zdenka1
09.12.04,08:45
Po konflikte so zamestnávateľom som dostala v októbri písomnú výpoveď, ktorú som prijala. Výpovedná doba mi začala plynúť, v novembri. Výpovedná doba - 2 mesiace. On však túto výpoveď po 3 dňoch ÚSTNE zrušil. Mne sa však podarilo násjsť si neporovnateľne lepšiu prácu s nástupom možným od januára. Podľa zákona musí byť zrušenie výpovede ale písomné. Podľa môjho názoru mi teda stále beží výpovedná doba a v januári už nemusím vôbec nastúpiť? Prosím o Váš názor..........

Ďakujem
Jura
09.12.04,07:56
Podľa ZP § 61 výpoveď :
ods. 1/ druhá veta - výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.
ods. 4/ Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len
s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba uro-
biť písomne. A v tej druhej časti tvojho dotazu máš pravdu.
zdenka1
09.12.04,08:01
Bude to sice odo mna trochu tvrde , ale staci ked jednoducho oznamim ze od januara podla vsetkych nalezitosti nepridem? Nechcem zbytocne problemy. je povinny dat mi vsetky papiere ako zapocet atd a takisto podkaldy na danove? Nemoze mi kratit vyplatu znejakeho dovodu?
Jura
09.12.04,08:07
Prečo by ti mal krátiť výplatu, svoje povinnosti si riadne plníš až do posledného
dňa pracovného pomeru. Zo slušnosti ho môžeš upozorniť, že rešpektuješ písom-
nú výpoveď a končíš 31.12.2004.
Luba2
09.12.04,08:08
Ak ste sa na odvolaní výpovede písomne nedohodli, výpovedná doba stále beží a teda tvoj pracovný pomer končí jej uplynutím. Zamestnávateľ Ti je povinný vystaviť pri ukončení pracovného pomeru aj zápočtový list aj potvrdenie o zdaniteľnej mzde a tiež vyplatiť celú mzdu, na ktorú máš nárok. Bezdôvodne krátiť Ti ju nesmie. Ale ak to napriek tomu urobí, nemáš inú možnosť, než ho písomne upozorniť, že koná protizákonne a dožadovať sa svojich práv cestou súdu, resp. ešte pred tým požiadať o pomoc inšpektorát práce.
ricij
09.12.04,08:11
Prečo si nevyužila § 76, ods. 2 ZP, nevzala dvoj (troj-) mesačné odstupné (neplatia sa z toho odvody) a jednoducho neodišla?
judy
09.12.04,08:13
Davaj si pozor na vyplatenie mzdy nie v hotovosti radsej uved cislo uctu na ktory ti ho ma poukazat.
vela stastia
zdenka1
09.12.04,08:24
Prečo si nevyužila § 76, ods. 2 ZP, nevzala dvoj (troj-) mesačné odstupné (neplatia sa z toho odvody) a jednoducho neodišla?
Podľa ZP § 61 výpoveď dohodou, asi nemam narok na odstupne. Asi som zabudla spomenúť, že to bolo podla tohto paragrafu.

Ale dik
Jura
09.12.04,08:31
Aký dôvod ti uviedol vo výpovedi ? Dohodou je § 60.
zdenka1
09.12.04,08:37
Aký dôvod ti uviedol vo výpovedi ? Dohodou je § 60.
Sorry za zavadzanie.
Vypoved som dostala podla Podľa ZP § 61 a dovod, neuspokojive plnenie pracovnych uloh a ine organizacne dovody. Pre zaujimavost, v pracovnej zmluve pracovnu napln u mna nenajdete.
Luba2
09.12.04,08:39
§ 61 hovorí o výpovediach všeobecne. Výpoveď zamestnávateľa je § 63 a dohoda § 60. Tak z akého dôvodu si dostala tú výpoveď. Pre porušenie prac. disciplíny, z organizačných dôvodov, alebo pre niečo iné?
Jura
09.12.04,08:45
Tak buď končí PP z iných organizačných dôvodov a to je § 63 ods. 1/ písm. b, vtedy môže prináležať odstupné alebo za neuspokojivé plnenie prac. úloh a to je § 63 ods. 1/ písm. d-4.
Luba2
09.12.04,08:45
Sorry za zavadzanie.
Vypoved som dostala podla Podľa ZP § 61 a dovod, neuspokojive plnenie pracovnych uloh a ine organizacne dovody. Pre zaujimavost, v pracovnej zmluve pracovnu napln u mna nenajdete.

No ak maš ten text vo výpovedi napísaný ako si uviedla a šla by si sa súdiť o neplatnosť výpovede, máš spor vyhratý. Ale Tvojim problémom asi je niečo celkom opačné, či naozaj ukončíš pracovný pomer k 31.12.2004 a tam stále platí to čo sme Ti viacerí uviedli vyššie, že pracovný pomer skončí. A zamestnávateľ Ťa nemôže v ničom obmedzovať, ani Ti odmietnuť vydať to čo podľa zákona musí.
zdenka1
09.12.04,08:54
Takže citujem spomínanú výpoveď:

Výpoveď
Podľa § 61 a následne Zákonníka práce:

v zmysle Zákonníka práce dávame výpoveď zamestnankyni AB, s ktorou bol uzatvorený pracovný pomer od 1.9.2003., s dvojmesačnou výpovednou lehotou, ktorá zčína plynúť od prvého dňa v nasledujúcom mesiaci.

Dôvodom výpovede je neuspokojivé plnenie pracovných úloh a iné organizačné dôvody.

S pozdravom


JE TEDA TÁTO VÝPOVEĎ NEPLATNÁ?
Ervin
09.12.04,09:50
V. je absolútne neplatná, nie je tam skutkovo vymedzený výpovedný dôvod resp. dôvody.......Podľa môjho názoru je súdne napadnuteľná.
Luba2
09.12.04,09:50
Takže citujem spomínanú výpoveď:

Výpoveď
Podľa § 61 a následne Zákonníka práce:

v zmysle Zákonníka práce dávame výpoveď zamestnankyni AB, s ktorou bol uzatvorený pracovný pomer od 1.9.2003., s dvojmesačnou výpovednou lehotou, ktorá zčína plynúť od prvého dňa v nasledujúcom mesiaci.

Dôvodom výpovede je neuspokojivé plnenie pracovných úloh a iné organizačné dôvody.

S pozdravom


JE TEDA TÁTO VÝPOVEĎ NEPLATNÁ?


No ak by si nechcela ukončiť pracovný pomer a šla by si sa súdiť, súd by s najväčšou pravdepodnosťou rozhodol, že výpoveď je neplatná. Za prvé by si pri neuspokojivom plnení prac. úloh musela v priebehu posledného pol roka byť písomne upozornená, za druhé pri organizačných dôvodoch by neboli doržané kroky, ktoré treba pred výpoveďou urobiť a za tretie nie je možné kombinovať tieto výpovedné dôvody do jednej výpovede.

Ale veď Ty píšeš, že pracovný pomer ukončiť chceš, lebo už máš vyhliadnutú druhú prácu. Nie? Tak sa tvár, že všetko je OK a pred koncom decembra upozorni zamestnávateľa, aby Ti pripravil všetky doklady k ukončeniu pracovného pomeru, nakoľko Ti končí výpovedná doba.

§ 79, ods. 3 Zákonníka práce totiž hovorí, že ak dá zamestnávateľ neplatnú výpoveď a zamestnanec netrvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával, končí prac. pomer ulynutím výpovednej doby.
Jura
09.12.04,10:51
Súhlasím s Lubou2 (§ 79, ods. 3 ZP) a v zmysle § 75 ods. 2/ má povinnosť ako
zamestnávateľ ti vydať potvrdenie o zamestnaní.
Buková
10.03.06,16:48
Mám uzatvorený PP na dobu určitú od 01.09.2005 do 31.03.2005.
Vyplýva pre mňa povinnosť oznámiť zamestnávateľovi, že dňa 31.03.2005 končím, aby si našiel za mňa náhradu? Alebo mu stačí len ústne povedať, že nemám záujem o ďalšie pokračovanie. Ako je to s nevyčerpanou dovolenkou?
HUPKA64
10.03.06,16:58
Chcem sa opýtať, nie je to do 31.03.2006 ?
Ak by mal zamestnávateľ záujem o ďalšiu spoluprácu, tak by bolo slušné sa už ozvať. Aspoň podľa mňa. Ak ty nemáš záujem, stačí pripomenúť, že tvoj pracovný pomer končí xy. Nevyčerpaná dovolenka pri skončení pracovného pomeru sa prepláca podľa priemeru platného pre dané obdobie.
Buková
10.03.06,17:37
Chcem sa opýtať, nie je to do 31.03.2006 ?
Ak by mal zamestnávateľ záujem o ďalšiu spoluprácu, tak by bolo slušné sa už ozvať. Aspoň podľa mňa. Ak ty nemáš záujem, stačí pripomenúť, že tvoj pracovný pomer končí xy. Nevyčerpaná dovolenka pri skončení pracovného pomeru sa prepláca podľa priemeru platného pre dané obdobie.

Áno, do 31.03.2006, pomýlila som sa. Záujem nemám, lebo od 01.04.2006 som dostala ponuku. Zamestnávateľ EŠTE nevie, či zamestnancom ( a ja patrím medzi nich ) predĺži pracovné zmluvy, lebo chce predať firmu ???
Ako je to s odovzdávaním dokladov? Mám to napísať písomne , alebo stačí ústne povedať nadriadenému??
mysimis
10.03.06,17:44
Zamestnávateľ by si mal byť vedomý, že má s TEbou pracovnú zmluvu na dobu určitú. Ty mu včas ústne pripomeň, že Ti končí pracovný pomer a zároveň sa ho opýtaj komu budeš odovzdávať Tvoju agendu. Bude to z Tvojej strany seriozne jednanie.
Zužu
31.05.06,07:51
So zamestnankyňou, ktorá je na rodičovskej dovolenke chce zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer dohodou. Vtedy nie je možné dať odstupné. Môže zamestnávateľ dať zamestnankyni odmenu napr. vo výške jednomesačného platu? Ako to odôvodní? Poradíte? Ďakujem
Tweety
31.05.06,07:54
So zamestnankyňou, ktorá je na rodičovskej dovolenke chce zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer dohodou. Vtedy nie je možné dať odstupné. Môže zamestnávateľ dať zamestnankyni odmenu napr. vo výške jednomesačného platu? Ako to odôvodní? Poradíte? ĎakujemMôže jej dať výpoveď podľa § 63 odst.1písm.b, s tým, že ona požiada o ukončenie PP dohodou pred plynutím VD, vtedy bude mať nárok na odstupné.
Ak by postupoval tak, ako píšeš, odmenu jej môže dať.
Zužu
31.05.06,08:01
Len keď čítam zákonník práce tak sa píše: Ak dal zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď z dôvodu nadbytočnosti nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať na toto miesto iného zamestnanca par. 61 ods. 3 ZP. Nechcela by som , aby bola výpoveď v rozpore so zákonom.
Tweety
31.05.06,08:03
Len keď čítam zákonník práce tak sa píše: Ak dal zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď z dôvodu nadbytočnosti nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať na toto miesto iného zamestnanca par. 61 ods. 3 ZP. Nechcela by som , aby bola výpoveď v rozpore so zákonom. ALe ten § 63 odst 1. písm b,hovorí o nadbytočnosti, nedalo by sa to použiť?
Zužu
31.05.06,08:08
Ani nie , lebo máme dvoch zamestnancov a účtovníčku/to som vlastne ja/, zastupovala som ju počas troch rokov a majiteľ sa rozhodol pre mňa . A ďalšiu pracovnú silu nepotrebujeme. Takže aj preto by som chcela aby to všetko bolo správne.
Tweety
31.05.06,08:11
Ani nie , lebo máme dvoch zamestnancov a účtovníčku/to som vlastne ja/, zastupovala som ju počas troch rokov a majiteľ sa rozhodol pre mňa . A ďalšiu pracovnú silu nepotrebujeme. Takže aj preto by som chcela aby to všetko bolo správne.Ak máš PP na dobu neurčitú, tak ona je nadbytočná. Nie je povinnosťou ju ďalej zamestnať, môže jej dať výpoveď. Veď zamestnávateľ nepríjme inú, on už inú má(Teba). Nič tým neporuší, žiadny § ZP.
dana9
31.05.06,08:14
Zamestnávateľ má právo si vybrať, v prípade nadbytočnosti, ktorý zamestnanec dostane výpoveď.

dana
Zužu
31.05.06,08:17
Ďakujem veľmi pekne za radu, veľmi mi pomohla táto informácia, len som to potrebovala s niekým prekonzultovať, aby som nespravila niečo nesprávne. Dúfam , že to nebude problém, ja nerobím na pracovnú zmluvu, ale na živnosť.
Ešte raz ďakujem.
dana9
31.05.06,08:41
Ďakujem veľmi pekne za radu, veľmi mi pomohla táto informácia, len som to potrebovala s niekým prekonzultovať, aby som nespravila niečo nesprávne. Dúfam , že to nebude problém, ja nerobím na pracovnú zmluvu, ale na živnosť.
Ešte raz ďakujem.

Tak ale to mení celú situáciu. Pretože v takomto prípade vlastne pôvodný zamestnanec nie je nadbytočný, a teda nie je splnaná podmienka na použitie § 63 ods. 1 písm. b). Ak by dostal výpoveď tak by vlastne po ňom zostalo voľné miesto.

dana
Zužu
02.06.06,16:54
Tak budem postupovať ako som písala v prísp. 22 - ukončenie PP dohodou a dáme jej odmenu. Bude to správny postup? Ako odmenu obahájim v prípade kontroly? Ďakujem
Tweety
02.06.06,16:58
Tak budem postupovať ako som písala v prísp. 22 - výpoveď dohodou a a dáme jej odmenu. Bude to správny postup? Ako odmenu obahájim v prípade kontroly? Ďakujem
Výpoveď dohodou zákonník práce nepozná, buď ukončenie PP výpoveďou, alebo dohodou. Jedno, alebo druhé. Odmena sa sá obhájiť.
Zužu
02.06.06,17:04
Opravila som svoj príspevok. Ďakujem
vema
07.06.06,06:16
Zamestnanec je po dlhšej PN a ešte si počas PN spôsobil úraz,ktorý mu nedovoľuje nastúpiť na pôvodné miesto a inú prácu pre neho nemáme.Rozhodol sa,že požiada o predčastný dôchodok.My mu máme dať potvrdenie o tom,že nemáme pre neho prácu, vzhľadom na jeho zdravotný stav.Teraz neviem ako máme štylizovať toto potvrdenie/výpoveď/aký §.s tým,že dostane odchodné, ktoré mu prináleží,ale bez odstupného /ide na UP,vzdá sa podpory atď./Poradí mi prosím niekto?
Tweety
07.06.06,06:19
Zamestnanec je po dlhšej PN a ešte si počas PN spôsobil úraz,ktorý mu nedovoľuje nastúpiť na pôvodné miesto a inú prácu pre neho nemáme.Rozhodol sa,že požiada o predčastný dôchodok.My mu máme dať potvrdenie o tom,že nemáme pre neho prácu, vzhľadom na jeho zdravotný stav.Teraz neviem ako máme štylizovať toto potvrdenie/výpoveď/aký §.s tým,že dostane odchodné, ktoré mu prináleží,ale bez odstupného /ide na UP,vzdá sa podpory atď./Poradí mi prosím niekto? Výpoveď: 63 odst.1 písm.c. AK na základe tejto výpovede požiada o skončenie PP dohodou, bude mať nárok na odstupné.
Ak nechcete platiť odstupné, a zamestnanec je prístupný dohode,( ukončenie PP z jeho strany dohodou), potom na odstupné nebude mať nárok.
vema
07.06.06,09:39
Majka,lenže mne sa zdá,že keď dá on výpoveď a zaeviduje sa na úrade práce aj keď sa vzdá podpory,tak potom vraj nebude mať nárok na odchodné.Ja vlastne neviem,kto má dať komu výpoveď,aby mohol dostať odchodné,ale aby mu za-teľ nemusel platiť odstupné.On ani netrvá na odstupnom,ale odchodné samozrejme chce.Zaeviduje sa na úrade práce 19.6. a po pár dňoch pôje do predč.dôch.,ktorý dostane spätne od 19.6.Už som z toho domotaná,ale chcem ,aby to bolo v poriadku pre obe strany.
Tweety
07.06.06,09:44
Majka,lenže mne sa zdá,že keď dá on výpoveď a zaeviduje sa na úrade práce aj keď sa vzdá podpory,tak potom vraj nebude mať nárok na odchodné.Ja vlastne neviem,kto má dať komu výpoveď,aby mohol dostať odchodné,ale aby mu za-teľ nemusel platiť odstupné.On ani netrvá na odstupnom,ale odchodné samozrejme chce.Zaeviduje sa na úrade práce 19.6. a po pár dňoch pôje do predč.dôch.,ktorý dostane spätne od 19.6.Už som z toho domotaná,ale chcem ,aby to bolo v poriadku pre obe strany.
AK dostane výpoveď podľa § 63 toho uvedeného odst., a nepožiada o ukončenie PP dohodou, pred začatím plynutia výpovednej doby, bude mať nárok na odchodné , ale nie na odstupné.
Chobot
07.06.06,09:47
Majka,lenže mne sa zdá,že keď dá on výpoveď a zaeviduje sa na úrade práce aj keď sa vzdá podpory,tak potom vraj nebude mať nárok na odchodné.Ja vlastne neviem,kto má dať komu výpoveď,aby mohol dostať odchodné,ale aby mu za-teľ nemusel platiť odstupné.On ani netrvá na odstupnom,ale odchodné samozrejme chce.Zaeviduje sa na úrade práce 19.6. a po pár dňoch pôje do predč.dôch.,ktorý dostane spätne od 19.6.Už som z toho domotaná,ale chcem ,aby to bolo v poriadku pre obe strany.

Na odchodné má nárok pri akomkoľvek skončení PP (dohoda, výpoveď). Podmienkou je, aby k dátumu skončenia PP mal priznaný starobný (predčasný starobný) dôchodok. Čiže skončíte PP k 30.6., priznajú mu dôchodok spätne napr. k 1.6. a vy mu následne doplatíte odchodné.

Ak však dôchodok bude priznaný s nedkorším dátumom ako skončil PP, tak na odchodné nebude mať nárok.

Prečo trvá na odchodnom a na ostupnom nie. Mali by ste to jednoduchšie, vyplatiť mu 2 mesačné odstupné (mal by to viac, než jednomesačné odchodné, pokiaľ to nemáte inak upravené). Môže sa potom niekde zamestnať a dostane odchodné tam, keď skončí ten PP.
sara-ke
27.07.06,09:44
dobry den,
potrebovala by som surne poradit, zamestnavatel dal 1 zam-covi okamzitu vypoved za hrube porusenie pracov. discipliny....chcela by som vas poprosit ci mi napisete co vsetko musim urobit odovzdat zames-covi, bol u nas zamestnany len od 6.7.2006 do dnes cize 27.7.2006 ako mam postupovat??
dakujem :rolleyes:
dana9
27.07.06,09:46
dobry den,
potrebovala by som surne poradit, zamestnavatel dal 1 zam-covi okamzitu vypoved za hrube porusenie pracov. discipliny....chcela by som vas poprosit ci mi napisete co vsetko musim urobit odovzdat zames-covi, bol u nas zamestnany len od 6.7.2006 do dnes cize 27.7.2006 ako mam postupovat??
dakujem :rolleyes:

nieje ešte náhodou v skúšobnej?
to by bolo potom dosť jednoduché.:)

dana:)
sara-ke
27.07.06,09:48
no vlastne je , takze ako ?
Zita4
27.07.06,09:49
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Dnes mu to odovzdáš a zajtra nemusí prísť do práce.
dana9
27.07.06,09:53
Takže so ZC v SD môžete ako ZĽ skončiť pomer z akéhokoľvek dôvodu alebo bez dôvodu. Neplatia ustanovenia o ochrannej dobe.

Teoreticky by sa to malo urobiť písomným oznámením o skončení PP spravidla aspoň tri dni vopred, ale nedodržanie písomnej formy ani lehoty nemá vplyv na platnosť skončenia. Ku skončeniu PP dôjde v deň, ktorý je uvedený v oznámení, ak nie je uvedený, tak deň, kedy sa ZC oznámenie doručilo.




dana:)
dana9
27.07.06,09:54
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Dnes mu to odovzdáš a zajtra nemusí prísť do práce.

veľmi výstižné :D :D :D

d
sara-ke
27.07.06,09:54
[QUOTE=Zita4]Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. - a je na to nejake tlacivo - nemate??, takze len to mu odovzdam?. a este ho odhlasim zo SP a zo ZP, a to bude vsetko? dik
Zita4
27.07.06,10:06
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. - a je na to nejake tlacivo - nemate??, takze len to mu odovzdam?. a este ho odhlasim zo SP a zo ZP, a to bude vsetko? dik
Končíme s vami pracovný pomer v skúšobnej dobe v zmysle § 72 Zákonníka práce... Stačí napísať, odovzdať proti podpisu a to je všetko.
Gabi03
27.07.06,10:20
[quote=sara-ke]
Končíme s vami pracovný pomer v skúšobnej dobe v zmysle § 72 Zákonníka práce... Stačí napísať, odovzdať proti podpisu a to je všetko.

Ja pre istotu všade kde sa dá píšem aj dátumy. Jeden "pán" zamestnanec mi raz takmer vylepil lebo nepochopil skončenie PP k xx.xx.xxxx dátumu. A na druhý deň mal PN, tak že nemám právo ho vyhodiť. :)
sara-ke
27.07.06,10:41
dakujem vam za rady, ale ten zamestnanec aj hned odisiel takze mu to musim poslat postou - na dorucenku moze to byt aj takto aj ked tam nebude jeho podpis(len na dorucenke,), hm ?
Zita4
27.07.06,10:44
dakujem vam za rady, ale ten zamestnanec aj hned odisiel takze mu to musim poslat postou - na dorucenku moze to byt aj takto aj ked tam nebude jeho podpis(len na dorucenke,), hm ?
Pošli mu to poštou tak, ako píšeš. Ak to neprevezme a vráti ti to pošta ako nedoručené, považuje sa zásielka za doručenú.
sara-ke
27.07.06,10:46
dakujem velmi. pekny den :D
sara-ke
28.07.06,08:27
dobry den,
chcela by som sa opytat: zamestnanec pracoval u nas necely mesiac, dostal okamzitu vypoved, samozrejme v 1. tyzdni mal skolenie o bezpecnosti pri praci, sef mu chce poplatok za to skolenie strhnut z platu, chcela by som vediet ci je to mozne (zam-nec vlastne hrubo porusil prac. disciplynu, ale vo vypovedi ma uvedene-vypoved bez udania dovodu)
Chobot
28.07.06,08:34
dobry den,
chcela by som sa opytat: zamestnanec pracoval u nas necely mesiac, dostal okamzitu vypoved, samozrejme v 1. tyzdni mal skolenie o bezpecnosti pri praci, sef mu chce poplatok za to skolenie strhnut z platu, chcela by som vediet ci je to mozne (zam-nec vlastne hrubo porusil prac. disciplynu, ale vo vypovedi ma uvedene-vypoved bez udania dovodu)

Ak pracoval necelý mesiac, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bol ešte v skúšobnej dobe. A v rámci skúšobnej doby môže aj zamestnávateľ kedkoľvek skončiť PP bez uvedenia dôvodu, takž eto nebude výpoveď, ale skončenie PP v skúšobnej dobe bez uvedenia dôvodu.

Poplatok za školenie BOZP mu strnhúť nemôže, lebo je to povinnosťou zamestnávateľa zaškoľovať každého nového zamestnanca a náklady hradí zamestnávateľ. Žiadať o úhradu nákladov na školenie môže zamestnávateľ žiadať iba v tom prípade, ak je to zvyšovanie kvalifikácie a bola predtým uzatvorená dohoda o zvyšovaní kvalifikácie, kde sa zamestnanec zaviazal zotrvať v PP po určitý čas. Ale úvodné školenie BOZP určite takýmto školením - zvyšovaním kvalifikácie nie je. Takže nemôže mu to strhnúť z platu.
sara-ke
28.07.06,09:08
dobre, dakujem vam za take vycerpavajuce a zrozumitelne vysvetlenie. dik :)
Janiela
31.07.06,15:25
Prosím Vás, pred tromi rokmi bol ukončený zamestnacom pracovný pomer. Ukončenie zamestnávateľ riadne prevzal (oproti podpisu). Výpoveď bola zamestnávateľovi daná na vedomie 11.9.2003, ku dňu 21.9.2003- dôvod priradenie minimálnej mzdy prvého stupňa, pričom zamestnanec mal nárok na min. mzdu 3. stupňa - . Zamestnancovi bola 16.9.2006 doručená výpoveď pre porušenie prac. disciplíny - dôvod nenastúpenie do zamestnania po riadnej dovolenke. Zamestanec sa pritom so zamestnávateľom riadne (ústne) dohodol na pokračovaní v čerpaní dovolenky, ktorá bola aj riadne vykázaná na výplatnej páske. Môže zamestnanec ešte niečo podniknúť? Bol zamestnávateľ v práve poslať ďalšiu výpoveď?
dana9
01.08.06,05:09
Prosím Vás, pred tromi rokmi bol ukončený zamestnacom pracovný pomer. Ukončenie zamestnávateľ riadne prevzal (oproti podpisu). Výpoveď bola zamestnávateľovi daná na vedomie 11.9.2003, ku dňu 21.9.2003- dôvod priradenie minimálnej mzdy prvého stupňa, pričom zamestnanec mal nárok na min. mzdu 3. stupňa - . Zamestnancovi bola 16.9.2006 doručená výpoveď pre porušenie prac. disciplíny - dôvod nenastúpenie do zamestnania po riadnej dovolenke. Zamestanec sa pritom so zamestnávateľom riadne (ústne) dohodol na pokračovaní v čerpaní dovolenky, ktorá bola aj riadne vykázaná na výplatnej páske. Môže zamestnanec ešte niečo podniknúť? Bol zamestnávateľ v práve poslať ďalšiu výpoveď?

Tie dátumy mi trochu nesedia, ak bol pred tromi rokmi ukončený prac pomer, tak prečo teraz výpoveď? Vypovedať možno len niečo čo existuje:)
Tak len vo všeobecnosti:

Nenastúpenie do zamestnania po dovolenke nie je výpovedný dôvod, ide pravdepodobne o porušenie prac. disciplíny (§63 ods. 1 písm. e) ZP), a k tomu aby ZĽ mohol pristúpiť k výpovedi z uvedeného dôvodu by musel najprv ZC upozorniť na porušenie, ako aj an možnosť výpovede, inak je výpoveď neplatná.

Dovolenku je možné čerpať len so súhlasom ZĽ, ak to bolo dohodnuté len ústne, tak bohužiaľ nemáš dôkaz, že išlo o dovolenklu, pokiaľ ti to niekto nedosvedčí.

Ak bol prac. pomer ukončený neplatne, tak sa nárokov z takto neplatne skončeného PP možno domáhať len v lehote dvoch mesiacov odo dňa, kedy mal pomer skončiť.

Takže, imho, vzhľadom na uvedené dva body, ZĽ nemal čo posielať nejakú výpoveď, je to úplný zdrap papiera, bez akéhokoľvek významu.

dana:)
Janiela
02.08.06,14:22
Ospravedlňujem sa za preklep, samozrejme, že dátum mal byť 16.9.2003. Zamestnávateľ zamestncovi dodnes nedoručil zápočtový list, preto sa dotyčný obáva, aby mu na požiadanie nebol vystavený ZL s výpoveďou kvoli narušeniu prac. disiplíny. Pravdepodobne chce nastúpiť do ďalšiehio zamestnania, kde by ho na základe takéhoto ZL nemuseli prijať.
Ďakujem za radu.
dana9
03.08.06,06:59
Ospravedlňujem sa za preklep, samozrejme, že dátum mal byť 16.9.2003. Zamestnávateľ zamestncovi dodnes nedoručil zápočtový list, preto sa dotyčný obáva, aby mu na požiadanie nebol vystavený ZL s výpoveďou kvoli narušeniu prac. disiplíny. Pravdepodobne chce nastúpiť do ďalšiehio zamestnania, kde by ho na základe takéhoto ZL nemuseli prijať.
Ďakujem za radu.

No je to trošku problematické, mne z toho vychádza, že zamestnávateľ dal zamestnacovi výpoveď z dôvodu porušenia prac disciplíny v dobe, keď bežala výpovedná doba z výpovede, ktorú dal zamestnanec. :( Je to paradoxné, ale možné.:)

Je tiež možné konštatovať, že výpoveď daná zamestnávateľom bola daná neplatne (nenastúpenie do zamestnania po dovolenke nie je výpovedný dôvod, ide pravdepodobne o porušenie prac. disciplíny (§63 ods. 1 písm. e) ZP), a k tomu, aby ZĽ mohol pristúpiť k výpovedi z uvedeného dôvodu by musel najprv ZC upozorniť na porušenie, ako aj an možnosť výpovede, inak je výpoveď neplatná), avšak neplatnosť bolo treba namietnuť v ustanovenej lehote dvoch mesiacov odo dňa, kedy mal pomer skončiť.

Takže z toho, čo bolo napísané mi vychádza, že s výpovedným dôvodom, ktorý uviedol zamestnávateľ (aj keď je to dobrá blbosť) sa už teraz nedá nič robiť, bohužiaľ.

Ale aj tak by to nemal byť problém, pretože dôvod skončenia PP sa do potvrdenia o zamestnaní neuvádza,

dana:)
Janiela
03.08.06,14:08
Ďakujem pekne.