chudaska
16.11.06,11:47
Ahojte poraďáci, robím 1x DPH v JU v programe ALFA. Chcem sa len uistiť či to dobre účtujem, nákup tovaru-bločky dávam hneď v pokladni na R14 DP, pri tržbách z el. registračnej pokladne na R 03, len nie som si istá pri faktúrach dodávateľských, DPH si uplatním až pri jej úhrade? Potom na riadok 14 DP? Platcom DPH som od 1.10. a čo s faktúrami, ktoré boli vystavené v septembri ale platím ich až v októbri?
A ešte jedna vec v pokladni mám dobropis a k nemu VPD od dodávateľa, ako to v programe ALFA zaúčtujem, dám VPD s mínusovou sumou, aby som DPH dostala na riadok 25?
Ďakujem za odpovede a prajem pekný deň:o
ekopo
16.11.06,10:53
Myslím, že by sa téma mohla vzhľadom na charakter presunúť do účt.softvérov.
ivako
16.11.06,11:31
Ahojte poraďáci, robím 1x DPH v JU v programe ALFA. Chcem sa len uistiť či to dobre účtujem, nákup tovaru-bločky dávam hneď v pokladni na R14 DP, pri tržbách z el. registračnej pokladne na R 03, len nie som si istá pri faktúrach dodávateľských, DPH si uplatním až pri jej úhrade? Potom na riadok 14 DP? Platcom DPH som od 1.10. a čo s faktúrami, ktoré boli vystavené v septembri ale platím ich až v októbri?
A ešte jedna vec v pokladni mám dobropis a k nemu VPD od dodávateľa, ako to v programe ALFA zaúčtujem, dám VPD s mínusovou sumou, aby som DPH dostala na riadok 25?
Ďakujem za odpovede a prajem pekný deň:o
Pri dodávateľských faktúrach si uplatňuješ DPH hneď pri ich zaevidovaní do záväzkov. V alfe uvedieš, že je to typ dokladu faktúra a DPH ti program sám napočíta do r. 14. Odpočítanie dane až po úhrade sa už dávnejšie nerobí. Pri prijatom dobropise urobíš tak ako keby si nahadzovala došlú faktúru, ale typ dokladu zvolíš oprava faktúry D/Ť a dáš dobropis mínusom.
Johanka
16.11.06,11:36
Ahojte poraďáci, robím 1x DPH v JU v programe ALFA. Chcem sa len uistiť či to dobre účtujem, nákup tovaru-bločky dávam hneď v pokladni na R14 DP, pri tržbách z el. registračnej pokladne na R 03, len nie som si istá pri faktúrach dodávateľských, DPH si uplatním až pri jej úhrade? Potom na riadok 14 DP? Platcom DPH som od 1.10. a čo s faktúrami, ktoré boli vystavené v septembri ale platím ich až v októbri?
A ešte jedna vec v pokladni mám dobropis a k nemu VPD od dodávateľa, ako to v programe ALFA zaúčtujem, dám VPD s mínusovou sumou, aby som DPH dostala na riadok 25?
Ďakujem za odpovede a prajem pekný deň:o
... alebo do DPH.
§ 51 Zákona o DPH
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
Pri uplatnení práva na odpočítanie dane nie je v zákone podmienka zaplatenia ( okrem JCD ).
Doporučujem prečítať si celý § 51 a iné súvisiace s odpočtom dane , budú Ti z toho jasné aj lehoty na uplatnenie práva na odpočítanie dane.
chudaska
16.11.06,12:38
Ďakujem za pomoc.
chudaska
23.11.06,05:49
Čaute, tak inventuru zásob+k tomu DPH mam dokončenu, vypočítala som si aj DPH zo ZC odpisovaného majetku, toto všetko som udala na riadok 21 DP k DPH, vyšiel mi nadmerny odpočet 11500 Sk, dám to na daňový úrad a pri ďalšej daňovej povinnosti si odpočítam tento preplatok,ak moja dan. povinnosť ďalší mesiac bude nižšia ako tých 11500 Sk, DÚ je povinný mi ten zvyšok vrátiť do 30 dní automaticky, alebo musím dať potom žiadosť o vrátenie?
Ale hlavne by ma zaujímalo, ako mám v ALFE zaúčtovať DPH zo zásob tá mi vyšla cca 12400 Sk? A z odpisovaného majetku mi vyšla DPH cca 4100 Sk, o to ponížim zostatkovú cenu odpis. majetku? Neviem ako čo mám urobiť v programe ALFA?
DPH z nakúpeného tovaru a služieb -32000
DPH z predaného tovaru 37000
R21 -DPH upl. pri registrácii -16500 /12400 zásoby +4100 odp.maj./
--------------------------------------------------------------------------
Nadmerný odpočet: 11500 Sk
ďakujem za radu!!!