Jozef Mihál
15.11.06,20:56
Som spoločník s.r.o. Nie som konateľom tejto s.r.o. So svojou spoločnosťou mám uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, na základe ktorej mi spoločnosť mesačne vypláca odmenu 10000 Sk. Mám povinnosť (ja alebo spoločnosť) platiť z tejto dohody odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne?
Jozef Mihál
15.11.06,20:01
Na úvod - diskusiu, či je "kóšer" dlhodobo pracovať na dohodu o vykonaní práce, v tejto chvíli nepreberajme a sústreďme sa na otázku - aké odvody má platiť spoločník, zamestnaný vo svojej s.r.o. fomou dohody o vykonaní práce.

Pokiaľ ide o odvody do Sociálnej poisťovne, tak pri danom stave nie ste na účely zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení považovaný za zamestnanca a odvody z dohody sa do Sociálnej poisťovne neplatia. Pozor, výnimkou je garančné a úrazové poistenie - za zamestnanca na účely garančného a úrazového poistenia sa považuje aj osoba na dohodu (viď § 4 ods.2).

Vaša spoločnosť musí z dohody odvádzať ako "zamestnávateľ" poistné na garančné poistenie vo výške 0,25% z odmeny na dohodu (maximálny základ ej 25911 Sk) a úrazové poistenie vo výške 0,8% z odmeny na dohodu.

Iné je to pri zdravotnom poistení. Podľa § 11 ods.3 písm.i) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa spoločník s.r.o. považuje na účely zákona o zdravotnom poistení za zamestnanca, ak je odmeňovaný za prácu v spoločnosti formou, ktorá sa podľa zákona o dani z príjmov považuje za príjem zo závislej činnosti.

Príjem na základe dohody o vykonaní práce sa podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. samozrejme považuje za príjem zo závislej činnosti a preto z príjmu na základe dohody platíte zdravotné poistenie ako zamestnanec. Čiže z dosiahnutej odmeny zaplatíte Vy preddavky na poistné vo výške 4% a spoločnosť ako "zamestnávateľ" zaplatí z odmeny preddavky na poistné vo výške 10%. Ak ste osoba so zdravotným postihnutím, sadzby sú polovičné.

ZSP_§4_ods.2
ZZP_§11_ods.3_pism.i
Jaroslávka
01.08.07,06:29
Spoločník na dohodu a odvody do ZP
Dobrý deň pán Mihál,
vaša odpoveď ma prinútila zamyslieť sa, pretože mám podobný prípad.
Konateľka SRO je zároveň aj spoločníčkou SRO a od 1.7.2007 má DoVP , vyplacánú nepravideľne v tejto svojej SRO.
Zároveň ale je riadnym zamestnancom na pracovnú zmluvu, je zdravotná sestra, pracuje v laboratóriu, PZ nemá nič spoločné s jej SRO.
Mala som ju prihlásiť do ZP a odviesť odvody na ZP ?
Ešte by som to stihla, aj keď oneskorene a doplatila by som odvody, je to suma asi 280,- Sk.
Veľmi pekne ďakujem.
Prajem Vám pekný deň
Jaroslávka
Jozef Mihál
01.08.07,06:36
Áno, vo svojej s.r.o. ju treba prihlásiť ako zamestnanca do zdravotnej poisťovne a z odmeny na dohodu odvádzať preddavky zamestnanca + zamestnávateľa.