Juraj D
16.11.06,08:46
Dobrý deň

potreboval by som radu od niekoho, kto už podobnúp situáciu riešil, prípadne od právnika.

Som majiteľom jednehé z 3 susediacich pozemkov. Ďaľšie 2 patria rodinným príslušníkom. Vzájomne sme sa dohodli že pozemky prerozdelíme tak, aby sme zachovali rozlohu ale zmenili tvar pozemkov (doteraz to boli uzke a dlhe pásy a premenia sa na pekné, široké parcely, kde by sa mohla v budúcnosti riešiť aj stavba RD). Máme hotové zameranie a chceme spraviť zmluvu (pravdepodobne zámennú), ktorú predložíme na kataster nehnuteľností. Existuje pre tento prípad nejaký vzor, alebo robil niekto už podobnú zmluvu?

Áno, najlepšie by bolo ísť za právnikom ale už s premeraním boli velké náklady a v prípade, že by existoval vzor, ušetrili by sme pre nás nemalé fin. prostriedky.

Ďakujem za odpovede.
josh
16.11.06,08:54
Zial, taka zamenna zmluva s geometrickym planom nie je podla mna nieco take, co by ste vedeli zbuchnut podla vzoru.
.
Skuste sa spytat niektoreho z notarov, kolko by to stalo, ked je cena drahsieho zo zamienanych pozemkov ca 100.000,-Sk, nemali by ste platit viac ako 1500,-Sk - 2000,-Sk. Ak je cena 1.000.000,-Sk, notarsky poplatok je okolo 8tisic. A na notarskych zapisniciach uz nemusite overovat podpisy.
Chobot
16.11.06,09:14
Zial, taka zamenna zmluva s geometrickym planom nie je podla mna nieco take, co by ste vedeli zbuchnut podla vzoru.
.
Skuste sa spytat niektoreho z notarov, kolko by to stalo, ked je cena drahsieho zo zamienanych pozemkov ca 100.000,-Sk, nemali by ste platit viac ako 1500,-Sk - 2000,-Sk. Ak je cena 1.000.000,-Sk, notarsky poplatok je okolo 8tisic. A na notarskych zapisniciach uz nemusite overovat podpisy.

Takéto niečo mu notár neurobí, on len overí zmluvu, ale sám ju nenapíše.

Takéto služby poskytujú relitné kancelárie alebo komerční právnici špecializujúci sa na nehnuteľnosti. A cenu určite nebude 1-2 tisíc. Keď som potreboval darovaciu zmluvu (rodičia na dieťa), tak za spísanie zmluvy pýtali od 5 do 10 tisíc SK. A to je pritom štandardná zmluva, tak som si ju napísal sám a kataster to akceptoval.

Takáto zámenná zmluva bude špecifická, tak možno aj drahšia. Nech sa spýta v nejakej väčšej realitke (nie malej - jednoosobovej), koľko by to stálo.

JurajD, vzor TI asi nikto len tak ľahko neposkytne, najmä nie realitka alebo právnik, lebo je to ich know-how. Ja by som Ti mohol síce posyktnúť tú moju zmluvu, ale veľmi Ti nepomôže, lebo tam išlo o prevod bytu a Tvoja zmluva bude komplikovanejšia. Navyše k nej budeš musieť priložiť aj nový geometrický plán, lebo budú sa meniť aj hranice parciel na katastri, nie iba majiteľ.
josh
16.11.06,10:34
Takéto niečo mu notár neurobí, on len overí zmluvu, ale sám ju nenapíše.

Preboha a to odkial mas? Notari su v prvom rade na to tu, aby vyhotovovali verejne listiny - tzn. aby spisovali napriklad aj zamenne zmluvy. Ja robim na malom vidieckom notarskom urade a tyzdenne piseme takych 5 zmluv na prevod nehnutelnosti. Overenie podpisov je viacmenej vedlajsia cinnosti.



Takéto služby poskytujú relitné kancelárie alebo komerční právnici špecializujúci sa na nehnuteľnosti.

Ak notar napise zmluvu, štát ruci za jej spravnost, tzn. ak sa nieco pokasle, ze ta zmluva je zla, stat nahradi skodu (napriklad ak pridete o kupnu cenu a pod).
Zmluva spisana v notarskej zapisnici je velmi silnym dokazom (verejna listina) o tom, co sa pred notarom udialo (odovzdanie kupnej ceny, vyhlasenie ucastnikov a pod.). Lepsi dokaz ako toto neexistuje.

Komercni pravnici neexistuju. Existuju iba advokati.


A cenu určite nebude 1-2 tisíc. Keď som potreboval darovaciu zmluvu (rodičia na dieťa), tak za spísanie zmluvy pýtali od 5 do 10 tisíc SK. A to je pritom štandardná zmluva, tak som si ju napísal sám a kataster to akceptoval.

Tie orientacne ceny su vypocitane podla vyhlasky ministerstva spravodlivosti c. 31/1993 o odmenach a nahradach notarov. Ziadny notar na slovensku si nemoze pytat viac alebo menej za spisanie rovnakej zmluvy. Zhruba to stoji rovnako vsade. Realitka si za zmluvu pyta od brucha, napriklad ci prave potrebuje na vyplatu alebo nie...
To ze kataster zmluvu akceptoval je sice pekne, ale keby doslo k nejakemu sporu, tak nie kazda zmluva musi obstat aj pred sudom. V pripade, ak je zmluva dobre napisana a nepisal ju nejaky inzinier alebo automechanik, zodpoveda za jej obsah a vacsinou sa nema zmysel ani sudit.



Takáto zámenná zmluva bude špecifická, tak možno aj drahšia. Nech sa spýta v nejakej väčšej realitke (nie malej - jednoosobovej), koľko by to stálo.

Takato zamenna zmluva nie je vobec specificka, je to uplne bezny druh zmluvy, toto sa fakt robi casto.
Skuste sa fakt spytat v realitke, co by to stalo, ci to vyhotovuje odbornik a akym sposom rucia za skodu, ktoru sposobia pripadnou zlou zmluvou (stava sa bezne uplne vsade) a skuste sa spytat u notara, co by to stalo. Len pre zaujimavost.

Minule som to tu uz pisal, ze kupa a prevody nehnutelnosti bezny smrtelnik robi mozno raz - dvakrat za zivot, tak to nechajte na odbornikov, aby neskor z toho nevznikli sudne tahanice.

Zuby si tiez nevrtate sami, aj keby ste sa to vlastne aj mohli naucit.
Chobot
16.11.06,14:16
Preboha a to odkial mas? Notari su v prvom rade na to tu, aby vyhotovovali verejne listiny - tzn. aby spisovali napriklad aj zamenne zmluvy. Ja robim na malom vidieckom notarskom urade a tyzdenne piseme takych 5 zmluv na prevod nehnutelnosti. Overenie podpisov je viacmenej vedlajsia cinnosti.


OK, tak som múdrejší. Mal som asi mylnú predstavu o notároch.
Juraj D
16.11.06,14:36
Ďakujem za všetkým odpovede. Tak to vyzerá, že skutočne musím navštíviť odborníka-právnika a nechať zmluvu spísať ním.
andrejf
25.04.07,11:40
Dobry den,

tiez mam podobnu situaciu, mama vlastni pasy ornej pody ktore su od seba vzdialene a chceli by sme ich vymenit za suvisly kus ornej pody ale na inom mieste (vedla inej novostavby), kde zrejme bude mozne stavat lebo vedla je postavena novostavba.

Majitel toho suvisleho kusa pody nieje ziadny a uzivatel je JRD. Majitel tych pasov je moja mama.

Tj mam ist na JRD a poziadat ich aby isli so mnou na kataster a prepisat to alebo spisat zmluvu a ist s nou na kataster ?

Dik,
Andrej.
josh
25.04.07,11:52
andrejf: Zial, taka situacia, ze majitel nie je ziadny, neexistuje. Musis sa pozriet v pozemkovej knihe, kto je vlastnikom tych nehnutelnosti a jednat potom s nim, alebo s jeho dedicmi.
JRD je iba uzivatel, co znamena, ze nie je vlastnik, tak nemoze prepisat, zamenit, atd vlastnike pravo s niekym inym, lebo ho nema.
Skus oslovit nejakeho notara, mozno sa ti na to pozrie.
andrejf
25.04.07,11:56
no, boli sme na katastri, tam nam ukazovali mapy a potom natukala do pocitaca cislo parcely a vyslo ze majitel nieje. iba uzivatel a to jrd. Tak mozno som bol v zlych dverach - skusim tu pozemkovu knihu ?
josh
25.04.07,14:49
ano ano, skus pozemkovu knihu.
vieroslava
26.04.07,06:32
K tomu potrebuješ zistit aj pôvodné parcelné čísla, pretože ak boli pri mapovaní parcely prečíslované, majiteľa nezistíš. V pozemkovej knihe evidujú pôvodné parcelné čísla. Doporučujem obrátiť sa na komerčného geodeta, lebo na katastri aspoň u nás, také informácie nedávajú.