lusssilka
09.12.04,09:53
Mala by som na Vas jednu otazocku. Ak niekoho prepustia v skusobnej lehote vztahuje sa na neho ochranna lehota? Myslim tym, ci moze ist na PN a nemusi sa ist nahlasit na Urad prace , alebo na ten Urad musi ist aj tak ci tak alebo ci to ma este nieco spolocne s byvalym zamestnavatelom. Dakujem
Zita4
09.12.04,10:48
Ochranná lehota po ukočení prac. pomeru je 42 dní. Avšak nárok na nemocenské vzniká len za predpokladu, že poistenec bol v posledných dvoch rokoch aspoň 270 dní nemocensky poistený v Sociálnej poisťovni. Zákon č. 461/2003, § 32 - 35. ;)
S bývalým zamestnávateľom to už nemá takmer nič spoločné, nárok si uplatňuje na Sociálnej poisťovni. Bývalý zamestnávateľ mu len potvrdí denný vymeriavací základ a ostatné náležitosti potrebné k vyplateniu nemocenského.
metracik2
09.12.04,17:00
trosku je to spojene z materskou. Narok na materske ma ked bol posledne dva roky pred ocakavanym dnom porodu nemocensky poisteni aspon 270 dni.
Ochranna lehota je 42 kalendsarnych dni, ale len vtedy ak bol v pracovnom pomere aj tych 42 dva dni a viac. Ak vsak ukoncil pracovny pomer v skucsobnej dobe, tak predpokladam, ze pracovny pomer mohol trvat menej, a potom ochranna lehota je len tolko dni, kolko bol v pracovnom pomere. byvaly zamestnanec musi svojmu byvalemu zamestnanvatelovi priniest doklady apre nemoc, a zamestnanvatel s potrebnymi dokladmi (potvrdenie o prijme) a vyplnenim tlaciva, ze naposledy pracoval ... zasle na socialnu poistovnu. Z osetrovneho nevyplyva ochranna lehota. Ochranna lehota z dovodu materstva je 6 mesiacov.