. U nás pracuje 13 rokov, ako sme ju prijali do pracovného pomeru. V apríli dosiahne dôchodkový vek, už sa bola informovať, nárok na starobný dôchodok bude mať. Má nárok na odchodné ?

Ďakujem.
Jozef Mihál
27.02.17,19:52
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či na vyplatenie odchodného má vplyv to, že zamestnankyňa od 18 rokov vystriedala viacero zamestnávateľov a bola medzitým aj vedená na úrade práce ako nezamestnaná. U nás pracuje 13 rokov, ako sme ju prijali do pracovného pomeru. V apríli dosiahne dôchodkový vek, už sa bola informovať, nárok na starobný dôchodok bude mať. Má nárok na odchodné ?

Ďakujem.

Má.
obecbracovce
06.03.17,17:46
Dobrý deň!
Robím mzdovú účtovníčku už dlhšie, ale teraz prvýkrát mám prípad, kedy zamestnanec odchádza do starobného dôchodku . (už som sa na niečo pýtala aj v príspevku č.109, č.110)
Prosím vás, môže mi niekto poradiť ako mám ja ako zamestnávateľ a aj zamestnanec postupovať? Čítala som viac článkov o tom, ale už sa mi všetko mieša. Takže:
1) z-c poberateľ inv. dôchodku nad 70 % dosiahne dôchodkový vek 24.3.2017.
2) dňa 23.3.2017 ukončí pracovný pomer, alebo je lepšie ukončiť PP až 31.3.2017?
3) dňa 24.3.2017 požiada sociálnu poisťovňu o starobný dôchodok - kde sa spíše žiadosť
4) s potvrdením zo soc. poisťovne sa preukáže u zamestnávateľa, že spísal žiadosť o star.dôch.
5) zamestnávateľovi doručí „Žiadosť o vyplatenie odchodného“
6) dočítala som sa, že na vyplatenie odchodného je zamestnávateľovi potrebné doložiť rozhodnutie zo sociálnej poisťovne o priznaní starobného dôchodku, ktoré SP doručí zvyčajne do 60 dní, teda dovtedy sa odchodné nevypláca.
7) odvádza sa z vyplatenia odchodného daň, odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne?
8) ak zamestnávateľ čaká na rozhodnutie 60 dní –a ak sa platia odvody do ZP a SP, potom musím pri vyplatení odchodného napr, vyplatím v mesiaci jún zamestnanca prihlásiť do :
ZP na posledný deň v mesiaci s kodom 2YZ 30.06.2017
a hneď aj odhlásiť s kodom 2YK 30.06.2017
do soc.poisťovne ho mám ako prihlásiť?
9) ak nastane situácia, že starobný dôchodok bude menší ako doterajší invalidný – aj tak mu patrí odchodné
10) ak sa odvádzajú odvody z odchodného do sociál. poisť. – bude to nejaká výhoda pre zamestnanca pri výpočte dôchodku ?
11) odchodné patrí podľa zákonníka práce §76a najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku. To sa počíta za obdobie štvrťroka, polroka alebo....?

Verím, že tak ako vždy, tak aj teraz mi skúsení mzdári pomôžu, a ak som na niečo dôležité zabudla, že aj poradia.
Ďakujem
Jozef Mihál
06.03.17,19:03
Dobrý deň!
Robím mzdovú účtovníčku už dlhšie, ale teraz prvýkrát mám prípad, kedy zamestnanec odchádza do starobného dôchodku . (už som sa na niečo pýtala aj v príspevku č.109, č.110)
Prosím vás, môže mi niekto poradiť ako mám ja ako zamestnávateľ a aj zamestnanec postupovať? Čítala som viac článkov o tom, ale už sa mi všetko mieša. Takže:
1) z-c poberateľ inv. dôchodku nad 70 % dosiahne dôchodkový vek 24.3.2017.
2) dňa 23.3.2017 ukončí pracovný pomer, alebo je lepšie ukončiť PP až 31.3.2017?
3) dňa 24.3.2017 požiada sociálnu poisťovňu o starobný dôchodok - kde sa spíše žiadosť
4) s potvrdením zo soc. poisťovne sa preukáže u zamestnávateľa, že spísal žiadosť o star.dôch.
5) zamestnávateľovi doručí „Žiadosť o vyplatenie odchodného“
6) dočítala som sa, že na vyplatenie odchodného je zamestnávateľovi potrebné doložiť rozhodnutie zo sociálnej poisťovne o priznaní starobného dôchodku, ktoré SP doručí zvyčajne do 60 dní, teda dovtedy sa odchodné nevypláca.
7) odvádza sa z vyplatenia odchodného daň, odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne?
8) ak zamestnávateľ čaká na rozhodnutie 60 dní –a ak sa platia odvody do ZP a SP, potom musím pri vyplatení odchodného napr, vyplatím v mesiaci jún zamestnanca prihlásiť do :
ZP na posledný deň v mesiaci s kodom 2YZ 30.06.2017
a hneď aj odhlásiť s kodom 2YK 30.06.2017
do soc.poisťovne ho mám ako prihlásiť?
9) ak nastane situácia, že starobný dôchodok bude menší ako doterajší invalidný – aj tak mu patrí odchodné
10) ak sa odvádzajú odvody z odchodného do sociál. poisť. – bude to nejaká výhoda pre zamestnanca pri výpočte dôchodku ?
11) odchodné patrí podľa zákonníka práce §76a najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku. To sa počíta za obdobie štvrťroka, polroka alebo....?

Verím, že tak ako vždy, tak aj teraz mi skúsení mzdári pomôžu, a ak som na niečo dôležité zabudla, že aj poradia.
Ďakujem
V prvom rade, nárok na odchodné je aj pri prvom skončení PP po vzniku nároku na plný invalidný dôchodok - čo je presne daný prípad. Nie je preto rozhodujúce, kedy zamestnanec a či vôbec požiada o starobný dôchodok.

Odchodné je zdaniteľný príjem, započíta sa do VZ na SP i ZP.

V danom prípade nemáte dôvod s čakaním na priznanie starobného dôchodku, odchodné vyplatíte ako súčasť poslednej mzdy, teda mzdy za marec 2017.

Odchodné sa započíta do VZ pre SP ale žiadnu výhodu pri výpočte starobného dôchodku z toho zamestnanec nemá - priemerný osobný mzdový bod sa ráta za roky 1984 - 2016 vrátane. Výška VZ v roku 2017 nehrá rolu.

Priemerný mesačný zárobok sa počíta rovnako ako keby ste zamestnancovi v mesiaci marec preplácali dovolenku. Teda ide o priemerku za 4. štvrťrok 2016.
Jana Motyčková
07.03.17,07:05
ad 11) - v nicku máte obec, tak ak ide o zamestnanca odmeňovaného podľa zákona o odmeňovaní vo verejnej službe, tak za priemerný mesačný zárobok sa považuje funkčný plat.
dadula20
20.04.17,14:08
Dobrý deň, zamestnanec,poberateľ starobného dôchodku už pred nástupom do zamestnania má nárok na pri skončení PP??...dočítala som sa,že nemusí podávať žiadosť,ale neviem,či mu to máme vyplatiť,keď už dôchodcom bol predtým,tvrdí,že predtým pracoval na živnosť a nemal mu kto vyplatiť odchodné...z právneho hľadiska asi má narok keď mu ho predtým nik nevyplatil alebo?
Jana Motyčková
21.04.17,15:30
Ak ešte odchodné nedostal, má nárok na odchodné. V tomto prípade by som si od neho vypýtala aspoň čestné prehlásenie, že mu ešte odchodné vyplatené nebolo.
Valéria Tessárová
21.04.17,18:09
Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť, ako mám postupovať s vyplatením odchodného u zamestnanca, ktorý:

- 18.04.2017 dovŕšil vek na predčasný starobný dôchodok

- k 30.04.2017 požiadal zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru dohodou z dôvodu odchodu do dôchodku

- 25.04.2017 más termín v SP na spísanie žiadosti o predčasný starobný dôchodok

- môžem mu vyplatiť odchodné v poslednej výplate za mesiac 04/2017

- alebo musím čakať s vyplatením odchodného, až keď mi predloží rozhodnutie zo SP o priznaní dôchodku, čo môže trvať 1-2 mesiace

- ako mám potom postupovať, ak budem môcť vyplatiť odchodné až po preukázaní rozhodnutia zo SP, ak už bude odhlásený zo SP a ZP. Ako ho potom opätovne prihlásiť v SP a ZP? Ako sa bude potom odchodné vykazovať vo výkaze poistného pre SP a bude sa rozpočítavať na mesiace trvania pracovného pomeru t.j. január-apríl 2017?

Za pomoc veľmi pekne ďakujem
Jana Motyčková
22.04.17,14:03
Treba počkať do priznania predčasného starobného dôchodku.
Keďže to bude vyplatené po skončení pracovného pomeru, postupuje sa ako pri príjme vyplateného po skončení poistenia. Do SP sa zamestnanec znovu neprihlasuje, príjem sa rozpočíta na poslednú dobu trvania poistného v r.2017, k nemal nejaké prerušenie poistenia, tak od januára do apríla 2017. Vykáže sa vo Výkaze poistného.
Do ZP prihlásite na posledný deň mesiaca, za ktorý je príjem zúčtovaný, kódom 2Y. Vo výkaze predadvkov bude uvedený 1 deň a VZ bude príjem.
Valéria Tessárová
24.04.17,18:16
A nie je možné vyplatiť odchodné v aprílovej výplate ani v tom prípade, ak sa v SP vyjadrili, že mu určite bude priznaný predčasný dôchodok na základe počtu odpracovaných rokov a zárobkov?

Ďakujem
Jana Motyčková
25.04.17,06:41
Ak to vyplatíte a budete mať dodatočne preukázané, že mu PSD priznali, tak je to poriadku. Len niekedy, keď už zamestnanec odchodné dostane, nemá potrebu nosiť doklady.
Valéria Tessárová
25.04.17,06:51
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný deň
suklova
29.05.17,10:54
Dobrý deň, zamestnankyňa ukončila PP u predchádz.zamestnávateľa 2.1.2017. Ešte pred týmto termínom požiadala o odchodné a dôchodok. Avšak zo SP jej prišlo rozhodnutie o poberaní SD od 3.1.2017. Odchodné jej z tohto dôvodu nebolo vyplatené. Do našej spoločnosti nastúpila už ako dôchodkyňa 15.1.2017. Teraz ukončuje PP má nárok z našej spoločnosti na odchodné? Ďakujem.
Jana Motyčková
30.05.17,19:40
Áno, má nárok.
suklova
01.06.17,11:13
Ďakujem.
vraňarka
03.12.17,18:27
chcem sa spýtať, či má nárok na odchodné aj zamestnanec (výsluhový dôchodca od r. 2007), ktorý teraz v lehote do 10 dní po skončení súčasného pracovného pomeru u terajšieho zamestnávateľa požiada o predčasný starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Nevylučuje priznanie výsluhového dôchodku nárok na odstupné?
Jana Motyčková
03.12.17,18:51
Nevylučuje. Má nárok.
maruska001
25.01.18,10:19
Dobry den,

ma narok na odchodne zamestnanec (teda jeho pozostali), poberatel starobneho dochodku, ktory umrel pocas PN?



Dakujem
Jana Motyčková
25.01.18,13:18
Ma nárok.
vraňarka
18.06.19,12:07
Dobrý deň, zamestnankyňa skončí pracovný pomer k 30.06.2019. Nárok na starobný dôchodok jej vznikne 10.07.2019. Vtedy požiada o jeho priznanie.

Má od zamestnávateľa nárok na odchodné?
Jana Motyčková
18.06.19,18:28
Nárok na odchodné u starobných dôchodcov je len ak skončí pracovný pomer po vzniku nároku na starobný dôchodok. V uvedenom prípade pracovný pomer neskončí až po vzniku nároku na starobný dôchodok, čiže nárok na odchodné nie je.
vraňarka
21.06.19,06:13
Dobrý deň,

ak zamestnankyňa s nárokom na starobný dôchodok od 10.07.2019 skončí pracovný pomer k 10.07.2019 (teda 10.07.2019 pracovný pomer ešte trvá), je splnená podmienka pre priznanie odchodného?



Ďakujem
Iveta Matlovičová
21.06.19,08:19
Dobrý deň,

ak zamestnankyňa s nárokom na starobný dôchodok od 10.07.2019 skončí pracovný pomer k 10.07.2019 (teda 10.07.2019 pracovný pomer ešte trvá), je splnená podmienka pre priznanie odchodného?



Ďakujem

ja by som ho vyplatila - a treba to uviest aj v zapocte odpracovanych rokov
Niamh
03.10.19,08:38
Dobrý deň, prosím vás má nárok na odchodné zamestnankyňa, ktorá je starobnou dôchodkyňou od r.2001. V tom období bola SZČO, od r. 2010 je našou zamestnankyňou a k 31.12.2019 končí prac.pomer. Nikdy odchodné od iného zam-ľa nedostala. Má naň nárok? Myslím že áno, ďakujem.
Jana Motyčková
03.10.19,11:03
Má naň nárok, ak je to prvé skončenie pracovného pomeru po priznaní SD.
zlolen
18.12.19,08:25
Dobrý deň



Prosím poradiť, ZC ukončil PP 30.9.2017, potom mal DVP do konca roka, a v rokoch 2018, 2019 tiež DVP na 350 hodín u nás.. Dochodok mu bol priznaný 8/2018, vtedy keď u nás pracoval na dohodu. Tento rok odíde už do riadneho dôchodku a DVP už nebude pracovať. Neviem ako s odchodným, nikto mu odchodné nevyplatil, celý život pracoval v našej firme, aj keď posledné roky na dohodu, môžeme mu vyplatiť odchodné, ak ano, môžem použiť priemer čo mal pri uknočení PP?

Ďakujem pekne
Jana Motyčková
18.12.19,15:42
Nárok na odchodné z dohody nie je. Ak chcete, uzatvorte s ním PP na pár dní, PP ukončite a môžete dať odchodné.
Rebeka77
13.02.20,08:54
Dobrý deň, je možné poskytnúť odchodné v akejkoľvek vyššej sume, ktorá je viac ako 1x priemernej mzdy ak o tom rozhodne zamestnávateľ? dakujem.
Jana Motyčková
13.02.20,21:02
Je to možné.
Marta K.
17.02.20,10:02
Zamestnanec končí pracovný pomer Dohodou a v r. 2019 mu bol priznaný Starobný dôchodok. Okrem nás, má však ešte jedno zamestnanie. Obidve sú na plný úväzok. Kto vypláca odchodné?
Ak končí pracovný pomer iba v našej organizácii?
Iveta Matlovičová
17.02.20,14:00
Zamestnanec končí pracovný pomer Dohodou a v r. 2019 mu bol priznaný Starobný dôchodok. Okrem nás, má však ešte jedno zamestnanie. Obidve sú na plný úväzok. Kto vypláca odchodné?
Ak končí pracovný pomer iba v našej organizácii?

Odchodné patrí len od jedného zamestnávateľa ... Zákonník práce uvádza pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na dôchodok ... takže odchodné vyplatí ten zamestnávateľ, ktorý s ním skončí pracovný pomer skôr
lomatka
02.08.21,16:03
Dobrý deň, zamestnankyňa bola od 30.6.2020 na PN. Dňa 28.6.2021 jej skončilo podporné obdobie 52 týždňov PN a od 29.6.2021 je na neplatenej PN, čo som oznámila na sociálnu poisťovňu RLFO-prerušenie. Dnes (2.8.2021) mi táto zamestnankyňa poslala sken zápisnice zo sociálnej poisťovne, že je uznaná za invalidnú na 75 % od 29.6.2021 a zároveň jej aj dnes (2.8.2021) ukončili PN. Táto zamestnankyňa chce ukončiť pracovný pomer dohodou dátumom 3.6.2021, s čím zamestnávateľ súhlasí, a zároveň aj žiada zamestnávateľa o odchodné. Má na to nárok? Na sociálnu poisťovňu nahlásim ukončenie PN a ukončenie pracovného pomeru jedným RLFO?
Jana Motyčková
03.08.21,09:42
Máte tam chybu v dátume? Chce skončiť PP 3.8.2021 dohodou? Ak je to tak, tak :

- nárok na odchodné má,
- na SP dáte RL ukončenie prerušenia, podľa mňa to nepôjde spolu so skončením zamestnania, na ZP nahlásite ukončenie PN 1O K 2.8.
- na SP nahlásite RL skončenie PP
- na ZP nahlásite skončenie zamestnania 2 K
Gabika75
06.09.21,11:17
Máme zamestnankyňu, ktorej v máji 2021 vznikol nárok na starobný dôchodok. Od decembra minulého roka je práceneschopná, ukončili sme pracovný pomer dohodou k 31. 8. 2021, je ďalej práceneschopná. Chcem sa len uistiť, že má nárok na odchodné pri skončení pracovného pomeru teraz k 31. 8. 2021, nakoľko som sa dočítala, že nie je súbeh dôchodku a nemocenských dávok, starobný dôchodok jej bude poskytnutý odo dňa ukončenia práceneschopnosti?
Iveta Matlovičová
07.09.21,09:55
Máme zamestnankyňu, ktorej v máji 2021 vznikol nárok na starobný dôchodok. Od decembra minulého roka je práceneschopná, ukončili sme pracovný pomer dohodou k 31. 8. 2021, je ďalej práceneschopná. Chcem sa len uistiť, že má nárok na odchodné pri skončení pracovného pomeru teraz k 31. 8. 2021, nakoľko som sa dočítala, že nie je súbeh dôchodku a nemocenských dávok, starobný dôchodok jej bude poskytnutý odo dňa ukončenia práceneschopnosti?



podstatne je, ze jej vznikol narok, nie jeho vyplata



zze/2001-311/76a/1/
14malina
07.12.21,08:00
Prajem pekný deň
Prosím o odpoveď: ak má zamestnanec nárok na odchodné musí oň požiadať ? Niekde som čítala, že ak nepožiada o odchodné, tak zamestnávateľ mu ho nemusí vyplatiť. Ak má naňho nárok tak neviem prečo by to malo byť podmienkou.
Ďakujem vopred za odpoveď
Jana Motyčková
07.12.21,08:09
Nie, je zákonnou podmienkou, že nárok vzniká na základe žiadosti. Tak ako zamestnanec nežiada o výplatu mzdy, o výplatu príplatkov, rovnako nežiada o odchodné. Je to náležitosť, ktorá zamestnancovi patrí. Akurát, keďže patrí pri splnení určitých podmienok, je potrebné preukázať splnenie týchto podmienok.
zlolen
10.07.23,11:13
Dobrý deň, zamestnankyňa ide na predčasný starobný dôchodok po odpracovaní 40 rokov, 31.7. tak isto vzniká nárok na odchodné?

Dá žiadosť a potvrdenie zo SP.

Ďakujem
Iveta Matlovičová
10.07.23,13:13
Dobrý deň, zamestnankyňa ide na predčasný starobný dôchodok po odpracovaní 40 rokov, 31.7. tak isto vzniká nárok na odchodné?

Dá žiadosť a potvrdenie zo SP.

Ďakujem



vzniká nárok na odchodné, viď nižšie predčasný starobný dôchodok musí byť priznaný na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.
zze/2001-311/76a/2/
witch
11.10.23,09:09
Dobrý deň, zamestnanec má nárok na starobný dôchodok od 9.10.23, TPP ukončil u nás Dohodou o skončení TPP k 10.10.23, o SD požiadal Soc post 9.10.23. Zamestnávateľ mu chce poskytnúť ako odchodné 2 priemerné platy. Je možné ich vyplatiť 1.plat zaúčtovaný v mzdách 10/23 v novembri a 2.plat zaúčtovaný v mzdách 11/23 v decembri?

Alebo je treba celú sumu zaúčtovať do miezd 10/23 a vyplatiť v novembri?
Iveta Matlovičová
16.10.23,05:38
Dobrý deň, zamestnanec má nárok na starobný dôchodok od 9.10.23, TPP ukončil u nás Dohodou o skončení TPP k 10.10.23, o SD požiadal Soc post 9.10.23. Zamestnávateľ mu chce poskytnúť ako odchodné 2 priemerné platy. Je možné ich vyplatiť 1.plat zaúčtovaný v mzdách 10/23 v novembri a 2.plat zaúčtovaný v mzdách 11/23 v decembri?

Alebo je treba celú sumu zaúčtovať do miezd 10/23 a vyplatiť v novembri?



Treba celú sumu zaúčtovať do miezd 10/23 a vyplatiť v novembri.
witch
17.10.23,12:31
Treba celú sumu zaúčtovať do miezd 10/23 a vyplatiť v novembri.



Ďakujem za odpoveď!
olga84
14.12.23,14:22
Dobrý deň. Zamestnanec (starobný dôchodca od 2/2023) má u nás úväzok 80%. Má ešte druhé zamestnanie u iného zamestnávateľa na plný úväzok. Dňom 30.11.2023 mu končí pracovná zmluva. V druhom zamestnaní ešte pracuje. Sme povinní mu odchodné vyplatiť my, alebo po dohode so zamestnancom si bude žiadať odchodné u druhého zamestnávateľa, nakoľko je to pre neho výhodnejšie? Mali by sme mať nejaký doklad od zamestnanca, že ho chce vyplatiť v druhom zamestnaní? Ďakujem.
Jana Motyčková
14.12.23,17:04
Dobrý deň. Zamestnanec (starobný dôchodca od 2/2023) má u nás úväzok 80%. Má ešte druhé zamestnanie u iného zamestnávateľa na plný úväzok. Dňom 30.11.2023 mu končí pracovná zmluva. V druhom zamestnaní ešte pracuje. Sme povinní mu odchodné vyplatiť my, alebo po dohode so zamestnancom si bude žiadať odchodné u druhého zamestnávateľa, nakoľko je to pre neho výhodnejšie? Mali by sme mať nejaký doklad od zamestnanca, že ho chce vyplatiť v druhom zamestnaní? Ďakujem.

Nárok na odchodné má u vás. U druhého zamestnávateľa nárok na odchodné nemá.