rage1
16.11.06,07:48
Prosim Vas o radu:

amestnavatel ukoncil v skusobnej dobe so zamestnancom pracovny pomer. Zamestnaec odmietol podpisat zamestnavatelovi zrusenie pracovneho pomeru - tak mu to zamestnavatel poslal postou do vlastnych ruk. V zakonniku prace sa pise ze by sa mala vypoved v skusobnej dobe dorucit aspon 3 dni pred. Tak sa mu poslala postou - zamestnanec vsak do prace druhy den uz nenastupil tak sme mu dali absenciu a oznamili to aj na socialku - potom nam zrazu prisla postou PNka tohto zamestnanca ku dnu kedy mu oznamil zamestnavatel ze mu dava vypoved v sk. dobe - Co mam teraz spravit?Moze plynut absencia aj pnka naraz sucasne alebo ho treba na socilke z tej absencie zase odhlasit a plynie pnka. A ako je to potom s tou vyplatou pnky ohladom na zamestnavatela - vyplaca celu pnku?teda myslim tych desat dni alebo len tie tri dni do ukoncenuia prac. pomeru?
Dakujem
Gabi03
16.11.06,06:52
Lepšie by bolo, keby tam uvedieš dátumy. Ale v podstate skončenie PP v skúšobnej dobe neovplyvňuje PN-ka. (PN-ka ovplyvňuje skončenie PP výpoveďou zo strany ZĽa. To je iný prípad.)
Uvediem príklad:
skončenie v skúšobnej dobe 24.11.
nenastúpenie do práce bez udania dôvodu, neospravedlnená absencia 16.11.
začiatok DPN 20.11.

neospravedlnená absencia 16.-19.11.
DPN 20.-24.11., t. j. 5 dní, zvyšok platí SP v ochrannej lehote.
rage1
16.11.06,06:59
vypoved v skus. dobe sme mu oznamili 7.11 aj poslali a od 7. ma aj na papieri PN. co s tym?
Tweety
16.11.06,07:00
Prosim Vas o radu:

amestnavatel ukoncil v skusobnej dobe so zamestnancom pracovny pomer. Zamestnaec odmietol podpisat zamestnavatelovi zrusenie pracovneho pomeru - tak mu to zamestnavatel poslal postou do vlastnych ruk. V zakonniku prace sa pise ze by sa mala vypoved v skusobnej dobe dorucit aspon 3 dni pred. Tak sa mu poslala postou - zamestnanec vsak do prace druhy den uz nenastupil tak sme mu dali absenciu a oznamili to aj na socialku - potom nam zrazu prisla postou PNka tohto zamestnanca ku dnu kedy mu oznamil zamestnavatel ze mu dava vypoved v sk. dobe - Co mam teraz spravit?Moze plynut absencia aj pnka naraz sucasne alebo ho treba na socilke z tej absencie zase odhlasit a plynie pnka. A ako je to potom s tou vyplatou pnky ohladom na zamestnavatela - vyplaca celu pnku?teda myslim tych desat dni alebo len tie tri dni do ukoncenuia prac. pomeru?
Dakujem Poopravím chybné pojmy: V skúšobnej dobe nepoznáme pojem výpoveď, ale skončenie PP v skúšobnej dobe §72 ZP, ktoré môžeme realizovať aj počas DPN.
rage1
16.11.06,07:01
cize aj ked mi da pnku tak mozeme s nim ukoncit prac. pomer?
Martinella
16.11.06,07:08
vypoved v skus. dobe sme mu oznamili 7.11 aj poslali a od 7. ma aj na papieri PN. co s tym?

Súhlasím s Gabi, ak mu bolo oznámenie doručené 3 dni vopred t.j. 3 dni pred 7.11.2006, týmto dňom je jeho pracovný pomer skončený. Za ten jeden deň 7.11. by ste mu mali zaplatiť náhradu príjmu a zvyšok bude platiť Sociálna poisťovňa. Ak tam bolo prekrytie PN s absenciou, treba to dodatočne nahlásiť.
rage1
16.11.06,07:12
no 7.11. sme mu oznamili ze s nim koncime prac úpomer a odoslali sme mu to - teraz neviem ako mam povazovat tie tri dni?skoncenie prac. pomeru v skusobnej dobe plynie od prebratia dokumentu nie?ked sme mu to poslali postou a zamestnanec to stale neprebral takl co aky to ma vplyv na pn?
rage1
16.11.06,07:18
ta PNKa je totiž tiež od 7.11 - čiže on ešte neprebral to skončenie a už sa hodil na pNKu - proste potom ako zamestnavatelovi odmietol podpisat ukoncenie tak sa hodil na PNKu§
dana9
16.11.06,07:27
no 7.11. sme mu oznamili ze s nim koncime prac úpomer a odoslali sme mu to - teraz neviem ako mam povazovat tie tri dni?skoncenie prac. pomeru v skusobnej dobe plynie od prebratia dokumentu nie?ked sme mu to poslali postou a zamestnanec to stale neprebral takl co aky to ma vplyv na pn?

V prvom príspevku píšeš, že ZC odmietol skončenie prevziať na pracovisku, mne príde najjednoduchšie vychádzať z tohto dátumu, kedy to odmietol prevziať a odvtedy počítať tri dni, bez ohľadu na to, ako už bolo povedané, či mal PN , pretože v SD to neovplyvňuje možnosť skončenia PP.

Teoreticky by ste mohli vychádzať aj z odoslanej výpovede, dala by sa uplatniť fikcia doručenia, ale tam sa môže stať, že ako dátum doručenia by sa bral dátum, ktorý je po SD. Proste bol by chaos.
§38

(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

dana :)
rage1
16.11.06,07:47
a co s tou PNkou potom?
dana9
16.11.06,07:50
a co s tou PNkou potom?

PP by skoncil po uplynuti troch dni, ostatne by sa riesilo vo vztaghu k SP.

dana
jales
16.11.06,07:53
Tak ako vložila Dana9 výpis zo zákonníka práce, je tam v poslednej vete napísané, že účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec prijatie písomnosti odmietne.
Ja z tohto dôvodu vždy doručujem takého písomnosti za prítomnosti svedkov. Ak zamestnanec písomnosť odmietne prevziať napíšem to na list a dám to podpísať aj svedkom. Samozrejme, že zamestnancovi hneď vysvetlím, aby nepočítal s tým, že ak to nepodpísal, tak to nie je platné. Tým pádom to považujem za doručené.
dana9
16.11.06,07:58
Tak ako vložila Dana9 výpis zo zákonníka práce, je tam v poslednej vete napísané, že účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec prijatie písomnosti odmietne.
Ja z tohto dôvodu vždy doručujem takého písomnosti za prítomnosti svedkov. Ak zamestnanec písomnosť odmietne prevziať napíšem to na list a dám to podpísať aj svedkom. Samozrejme, že zamestnancovi hneď vysvetlím, aby nepočítal s tým, že ak to nepodpísal, tak to nie je platné. Tým pádom to považujem za doručené.

Máš právdu, to som neuviedla, je potrebné to vedieť zdokladovať. A najlepšie aspoň 2 svedkovia.

dana:)
Hepi
16.11.06,08:15
Neviem, či si mu do oznámenia o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe napísala, ku ktorému dátumu s ním končíte pracovný pomer. Ja som mala tiež takýto prípad, 31.10.2006 som posielala list o ukončení PP v skúšobnej dobe k 05.11.2006 a tento zamestnanec mi doniesol PN. Do 05.11.2006 mu ju budem platiť ja a od 06.11.2006 ju pošlem na SP.
Gabi03
16.11.06,09:40
Ešte by som doplnila to doručenie skončenia PP v skúšobnej dobe:

§ 72 ods. 2: "Písomné oznámenie o skončení PP sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pre dňom, ..."

komentár z Poradcu 7/2006: "Lehota 3 dní má len poriadkový charakter, nie je záväzná, v skúšobnej dobe možno P skončiť najneskôr v posledný deň jej trvania"

Chápem to tak, že ak osobne chcete predať písomné skončenie PP napr. 5.11. a on odmietne, automaticky sa končí 5.11. (alebo najviac 8.11.).