Jozef Mihál
15.11.06,17:00
Pre isté vydavateľstvo som napísal článok. Vydavateľstvo mi vyplatilo honorár znížený o daň a odvod do literárneho fondu. Chcem si skontrolovať, či mi bola vyplatená správna suma, preto otázka - aký je správny postup pri výpočte "čistej" odmeny autorovi?
Jozef Mihál
15.11.06,16:09
Správny postup pri výpočte si ukázme na príklade.

Povedzme, že vydavateľstvo XY vám uverejní článok, za ktorý dostanete honorár 3000 Sk (hrubého).

Vydavateľstvo z týchto 3000 Sk v zmysle Autorského zákona zráža 2% ako odvod do Literárneho fondu. 2% z 3000 Sk je 60 Sk.

Honorár za príspevok uverejnený v tlači, televízií a iných médiách, je príjem, podliehajúci tzv. zrážkovej dani (§ 43 zákona o dani z príjmov). Túto daň vypočítava samotné vydavateľstvo, odvádza ju daňovému úradu, sám autor nemá následne žiadnu daňovú povinnosť.

Pri výpočte zrážkovej dane postupuje vydavateľstvo nasledovne:

Od hrubého príjmu odpočíta tzv. paušálne výdavky vo výške 40% - v danom príklade teda sumu 1200 Sk.

Základom dane je hrubý príjem znížený o paušálne výdavky, teda suma 3000 Sk - 1200 Sk = 1800 Sk (od základu dane sa príspevok do Literárneho fondu neodpočítava!).

Zo základu dane sa vypočíta daň sadzbou 19%, výsledok sa zaokrúhli na celé koruny nadol (§ 47), 19% zo základu 1800 Sk je po zaokrúhlení suma 342 Sk.

Vydavateľstvo vyplatí autorovi na účet sumu honoráru, zníženú o odvod do Literárneho fondu a daň, teda sumu 3000 Sk - 60 Sk - 342 Sk = 2598 Sk.

Častá otázka je, či sa autor, majúci príjem z honorárov, musí registrovať na daňovom úrade. Ak jeho príjmy sú zdanené zrážkovou daňou, registrovať sa nemusí. Ak by však mal aj iné príjmy ako autor alebo umelec, nezdanené zrážkovou daňou - napr. príjem za vydanú publikáciu, výtvarné dielo, príjem za umelecký výkon (povedzme dabing) mimo zamestnaneckých vzťahov, musí sa registrovať na daňovom úrade v zmysle § 31 zákona o správe daní a poplatkov.

Za určitých okolností nemusí byť zdanenie zrážkovou daňou pre autora "to pravé orechové". Pri zdanení zrážkovou daňou sa totiž nevyužije fakt, že "daňovník" má nárok na tzv. nezdaniteľnú čiastku. Ide vlastne o to, že každý "daňovník" (okrem dôchodcov) má právo na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky za rok 2006 vo výške 90816 Sk.

Tento fakt uvediem na príklade.

Študent má príjem za príspevky uverejnené vydavateľstvom za rok 2006 v celkovej výške 30000 Sk. Vydavateľstvo mu tento príjem vypláca znížený o sumu zrážkovej dane, v úhrne bude suma dane 3420 Sk. Okrem toho má študent za rok 2006 príjem z dohôd o brigádnickej práci študentov v celkovej výške 25000 Sk, z týchto príjmov mu jeho zamestnávateľ zrazil daň 300 Sk.

Ak by tento študent podal za rok 2006 daňové priznanie a v ňom uviedol príjmy z dohôd a aj príjmy z honorárov, jeho celkový príjem by bol pod hranicou 90816 Sk. Znamenalo by to, že výsledná daň za rok 2006 je nulová. Sumu dane, ktorú zrazilo z jeho honorárov vydavateľstvo (3420 Sk) a jeho zamestnávateľ (300 Sk), mu daňový úrad vráti.

K zdravotnému poisteniu. Príjmy, zdanené zrážkovou daňou a teda i honoráre za príspevky do novín a časopisov, sú oslobodené od odvodov na zdravotné poistenie. Autor takýchto príspevkov sa nemusí vo svojej zdravotnej poisťovni nejako zvlášť registrovať, ak má takéto príjmy. Pozor ale, ak sa autor rozhodne podať daňové priznanie a v ňom uviesť svoje honoráre (viď príklad vyššie), tak to znamená, že tieto jeho príjmy už nebudú zdanené zrážkovou daňou a budú považované za "príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti" (§ 6 zákona o dani z príjmov) a pre väčšinu osôb to bude znamenať povinnosť zaplatiť z týchto príjmov zdravotné poistenie.

ZoDP_§43
Martinbiro
11.12.06,08:01
A spytam sa ako je to ked autor je manzelka a vydala ucebnici pre jazykarov a ja ako manzel mam zivnost a vydavalo sa to na zivnost

dakujem
vjana
17.02.09,20:27
Dobrý deň,
neviem sa nejako zorientovať v tych autorských honorároch. SZČO + vykonáva - moderovanie - na základe zmluvy o vytvorení umeleckého výkonu a licenčná zmluva podľa § 39 a §40 zák. 618/2003 Z.z. o autorskom práve. Moderovanie televíznej relácie. Televízia mu vyplatila odmenu zníženú o 2% - odvod do literárneho fondu. Pri daňovom priznaní budem uplatňovať 40% výdavky z odmeny, ktorá je v zmluve, alebo z odmeny, ktorá bola pripísaná na bankový účet t.j. znížená o 2%. Ak z celkovej sumy tak môžem potom k 40% pripočítať tie 2%, alebo to už je vlastne zahrnuté v tých 40%. Ďakujem.
peja
23.09.09,11:14
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na postup, keď som napísal článok a poskytol som ho na vydanie jednej spoločnosti (na základe Dohody o vykonaní práce), ktorá ho publikovala. Zároveň by som tento článok (prípadne jeho časť) chcel poskytnúť inému vydavateľovi, ale nie som si istý či je to možné, keďže som to akokeby predal. Ak by som šiel cez Autorský honorár mohol by som moje práce poskytovať viacerým vydavateľstvám bez obmedzenia??
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
24.09.09,05:36
Všetko je vecou dohody, v princípe, ak v zmluve (dohode) s vydavateľom nie je zakotvená exkluzivita - teda skutočnosť, že dielo nesmiete zverejniť resp. predať niekomu inému - tak platí, že dielo je vaše a môžete ho predať koľkokrát chcete a komu chcete.
peja
12.10.09,06:53
ďakujem Vám veľmi za informaciu, len sa chcem pre istotu uistiť či som to správne pochopil. Uzavriem DVP a na zaklade jej poskytnem svoj clanok (jedna sa vacsinou o publikovanu inzerciu - teda napisem clanok/recenziu/studiu na urcity produkt - je mozne uzavriet DPV ci ma byt ina Zmluva/Dohoda a ak ano aka??). Spolocnost mi vyplati dojednany prijem znizeny iba o dan (19%). Je to tak? alebo si mam odviest poistne do lit. fondu (2%) alebo by to mala spravit spoločnosť s ktorou mam uzavretú DVP-čku? Alebo je to rozdielne, keď mám uzavretu DVP a nejaku inu dohodu? Pripadne nemam podpisovat DVP a mam postupovat podla nejakej inej zmluvy, ktoru by som mal podpisat?
Jozef Mihál
12.10.09,07:16
Pardon, vyššie som zabudol pripomenúť, že dohody o vykonaní práce nie je možné uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa Autorského zákona.

Viď § 223 ods. 3 Zákonníka práce.

Musíte uzatvoriť autorskú zmluvu.

Spoločnosť vám vyplatí sumu vypočítanú postupom, ktorý je uvedený vyššie v druhom príspevku tejto témy.
peja
12.10.09,12:01
Ďakujem. A teraz trochu iná situácia, zamestnavateľ podpísal DVP predmetom, ktorej bolo vypracovanie odbornej článku, ten následne publikoval vrámci platenej inzercie v odbornom časopise. Je spravne, ked toto vsetko ide cez DVP (dan 19% atd)?
mata82
22.03.10,18:43
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. V minulom roku mal klient zmluvy s autormi slovesných diel zo SR a ČR. Do LF sa odvádzajú 2% len z odmien slovenských autorov či aj českých? A druhá vec, keď sú len občanmi, nie SZČO, majú vyplácané odmeny na základe autorskej zmluvy, je potrebné zabezpečiť zrážkovú daň (pokiaľ sa nejedná o prispievanie diel do médii)? Pri slovenských autoroch asi nie, ale čo pri odmenách českým autorom?
Jozef Mihál
22.03.10,19:40
K samotnému LF sa vyjadriť neviem. Pozrite zákon č. 13/1993.

Z odmeny slovenského autora, pokiaľ nejde o príspevok do médií, sa zrážková daň nezráža.

K odmene českého autora pozrite § 44 ods. 2 zákona o dani z príjmov, viac k tomu napísať neviem.
mata82
24.03.10,07:35
K samotnému LF sa vyjadriť neviem. Pozrite zákon č. 13/1993.

Z odmeny slovenského autora, pokiaľ nejde o príspevok do médií, sa zrážková daň nezráža.

K odmene českého autora pozrite § 44 ods. 2 zákona o dani z príjmov, viac k tomu napísať neviem.

Ďakujem p. Mihál za nasmerovanie na správne §.
nota
14.08.12,11:31
Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať ohľadne daňových a odvodových povinností z príjmov z autorských honorárov za pravidelné príspevky do mesačníka.

Kedže sa jedná o príjem podľa §6 (2), zdaňuje sa tento príjem podľa §43 (23) h) zrážkovou danou. Podľa §43 (6) je takto zdanený príjem považovaný za daňovo vysporiadaný a podľa §17 (3) a) sa tento príjem nezahŕňa do základu dane. Znamená to, že tento príjem sa v DP vôbec neuvádza? Ak áno, ako sa SP a ZP dozvie, že daňovník, ktorý má príjem z príspevkov do médií vyšší ako 12 x VZmin, by mal platit odvody?
Jozef Mihál
15.08.12,16:01
Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať ohľadne daňových a odvodových povinností z príjmov z autorských honorárov za pravidelné príspevky do mesačníka.

Kedže sa jedná o príjem podľa §6 (2), zdaňuje sa tento príjem podľa §43 (23) h) zrážkovou danou. Podľa §43 (6) je takto zdanený príjem považovaný za daňovo vysporiadaný a podľa §17 (3) a) sa tento príjem nezahŕňa do základu dane. Znamená to, že tento príjem sa v DP vôbec neuvádza? Ak áno, ako sa SP a ZP dozvie, že daňovník, ktorý má príjem z príspevkov do médií vyšší ako 12 x VZmin, by mal platit odvody?
Tak ako píšete, uvedený príjem sa v DP vôbec neuvádza, respektíve nemusí uviesť. Uvádzať ho má z pohľadu daňovníka zmysel len vtedy, ak si daňovník uplatní vrátenie dane (ak jeho základ dane je nižší ako nezdaniteľná časť).

Ak daňovník takýto príjem v DP neuvedie, príjem sa nezohľadní ani pri posudzovaní povinností voči SP a ZP.

To inými slovami znamená, že sa z uvedeného príjmu odvody neplatia.
Adriannna
12.07.22,18:10
Dobrý deň, český umelec si vyfaktúroval v júli AH za jún. V júli mu vyplatíme faktúrovanú sumu zníženú o 19% daň, ktorú odvedieme do 15.8. na DÚ spolu s Oznámením,kde ho uvedieme v prílohe? Pochopila som to správne? a ak áno postupuje sa takýmto spôsobom u všetkých nerezidentov?
ďakujem