dosi
16.11.06,11:12
Dobrý deň,
ospravedlňujem sa vopred lebo neviem či sa pýtam v správnej porade.
Mohol by ma niekto nasmerovať kde by som sa niečo dočítala o tom kedy za aký čas môžeme preúčtovať neidentifikované platby ku kt. sa nik nehlási do výnosov ? Viem že v Česku za 3 roky.
:confused:
ďakujem
DušanČ
16.11.06,10:36
Pri práve na plnenie záväzku (neidentifikovaná platba je Tvoj záväzok voči neznámej osobe) je podľa § 397 Obchodného zákonníka premlčacia doba 4 roky.
dosi
16.11.06,14:55
Hm.... to je dosť všeobecný paragraf.

§ 397
Na začiatok

Ak zákon neustanovuje pre jednotlivé práva inak, je premlčacia doba štyri roky.
Lila
20.11.06,12:26
Môj osobný názor: Vašou povinnosťou je zistiť si od Vašej banky, z akého účtu a z akej banky prišli k Vám peniaze. Pretože je to neoprávnené obohacovanie sa, ktoré sa trestá podľa trestného zákona.
Som pobúrená z toho, že vy "len čakáte" , či sa niekto ozve.
Džudi
28.09.07,08:14
Ja mám opačný prípad, ak konateľ jednoos. sro zaplatil z účtu sro niečo a nepamätá si čo, pretože až teraz si dáva spracovať účto a platba bola v januári , povedal že to mám dať mimo nákladov, lebo má aj nákupy cez PK a samozrejme na osobnú potrebu aký účet použiť ? Nemám s týmto skúsenosti . Ďakujem za Vaše názory ako to robíte Vy ? Snáď nemám len ja takého neporiadnika.
Zoltán Kovács
28.09.07,09:38
Ja mám opačný prípad, ak konateľ jednoos. sro zaplatil z účtu sro niečo a nepamätá si čo, pretože až teraz si dáva spracovať účto a platba bola v januári , povedal že to mám dať mimo nákladov, lebo má aj nákupy cez PK a samozrejme na osobnú potrebu aký účet použiť ? Nemám s týmto skúsenosti . Ďakujem za Vaše názory ako to robíte Vy ? Snáď nemám len ja takého neporiadnika.

Platba 355/221 ako pohľadávka
"vysporiadanie" 211/355. To vysporiadanie je v uvodzovkách preto, lebo to väčšinou je len účtovne vysporiadané.
Džudi
28.09.07,11:04
Smith, ďakujem veľmi pekne.
DMK
01.10.07,19:53
Ahoj Smith,
keď konateľ zaplatí z účtu a nepamätá si čo, tiež to zaúčtujem na pohľadávku 355/221, ale nevysporiadavam to a už vôbec nie s pokladnicou 211/355. Čo robíš potom s tým vysokým zostatkom v pokladnici? Ako robíš inventúru v pokladnici (4x ročne) účtuješ schodok?
Ponechám pohľadávku a ak peniaze nevráti, zúčtujem ju s podielom na zisku. Ak spoločníci na valnej hromade rozhodnú, že si výsledok hospodárenia rozdelia, zaúčtujem 431/364 a potom najskôr vysporiadam pohľadávku, zaúčtujem 364/355 a zostatok si môže vybrať 364/221, 211.
Odporučím mu ešte, aby si nevybral všetok podiel na zisku a ponechal si rezervu na neidentifikované alebo súkromné platby. Potom počas roku ich účtujem 364/221.