apo
15.11.06,19:26
SZČO sa môže dobrovolne zaregistrovať a platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Toto poistenie sa pre SZČO stane povinným aj keď mu vznikne povinnosť zo zákona platiť odvody do času kým dobrovolné poistenie nezruší. Dobrovolne platené odvody sú potom pre SZČO daňovým nákladom po celý čas.

Mňa zaujíma, čo ak sa FO v závislej činnosti ešte dobrovolne zaviaže platiť dvody do Sociálnej poisťovne. Tieto odvody budú potom povinné pre túto FO a či môžu byť použité na zníženie základu dane tak ako u SZČO.

Takýto postup FO v závislej činnosti má za cieľ vylepšiť si východzie čísla pre výpočet starobného dôchodku.

Kto poradí?

apo
ekopo
15.11.06,19:04
Myslím, že s ohľadom na max. VZ starobného poistenia /51.822/ si môžeš znížiť daňový základ okrem povinného poistenia aj dobrovolným poistením - platíš ho ako SZČO.
apo
15.11.06,19:47
Myslím, že s ohľadom na max. VZ starobného poistenia /51.822/ si môžeš znížiť daňový základ okrem povinného poistenia aj dobrovolným poistením - platíš ho ako SZČO.

Myslím si aj ja, že áno.

Zamýšľam sa nad tým kde v daňovom priznaní si uplatní FO s príjmami len zo závislej činnosti dobrovolne zaplatené odvody do fondov Sociálnej poisťovne ako daňový výdavok.

Vybaví to v daňovom priznaní typ A, alebo použije B.

AK podá typ B mal by mať voči týmto výdavkom aj nejaké príjmy, asi.

Hľadajme ďalej riešenie.

Pointa, prečo uvažujem nad týmto problémom.
Štátna správa prispieva do systému zdrojov na výplatu dôchodkov menej ako ostatná obec zo závislej činnosti. Ak štátna správa má určitý balík peňazí na mzdy a odvody, tak platby do sociálnej poisťovne jej neukrajujú z tohoto balíka takú sumu ako ostatnej obci. Následkom toho môže štátna správa vyplácať svojím zamestnancom vyššie mzdy. Tým, že štátna správa má vyššie mzdy ako ostatná obec (bez pár manažérov v bankách a iných mimoriadne bohatých monopolných podnikoví) zvyšuje priemerný zárobok v SR čo následne ostatnej obci znižuje priemerný mzdový bod pre výpočet dôchodku. Jednoducho povedané tým, že štátna správa platí menšie fondy DEVALVUJE zárobky vo vzťahu pre výpočet dôchodku, týmto spôsobom je postihnutá väčšina ktorá tvorí hodnoty v tomto štáte.

Hľadám spôsob, ako si ostatná obec môže vylepšiť priemerný mzdový bod bez toho, aby sa muselo platiť do všetkých fondov.

Koniec pointy.

apo
ekopo
15.11.06,20:28
Ja som sa v prvej odpovedi zameriaval na SZČO a pátral som ďalej. FO-zamestnanec, môže podať DP typ A. Tu má možnosť odpočítať si povinné poistné a DDP za určitých podmienok, nič viac. Nemá prečo podávať DP typ B. FO nemá daňový výdavok.
Johanka
15.11.06,20:50
§5 Zákona o dani z príjmov - Príjmy zo závislej činnosti :
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
apo
15.11.06,21:02
§5 Zákona o dani z príjmov - Príjmy zo závislej činnosti :
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
Takže ak sa FO so závislou činnosťou rozhodne dobrovolne platiť fondy, stanú sa tieto platby povinnosťou a v daňovom priznaní A sa do riadku pre zaplatené povinné poistenie spočítajú odvody zrazené zo mzdy a dobrovolne-povinne zaplatené odvody.


Aký názor máš na pointu mojej témy. Myslíš si aj Ty, že štátna správa tým, že počíta odvody inak ako ostatná obec nepriamo poškodzuje ostatných ktorí musia vytvoriť zdroje nato, aby štátna správa vôbec mohla vyplácať nejaké mzdy?

apo
liduska
29.12.06,13:27
Bolo toto dobrovoľné poistenie platené do SP u SZČO daňovým nákladom aj v roku 2005 ?
otázka
29.12.06,13:36
Bolo toto dobrovoľné poistenie platené do SP u SZČO daňovým nákladom aj v roku 2005 ?

Áno, platilo to aj pre r.2005.
apo
31.12.06,14:16
Áno, platilo to aj pre r.2005.

K tejto téme som dal dotaz na DRSR a tu je odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
- podľa bodu 29 Usmernenia Ministerstva financií SR k zákonu č.366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č.595/2004 Z.z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov uverejneného vo Finančnom spravodajcovi č.2/2004, poistné podľa zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 zákona o dani z príjmov odpočítava od zdaniteľných príjmov a pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane ) podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnako sa postupuje aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup podľa § 6 ods.9 a 10 zákona o dani z príjmov.
- z uvedeného vyplýva, že sa týka len príjmov zo závislej činnosti a príjmov z podnikania, inej samostatne zárobkovej činnosti a z prenájmu, netýka sa príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov.

Váš dopyt:

FO s príjmami podľa § 6 môžu v Sociálnej poisťovni sa zaviazať dobrovolne platiť poistné do fondov. V takomto prípade je toto poistné položkou znižujúcou základ dane.

Aj FO s príjmami podľa §5 môžu mať uzavreté dobrovolné poistenie v Sociálnej poisťovni. Môže aj FO s príjmami podľa §5 znížiť základ dane o dobrovolne zapaltené poistné do Sociálnej posťovne?

Ak FO s príjmami podľa §5 a aj podľa §8 odstavec 1uzavrie dobrovolné poistenie v Sociálnej poisťovni môže znížiť základ dane o dobrovolne zapaltené poistné do Sociálnej posťovne?
Koniec textu otázky.

Domnievam sa, že DRSR potvrdilo možnosť vylepšenia si výhliadky na dobrý dôchodok dobrovolným pripoistením, ktoré zároveň zníži základ dane z príjmu FO zo závislej činnosti.

:) Dobrá správa na koniec roku 2006.:)

apo
Jozef Mihál
31.12.06,14:41
To je všetko pekné ale pokiaľ ide o samotné dobrovoľné dôchodkové poistenie, treba si zvážiť či sa skutočne oplatí.

Dva príklady:
http://www.porada.sk/t37858-oplati-sa-dobrovolne-dochodkove-poistenie.html

http://www.porada.sk/t38754-oplati-sa-dobrovolne-dochodkove-poistenie-ii.html
domacnost
17.03.08,07:10
Zamestnankyňa počas celého r.2007 pracovala na HPP a dosiahla príjmy len z § 5. Okrem toho bola aj v r.2007 v SP dobrovolne nemocensky poistená. Ide podávať daňové priznanie typu A. Z uvedenej témy som pochopil, že má nárok si o zaplatené dobrovolne nemoc.poistenie ponížiť základ dane. Do ktorého riadku zahrnie odvody (za dobrov.nemoc.poistenie) ? Zahrnie ich do riadku spolu s odvodmi, ktoré platil zamestnávateľ ?
Petra29
17.03.08,07:27
Zamestnankyňa počas celého r.2007 pracovala na HPP a dosiahla príjmy len z § 5. Okrem toho bola aj v r.2007 v SP dobrovolne nemocensky poistená. Ide podávať daňové priznanie typu A. Z uvedenej témy som pochopil, že má nárok si o zaplatené dobrovolne nemoc.poistenie ponížiť základ dane. Do ktorého riadku zahrnie odvody (za dobrov.nemoc.poistenie) ? Zahrnie ich do riadku spolu s odvodmi, ktoré platil zamestnávateľ ?
Tieto odvody platil zamestnávateľ za zamestnanca /neuvádzajú sa odvody zamestnávateľa v DP/ a k nim pripočíta zaplatené DNP.
domacnost
17.03.08,07:43
Ďakujem a treba prefotiť aj bločky o uhradení DNP? a priložiť k daň.priznaniu spolu aj s potvrdeným príjmom od zamestnávateľa?
Petra29
17.03.08,08:14
Ďakujem a treba prefotiť aj bločky o uhradení DNP? a priložiť k daň.priznaniu spolu aj s potvrdeným príjmom od zamestnávateľa?
O tomto sa konkrétne v zákone nehovorí,
ale príjmy podľa §5 a poistné sa preukazuje kópiami potvrdení od zamestnávateľa, ktoré sú prílohou DP,
z toho mi logicky vychádza, že ak DNP ako povinné poistné dobrovoľného platiteľa, nie je uvedené na potvrdeniach od zam./čo nie je/, priložila by som kópie o zaplatení resp.ja mám potvrdenie od Soc.poisťovne o celkovej výške zaplateného poistného za rok