Jozef Mihál
15.11.06,15:58
Sme spoločnosť s ručením obmedzeným. Konatelia našej spoločnosti dostávajú odmenu za výkon funkcie každý mesiac vo výške 3000 Sk. V spoločnosti máme zriadenú aj dozornú radu, jej členovia dostávajú za výkon funkcie odmenu 1000 Sk mesačne. Ako sa vypočítavajú preddavky na zdravotné poistenie za tieto osoby - z ich odmeny alebo zo sumy minimálneho základu, teda zo sumy 6900 Sk?
Jozef Mihál
15.11.06,15:03
Podľa § 11 ods.3 písm.g) a h) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa uvedené osoby považujú za zamestnancov.

Podľa § 13 ods.15 zákona, prvá veta, sa pod pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde.

Avšak § 13 ods.15 zákona, druhá veta znie: "Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods.3 písm. d) až l) nie je určený."

Znamená to, že minimálny vymeriavací základ nemajú určený tieto osoby (ktoré sa na účely zákona o zdravotnom poistení považujú za zamestnancov):
- ústavný činiteľ, verejný ochranca práv, poslanec Európskeho parlamentu, ktorý bol zvolený za Slovenskú republiku,
- predseda vyššieho územného celku, starosta obce, starosta mestskej časti v Bratislave, starosta mestskej časti v Košiciach a primátor mesta,
- poslanec vyššieho územného celku, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie – tj. majú pracovný pomer, v ktorom sú v zmysle § 136 ods.2 Zákonníka práce dlhodobo uvoľnení na výkon verejnej funkcie,
- spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa zákona o dani z príjmov považuje za príjem zo závislej činnosti (pozor, za zamestnancov sa takéto osoby považujú keď nemajú uzatvorenú pracovnú zmluvu a napríklad i vtedy, ak odmenu za prácu pre spoločnosť alebo družstvo dostávajú na základe dohody o vykonaní práce a pod.),
- doktorand v dennej forme doktorandského štúdia (§ 54 ods.18 zákona č.131/2002 Z.z. o vysokých školách...),
- pestún v zariadení pestúnskej starostlivosti (§ 29 zákona č.195/1998 Z.z),
- fyzická osoba vo výkone väzby a fyzická osoba vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce, okrem fyzickej osoby vo výkone trestu odňatia slobody zaradenej na výkon iných prospešných prác.

Vo vami uvedenom prípade sa preto preddavky konateľa odvádzajú zo sumy odmeny 3000 Sk a preddavky členov dozornej rady zo sumy odmeny 1000 Sk.

ZZP_§11_ods.3
ZZP_§13_ods.15
saman
14.01.07,21:19
Nemohli by tito clenovia organov firmy uzavriet dohodu o vykonani prace (v nej by bolo napisane ze je to dohoda o vykonani prace - vykon funkcie člena dozornej rady alebo štatutárneho orgánu) a uz nie su povinny platit zdravotne poistenie?
Jozef Mihál
14.01.07,21:40
Funkciu člena dozornej rady a pod. nie je možné vykonávať na základe dohody o vykonaní práce.
Sosa
17.01.07,21:33
Poprosím , čo v prípade ak konateľ nepoberá žiadnu odmenu.
kazisvet
19.01.07,13:24
Poprosím , čo v prípade ak konateľ nepoberá žiadnu odmenu. Pokial nepobera odmenu, tak nema preco platit. (Ale vykon funkcie statutara by nemal byt neplateny, nakolko pri uzatvoreni mandatnej alebo obdobnej zmluvy na vykon funkcie statutara sa predsa predpoklada, ze bude uzatvorena odplatne).
V zakone mas ...pokial za to pobera odmenu...

Akurat je tu potom otazka, ci plati zdravotne niekde inde. Ak by nemal ziaden iny prijem z ktoreho by mal platit zdravotne poistenie, musi sa prihlasit ako "samoplatca" zdravotneho poistenia.
Oriešok
29.01.08,07:58
Dobrý deň, mám takú malú dilemu............konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným má vo firme dohodu o vykonaní práce, ale má aj pracovnú zmluvu v inej spoločnosti(čiže odovody na zdravotné poistenie sa odvádza v zamestnaní) musí odvádzať z dohody za seba aj firma odvody na zdravotné poistenie?:rolleyes:
Oriešok
29.01.08,08:25
Už si asi odpoviem aj sama.......po preľúskaní paragrafov by sa mohlo aplikovať znenie
(2) Poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je

a) zamestnancom,
b) samostatne zárobkovo činnou osobou alebo
c) osobou, za ktorú platí poistné štát.
......čož konateľ spĺňa........má zamestnanie, čiže mi z toho vychádza, že by platiť z dohody na zdravotné poistenie nemal.
Oriešok
29.01.08,10:36
..........alebo sa mýlim? Som z toho nejaká domotaná, volala som na tri rôzne zdravotné poisťovne a každá ma na to iný názor.......Nepomôže nikto? Odmena vyplácaná na základe dohody o vykonaní práce nie je za výkon funkcie konateľa........je za zabezpečenie obchodných partnerov pre firmu.
IVEB
06.03.08,12:25
Štatutári sa považujú podľa zákona o ZP za zamestnancov. Platia odvody a platí ich aj zamestnávateľ z odmeny za výkon funkcie. Odmeny poberajú kvartálne . A čo sa chcem opýtať? Je potrebné týchto štatutárov nahlásiť do ZP formou prihlášky a mesačne resp. kvartálne odosielať výkazy? Stretla som sa s viacerými protichodnými názormi na túto problematiku a už by som rada v tom mala jasno.
pešková
06.03.08,13:41
Štatutár v tomto prípade konateľ aj keď má pracovný pomer v inej firme , musí odvádzať odvody aj z odmeny za konateľstvo do zdravotnej poisť. a platiť daň z príjmu. Je potrebné ich prihlásiť do zdrav.poisť. a ja by som posielala výkaz nie kvartálne ,ale mesačne-aj keď nulový na základe mojích skutočnosti, nakoľko som bola na to upozornená. Pokiaľ je s.r.o. prihlásená ako zamestnávateľ v soc. posťovni tm tiež treba posielať výkazy mesačné-aj nulové. Ak konateľ má dohodu o vyk.práce a nie za konateľstvo-platí len daň.
Jozef Mihál
06.03.08,14:37
Dobrý deň, mám takú malú dilemu............konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným má vo firme dohodu o vykonaní práce, ale má aj pracovnú zmluvu v inej spoločnosti(čiže odovody na zdravotné poistenie sa odvádza v zamestnaní) musí odvádzať z dohody za seba aj firma odvody na zdravotné poistenie?:rolleyes:
Stačilo trochu pohľadať...:
http://www.porada.sk/t36056-spolocnik-na-dohodu-a-odvody.html
Jozef Mihál
06.03.08,14:38
Štatutári sa považujú podľa zákona o ZP za zamestnancov. Platia odvody a platí ich aj zamestnávateľ z odmeny za výkon funkcie. Odmeny poberajú kvartálne . A čo sa chcem opýtať? Je potrebné týchto štatutárov nahlásiť do ZP formou prihlášky a mesačne resp. kvartálne odosielať výkazy? Stretla som sa s viacerými protichodnými názormi na túto problematiku a už by som rada v tom mala jasno.
Prihlásení majú byť za mesiac, v ktorom poberajú odmenu. Za mesiace, v ktorm im spoločnosť odmenu nevypláca, majú byť odhlásení.

Nie je to jedno - ak okrem toho iné príjmy nemajú, tak potom sú v mesiacoch, v ktorých ako štatutári sú bez odmeny - "samoplatitelia"...
IVEB
06.03.08,15:25
Čiže ak tomu dobre chápem , ak majú odmenu za I.Q.2008 vyplatenú v apríli , tak ich prihlásim v marci a aj v marci ich odhlásim zo ZP.
Všetci štatutári majú svoje riadne zamestnanie resp.sú SZČO. Mení sa na tom niečo ?
Jozef Mihál
06.03.08,19:58
Ak ide o odmenu vyplatenú vo "výplate" za mesiac marec, treba ich prihlásiť za obdobie od 1.3. do 31.3.

Teda k 1.3. prihlásiť, k 31.3. odhlásiť.

Ak má takýto štatutár súčasne postavenie SZČO, tak v marci nemusí platiť preddavky z povinného minima, lebo v marci je súčasne aj zamestnanec.
IVEB
09.03.08,09:50
A ešte jednu otázku k tým nešťastným štatutárom , predpokladám , že pre nich neplatí min. vymeriací základ 8100 Sk , ale odvody platia zo skutočnej odmeny t.j. napr. z 5000Sk ?
Jozef Mihál
09.03.08,11:24
Presne tak.
VieraPopluharova
06.07.08,07:23
Čo v takom prípade ak je konateľ spoločnosti invalidný dôchodca, konateľ nepoberá žiadnu odmenu.Je povinnosť platiť na zdravotne poistenie a do SP ?
Jozef Mihál
06.07.08,12:17
Ak nepoberá žiadnu odmenu, na účely zákona o zdr. poistení sa nepovažuje za zamestnanca, ak je invalidný dôchodca, preddavky za neho platí štát, on neplatí nič, a rovnako s.r.o. neplatí nič.

Do Sociálnej poisťovne konateľ neplatí nič.
VieraPopluharova
08.07.08,16:03
Veľmi pekne ďakujem, myslela som si to, ale predsa overené je overené.
Silvia S
27.11.08,09:50
Ak ide o odmenu vyplatenú vo "výplate" za mesiac marec, treba ich prihlásiť za obdobie od 1.3. do 31.3.

Teda k 1.3. prihlásiť, k 31.3. odhlásiť.

Ak má takýto štatutár súčasne postavenie SZČO, tak v marci nemusí platiť preddavky z povinného minima, lebo v marci je súčasne aj zamestnanec.
Dobrý deň p. Mihál, chcem sa uistiť je problém, keď prihlásim aj odhlásim štatutárov na jeden deň, napr. 30.11.2008, aby dostali odmenu? Ide o to, že vedenie mi vždy na poslednú chvíľku vyjadrenie, či vôbec bude alebo nebude odmena.Ďakujem.
jaja8008
13.01.09,09:34
Dobry den pan Mihal,
ja by som sa chcela spytat k teme v mojom konkretnom pripade.
Konatel sro, cudzinec, ma riadne ZP, bol v spolocnosti zamestnany ako zamesntnaec a bola mu odvadzana mzda. Od urciteho obdobia uz nie je zamesntnanec, ale konatel spolocnosti. nema ziadny prijem, iba odmeny ktore ma stanovene rocne (je iba na nom ci si ich berie mesacne, ciastkovo, alebo raz za dva tri mesiace).
ako si ma platit ZP? z odmeny alebo z povinneho minima?

dakujem pekne.
Jozef Mihál
13.01.09,11:54
Dobrý deň p. Mihál, chcem sa uistiť je problém, keď prihlásim aj odhlásim štatutárov na jeden deň, napr. 30.11.2008, aby dostali odmenu? Ide o to, že vedenie mi vždy na poslednú chvíľku vyjadrenie, či vôbec bude alebo nebude odmena.Ďakujem.
Štatutár by mal byť prihlásený na celý kal. mesiac, v ktorom mu je vyplatená a vyúčtovaná odmena. V zdravotných poisťovniach chápu, že táto informácia (o odmene) býva často na poslednú chvíľu a preto by mali akceptovať, že prihlásenie/odhlásenie urobíte po 8-dňovom limite.
Jozef Mihál
13.01.09,11:56
Dobry den pan Mihal,
ja by som sa chcela spytat k teme v mojom konkretnom pripade.
Konatel sro, cudzinec, ma riadne ZP, bol v spolocnosti zamestnany ako zamesntnaec a bola mu odvadzana mzda. Od urciteho obdobia uz nie je zamesntnanec, ale konatel spolocnosti. nema ziadny prijem, iba odmeny ktore ma stanovene rocne (je iba na nom ci si ich berie mesacne, ciastkovo, alebo raz za dva tri mesiace).
ako si ma platit ZP? z odmeny alebo z povinneho minima?

dakujem pekne.
Ak je zdravotne poistený v cudzine, v inom členskom štáte EÚ, postupujete podľa zákonov príslušnej krajiny.

Ak je zdravotne poistený na Slovensku, prihlasujete ho v tom kal. mesiaci (od 1-ho po posledného) kedy dostáva odmenu, viď moja vyššia odpoveď. Preddavky sa v tomto prípade vypočítajú z odmeny, minimálny základ sdtanovený nie je, maximálny základ treba rešpektovať.
milanr
24.07.09,05:00
Môže zamestnávateľ a.s. vyplatiť bývalému členovi dozornej rady odmenu za výkon funkcie z r.2008 ? Ak áno budú sa platiť z takto vyplatenej odmeny predddavky na ZP ?
Jozef Mihál
24.07.09,17:40
Myslím že môže a v takom prípade sa preddavky na ZP platiť budú.
milanr
27.07.09,05:57
Konzultovala som to aj s pracovníčkami zo ZP a na ten istý dotaz som dostala dve úplne odlišné odpovede. 1. Nakoľko uvedený štatutár nebol prihlásený do ZP, mám ho prihlásiť a odhlásiť spätne od 08/2008 do 09/2008, t.j. v mesiacoch, za ktoré budeme odmenu doplácať. Mám zraziť preddavky na ZP vo výplate za 07/2009, urobiť dodatkové MV za 08a 09/2008 a samostatnou sumou odviesť ZP v mzde za 07/2009.
2. Štatutára nemám prihlasovať ani dohlasovať do ZP. Z dodatočne vyplatenej odmeny nemám odvádzať preddavky za ZC ani ZĽ na ZP nakoľko sa na uvedený prípad vzťahuje § 13 ods. 4 písm. h) ZoZP -príjmy vyplatené po skončení pracovného pomeru. Mám členovi DR vystaviť niejaké "Potvrdenie", na základe ktorého si uvedený príjem uvedie do RZZP za r. 2009 v r. 2010. Podotýkam, že člen DR nebol súčasne našim zamestnancom. Prosím o Váš názor, ktorý postup je správny ? Ďakujem
Jozef Mihál
27.07.09,12:23
Druhý postup je jednoznačne nesprávny, u štatutára nemôžeme hovoriť o nejakom pracovnom pomere a tým ani o odmene po skončení PP.

Zvoľte prvý postup.
milanr
28.07.09,06:06
Ďakujem za radu. V prípade, že budem postupovať podľa prvého postupu a doplatím odmenu z r.2008 v r.2009, bude si musieť člen DR podať aj dodatočné RZZP za r.2008 v prípade, že podával RZZP ? Ďakujem
Jozef Mihál
28.07.09,10:31
Zo zákona citujem § 19 ods. 19:

"(19) Po uplynutí lehoty na podanie ročného zúčtovania poistného poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca podľa odseku 2, je povinný podať dodatočné ročné zúčtovanie poistného, ak zistí, že nedoplatok alebo preplatok platiteľa poistného je iný, ako bol uvedený v ročnom zúčtovaní poistného."

Čiže dodatočné RZZP sa musí podať vtedy, ak tieto nové skutočnosti ovplyvnia výsledok RZZP - ak by mal vyjsť iný nedoplatok alebo preplatok, ako v pôvodnom RZZP.
resola
02.02.10,05:58
Ak konateľ spoločnosti pobera odmenu 210 € a žiadny iny prijem nema , to znamena že odvody do ZP mesačne plati len z 210 € . Ma povinnosť do ZP doplatiť odvody do vyšky z minim.mzdy, alebo je to tak v poriadku .
lynn
11.05.10,08:25
Dobrý deň p. Mihál,chceli by sme sa s Vami poradiť k téme odmeňovania konateľa spoločnosti, ktorý nie je spoločníkom a doteraz nikde okrem tejto spoločnosti nemá príjem zo ZČ.V snahe riešiť ako usporiť na odvodoch do SP a ZP ako zamestnanca, skúmame variantu, že konateľ by dostával za tú istú prácu , ktorú robí doteraz/riadenie spoločnosti vo všetkých oblastiach-ekonomickej ,výrobnej atď./ odmenu konateľa na základe mandátnej zmluvy a ušetrila by spoločnosť výdavky na SP.Zaujíma nás tiež praktický postup:
1. konateľa odhlásime zo SP ako zamestnanca a zo ZP neodhlásime, lebo predpokladáme, že odmena konateľa bude minimálne vo výške minimálnej mzdy. Odmena konateľa predpokladáme, že bude považovaná za príjem zo ZČ a v prípade splnenia jej výšky bude mať konateľ nárok na daňový bonus na dieťa?
2. konateľ nie je povinný sa prihlásiť ako samoplatca do SP, ale ak chce byť nemocensky a dôchodkovo poistený môže sa prihlásiť a sám si určí výšku VZ pre SP a bude si ho platiť sám , nie z prostriedkov firmy?
3. môže si uplatniť tento výdavok na sociálne poistenie aspoň v ročn.zúčtovaní dane ako výdavok na SP?
4. Ak by sme zvažovali inú variantu, že konateľ bude platený len z podielu na zisku /do ZP a SP sa prihlási ako samoplatca/, aký je rozdiel oproti vyplatenému podielu na zisku spoločníkovi oproti konateľovi, ktorý nie je súčasne spoločník?
Veľmi pekne ďakujeme, ak si nájdete na nás čas. Prosím aj ostatných poraďákov, ak nám v danej problematike vedia pomôcť.
Jozef Mihál
12.05.10,07:29
Ak konateľ spoločnosti pobera odmenu 210 € a žiadny iny prijem nema , to znamena že odvody do ZP mesačne plati len z 210 € . Ma povinnosť do ZP doplatiť odvody do vyšky z minim.mzdy, alebo je to tak v poriadku .
Je posudzovaný ako zamestnanec s tým, že povinnosť zvýšiť si VZ na minimum nemá.

Teda postačuje, že platí poistné z odmeny 210 eur.
Jozef Mihál
12.05.10,07:34
AD lynn Dobrý deň p. Mihál,chceli by sme sa s Vami poradiť k téme odmeňovania konateľa spoločnosti, ktorý nie je spoločníkom a doteraz nikde okrem tejto spoločnosti nemá príjem zo ZČ.V snahe riešiť ako usporiť na odvodoch do SP a ZP ako zamestnanca, skúmame variantu, že konateľ by dostával za tú istú prácu , ktorú robí doteraz/riadenie spoločnosti vo všetkých oblastiach-ekonomickej ,výrobnej atď./ odmenu konateľa na základe mandátnej zmluvy a ušetrila by spoločnosť výdavky na SP.Zaujíma nás tiež praktický postup:
1. konateľa odhlásime zo SP ako zamestnanca a zo ZP neodhlásime, lebo predpokladáme, že odmena konateľa bude minimálne vo výške minimálnej mzdy. Odmena konateľa predpokladáme, že bude považovaná za príjem zo ZČ a v prípade splnenia jej výšky bude mať konateľ nárok na daňový bonus na dieťa?

Ak mal doteraz pracovnú zmluvu, tú ukončíte a budte mu vyplácať odmenu konateľa. Odhlásite ho zo SP, necháte ho prihláseného v ZP. Odmena sa podľa zákona o dani z príjmov považuje za príjem zo závislej činosti, čiže ak dosiahne najmenej polovicu min. mzdy, má nárok na daňový bonus.

2. konateľ nie je povinný sa prihlásiť ako samoplatca do SP, ale ak chce byť nemocensky a dôchodkovo poistený môže sa prihlásiť a sám si určí výšku VZ pre SP a bude si ho platiť sám , nie z prostriedkov firmy?

Pojem samoplatca podľa zákona O SP neexistuje - existuje pojem "dobrovoľne poistený". Teda ak chce vo vlastnej réžií sa prihlási na dobrovoľné nem. poistenie, dobrovoľné dôch. poistenie, dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (tieto dobrovoľné poistenia sú na sebe nezávislé). Sám si zvolí VZ, sám si platí poistné.

3. môže si uplatniť tento výdavok na sociálne poistenie aspoň v ročn.zúčtovaní dane ako výdavok na SP?

Môže.

4. Ak by sme zvažovali inú variantu, že konateľ bude platený len z podielu na zisku /do ZP a SP sa prihlási ako samoplatca/, aký je rozdiel oproti vyplatenému podielu na zisku spoločníkovi oproti konateľovi, ktorý nie je súčasne spoločník?

Žiaden.
milanr
01.06.10,06:18
Dobrý deň potrebovala by som poradiť ako správne postupovať v prípade, že zamestnanec zamestnaný na TPP (pracovnú zmluvu) v a.s. sa stane súčasne členom predstavenstva alebo dozornej rady tejto a.s., za čo bude poberať pravidelnú mesačnú odmenu. Do ZP bol prihlásený pri nástupe do zamestnania. Je zamestnávateľ povinný ho znova prihlásiť/odhlásiť ako ZC (napr. člena DR). Alebo rozhodujúce pre prihlásenie/odhlásenie je vznik a zánik prac. pomeru. A to že v rámci tohto pracovného pomeru poberal ešte odmenu za výkon funkcie člena DR sa samostatne ZP neoznamuje. Odmena mu bude vyplácaná súčasne so mzdou uvedená na 1 výplatnej páske a ZC bude mať iba 1 mzdový list (t.j. VZ pre ZP sa bude brať z úhrnu (súčtu) mzda za PP+odmena DR, zďaňovať sa to tiež bude spolu. Ďakujem.
Jozef Mihál
01.06.10,11:48
Nie, zamestnávateľ nie je povinný znova ho prihlasovať do zdravotnej poisťovne, viď § 29b ods. 5 zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.

Ostatné tak ako píšete.
milanr
01.06.10,12:39
Ďakujem za odpoveď. Ešte otázočka k výpočtu VZ pre platenie preddavkov na ZP. Ak úhrn príjmov (súčet mzda za PP+odmena DR) ZC v danom mesiaci bude vyššia ako max. VZ, preddavky na ZP sa zaplatia iba z max. VZ. Ostatné sa dorovná v rámci RZ ZP. Chápem to správne ?
Jozef Mihál
01.06.10,18:13
Správne.
Aňuška
22.07.10,08:15
Mám takýto prípad: Spoločník a konateľ s.r.o. má v tejto spoločnosti príjem na dohodu o vykonaní práce. Zároveň je aj starobný dôchodca. Podľa § 13 odst. 20 d) ide o vyňatý príjem, ale autori programu tvrdia, že sa má odvádzať poistné do ZP na základe toho, že je spoločník. Neplatí v tomto prípade dohoda u st. dôchodcu za vyňatý príjem? Ďakujem.
Jozef Mihál
23.07.10,20:13
Súhlasím s autormi programu, pretože skutočne podstatné je to, že ako spoločník s.r.o. má vo svojej s.r.o. príjem zo závislej činnosti.
Aňuška
25.07.10,17:17
Ďakujem.
katkarbk
19.02.13,11:06
Ahojte, potrebovala by som poradiť s nasledovným:
Osoba, zamestnaná ako obchodný riaditeľ na základe riadnej pracovnej zmluvy v s.r.o. je zároveň konateľom tejto s.r.o., výkon funkcie konateľa nemá podchytený žiadnou zmluvou
o výkone funkcie konateľa a teda za funkciu nikdy nepoberal žiadnu odmenu. Majiteľom a jediným spoločníkom tejto s.r.o. je úplne iná osoba. Z pracovnej zmluvy sa tomuto zamestnancovi (obch. riaditeľovi) odvádzajú riadne odvody do ZP a SP, odvádza sa preddavok na daň z príjmu, kde si neuplatňuje nezdaniteľnú časť a robí si sám daňové priznanie. Majiteľ s.r.o. a zároveň jediný spoločník sa rozhodol, že mu jednorázovo vyplatí odmenu zo zisku spoločnosti po zdanení za predchádzajúci rok, odmena by mala byť vyplatená do 31.03.2013. Môže mi prosím niekto zodpovedať nasledovné otázky?
1. o takejto odmene pre konateľa rozhodne VZ a bude vyplatená na základe zápisnice z VZ?
2. je nutné prihlasovať tohto zamestnanca do SP a ZP aj ako konateľa, ak áno, tak len v ten deň, keď bude odmena vyplatená?
3. odvádza sa z tejto odmeny poistné na SP a ZP + daň, ak áno, je tu stanovený aj max. vymeriavací základ?
4. priznáva si túto odmenu zamestnanec v daňovom priznaní spolu s príjmom zo zamestnania, ak áno, tak až za rok 2013?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Jozef Mihál
20.02.13,10:39
Predpokladám, že odmena bude vyplatená tejto osobe ako konateľovi.

1. S.r.o. má jediného spoločníka, o vyplatení odmeny teda rozhodne spoločník. Je potrebný písomný zápis o tomto rozhodnutí.

2. Do SP je potrebné prihlásenie konateľa ako zamestnanca s nepravidelným príjmom. Najneskôr v deň, kedy bude odmena vyplatená. V SP zostane prihlásený ako konateľ - zamestnanec s nepravidelným príjmom aj po vyplatení odmeny.

Do ZP sa neprihlasuje.

3. Do SP sa z odmeny odvádza poistné na starobné, invalidné poistenie a do rez. fondu.

Viac tu:

http://www.porada.sk/t205159-urcenie-vymeriavacieho-zakladu-zamestnanca-rozhodujuce-obdobie-na-socialne-poistenie-od-r-2013-a.html

Do ZP sa odvádzajú preddavky, postupuje sa tak, že odmena sa pripočíta k vymeriavaciemu základu zo zamestnania (riaditeľ).

4. Odmena sa zdaní (preddavky na daň) spolu s príjmom riaditeľa - je to jeden spoločný príjem zo závislej činnosti.
katkarbk
20.02.13,11:20
p. Mihál, veľmi pekne ďakujem za odpoveď!
Mám však ešte doplňujúcu otázku: môže byť táto odmena vyplatená aj ako podiel na zisku spoločnosti po zdanení na základe rozhodnutia spoločníka (nie ako konateľovi, ale ako zamestnancovi - obch. riaditeľovi)? Ak áno, potom platí nasledovné?: "príjem je od dane oslobodený podľa § 5 ods. 7 pís. i ZDP
i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva"
A v tomto prípade ako poriešim SP a ZP? Ešte raz ďakujem.
Jozef Mihál
20.02.13,11:47
Podiel na zisku môže byť vyplatený konateľovi - štatutárovi. Tu podľa § 3 ods. 2 písmeno c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, takýto príjem nebude predmetom dane:

"podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,"

... v takomto prípade sa z podielu na zisku neplatí sociálne poistenie.

Podiel na zisku môže byť vyplatený zamestnancovi, podľa § 5 ods. 7 písm. i) pôjde o príjem oslobodený od dane:

"podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva"

... avšak v takomto prípade sa podiel na zisku započíta do vymeriavacieho základu zamestnanca na sociálne poistenie.

V oboch uvedených prípadoch sa z podielu na zisku (za rok 2012) platí zdravotné poistenie. Viď téma:

http://www.porada.sk/t205886-zdravotne-poistenie-z-dividend-r-2012-r-2013-a.html
Janula1
23.05.13,06:40
Dobrý deň p. Mihál,
ako mam prosim postupovat v pripade: konateľ spoločnosti ma v zmluve uvedene, ze za výkon funkcie konateľa nebude dostavať žiadnu odmenu. Ale VZ sa uznieslo, že mu bude vyplatena iba jednarazova odmena. Môžem ho prihlasiť do SP iba na ten jeden mesiac, v ktorom mu ta odmena bude vyplatena a potom odhlasiť? A môžem to dať ako pravidelný príjem? Ďakujem
Jozef Mihál
23.05.13,10:21
Ak doteraz nebol konateľ prihlásený v SP a bude mať prvýkrát od roka 2011 vyplatenú odmenu, prihlásite ho k 1. dňu mesiaca, v ktorom má mať vyplatenú odmenu ako zamestnanca s nepravidelným príjmom a neodhlasujete ho.

Odhlásite ho len ak by prestal byť konateľom alebo - čo je na tenkom ľade - ak sa VZ uznesie, že v budúcnosti by už odmenu nemal mať.
Janula1
27.05.13,11:59
ďakujem pekne za odpoveď
milanr
28.05.13,12:37
Dobrý deň, člen dozornej rady v a.s. poberá pravidelnú mesačnú odmenu za výkon funkcie člena DR. Oznámil nám, že sa poberania odmeny vzdáva. Ako ho máme teraz posudzovať pre účely SP a ZP, keď funkcia mu trvá naďalej ale mesačná odmena mu vyplácaná nebude? Máme ho odhlásiť ako zamestnanca s pravidelným príjmom zo SP a zároveň aj ako zamestnanca pre ZP od dátumu, kedy sa vzdal odmeny? Ďakujem.
Jozef Mihál
30.05.13,13:58
Áno.
Jana Motyčková
30.05.13,16:40
Vzdanie sa nestačí. Malo by byť rozhodnutie valého zhromaždenia, alebo zmena spoločenskej zmluvy tak, že konateľ nemá nárok na odmenu, alebo že konateľ, ktorý sa vzdá odmeny, nemá na ňu nárok.
Obdobný problém sa riešil s poslancami a samotné vzdanie sa odmeny nestačilo, muselo byť rozhodnutie zastupiteľstva, že poslanec, ktorý sa odmeny vzdá, nemá na ňu nárok.
milanr
03.06.13,07:59
Ďakujem za odpoveď. V prípade, že máme v stanovách, že v danom prípade nemá nárok na odmenu, nebude sa uvedený člen považovať za zamestnanca pre účely SP+ZP, takže ho odhlásim ako zamestnanca s PP zo SP aj zo ZP. Nebude sa uvádzať ani v Mesačných výkazoch. Akurát premýšľam ako bude vyzerať jeho ELDP, ten odovzdám až po zániku funkcie, t.j. po skončení právneho vzťahu?
Jana Motyčková
03.06.13,14:22
Právny vzťah s nárokom na príjem zo závislej činnosti (čo je definícia zamestnanca pre SP) skončí v tomto prípade, keď prestane mať nárok na príjem, potom už je to iba právny vzťah bez nároku na príjem. Čiže pri odhlásení odovzdávate eldp.
milanr
04.06.13,05:09
Ďakujem za vysvetlenie. Pre účely zákona o SP a ZP sa člen, ktorý má iba právny vzťah bez nároku na príjem za zamestnanca nepovažuje. V prípade, že počas trvania funkcie sa jeho status zmení a opäť mu vznikne nárok na odmenu, bude sa to považovať za akoby nový právny vzťah (definícia zamestnanca), z ktorého bude mať vyhotovený opäť ELDP?
Jana Motyčková
04.06.13,11:38
Áno .
ivanam
24.09.14,07:25
Dobrý deň, prosím o radu. Sme a.s. Valné zhromaždenie rozhodlo, že za výkon predsedu predstavenstva, člena predstavenstva a člena dozornej rady bude od 1.10. vyplácaná pravidelná mesačná odmena. Jedná sa všetko o ľudí, ktorí pracujú aj na pracovnú zmluvu a sú prihlásení v SP a ZP ako zamestnanci. Teraz od 1.10. ich musím prihlásiť znovu do SP ako štatutárov. Treba ich znovu prihlasovať aj do ZP ? Budú na výkaze v ZP v 2 riadkoch ? alebo sa ich príjem uvedie v jednom riadku ? Ďakujem za odpoveď.