VASABI
16.11.06,10:13
Vie mi prosim niekto poradiť odborný článok alebo knihu, kde by som sa dozvedela správnu veľkosť obrazovky k počítaču?
Chobot
16.11.06,09:26
Vie mi prosim niekto poradiť odborný článok alebo knihu, kde by som sa dozvedela správnu veľkosť obrazovky k počítaču?

Každý autor Ti odporučí inú veľkosť, nie je na to štandard.

Pre orientáciu, minist. zdravotníctva vydalo predpis - Minimálne bezp. požiadavky na prácu so zobrazovacími jednotkami, kde sú požiadavky na monitor:

B. Obrazovka


Znaky na obrazovke musia byť dobre čitateľné a zreteľne zobrazené, primerane veľké a s dostatočnou vzdialenosťou medzi znakmi a riadkami.
Obraz na monitore musí byť ustálený bez blikania alebo iných znakov nestálosti.
Jas obrazovky alebo kontrast jasu medzi znakmi a pozadím musí byť ľahko a v požadovanom rozsahu regulovateľný.
Poloha obrazovky musí byť ľahko prispôsobiteľná potrebám zamestnanca tak, aby sa zabezpečili optimálne podmienky na zrakovú prácu, najmä pokiaľ ide o vzdialenosť očí od obrazovky, uhol pohľadu, pracovnú polohu zamestnanca, odstránenie nežiaducich reflexov a podobne.
Ak je to potrebné, treba používať pre obrazovku osobitný podstavec alebo stôl s nastaviteľnou výškou.
Na obrazovke nesmie dochádzať k odrazom svetla spôsobujúcim narušenie zrakovej pohody zamestnanca.
Optimálna pozorovacia vzdialenosť medzi okom zamestnanca a sledovaným detailom na obrazovke závisí od veľkosti detailu a má byť medzi 500 mm (pri veľkosti detailu okolo 3, 4 mm) a 700 mm (pri veľkosti detailu okolo 4, 6 mm). Pozorovacia vzdialenosť nesmie byť menšia ako 400 mm.Takže jedine vzdialenosť je doporučená.

AK ideš kúpiť monitor (LCD alebo CRT - doporučoval by som viac LCD), tak menšie ako 15" sa už "nenosia" Vhodný je 17" alebo ešte lepší 19" monitor, záleží od toho, koľko bubákov si ochotná zapaltiť. AK pracuješ s malými detailmi, dá sa uvažovať aj o väčšom - 21".

Ani extrémy však nie sú dobré - napr. nejaký 32", to pri čítaní by si si pripadala ako na tenisovom zápase.
VASABI
16.11.06,10:37
Prečo sa niekde /návody na počítačové hry/ uvádza, že je lepšie voliť menšiu obrazovku a čo to potom tá "menšia obrazovka " je?
Chobot
16.11.06,11:21
Prečo sa niekde /návody na počítačové hry/ uvádza, že je lepšie voliť menšiu obrazovku a čo to potom tá "menšia obrazovka " je?

V návodoch na hry nie je písané, že treba voliť menšiu obrazovku, ale v prípade, že hra "seká" je treba zvoliť menšie rozlíšenie a to je rozdiel.

Vysvetlím to takto:

Na obrazovke máš určitý počet bodov, ktoré sú v riadkoch a stĺpcoch - volá sa to rozlíšenie. Základné rozlíšenie je 800x600 bodov (to mali tie malé CRT monitory). Väčšie monotory môžu mať rozlíšenia 1024x768 (15"), 1280x1024 (17" a 19"), 1600x1200 (20") a potom sú rôzne iné širokouhlé formáty.

Platí pravidlo, že monitor s väčším rozlíšením dokáža zobraziť menšie rozlíšenie, ale naopak nie. ROzlíšenie je dôležité pri kvalite grafckej karty. Pre bežné kancelárske aplikácie to nehrá až taký význam, ale veľký význam to má pre hry, ktoré sú náročné na grafiku.

Úlohou grafickej karty je každú sekundu 24x prepočítať a zobraziť všetky body na monitore podľa nastaveného rozlíšenia. Takže ak máš rozlíšenie 1280x1024, tak karta musí každú sekundu prepočítať 31.5 milióna bodov (nie je to presný údaj, je to len pre porovnanie - ak by ma IT odborníci chceli kritizovať).

AK je grafická karta slabšia, tak to nestíha a preto v niektorých momentoch obraz v hre "zamrzne" na zlomok sekundy alebo aj dlhšie a potom ide ďalej. Nie je to chyba počítača, ale ako som spomenul - slabej grafickej karty (GK).

Na to , aby GK stíhala zobrazovať hru, treba ju trochu odľahčiť - teda nastaviť menšie rozlíšenie, napr. 800x600, kedy bude počítať "len" 11.5 milóna bodov za sekundu. Väčší monitor Ti takéto rozlíšenie v pohode zobrazí.

Preto pri výbere PC, ktorý má byť určený pre hry je dôležité najmä pozerať na grafickú kartu. Síce sú dôležité aj údaje ako rýchlosť procesora a operačná pamäť, ale bežne dostupné PC zostavy (napr. v hypermarketoch) tieto prarametre spĺňajú. Jediné, na čom šetria je grafická karta, kde je zákazník často "prekvapený", že na takom dobrom novom PC sa nedajú kvalitne hrať novšie hry. Také zostavy, čo majú dobrú graf. kartu bývajú dosť drahé, po takých bežný zákazník nesiahne, lebo si myslí, že to sú zostavy pre profesionálov. Ale práve naopak, pri kúpe zostavy pre hry treba siahnuť po tom najdrahšom.

A výber monitora - je len vecou financií. Na väčšom monitore môžeš hrať hry s mensím rozlíšením, ale keď máš slabú graf. kartu, tak sa môže stať, že niektoré náročnejšie hry nespustíš ani pri tom najmenšom nastavení.

Dúfam, že som Ťa nepoplietol toľkými údajmi.