Vlasta Č.
16.11.06,08:51
Milí poraďáci,
mám faktúru na 5 strojov /á 29.000,-/, 5 pohonných jednotiek /á 5.500,-/, 1 stroj /á 30.000,-/ a 1 spojkový motor /á 9.500,-/. Nebol by to problém, keby to nebolo všetko na jednej faktúre. Čo s tým?
Danila
16.11.06,07:53
A nejedná sa o súbor hnuteľných vecí? Zo zadania takto formulovaného nie je možné poradiť.
Tweety
16.11.06,07:55
Milí poraďáci,
mám faktúru na 5 strojov /á 29.000,-/, 5 pohonných jednotiek /á 5.500,-/, 1 stroj /á 30.000,-/ a 1 spojkový motor /á 9.500,-/. Nebol by to problém, keby to nebolo všetko na jednej faktúre. Čo s tým?
Všetko posudzuješ samostatne, samozrejme, ak niektoré časti netvoria spolu s ost. jeden celok.A aký je problém, keď to je na jednej fa? v účtovaní neurobí žiaden.
katarina.j
19.11.06,15:41
Ja by som to účtovala následne: faktúra klasicky do závazkov, úhradu podľa toho ako bola uhradená /VPD,BV/ a súhlasím s Tweety o rozučtovaní položiek do krátkodobeho majetku ak netvoria spolu s ost. jeden celok. Len pozor na to či si platcom DPH alebo nie. ak si platcom dph tak do krátk.majetku ide suma bez dph ak nie si platcom dph tak cela suma.
adato
19.11.06,17:12
Prikláňam sa k názoru, že je potrebné preveriť k čomu tie pohonné jednotky a spojkový motor patria. Podľa počtu kusov to vyzerá tak, že koľko kusov strojov, toľko pohonných jednotiek. Mohlo by sa stať, že potom pripočítaním hodnoty pohonnej jednotky (ak patrí k stroju) cena prekročí 30 000,-
Vlasta Č.
20.11.06,09:09
Ide mi presne o toto!
Sú to nové stroje a logicky to patrí k sebe, tzn. odpisovať, lebo je to suma nad 30.000,-. Ale majitelia to dali rozpísať, aby to mohli jednorázovo dať do nákladov. Ako im to mám vysvetliť?
katarina.j
20.11.06,17:10
To nevadí ked to je na faktúre rozpísané /rozpoložkované/ aspon je to viac prehľadnejšie /stretávam sa s kopou faktúr na ktorých je to rozpísané biedne/-bud rada že je to rozpísané, lebo je to lepšie aj ked budes mat niekedy kontrolu napr. z danového uradu, ved tam tiez vedia a maju tabulky čo kolko stoji. Ty to eviduj v majetku na odpisy, ak niečo stojí napr.35.000,- /rozpoložkovane 30.000 + 5.000,-/ tak do daj na jednu inventarnu kartu majetku a odpisuj - a do názvu /pomenovanie/HIM /NIM/ sa rozpíše, že sú to dve veci. ved v invent.karte sa píše aj úhrada napr.VPD a číslo dokladu tak to bude jasné že to patrí k úhrade faktúry.
Melnick
20.11.06,17:26
Katka,myslím,že Vlasta Č. nemá problém zo zaúčtovaním,ale čaká od nás jednoznačné stanovisko,napr: áno je to 5 "celkov" nad 30000.- a Ty presvedč majiteľov,že to nemôžu dať do nákladov jednorázovo,ale cez odpisy .:)
adato
20.11.06,18:03
Jednotlivé kusy majetku musia mať samostatné technicko-ekonomické určenie a použiteľnosť viac ako jeden rok. Pre Vás je asi dôležitá tá prvá podmienka. Stroj bez motora má asi ťažko samostatné tech.-ekon. určenie, teda ak chceme posudzovať jeho obstarávaciu hodnotu - či je do, alebo nad 30 000,-, musíme do ceny obstarania zahrnúť náklady na všetky jeho časti (prípadne aj dopravu a montáž). Aj počítač sa dá nakúpiť ako skladačka a predsa musíme pri posúdení jeho obstarávacej hodnoty posúdiť náklady za PC jednotku, monitor, klávesnicu,myš spolu, lebo jednotlivé časti samé o sebe nemajú samostatné tech.-ekonom. určenie - teda sa nedajú používať.
ivti
20.11.06,18:37
Momentálne tiež riešim podobnú dilemu, firma kúpila hliníkové konštrukcie, je to viac kusov, cena každého je do 30.000,- Sk, no a to samostatné tech.-ekon. určenie je asi takéto, každý kus sa dá použiť samostatne, ale takisto sa dá poskladať konštrukcia z viacerých kusov. Vo firme sa využíva aj jedna verzia aj druhá, čo teraz?Odpisovať alebo nie?
andrej_rv
20.11.06,18:51
Momentálne tiež riešim podobnú dilemu, firma kúpila hliníkové konštrukcie, je to viac kusov, cena každého je do 30.000,- Sk, no a to samostatné tech.-ekon. určenie je asi takéto, každý kus sa dá použiť samostatne, ale takisto sa dá poskladať konštrukcia z viacerých kusov. Vo firme sa využíva aj jedna verzia aj druhá, čo teraz?Odpisovať alebo nie?Ja by som to v dobe nákupu zaradil do zásob (v krajnom prípade do obstarávaných investícií). A keď konkrétny kus zaradiš do používania, už budeš vedieť, či ide o samostatné použitie alebo konštrukciu nad 30000 tis.
Vlasta Č.
22.11.06,13:12
Katka,myslím,že Vlasta Č. nemá problém zo zaúčtovaním,ale čaká od nás jednoznačné stanovisko,napr: áno je to 5 "celkov" nad 30000.- a Ty presvedč majiteľov,že to nemôžu dať do nákladov jednorázovo,ale cez odpisy .:)

Vďaka Melnick, presne o to mi išlo.
Majitelia si myslia, že keď to je na fa rozpísané, tak môžu napr. tie motory zaúčtovať ako nákup namiesto starých pokazených a nemusí to ísť cez odpisy.
Bea Š.
23.11.06,10:39
Mám podobný problém. Zakúpili sme na nákladný automobil zimné pneumatiky 4 ks aj s diskami v honote 100tis. Sk Môj nadriadený tvrdí, že ich môžem jednorazovo odpísať. ( 1 ks menej ako 30tis. ) Mne sa to nezdá správne. Poraďte.
Danila
23.11.06,10:47
Mám podobný problém. Zakúpili sme na nákladný automobil zimné pneumatiky 4 ks aj s diskami v honote 100tis. Sk Môj nadriadený tvrdí, že ich môžem jednorazovo odpísať. ( 1 ks menej ako 30tis. ) Mne sa to nezdá správne. Poraďte.Technickým zhodnotením je len prvé obstaranie zimných pneumatík. Ak je to vo vašom prípade tak, nemôžete to jednorázovo odpísať.
Bea Š.
23.11.06,10:49
Je to nové auto, ktoré bolo postavené na letných pneumatikách a teraz sme kúpili zimné. Takže ich môžem teraz jednorazovo odpísať ?
Tweety
23.11.06,10:51
Je to nové auto, ktoré bolo postavené na letných pneumatikách a teraz sme kúpili zimné. Takže ich môžem teraz jednorazovo odpísať ?
Zakúpenie pneumatík nie je zhodnotením MV, nákup naúčtujeme do spotreby pri obstaraní- 501AE.
Bea Š.
23.11.06,10:53
Takže účtujem do spotreby a ide mi celých 100tis. do nákladov tohto roka. Správne ?
Danila
23.11.06,13:35
Zakúpenie pneumatík nie je zhodnotením MV, nákup naúčtujeme do spotreby pri obstaraní- 501AE.K tomu to názoru by som si dovolila poznámku. Prvé zakúpenie zimných pneumatík zvyšuje pôvodné parametre vozidla a zabezpečuje bezpečnú premávku na cestách, v porovnaní s používaním letných pneumatík. Z toho dôvodu napĺňa znaky modernizácie. Ďalší nákup pneumatík sa obstaráva za účelom uvedenia vlastností vozidla do pôvodného stavu v dôsledku opotrebenia, a zabezpečujem ho v rámci opráv a udržiavania vlastnou činnostou, prípadne dodávateľský. Vzhľadom k druhovému a vecnému členeniu sa jedná o vnútropodnikovú alebo dodávateľskú opravu s účtovaním na účte 511.
Bea Š.
24.11.06,09:54
Danila teraz si ma trochu zmiatla. Čiže prvé zakúpenie zimných pneumatík je technické zhodnotenie auta ?
Danila
24.11.06,10:23
Danila teraz si ma trochu zmiatla. Čiže prvé zakúpenie zimných pneumatík je technické zhodnotenie auta ?Podľa môjho názoru celkom určite. Ak by sa zimnými pneumatikami nedosiahli vyššie, kvalitnejšie parametre v jazdných vlastnostiach vozidla, tak by sme mohli jazdiť na letných. Prvé-modernizácia, ďalšie - oprava. Nikdy mi daňová kontrola nenamietala. Ale je to môj názor.
Jana Acsová
26.11.06,07:44