Milvodka
16.11.06,12:28
Ahojte,
prosím môžte mi poradiť. Máme prenajatú budovu a súhlas prenajímateľa, že môžme budovu zhodnotiť. Naša firma kúpila elektrické rolovacie vráta, chcem sa spýtať, či môžem vráta zaradiť samostatne do inej odpisovej skupiny ako bol pôvodný majetok alebo sa to zaradí ako je budova, a budeme odpisovať v 4 odpisvej skupine - 20 rokov?


Dakujem

Miladka
kojur
16.11.06,11:45
Technické zhodnotenie prenajatého majetku pri jeho odpisovaní treba zaradiť do tej istej odpisovej skupiny, do ktorej prenajatý majetok patrí. V tomto prípade ho treba z daňového hľadiska zaradiť tam, kde patrí aj budova § 24 ods.2 zák. č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Musí byť o odpisovaní tohoto technického zhodnotenia vykonaného nájomcom spísaná zmluva. Pozor- postupy účtovania umožňujú tento majetok "účtovne" odpísať počas trvania nájomnej zmluvy.
sta
11.12.06,09:49
Ahojte,
ak má s.r.o. prenajatú jednu miestnosť v budove a namiesto kobercov si v nej dala spraviť dlažbu musí to zaradiť ako technické zhodnotenie a odpisovať? Celkovo to vyšlo cca 40 tis., dlažbu si skladal konateľ s.r.o. svojpomocne, čiže ako výdavky sú iba nejaké lepidlá, samotná dlažba + nejaké drobnosti, ktoré sa pritom spotrebovali. Nedá sa to dať celé priamo do nákladov? :confused:
Tweety
11.12.06,10:03
Ahojte,
ak má s.r.o. prenajatú jednu miestnosť v budove a namiesto kobercov si v nej dala spraviť dlažbu musí to zaradiť ako technické zhodnotenie a odpisovať? Celkovo to vyšlo cca 40 tis., dlažbu si skladal konateľ s.r.o. svojpomocne, čiže ako výdavky sú iba nejaké lepidlá, samotná dlažba + nejaké drobnosti, ktoré sa pritom spotrebovali. Nedá sa to dať celé priamo do nákladov? :confused:TZ prenajatého majetku môže nájomca odpisovať na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil VC HM o tieto výdavky. §24 odst.2 Zákon o dani z príjmu.
sta
11.12.06,10:20
TZ prenajatého majetku môže nájomca odpisovať na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil VC HM o tieto výdavky. §24 odst.2 Zákon o dani z príjmu.

V nájomnej zmluve má uvedené, že prípadné TZ odpisuje nájomca. Ale ja by som rada vedela, či to musí zradiť ako TZ, alebo môže dať výdavky súvisiace s dlažbou jednorázovo do nákladov?
Tweety
11.12.06,10:28
V nájomnej zmluve má uvedené, že prípadné TZ odpisuje nájomca. Ale ja by som rada vedela, či to musí zradiť ako TZ, alebo môže dať výdavky súvisiace s dlažbou jednorázovo do nákladov?
Je to TZ, odpisovať.
sta
11.12.06,10:37
ďakujem :)